Jack London - Šarlátový mor

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Odpovědět
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Jack London - Šarlátový mor

Příspěvek od __sXe__ »

Ahojte, hľadal som či tu je táto kniha, ale nevidel som tu túto tému.

Na knihu Šarlátový mor od Jacka Londona som natrafil v podstate náhodou a to vďaka milej obsluhy v Nitrianskom martinuse. Táto malinká, úzka a nevýrazná knižôčka sa nachádzala na poličke medzi takými knihami akými sú Metro 2033 od Glukhovskeho či Apokalypsa Z od Loureira. Človek pri vizuálnom prechádzaní kníh túto knihu v podstate preskočí a to je chyba, pretože táto kniha - novela - v sebe ukrýva celkom zaujímavý príbeh písaný pred viac ako storočím, no je takmer totožný so súčasnou pandemickou situáciou vo svete.
Hlavným rozprávačom a v podstate aj hlavným hrdinom je staručký muž menom James Howard Smith. Ten, na popud svojich troch zdivočelých vnukov vyrozpráva svoj príbeh o Šarlátovom more, ktorý vykynožil takmer celé ľudstvo. Rozprávanie starca je v prvej osobe, v knihe sa môžeme dozvedieť o tom, ako tento mor začal, ako sa šíril a ako to celé pokračovalo až do roku 2073.

Kniha sa mi veľmi páčila, určitými časťami a atmosférou mi pripomínalo McCarthyho Cestu ale aj Fortschenovu Vteřinu Poté. Kniha je menšieho vydania a samotná novela má dokopy tak 100-110 strán ( nenahneval by som sa ani keby mala 600 strán ). Prvých cca 30-40 strán ma síce moc neohúrilo, nakoľko pri týchto stranách je to skôr o interakcii medzi starcom a jeho vnúčatami. Avšak zvyšok knihy považujem už za inú šálku kávy, kedy nám autor popisuje samotný príbeh starca od začiatku vypuknutia moru.

Z časti negatívne však musím ohodnotiť v niektorých prípadoch preklad / korekciu v tejto knihe. Aspoň čo sa týka posledných 15 strán, kde je týchto chýb viac (napr. zobrať na vedomie moju existenciuzakopla.... alebo. Z ktorého pier sa bez ustaniaprestávky sypali). Ako keby už na konci niekto vypustil svoje oduševnenie pre knihu alebo vypil viac pohárov vareného vínka :D . Všimol som si to však už vo viacerých knihách – koniec vypustený.

Ale ako som už písal, kniha ja veľmi zaujímavá a takto dlho ma už žiadna Post-apo kniha nechytila. Čítala sa rýchlo, ľahko, niekedy s napätím a smútkom. Túto jednohubku vrelo odporúčam každému čitateľovi post-apo literatúry. Hodnotím plným počtom.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jack London - Šarlátový mor

Příspěvek od Zapadlo »

ke stažení na známém serveru, uveďte název knihy s krátkým "a"
ropas
Příspěvky: 109
Registrován: 11.01.2014 18:11
Pohlaví: muž

Re: Jack London - Šarlátový mor

Příspěvek od ropas »

práve so to dočítal. knižočka čo poteší na jeden sychravý deň. skoda, že len na jeden.
Odpovědět