Petr Angel, Lámání v kole - Afgánistán

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Petr Angel, Lámání v kole - Afgánistán

Příspěvek od kregan »

Románová zpověď vojáka speciálních jednotek Československé lidové armády, který se ze dne na den pod záminkou ostrého cvičení v Sovětském svazu ocitl v kruté sovětsko-afghánské válce (1979–1989).
Čtenáři odhaluje devět měsíců svého života uprostřed nelítostných bojů, kterých se zúčastnil jako demoliční pyrotechnik výsadkového přepadového komanda. Hlavní hrdina napínavého příběhu vycházejícího ze skutečných událostí postupně ztrácí své blízké, aby v dramatickém vyvrcholení čelil situaci, na kterou nebyl vůbec připraven. Jak v ní obstojí?
V první polovině knihy popisuje autor svoje dětství, kdy měl otce chemika a tím pádem přístup k chemikáliím a od malička si amatérsky vyráběl různé výbušniny. Po pár průšvizích se na něj zaměřili státní složky a následně mu nabídli zdokonalování vybraných dovedností vojenského charakteru ve Svazarmu. Po potenciálně státními složkami zinscenovaném konfliktu s dělníky se dostane před volbu jít do vězení nebo se upsat armádě. Po té se účastní různých školení, aby následně nastoupil ZVS k utajené výsadkářské jednotce poblíž Prešova, kde absolvují speciální výcvik. Spolu s dalšími členy jednotky jsou vyslaní na cvičení do SSSR, ale místo toho je dopraví na sovětskou základnu v Afgánistánu, kde se devět měsíců účastní bojů jak výsadkáři.

Poměrně čtivý, byť místy zbytečně zdlouhavý text. Třeba bojové pasáže prokládané pasážemi milostnými k sobě moc neladí. Samozřejmě by mě zajímalo nakolik jde o fikci a nakolik se autor inspiroval skutečnými událostmi. V popisu amatérské výroby výbušnin jde na hranu publikovatelného. I geograficky a časově popis sedí, byť popis afgánského terénu lokality kde zhruba měli operovat mi úplně nesedí. Taky mi úplně nesedí, že parťák, který schytal průstřel hrudníku po několika měsících znovu skákal do ostrých akcí. To by byla solidní regenerační schopnost. Závěr je ulítlej úplně, ale nebudu prozrazovat. Každopádně stojí za přečtení.
Čím víc víš, tím míň neseš.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Petr Angel, Lámání v kole - Afgánistán

Příspěvek od JOBU »

Už len funkciou "demoličný pyrotechnik" pokiaľ je v tej knihe takto doslovne uvedená,je jasné že sa jedná o fikciu.Funkcia s takým názvom nikdy v čsľa,a ani u jednotiek hlbkoveho priezkumu nikdy neexistovala.A výsadkové jednotky čsľa neboli pri,ale v Prešove.
K priestrelu-známy mal relatívne nedávno dvojnásobný priestrel dutiny brušnej (s patričnou dávkou šťastia)- už po troch mesiacoch normálne fungoval,a funguje dodnes.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Petr Angel, Lámání v kole - Afgánistán

Příspěvek od kregan »

To on popisuje, že nepatřili k výsadkářům v Prešově, že nosili i jiný uniformy, aby nebylo poznat, že jsou výsadkáři a do Prešova od nich šli až ti vyřazení z jejich výcviku.
S průstřelem hodně záleží, co střela všechno trefila/poškodila.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Petr Angel, Lámání v kole - Afgánistán

Příspěvek od kregan »

V Karolinu je výstava fotek z misí "Ten druhý život"
http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... 17-132147/
Výstava je poměrně zajímavá, včetně popisků k fotkám, která je uvádějí do kontextu. Vstup je zdarma.
U fotky Afghánce v blůze ČSLA - jehličí jsem si vzpomněl na tuhle knihu. Jak se něco takovýho dostane do afghánskejch hor.
Čím víc víš, tím míň neseš.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Petr Angel, Lámání v kole - Afgánistán

Příspěvek od JOBU »

Škoda že tú fotku nikde na stránke nevidno.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Petr Angel, Lámání v kole - Afgánistán

Příspěvek od Matěj »

I vojenské boty jsme jim v rámci internacionální ponoci posílali, takže asi nic neobvyklého. To mi říkal kdysi v pravěku zaměstnanec Svitu. Pamatuju si to, protože mě takové věci zajímají.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Petr Angel, Lámání v kole - Afgánistán

Příspěvek od kregan »

Já mám někde cestopis že šedesátých let, ktery popisuje pákistánské pohraničníky v uniformách wermachtu, která taky dostali jako materiální výpomoc.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Odpovědět