1984 - George Orwell

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

1984 - George Orwell

Příspěvek od B89 »

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je antiutopický román anglického spisovatele George Orwella dokončený v roce 1949, publikován 8. června téhož roku v Londýně nakladatelstvím Secker and Warburg. Tato kniha, z níž pochází známý výrok Velký bratr tě sleduje!, je jedním z nejzásadnějších literárních děl 20. století. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita, kterou živí permanentní, „udržovací“ válka mezi třemi kontinentálními mocnostmi. Společnosti vládne Strana a cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem.
Na to, že román vznikl kolem roku 1949, mě překvapil způsobem jak je tu zobrazena totalita která si myslím že je stvořená téměř k dokonalosti, až ztoho šel mráz po zádech :?
Doufám že se takové doby nikdy nedožiju...

Kniha je i zfilmována, ale škoda že některé části ve filmu jsou vypuštěné a tak kdo knihu nečetl tak nepochopí některé souvislosti... ale jako doplněk po přečtení knížky je film dobrý :)

film:
http://www.csfd.cz/film/13487-1984/
flesh
Příspěvky: 22
Registrován: 03.10.2012 19:29

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od flesh »

Myslím, že filmů vzniklo dokonce víc, ale když jsem se na to (natěšený) díval s přítelkyní, která knihu nečetla, akorát jí to odradilo.. Jinak tahle kniha je klasika a povinnost pro každého pesimistu :-) Jediné, co mi trochu nesedí, je způsob Winstonovy proměny- nepochybuji, že na ministerstvu Lásky by to nějak dokázali, nejsem si ale jistý, že by to z psychologického hlediska probíhalo zrovna takhle (takže moc nevidím důvod, proč to popisovat, narozdíl od spousty věcí, ve kterých měl Orwell IMHO pravdu).
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od štaflík »

Čekám, kdy tuhle knížku komouši z EU zakážou...
Uživatelský avatar
Lianne
Příspěvky: 34
Registrován: 30.09.2012 16:24

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od Lianne »

1984 je (jako Farma zvířat) absolutní "must-read", a to pro všechny, nejenom rozpadlíky... Už jsem narazila na pár lidí, co si myslí, že o ní nikdy neslyšeli (vždyť je to povinná četba, probůh) nebo neví, od koho to je. Brečela bych, ale to je jiné téma... (mládež, která se NECHCE vzdělávat)
OpenAirs58
Příspěvky: 1
Registrován: 15.02.2017 15:44
Pohlaví: muž

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od OpenAirs58 »

I spend quite enough time analyzing the Orwell's novel and I wanted to share my observations with you. Follow the link to read my essay http://bigpaperwriter.com/blog/george-orwell-1984-essay
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od krvfx »

Tak s tím strávil asi dvě hodiny odpoledne, když to dostal za domácí úkol. Čtení odkazu je ztráta času:) Kdoví, jestli to není nějaký S-B-F.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od Serža »

je pár knížek, které by někdo, kdo chce být připraven i na špatné eventuality vývoje společnosti, měl číst...a 1984 mezi ně rozhodně patří....stejně jako 451 stupňů Fahrenheita (mimochodem zde nemá vlákno) a další
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od Serža »

mimochodem, z čeho Orwell vycházel:
Aldoux Huxley-Konec civilizace aneb Překrásný nový svět
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od Stenny »

Je zajímavé obě knihy přečíst a porovnat - u Orwella se o chování lidí stará represe, u Huxleyho tlak zmanipulované společnosti. U Orwella se nelze dozvědět věrohodné informace, i kdyby člověk chtěl; u Huxleyhu jsou lidi tak přehlcení rekreačními příjemnými požitky, že ani nechtějí.
Když se rozhlédnu kolem, připadá mi, že pravda je jako obvykle uprostřed - v kombinaci... :?
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od RedneckBear »

Uz roky ma nejoblibenejsi knizka. :) Kdyz jsem to cet kdysi poprvy, tak mi poradne klesla celist! :yes
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
honzza
Příspěvky: 74
Registrován: 27.01.2016 15:20
Pohlaví: muž

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od honzza »

Ještě jsem nečetl, ale už mi leží na poličce. Hned jen co dočtu Válku s mloky :)
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od Serža »

do týhle party knížek (1984, Konec civilizace, 451 stupňů Fahrenheita) ještě patří Jevgenij Ivanovič Zamjatin - MY
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
ramm
Příspěvky: 48
Registrován: 17.03.2020 18:23

Re: 1984 - George Orwell

Příspěvek od ramm »

tohle dílo nabývá v současné době úplně jiných rozměrů.
skoro působí dojmem, že to někomu posloužilo jako inspirace.
audio:
https://www.youtube.com/watch?v=6xfCKqnpPjg
Odpovědět