Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od maci »

Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou výrobu i zelinářství
http://ekonomika.idnes.cz/nova-zemedels ... nomika_spi
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od urbanwarrior »

Pro Kristovy rány, ta fronta snad otiskne i zadní stranu lístku na mhd...
Protože jsem první čtení textu nepochopil, dal jsem to ještě jednou pomaleji, a z toho plyne:
1/ p. Bendl si myslí, že sobestačnost = 70-90% (doteď jsem myslel, že to je 100% +)
2/ zemědělství se bude podílet na výrobě obnovitelné energie podle fortšriftu - myslel jsem, že by měli vyrábět jídlo
3/ ministerstvo nastaví pravidla pro dotace, aby zastavilo erozi půdy. Možná mu uniklo, že dotace, pocházející od Unie do konkurenčních ekonomik jsou vyšší nejméně o řád než jeho rezortní. Souvislost s erozí mi uniká - snad nějak souvisí s tím, že pole ležící ladem eroduje méně než zorané.
4/ Nová pravidla, představená EK v r. 2011 kopírují staré zásady, tedy našim zemědělcům nejsou vůbec k ničemu. Většinou s nimi nesouhlasí, ale to je tak všechno, co mohou dělat.

Neprůhledná část dotací zůstává, naopak zvětší se nám výměra půdy, která má zůstat ležet ladem. Jak se mi Bendl líbil jako středočeský hejtman, tenhle rezort ho docela míjí. Jediné, co by zemědělcům opravdu pomohlo, kdyby se stát zasadil buď o omezení dotací konkurentům nebo zpřísnil jejich působení u nás jako nekalosoutěžní a nebo uvolnil přísná pravidla pro prvovýrobu, aby se jejich produkce snáz (nebo vůbec) dostala na spotřebitelský trh. Ale to by musel být jinej střelec, zastat se vlastních lidí. To se u nás nenosí.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od sigmark »

mě by zajímalo, proč je u nás tak mizerná podpora zemědělství. kdyby na zemědělce takhle srali ve francii, tak už by bylo versailles zavalené rajčaty.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od vlk972 »

Podle mně je jasné, proč naše zemědělství nemá takovou podporu, jako jinde v EU. Likvidace konkurence. Žije tu cca 10 mega lidí, kteří musí jíst, ale místní zemědělci je, díky "podpoře" státu, neuživí. Takže se potraviny musí dovézt. Výsledek známe, v našich supermarketech jsou potraviny z EU, většinou odpadní hodnoty viz. třeba jedovaté sušenky z Polska. A český prasata to sežerou.
Jsem rád, že Bendl to chce změnit a fandím mu v tom, tedy spíš našim zemědělcům a nám všem. Jen nechápu proč máme být soběstační na 90%? Možná jsem blbej, ale to není soběstačnost :twisted:
Jsem zvědav, kdy Bendla někdo klepne přes prsty za tohle a za jeho výroky o omezení dovozu zboží z Polska.....

P.S. nemám pana Bendla rád, ale vypadá to, že mně příjemně překvapí.
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od biskup »

urbanwarrior:

70%, 80% nebo 90% - stačí se podívat na ulici jak vypadá většina populace vykrmeně. Na přežití nenadálého zastavení dovozu potravin by stačilo (asi) vyrábět právě jenom 70%-90% dnešní zemědělské výroby.
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od lordCorvin »

Těch 70 - 90% odpovídá, v mořských rybách, kaviáru, klokaním mase, kávě, čaji, ani tropickém ovoci nikdy soběstační (při zachování současných klimatických podmínek ;) ) nebudeme...
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od vlk972 »

Lorde, to je jasná věc, ale píšou o jednotlivých komoditách. O tom, co tu neroste, nebo nežije není třeba polemizovat, to je třeba řešit dovozem a nejspíš se bez toho dá i obejít.

Ad vykrmená populace: velká část je vykrmená z nevhodné stravy, někteří to mají geneticky a někteří prostě z lennosti.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od sigmark »

vlk: souhlas. ono stačí nejíst správně, a obezita se dostaví. náhražkový žrádlo, přebytek tuků/cukrů, nevyvážený stopový prvky atd. to igelitový žrádlo, co se tu v posledních 20 letech prodává (a je ho čím dál víc), je původce.
ze strany Bendla je to jen populismus, tomu je úplně putna jestli vychcípá národ hlady, stačí že bude platit daně.
Když se s nima lodička naklání, tak se snažej hezky vypadat, reálnej zájem o svoje lidi za tím těžko hledat.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od alive »

Nase soucasna zivocisna vyroba je na nejakych s bidou 30 procentech...rostlinna je na tom o neco lepe, ale jen o neco. Zbytek se dovazi.A dokud neodstrani podobne nesmysly jako dovoz obilnin z druheho konce sveta, nebo vyvoz paprik na slovensko a zpetny dovoz v jinejch krabicich, nikdy to lepsi nebude:-/
korda
Příspěvky: 13
Registrován: 06.12.2012 17:43
Pohlaví: muž

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od korda »

Podle mě je zásadní problém v tom, že ze zemědělce dnes nevypadne výrobek, ale surovina. Za první republiky byly normální družstevní jatky, mlýny a podobně, ale to je jen půlka problému, druhá je podle mě v tom, že naše legislativa v tom našim zemědělcům celkem efektivně brání spoustou nařízení, zákazů, bumážek a omezení.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od urbanwarrior »

Přesně - tenhle aparát je nastavený represivně, protože dá práci spoustě darmošlapů a lehkoživků ve státní správě. Co by dělali, kdyby nedělali kontroly a nebo kontroly? Nezanedbatelnou součástí rozpočtu jsou i pokuty za neplnění umělých a nesmyslných povinností. Nemluvě o prostředí, které nám politici vyjednali přesně v náš neprospěch Speciálně zemědělce z politiků nikdo nemůže reálně podpořit, protože v praxi by to muselo znamenat omezení dominantního postavení řetězců a ty jsou komplet v cizích rukách. Zemědělci nemají kam prodávat, protože zahraniční prodejce raději podpoří svého zahraničního kolegu (oba vydělají na zúčtovaném dph + nějaká ta dotace, navíc společně potřou levnější domácí konkurenci) a tak udrží vysokou cenovou hladinu.
Zajímala by mě od pana Bendla jediná holá věta s nástinem, co hodlá udělat. Ostatní bychom si odvodili. Jinak je to bohapusté plkání, aby řeč nestála.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od vlk972 »

Urbane, máš bohužel pravdu. Osobně si myslím, že legislativně by to šlo velie těžko. Celkem snadno by to mohlo přinést vleklé mezinárodní spory. Jednak by jsme, zřejmě, porušili nějaké regule EU, ale také by jsme celkem snadno mohli nas... i některou velmoc - například obchodní řetězec Tesco patří britské královské rodině z velké většiny.
Pokud to pan ministr myslí vážně, pak by měl zvolit cestu propagace selského rozumu. Totiž šířit osvětu mezi lidi i zemědělce. Třeba kupujte brambory přímo od sedláka (vy ušetříte, on víc vydělá a celkem slušně může žít i be dotací). Otáka je, zda by pak nebyl obviněn z fašizmu, protože jakákoli zmínka o vlastenectví do tohodle ranku skoro automaticky, v našem státě, spadá. I ty nesmyslné předpisy umíme my Češi obejít. Třeba jedna známá pracuje na kozí farmě, léta prodávali mléko a výrobky z něj lidem, než přišly nařízení od státu ohledně hygieny, která jsou jen velmi nákladná a žádné faktické lepšení nemůžou přinést. Náklady na splnění požadavku by farma neustála a tak se na cedulích objevilo slovíčko "krmný". Lidi kupujou dál, úředníci na ně nemůžou, protože prodávají krmivo pro zvířata :-D.
V každém případě, jestli to myslí p. Bendl vážně, držím mu palce.

P.S. léta si přímo od sedláka beru brambory, maso (ofiko si kupuju živé) a má to velký přínos pro mou rodinu. Jednak suroviny sou mnohem lepší, než nabízí řetězce a výrazně ušetřím (třeba mléko je levnější, než bílá voda tesca skoro o 5 kaček na litru). Navíc mi všechno přiveze až pod nos zdarma. A to co se nedá vzít od sedláka si budu vozit z Němec, což je pro mně taky výhodnější cenově, i kvalitativně.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od urbanwarrior »

vlk: Máš pravdu, to je rozumná obranná strategie. Negativně vnímám všeobjímající represi státu. S tím souvisí, že abychom něco mohli dělat, učíme se nejdřív porušovat nesmyslné zákazy. To je podle mně naprosté pošlapání svobody. Začíná se znova odchylovat slovo od činu a to je špatný signál pro národ.
korda
Příspěvky: 13
Registrován: 06.12.2012 17:43
Pohlaví: muž

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od korda »

Prostě lidi musí začít přemýšlet...
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od vlk972 »

Bohužel jim to jde velice pomalu. Zatím je většina lidí v ČR jako stádo ovcí, běží za tím, kdo slibuje šťavnatější pastvu a vůbec neřeší, že je ti samí ovčáci už tolikrát zklamali a vedou je blíž k temnému lesu, který je plný vlků.
Ti pro nás vymýšlejí stále dokonalejší zákony, jejich hlavním kritériem jsou většinou jen další a další represe. Jak píše UB, jde o obrovské zadupávání naší svobody do země a já osobně negativně vnímám i to, že je zde zadupávána do země i naše národní identita, vždyť mi se sami ani nedokážeme uživit!
A právě proto se mi líbí výkřik do tmy, který pochází od p. Bendla. I když vím, že ze strany státu to zůstane jen výkřikem osamělého, oficiálně asi nic jiného udělat nemůže, z důvodů, které jsem tu už popsal.
Ano, lidi musí začít přemýšlet, jak píše Korda, nakonec je jich už docela dost, co to dělají. Kouzlem toho je, že to přináší prospěch lidem, kteří to dělají a dostavuje se téměř okamžitě. Nestojí to peníze navíc, nestojí to ani nějak moc úsilí.
Nemůžu změnit chování naší vlády a poslanců, ale můžu si celkem slušně pomoct sám a stejně si můžou pomoct další. A můžu tyhle nápady šířit mezi svoje známé a lidi, které potkávám, ti to zas můžou šířit dál a část těch lidí to určitě vyzkouší.
Myslím, že by tohle chování mohlo trochu oddálit, zmírnit rozpad v ČR a dost možná mu i zabránit a to bez "pomoci" našich skvělých politiků. Proto to beru jako jeden ze svých životních cílů, i když jsem možná hodně naivní. Co myslíte, můžu mít pravdu?
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od urbanwarrior »

K tomu jsem skeptický. Politici zemědělcům nepomůžou, protože jsou podesraní k Unii a loajální hlavně ke své židli. Zemědělce svazuje nejen vnitrostátní omezování, ale současně nadřazené unijní regule. Z jedné strany stát chce skončit se zelenou naftou, neustále přihazuje spotřební daň na palivo, zvyšuje dph a k tomu neustále prodražuje odvody a daňovou politikou cenu pracovní síly, že si nemůžou ani ti prosperující dovolit brát zaměstnance a k tomu toleruje zvýhodněné zahraniční producenty s jejich vyššími dotacemi, odpisy a bonusy z exportů, a současně podporuje šíření moci řetězců, které se tu etablovaly. Napomáhá aktivně legislativou snižovat jakost zde prodávaných potravin.
Jako první krok ve snaze pomoci zemědělskému sektoru bych musel zaznamenat změnu v některém z uvedeného, což se neděje a myslím ani nestane.
Vrchnost ve své aroganci je schopná existenci těch několika zbývajících, které se ještě nepovedlo odradit, ukazovat jako důkaz, že to dělá správně. Vada je v systému a aktivita jednotlivců nic nezmůže, dokud se nezmění prostředí, ve kterém se tento segment pohybuje, bude výrok pana Bendla, při vší úctě, pustý populismus.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od sigmark »

pod to se lze podepsat
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od michal »

to vlk 972:ono nesmíš prodávat ani jako krmné (protože to není jako krmné schváleno a je to stejně trestné jako kdybys to prodával načerno).Ale toto je způsobeno schválně pro závislost lidí na státu, nadnárodních řetězců prodávajících potraviny.Zemědělství je řízeně decimováno abychom nebyli soběstační a mohli být ovládáni.Příklad: nyní dostaneš dotaci na to, když zatravníš ornou půdu.Dotaci budeš dostávat ještě po dobu 5 ti let.Což je příjemné.Ale potom již nesmíš tu trávu rozorat zpět na ornou! A spousta lidí toto udělá za vidinou krátkodobého zisku,příp. se o ornou nechtějí starat.
U nás byla řepa, brambory.Dnes jenom řepka, místy obilí.Sila skoupil Babiš a místní zemědělci kteří nemají uskladnění ( je dost náročné se o uskladněné obilí starat) mu to musí při sklizni odvézt a prodat.Za jeho výkupní ceny.Já když chci prodat zvíře na maso tak musím přes jatka.Pokud bych udělal zabijačku a pozval lidi ( a něco jim prodal) tak mám průser.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od Koniáš »

Michal.
A co když to pole (louku) někomu prodáš a on ji pak opět rozorá?

Koniáš
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Stát chce víc soběstačné zemědělství. Podpoří živočišnou

Příspěvek od biskup »

To by me také zajímalo, za předpokladu(na většine území čr) hospodaří družstva v nájmu. Takže když ony dostanou dotace, nemůžou zavazovat vlastníka (ten to pronajal jenom na zemědělské hospodaření). A dle "normálního chování" těchto ZD založí nové ZD(nemá staré dluhy) a nechají dluhy na starém s.r.o(či jakou firmu založilo "staré" ZD) a nová má pak nárok znova na dotace?

Nevím, jediné koho to může omezovat jsou vlastníci půdy co dostanou dotace. Nájemce může "rýžovat"?
Odpovědět