Antony beevor - Berlín okamžiky zkázy 1945

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Odpovědět
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Antony beevor - Berlín okamžiky zkázy 1945

Příspěvek od Paul »

Docela nabušená kniha od britského vojenského historika obsahující útok Rudé armády směrem na Berlín, jeho dobývání (od půlky knihy), rozpad vládnoucích struktur v Německu a závěrečné boje. Včetně různých doprovodných událostí na tomto úseku fronty. Je tam vše od strategického pohledu, popis bojů, různé zkratkovité vyprávení lidí a sem tam nějaké detaily (za mě asi to nejzajímavější). Místy to má takový apokalyptický a hrůzný ráz.

Kniha vzbudila před časem kontroverze. V Rusku byla údajně stažena z některých školních knihoven z důvodu, že tam jsou pasáže o řádění Rudé armády. Vzhledem k tomu, že se ani trochu nedokážu vžít do německýho pohledu na věc, měl jsem s tím taky trochu problém a to hlavně kvůli tomu, že popisy znásilnění, většinou stylem jedna anonymní paní povídala, se později objevují na každé druhé stránce, neustále se opakují a když už člověk myslí, že to stačilo, přijde další řádně vygradovaný nášup. Nemám velký iluze o poměrech v Rudý armádě, jenže by to stačilo shrnout do jedný kapitoly. Celkově v závěru knihy objektivita spíše upadá v ruský neprospěch a autor mi úplně profesionální nepřišel (na to, že je historik).

Za přečtení to určitě stojí. Jelikož nějakej českej koumák, podobně jako u filmů, vymyslel svůj vlastní ujetej název, nenašel jsem překlad a luštil to v originále (The Fall of Berlin 1945), ale tak nevadí :) Na stole se mi ještě válí Cornelius Ryan - Poslední bitva, stejné téma a prý lépe zpracované.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Antony beevor - Berlín okamžiky zkázy 1945

Příspěvek od viktor »

po tom co nemci predvedi při II.SV pro tazeni na vychod by měli byt radi ze něco jako berlin ještě existuje a ze to vůbec nejakej nemec prezil..nakonec jsem nekde slysel názor jednoho z nasich prednich politiku z valecneho obdobi k odsunu nemcu něco v tom smyslu ze to bylo to nejmensi co se jim mohlo stat.. a mel pravdu..
. k chovani Rude Armady se mimo jiné vyjadril Stalin ( vecere na pocest Beneše 28. brezna 1945 ) .. zkracene ..něco v tom smyslú ze ted jsou všichni z Rude Armady nadseni, ale ze bych chtěl aby později neprislo rozcarovani, protože Ruda Armada ma ted kolem 12 mil muzu, kteří vůbec nejsou andele. Během války hodne zhrubli. mnozi prosli v bojich 2 tis km a videli mnoho hruz a zvestev....
Nakonec povalecna hlaska z Berlina .....lepsi s rusem v posteli nez s americanem na nebi...
Není nakonec bez zajimavosti ze NDR ziskalo v rami cos. bloku jistou samostatnost ale Nemecko a Japonsko ma ´dodnes pravne status okupovane země. Bohuzel literatury poněkud jednostranného zamereni ci pohledu je cim dal tim vic. Je to nezbytna soucast probihajici ideologicke masaze k dalsimu tazeni na vychod ( kde si jako obvykle zapad zas rozbije hubu, bohužel se zas svezeme s tim )
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Antony beevor - Berlín okamžiky zkázy 1945

Příspěvek od Paul »

Jo je jen málo lidí, kteří dokáží daný problém prostudovat do detailů, odprostit se od tehdejší a i dnešní propagandy a zpracovat to tak, aby to dávalo smysl. U nás např. historik Petr Čornej, který se věnuje husitství.

Breevor dost vaří z vody, na konci uvádí čísla, že cca 100 000 žen bylo znásilněno v Berlíně a nějaký 2 miliony v němek celkem, jeho jedinej zdroj je přitom kniha německý feministky, kde je prý citován nějaký doktor, ve skutečnosti statistik, který nikdy nezveřejnil jak ke svým číslům přišel. I kdyby to byla pravda, žádnou konfrontaci by toto tvrzení neustálo.
Odpovědět