Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Kronika zániku Evropy - Vlastimil Vondruška

Příspěvek od Maximus »

Protože mám Vondrušku rád nejen pro jeho beletrii, ale i pro jeho názory, tak se docela těším na jeho připravovanou knihu Kronika zániku Evropy
https://www.mobaknihy.cz/kronika-zaniku ... escription
Román vypráví o osudech rodiny Wagnerů, která prožívá postupný úpadek evropské civilizace. Kniha je rozdělena na dvě části. První díl nazvaný „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984 – 2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy. Druhý díl „Jak by to celé mohlo skončit“ modeluje formou utopie jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020, který by mohl vést až k zániku evropské civilizace. Zakladatel rodu Adam Wagner, sociolog a odborník na Orwellovo dílo, předvídá budoucí rozpad západoevropské demokracie, a proto s členy rodiny a přáteli budují malé chráněné sídlo, za jehož hradbami se hodlají bránit, až dojde k sociálnímu rozvratu, hospodářské krizi a bojům o přežití.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kronika zániku Evropy - Vlastimil Vondruška

Příspěvek od Lyster »

Zajímavé, už se na ní těším. :)
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Kronika zániku Evropy - Vlastimil Vondruška

Příspěvek od Maric »

Tak mám dočteno. A zde má krátká recenze:
Rozhodně to není čtení na jeden nebo dva večery, ale je to slušná bichle. Je vidět, že autor se do detailu nezabýval technikáliemi, jako například že knižní Francouzští občané u sebe nosí pistole na sebeobranu a legálně si pořizují automatické pušky, píše o osmatřicítce Glocku, pušce UZI, revolverech se zásobníkem,... Kniha je pojata stylem rodinné ságy, takže časem v knize přibývá obrovské množství postav, jejichž osudy a příslušnost se sice prolínají, ale i tak je zařazení jen podle jména u vedlejších postav obtížné, i když autor často připomíná kdo ke komu má jaký vztah. Co se týká děje, tak má docela spád, a čte se dobře. Menší polovina knihy se věnuje minulosti, to je do r. 1984 po současnost, a zbytek až po rok 2054. Již od začátku je jasné, že autor nemá zrovna moc v oblibě Eurounijní politiku a její stoupence, což předurčuje knihu pouze jistému okruhu čtenářů (a to je poznat i na recenzích), ale také nefandí extrémismům. Co se týká lokací popisovaných v knize, tak jsem po nich nepátral zda skutečně existují, zase takový hnidopich nejsem. Bral jsem to tak, že to je jistá extrémní alternativa budoucnosti, která je s pokračujícím dějem čím dál méně radostná, nicméně rozhodně bych ji nezařadil do oblasti naprosté fikce. Pan Vondruška jednoduše vzal své bohaté zkušenosti ze studia historie a promítnul je do vlastní předpovědi možné budoucnosti Evropy a světa.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kronika zániku Evropy - Vlastimil Vondruška

Příspěvek od viktor »

tak jsem to nejak tak proletl, takze me neberte uplne za slovo...
podle me se jedna o pokus o dilo v trendu pa literatury, kterých stále pribejva..
je to takove znameni doby, v 60 - 80 oblibena sci-fi cesty vesmirem , casem, objevovani vseho mozneho i nemozneho a celkem radostne a zajimave vize budoucnosti, sem tam se katastrofak jak se něco nepovedlo.. napr, prometeus v plamenech atd..
dnesni sci ci fi literatura je spise o kolapsu, rozpadu, zaniku a jinych radostech.... takze samej otimizmus :-)

podle me je to desne utahane a moc rozvlacne, protoze je tama sice vdecne a zadane, viz dalsi tituly s podobnym tema, je kontroverzni protoze se oficialne nic nedeje a vse je supr..

dej jasny, tema jasne, vse je nejak predpokladatelne a je to proste celkem nuda...

viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Kronika zániku Evropy - Vlastimil Vondruška

Příspěvek od Maric »

Ano, jak jsem psal, Kniha má přes 750 stran. Kdyby autor ubral postav a tím pádem vše zkrátil, tak by to knize spíše prospělo. Ale rozumím jeho snahu vykreslit situaci a společenské struktury ve světě pomocí životních příběhů postav, což by s jejich malým počtem šlo těžko.
Jasně, Kniha obsahuje dějové klišé (teroristické útoky, muslimská expanze, politické převraty a vzpoury, hodní a zlí policajti a vojáci, prepperství, přežití v extrémních situacích, hrdinové,...), ale nezasvěcenému čtenáři, který se o problematiku kolem rozpadu společnosti až tak nezajímá, to může připadat jako hrůzyplné proroctví.
Možná by se dalo říct, že čtenář tohoto fóra se nedozví nic nového a překvapivého, i když Vondruškova komplexní teorie uspořádání a fungování společnosti během postupného rozpadu za zamyšlení stojí.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kronika zániku Evropy - Vlastimil Vondruška

Příspěvek od viktor »

jo urcite se da souhlasit s tim ze to je celkem dobře napsany a je to jeden z realanych scenaru.. asi i bude rada ctenaru které to prekvapi ale asi to nebudu nastevnici tohodle forra :-)
osobne si myslim ze pokud k necemu takove dojde, viz knizka, bude to hodne rychle … v radech tydnu a plosne..
něco jako jeden muj kamarad kdysi za komacu byl v rade neboj jak se to jmenovalo proste vyssi velitelstvi CO nekde na urovni kraje … no a při jednou cviceni kdy do map zakreslovali stopy a nasledne zamoreni po jadernych utocich a resili evakuaci odmorovaci centra atd … tak si tak nejak neodpostill dotaz … asi ve zneni " nevim maj ti imperialisti proti severni morave " jak to myslite ? no ze nas tady vybombardovali a zbytek republiky ne a ze je tam muzeme evakuovat :-) respektive když velky blackaut postihl severni italii proc ne další země eu ? :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Kronika zániku Evropy - Vlastimil Vondruška

Příspěvek od Maric »

Abych se přiznal, tak pan Vondruška také předpovídá velkou rychlost nástupu, nicméně skokově (po státech či regionech). Nechci prozrazovat děj, ale od dneška za 15 let se jeho knižní Evropa změní k nepoznání. A zimním mnohatýdenním blackoutem v Severní Itálii s velmi reálným scénářem si také jedna z postav projde. :lol:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od Maximus »

V několika posledních pořadech Kupředu do minulosti na Svobodném universu byl rozhovor s Vlastimilem Vondruškou na pokračování. Mimo jiné tam povídal i o své nové knize Kronika zániku Evropy.

https://www.databazeknih.cz/knihy/kroni ... 054-410510

Kniha končí rokem 2054 - jedna z posledních scén má být velká bitva u motorestu Naháč mezi zbytky českého vojska a tankovou divizí Sultán Sulejmán :devil
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od Bill Masen »

Ale tohle téma už si jednou Maxime zakládal. :hi
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od gannicus »

S.B.F. :D :D
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od Rafael »

Jsem sice jen v třetině knihy, ale hodně mě baví. Vlastně se od ní nemůžu odtrhnout.
Děkuji za tip.
*
Jen jsem nějak nepochopil proč je ve dvou vláknech apod...?
A proč S.B.F.?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od Bill Masen »

Maxime stáhni to do jednoho vlákna.
Už se na ní taky těším, jenom bacha, ta knížka má 784 stran. Budoucnost od Dmitry Gluhkovskyho jsem utnul po 340 stránkách a to jsem ještě nebyl v půlce. Už se to nedalo, ale Vondruškovi věřím.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Kronika zániku Evropy - Vlastimil Vondruška

Příspěvek od Maric »

Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Kronika zániku Evropy - Vlastimil Vondruška

Příspěvek od Lyster »

Tak zatím jsem překousal komunisty, Havla a teď jsem u Gender černošky proti bílému muži 93.r v USA... Dá to asi zabrat. Už se spíš těším na budoucnost.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od colek »

Mě se to líbilo. :yes
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od Argonaut »

Mě se to líbilo, kniha se čte skoro sama, ale chce to "žaludek". Některé modely chování politiků popsal p. Vondruška tak věrně, že jím vykresledná budoucnost je docela realistická.

Jediné připomínky bych měl spíše k faktografii, kdy popisuje třeba dodávku zbraní z Ruska na pár kamionech a na konci se z toho vyklube několik desítek střel s hlavicemi po 400kg.... Ale to je drobnost.
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od MPSMacek »

Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od Bill Masen »

Tak zatím jsem knihu otevřel dvakrát, předevčírem a včera. Předevčírem jsem skončil na straně 82, včera 198. Je to teda zatraceně čtivý a dobře napsaný. :yes
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od Bill Masen »

Trochu mě vadí, že Bombata používá "osmatřicítku značky Glock" To si mohl autor zjistit. :wasntme
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Vlastimil Vondruška - Kronika zániku Evropy

Příspěvek od Nicotinick »

Doprdele, kdo dneska používá slovo "Výtečně", je to na každé druhé straně. A kdo kdy říkal mámě "Matko" (vážně, ne v žertu), proboha. Některé jeho historické věci se mi líbily, ale tady nevím jestli si Vondruška nevzal moc velké "literární" sousto. Spousta zbytečné vatáže, neustále se opakující obraty, dost se zacyklovává, nevěrohodné rodinné vztahy, podezřele vysoká koncentrace milionářů, multimilionářů a miliardářů, literárně teda nic moc. Uvidím dál, ale po 1. třetině taková schématická, trošku prázdná nuda.

To i ta Kechlibarova prvotina, povídky Krvavé levandule, z francouzské občanské války v budoucnu, se mi líbila víc.

Sorry, asi jsem náročný čtenář. :oops:
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Odpovědět