Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Příspěvek od vlk972 »

Dnes jsem narazil na tenhle článek http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/pr ... ?id=763423
Myslím, že se celkem dá říct, že jde o informaci o začátku konce. V řadě vláken tohoto fóra se mluví o scénářích rozpadu a tenhle je, podle mně, reálný a probíhá tady a teď.
Nakonec můžeme vidět ve zprávách ze Španělska, kde si myslím, že jsou o pár kroků napřed před zbytkem Evropy. Začlo to ztrátou práce pro velkou část obyvatel, pokračuje neschopností splácet půjčky, exekucemi majetku, vyháněním lidí z bytů, razantní nárůst sebevražd - o tom všem se dozvídáme z médií. Myslím, že společně narůstá kriminalita, on hlad donutí krást i jinak slušného člověka.
Řekl bych, že brzy se tohle stane realitou i u nás a může to udělat neplatiče i z lidí, co žádné půjčky nemají. Možná to nebude tak rychlé, jako ve Španělsku, určitě to nevypukne v celé ČR současně, ale přijde to.
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Příspěvek od vmax2 »

Potvrzuji,momentalne schanim praci pro zenu a jen v okoli mimo Panasonicu maj propustit par stovek lidi jen v 5 fabrikach,na nove zone slibuji az po novem roce nabirani ale kdovi.Pred mesicem vyhazov posledni den smlouvy s tim ze stejne uz pulka lidi ve fabrice proti pred rokem a to zrovna 2dny predtim mohla dostat hypoteku na nove bydleni :head
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Příspěvek od Nobody »

Základem je rekvalifikace, neházet flintu do žita a sám se snažit.

Kdosi tu zminoval, že v Německu jsou potraviny o 20% levnější. V německých VO to bude tedy ještě níž. Proč nekoupit dodávku a nevozit to sem? Starou japonskou dodávku seženete za pár desítek tisíc a jsou to fakt držáky. Místo na trhu je za pár kaček, živnosták také. Znám člověka, co takhle na blbých čokoládičkách postavil barák...
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Příspěvek od vlk972 »

Kdysi jsem si takhle pomohl s vejci. V polsku nebyly, cena vysoká. Tady u nás tehdy byla ještě slepičárna. Stařičká 1203, kterou jsem láskyplně nazýval razdvakurva, jich tam navozila kvanta a velice spolehlivě.
Tehdy jsem na tom vydělal slušný peníz. Takže souhlas, snad se do toho pustim (i když možná má prodej potravin v tržnici nějaké omezení, zjistím) :-)
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Příspěvek od urbanwarrior »

Bytostně pohrdám ekonomy, a na jejich velkohubá prohlášení ohledně návodů, jak vyřešit to a ono se dívám zvrchu. Objevil jsem zajímavý článek hodnocení výkonu slovenské ekonomiky:
http://jdem.cz/w6677
Článek rozebírá nevýhody otevření slovenské ekonomiky - přestože výrazně stoupá vývoz, tak ani tento přebytek není lékem na krizi! Autoři dokonce spekulují, že východiskem z krize by měla být větší produkce na domácí trh. Já se domnívám, že za krizí stojí zahraniční výrobci a překupníci, kteří své zisky realizují (vyvádí) ze SR. Babo raď.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Příspěvek od vlk972 »

UB, to je těžká věc. Ona je asi pravda, že být orientován hlavně na export a ještě v jednom výrazně převažujícím odvětví je hodně nebezpečné.
Chtělo by to podporu výroby pro domácí spotřebu a její podporu. To vidím (ale nejsem ekonom, takže možná píšu nesmysly) hlavně v podpoře zemědělství, textilního, obuvního a podobného průmyslu. A hlavně podporou vlastenectví a zdravého rozumu.
Například potraviny - obchodní řetězce tlačí výrobce, aby prodávali pod cenou, často je nutí produkovat sračky (s odpuštěním) a my kupujeme levné potraviny, dnes hlavně z Polska.
Přitom, když půjdete a koupíte třeba brambory od sedláka, dá se i maso, koupíte většinou mnohem levněji, než v řetězci a hlavně mnohem kvalitněji. Jen se to musíme naučit my spotřebitelé, i výrobci. když vynecháme překupníky, pak budeme nakupovat většinu potravin od našich zemědělců, celkem levně a hlavně kvalitní. To by mohlo pomoct nám i výrobcům a možná i řešit trochu problém nezaměstnanosti - když se zvedne produkce domácích zemědělců, časem budou potřebovat pomocníky a budou vydělávat dost, aby jim mohli za práci slušně platit.
Edit: ve finále by jsme měli jako spotřebitelé mít lepší kvalitu za míň peněz a ještě posílit schopnost národa přežít nevyhnutelný ekonomický a společenský rozpad.
Jenže ...........
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Příspěvek od urbanwarrior »

Asi jsem málo zdůraznil, že rada ekonomů prodávat víc doma je knížecí - kupovat může jen ten, kdo vydělává a má "volné" peníze. Tím jak stát odebírá víc a víc volných prostředků, omezuje kupní sílu i tam, kde ještě nějaká nabídka trvá.
Orientace na auta (já bych řekl montovny obecně), odklon od podpory tvorby pracovních míst (teorie, že úspěšný, rozvinutý stát nevyrábí, ale dováží) a rostoucí důraz na zaměstnávání obrovského počtu osob v neproduktivních oblastech - stát. úřady, kontrola, autorizace kdejakého nesmyslu za současného zvyšování daňové zátěže je nejlepší recept na státní bankrot.
Ani u nás to není jiné. Neřešení elementárních otázek povede ke zhroucení ekonomiky, pakliže politici neopustí přiblblou ekonomicko-populisticko-eurooptimistickou rétoriku a nepohlédnou realitě do tváře.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Příspěvek od vlk972 »

S tím se nedá, než souhlasit.
Já jen naznačil možnou cestu. Mám s tím osobní zkušenost z obou stran. Sám se takhle snažím nakupovat a kdysi jsem pomáhal u kamarádova otce, sedláka. Třeba brambory jsme vážili na 50 kg, pak na jeho přání přisypali ještě kýbl a rozváželi je lidem až domů. A to vše za cenu cca o 30% nižší, než se prodávaly v obchodech. A když přišel někdo jen s igelitkou, prodal mu je taky.
Kamarádovo otec začal s jedním traktorem, upraveným koňským nářadím a tím, co mu vrátili v restituci. Většinu vydělaných peněz cpal do podniku, hodně si hlídal kvalitu a brzy měl stálé odběratele - lidi, hospody, kuchyně v nemocnicích, menzy. No a po 5 letech měl traktory 4, hospodařil na trojnásobné výměře a bez koruny dotace. Jen proto, že prodával hlavně přímo lidem, nešidil je a hleděl si kvality. Dodneška se mají hodně dobře, i když si většina zemědělců stěžuje, jak je jim těžko.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Nová krize zasáhne klíčová místa české ekonomiky

Příspěvek od urbanwarrior »

Tak to má být - úplně stejně to mají řemeslníci a podobná drobotina. Kdyby jim stát slezl z krku, ekonomika by se pomalu rozjela sama a bez velkého přemýšlení. V 90. to nebylo jiné. Povedenou privatizací zaniklo kolem 1mil. pracovních míst, vůbec se to nepoznalo, protože po x desítkách let odkládání spotřeby se vytvořil milion nových míst. Tedy on se nevytvořil - vytvořili ho zejména malí podnikatelé, dokud si je stát nevyhlédl, že je podpoří (čti oškube). Tenkrát firmy do 25osob vytvářeli 85% prac. míst. Po vlně propouštění a bankrotů je stav, jaký je. Stát jenom kecá a co udělá, pokazí. Základem úspěšnosti je totiž podle mého odpovědnost a úspěšnost právě těch malých, kteří se starají sami o sebe, případně o nějakého toho zaměstnance a stát potřebují jen v případě, že ho z něj trefí šlak nebo se udře. Jenže samostatný člověk už je a priori nepřítel státu, protože postupně mu naroste hřebínek a ještě by mohl začít kecat do věcí, kterým úředník rozumí nejlépe.
Odpovědět