Zmena zakona, katastr

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Zmena zakona, katastr

Příspěvek od BOGOVIK »

Patří mi můj dům? Pozor na změnu zákona

Daniel Weinhold
právník
o Půda, kterou léta promáčely slzy developerů naříkajících na nejistoty při nabývání vlastnictví, dá asi konečně vyrašit výhonkům nových nadějí. Současná zásada, že skutečného vlastníka nemovitosti nemůže nikdo o vlastnictví připravit ani když není zapsaný v katastru nemovitostí, je proklínaná mnohými.
o Hlavní výčitka zní: kupující se nemůže spolehnout na zápis v katastrální evidenci, musí provádět nákladná zjišťování platnosti historických nabývacích titulů nebo na sebe vzít riziko, že o koupenou nemovitost přijde.
Nový občanský zákoník stěžovatelům vychází vstříc. Posiluje ochranu těch, kteří v dobré víře nabudou věc od někoho, jemuž věc nepatřila. Zápis o vlastnictví k nemovitosti bude možné rozporovat ve tříleté lhůtě. Poté vůči tomu, kdo koupí v dobré víře nemovitost od někoho nedůvodně zapsaného v katastru nemovitostí, nebude moci původní skutečný vlastník uplatňovat svá práva.
Je možné dokonale chránit vlastníka před neoprávněným odejmutím vlastnictví nekalým jednáním nebo úředním pochybením. A je možné dokonale chránit kupujícího, aby se mohl spolehnout na informace o vlastnictví dostupné v úředních evidencích a zakoupil bez rizik. Ale není možné obojí zároveň. Už několik let vedou Ústavní soud a Nejvyšší soud diskusi, zda a jak chránit skutečného vlastníka (oblíbence Nejvyššího soudu) či nabyvatele v dobré víře (miláčka Ústavního soudu). Poslední výstřely padly v květnu (ÚS) a červnu (NS), a ještě zdaleka není konec.
o Ti, kteří snad uvítají posílení ochrany nabytí vlastnictví v dobré víře v pravdivost údajů v katastru nemovitostí, možná zanedlouho zapláčí. A to, když je o pozemek připraví třeba nesprávný zápis do katastru, který si včas neohlídají. Je odborná zdatnost a morální integrita úředníků, kteří provádějí zápis převodů nemovitostí, tak vysoká, aby jim byl svěřen mnohem odpovědnější úkol než doposud? Registrační systém, který chrání dobromyslné nabyvatele, je nepochybně výhodnější pro realitní profesionály – sníží své transakční náklady, přitom své nemovitosti podrobují častým převodům, takže je menší šance, že nepříznivou změnu "přehlédnou".
o
Horší to může být pro ty, kteří nemovitosti vlastní pro užitek jiný než transakční – prostě pro bydlení či hospodaření. Jak často nahlédnete do katastrální evidence, abyste si zkontrolovali, zda vám někdo přepsáním neuzmul dům, pokud si na něm v klidu žijete a nepotřebujete ho prodat ani zastavit? Naučte se to – brzy to nejspíše bude nutností.
o Autoři: Daniel Weinhold
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Zmena zakona, katastr

Příspěvek od BOGOVIK »

Tykze i kdyz nemate dluh, si nejste jisti majetkem. Parlament nam dal dalsi povinost nehcat si minimalne jednou za 2 roky a 11 mesicu(potrebujete cas na podani odporu) nechat za penize nechat udelat vypis katastru(potrebujete razitko s datumem, ne prosty vypis)
Warlord
Příspěvky: 49
Registrován: 27.07.2011 20:52

Re: Zmena zakona, katastr

Příspěvek od Warlord »

To je pěkně blbý, takže stačí nějakej chytrák s padělanou občankou na jméno majitele, kterej prodá třeba pole s tím, že tam je nájemce s dlouholetou smlouvou a ještě tam pár let bude, ale to pole prodá 1Kč za metr. No a když v tom nebude pár let rejpat, bude to sranda. A kdo to koupil, v tom ve svým zájmu taky nebude rejpat. Třeba uvidí na poli traktor, což mu může bejt divný, ale ve svým zájmu bude ticho. No a původní vlastník ví houby. Dobrý.
Tak kdo mi prodá ŠUMAVU?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zmena zakona, katastr

Příspěvek od Josef »

Jen mě to utvrzuje v přesvědčení, že během posledních několika let co zákon - to paskvil. :evil:
Větší slátaniny by nemohl vymyslet ani nezkušený absolvent právnické fakulty a určitě by to vyšlo na menší peníze než co nás stáli naši slavní zákonodárci). Není možné, aby to byla jen shoda náhod, zaslepenost či diletantsví. Spíš to vypadá, jako když by tady někdo, v zákoně záměrně ponechanými dírami, připravoval živnou půdu a cestičky pro podvodné praktiky namířené proti řadovým občanům i jejich majetku a současně s tím zajišťoval beztrestnost a zadní únikovou branku pro zloděje.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Zmena zakona, katastr

Příspěvek od optim »

A pokud mám v ruce třeba 2 roky starý výpis s kolkem a razítkem a nic dalšího jsem v dalším průběhu času s katastrem nedojednával ... ?

Jinými slovy: pokud jsem v katastru zapsán jako majitel nemovitosti a mám v ruce příslušný výpis, nemusím se přece každé dva roky o tom přesvědčovat.

Pokud na katastru někdo udělá chybu a bez mého vědomí v katastru něco změní, je to chyba příslušného úředníka a mě by u případného soudu měl stačit ten můj původní, dva roky starý výpis.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Zmena zakona, katastr

Příspěvek od BOGOVIK »

Joo to platilo do novelizace :D. Ted pokud nekdo jine bude 3 roky presne zapsane misto tebe, tak se stava vlastnikem a ty uz to soudne nedostanes. Asi mas sanci na odskodneni (ted zalezi od koho, pri chybe urenika od statu, pri podvodu asi maximalne lamparna).

Holt co kazde 2 roky musime chodit na katastr(ci dnes na Czech point nebo jak se to jmenuje)...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zmena zakona, katastr

Příspěvek od Josef »

Přesně tak. Bohužel i samotný úřad se rýpe v zápisech a mění, co se mu zlíbí.

Kupříkladu nedávno se řešila kauza, kdy katastrální úřad změnil v zápisech výměry pozemků po digitalizaci. Dejme tomu, dnes jsou přesnější metody měření. Ale měl to oznámit majitelům, což neudělal. Samozřejmě nikdo z normálních lidí si jen tak, pro nic za nic, nenechává dělat třikrát do roka výpis z listu vlastnictví. Zato však v zasílání informací finančnímu úřadu byli pracovníci katastrálu přímo "nadhorliví". A tak se stalo, že spoustě lidem přišla z finančáku citelná pokuta, za to, že nepodali opravné přiznání k dani z nemovitosti. No a kdo to zaplatí? Úřad a ten co měl majitele pozemků informovat? Omyl, zaplatí to všichni slušní lidi, kteří se z morálního hlediska vůbec ničeho nedopustili a pravému viníkovi se nestane vůbec nic, protože jsme v bezprávním Česku.

V příštích letech, pokud budete chtít v noci alespoň trochu klidně spát, budete nuceni investovat nemalé sumy za poplatky do oficiálních výpisů na vlastnictví kde čeho a ty pravidelně archivovat, abyste alespoň částečně eliminovali možnost, že při nějakém přepisování úřední databáze nějaký blbeček nepoplete vaše jméno v počítači a vy o svůj majetek samovolně po pár letech z čistajasna nepřijdete.
(Jako jeden z rozpoznávacích bodů kolapsu je v literatůře uváděno: "Státní úředník se stává úhlavním nepřítelem občana.") :puke
Odpovědět