Neomezená pravomoc exekutorů

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Josef »

Exekutoři, chtějí prosadit, aby o exekucích mohli rozhodovat zcela sami bez soudu. V novele občanského soudního řádu se navrhuje i že by dlužníci mohli přicházet o družstevní byty. Prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková uvádí, že postupy některých exekutorských úřadů jsou až příliš agresivní, ale právně zcela nepostižitelné...

Celý článek: http://www.novinky.cz/finance/231923-ex ... soudu.html

Můj kolega v práci, který na článek narazil jako první, to okomentoval ve zkratce zhruba takto:
Dnes je možná cílem exekutorského výdělečného podnikání soused, tiše se tomu směješ, že je to jeho problém a že měl včas platit alimenty. Ale zítra klidně dojde i tebe. Přitom nemáš nejmenší možnost tomu zabránit. Může to být klidně i kvůli zpoždění platby bankovním příkazem. Oni se tě nebudou obtěžovat urgovat . Nebo upomínku pošťačka prostě ztratí nebo ti uletí ze schránky, když ti tam budou cpát reklamní letáky. Máš-li nějaké úspory, strávíš dovolenou lítáním po úřadech, abys ze sebe smyl špínu presumpce viny a k tomu zaplatíš desítky tisíc (90% odměna exekutorovi, 10% skutečná dlužná částka). To je ten lepší případ. Budeš-li v tu chvíli na pracáku a nebudeš mít možnost vysázet hotovost na prkno, pak, abys toho neměl málo, stanete se z tebe ze dne na den ještě navíc bezdomovec, děcka ti sebere sociálka, šoupne ti je do domova a máš vymalováno. A to bez potíží i za dluh 2000,-Kč. Jó, že jsi bezúhonný a posledních dvacet let jsi makal a platil daně, na to ti exekutor víš co... To je přímo vražedný poměr činu a trestu, když to srovnáš třeba s tresty za dopravní nehody, hospodářskou kriminalitou aj. Takové věci jsou možné snad jen v zemích s totalitními režimy a v banánových republikách! Ve společnosti, která se honosí přízviskem „demokratická“, chvástá se členstvím v EU, OSN, UNICEF a zašťituje se lidskými právy na každém kroku, je připouštění středověkých praktik naprosto nepřípustné ! Kdo zabrání tomu, aby se dříve nebo později neobjevil nějaký druhý Boblig? Jsme vůbec ještě na mapě Evropy ?
Naposledy upravil(a) Josef dne 24.05.2011 8:51, celkem upraveno 4 x.
aliděda
Příspěvky: 102
Registrován: 13.01.2011 20:52

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od aliděda »

Tenhle stupidní návrh nesmí projít.

Je to opravdu hrozné, protože se klidně může stát a už se to i stalo, že exekuce je provedena i někomu, komu vůbec neměla být provedena.

Exekutor může zazvonit i kohokoli z nás a pak už jde všechna sranda stranou.
Osobně si myslím, že bude docházet k vyššímu počtu napadání exekutorů od občanů.

Já osobně nikde nic nedlužím, dřu jako šroub, poctivě a včas platím všechno co musím a kdyby u mě zazvonil exekutor, tak mi snad praskne cévka.
S vědomím, že nikde nic nedlužím bych byl schopen ho srazit ze schodů.
Zamknout dvůr, pustit vlky z kotců a kašlat na něj.
Snad by kvůli tomu nevolal zásahovou jednotku. Normální řadoví policajti nemají nejmenší šanci, se do bytu dostat živí, teda pokud jim ta exekuce nestojí za to postřílet psy na dvoře.

Někde přece musí existovat kontrolní mechanismus, aby nedocházelo k neoprávněným exekucím.
Jestli mám z něčeho strach, tak je to právě tohle.
Uživatelský avatar
rudde
Moderátor
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Neomezená pravomoc celních loupežníků

Příspěvek od rudde »

http://janzima.blog.idnes.cz/c/194624/K ... znici.html
...
"Zůstaňte vevnitř v autě ! " nařídil mi hned druhý z celníků, když viděl kameru a já, protože znám dlouhá léta dobře pravidla novinařiny, jsem mu připomněl, že pokud nejsem zadrženým, pro což by musel mít důvod, nemá mně co omezovat v pohybu a mých právech. Poté co jsem ho vzal do záběru, nařídil, ať ho netočím a dočkal se odpovědi, kterou by se dnes, v čechách asi měli naučit všichni.


"POKUD JE TOHLE OFICIÁLNÍ A LEGÁLNÍ ÚŘEDNÍ AKT, NATOČIT SI VÁS MŮŽU ! TAKŽE SI VÁS NATOČÍM "
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Josef »

Exekutoři ve spolupráci s dopravními podniky nám zde "vyrábějí" generaci lidí bez jakékoli rozumné budoucnosti a nebezpečně jich přibývá
viz.: http://www.novinky.cz/domaci/244983-ve- ... a-pul.html
Obecně mám z toho trendu strach. Část jich možná zkončí dobrovolně se životem protože nebudou chtít v takto nespravedlivé společnosti dále žít, ale druhá část si uvědomí, že už nemá co ztratit, protože o jejich životní perspektivy je už někdo jediným šmahem před lety připravil a teď se jim snaží namluvit, že je to jen a jen jejich chyba a jejich osobní selhání. Nemyslím však, že by se tak malý prohřešek (jako je nějaká ta nezaplacená složenka nebo jízda na černo) morálně uznali a vnitřně přijali tak přísný trest, jakým je kupení dluhu a výsledné totální vyřazení ze života. Je pravděpodobné, že pokud tuhle současnou praxi někdo rozumný nezastaví, zůstanou skrytými rebely a až se stane jejich situace neúnosná, nebudeme se my všichni ostatní stačit divit, co z tohoto společenského podhoubí vzklíčí (druhý Londýn). Pak to bude stát náš stát nejméně stonásobek toho, co všichni tihle dlužníci ve skutečnosti na původních dluzích dohromady dlužili. Předpokládám, že pokud nedojde k nějaké včasné úpravě zákona (např. limitem od jaké minimální částky je možno dluh postoupit vymahačské firmě a kolik si ona smí přirážet), pak dříve nebo později se v budoucnu tyto dvě strany (exekutor a hříšník) nejspíš opět někde setkají. Scénář však bude asi diametrálně odlišný. Doba houstne. Za tmavé noci to bude úředník či jeho firma, kdo se bude bát o svou vlastní budoucnost a na rozhodnutí, té dnes pro něj bezvýznamné "lůzy" (kterou arogantně pohrdá) bude rozhodnutí, zda ho nechají dožít rána, když půjdou loupit peníze na holé přežití nebo ho dožít nenechají. Pak bude možná už pozdě úřední rozhodnutí přehodnocovat. Pamětníci krize z první republiky i pamětníci 2 sv. války říkají, že do kouta zahnaní lidé bez perspektivy, bez východiska a z hladu jsou schopni udělat prakticky cokoliv. Cokoliv, co je pro nás, kteří jsme takové věci nezažili, naprosto nepředstavitelné a nemožné. Čím jsem starší, tím víc se mi zdá, že v tomhle asi budou mít pamětníci pravdu.
Naposledy upravil(a) Josef dne 19.09.2011 9:41, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4683
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Karlos »

Praktiky exekutoru jsou hnus a nejsmutnejsi je ze toto vse se deje s pozehnanim statu... Je to takova statem podporovana lichva. Clovek dluzi 100kc (a to kolikrat o dluhu nema ani poneti) a za par let mu prijde platebni prikaz na nekolik tisic...

Nemam rad lidi co si klidne pujci s tim ze nemaji v umyslu to splatit ale to co az prilis casto predvadeji exekutori... ono je dluznik a dluznik...
Lamprecht
Příspěvky: 186
Registrován: 15.01.2011 9:15

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Lamprecht »

Vždycky když čtu o exekutorech tak si vzpomenu na Francouzkou revoluci, vlastně na všechny revoluce. Výběrčí daní, exekutoři a lichváři se nesměli popravovat gilotinou ale pomalu věšet... Tenkrát si šlechta ani ve snu nepomyslela jak může skončit a ejhle ono to šlo. A ve státě kde policie nezvládne pár cikánů je opravdu odvaha nasírat dvě třetiny frusrovaného národa.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Generace, která si nevybojuje svou revoluci, nemá svou svobodu.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Josef »

Hrajeme si na demokracii uprostřed Evropy a přitom tu máme lichváře i státem posvěcené středověkké lapky a loupežníky:
http://www.novinky.cz/finance/251402-ja ... tisic.html
Už i přímo tady u nás ve vsi byly během půl roku dva domy zabavené v exekuci (za obdobně bezvýznamné dluhy). Bývají majitelé nyní bydlí po příbuzných a druzí provizorně v bývalých kancelářích někdejšího JZD. Jinde v okolí to není jiné. Ta úřední mašinerie na cílenou likvidaci zadlužených českých rodin v posledních měsících velmi rychle rozjela. Obě rodiny přitom byly slušné, společensky bezproblémové, žádní alkoholici nebo gambleři, prostě si jen vzali úvěr na opravy domu. Pak stačilo, aby chlap nedostal dvakrát po sobě od zaměstnavatele plat (což vlastně nebyla jeho chyba) a jsou z nich prakticky bezdomovci. Jaký je to do očí bijící paradox ve srovnání třeba se šluknovskými nepřizpůsobivými, kteří jsou oproti těmto slušňákům naprosto v pohodě a všem se smějí do obličeje. Přitom by stačilo uzákonit - exekuce ano, ale nanejvýš do výše dvojnásobku dlužné částky. Jenže snaha tohoto státu řešit morální bezpráví páchané na obyčejných občanech je, jak vidět, veškerá žádná. Tento případ je jen další hřebíček ze stovek dalších, co si (zatím s úsměvem na rtech) tlučou naši zákonodárci do vlastní rakve. Takže to opravdu změní asi jen nějaká další revoluce (možná inspirovaná onou francouzskou mentalitou).
Fjord
VIP
Příspěvky: 798
Registrován: 04.07.2011 23:50

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Fjord »

Je to nechutný, co se tu děje. :puke Když si projdete dnešní inzerci v novinách, tak se nenabízí skoro nikde práce, ale jen půjčky. Kde na to ti půjčovatelé asi berou, že. Tohle je mafie jak vyšitá. Půjčku bych nechtěla ani za nic. Abych se třásla, že na ni nebudu mít-to raděj budu na těch kořínkách a kravským trusu. :moon
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Josef »

Přes prvotní náznaky, že by se snad už konečně mohlo blýskat na lepší časy a že exekuce budou zasahovat skutečně už jenom tam, kde není jiného vyhnutí, se ukazuje, že státem tolerovaná lumpárna novodobých lapků bez skurpulí pokračuje klidně dál, viz. článek na seznam.cz:

Překupníci s dluhy si našli novou fintu, jak odírat lidi
Překupníci s malými dluhy si našli novou kličku, jak nehorázně vydělávat i na promlčených stovkových pohledávkách, které byly dokonce už jednou u soudu a mělo se za to, že se jedná o skončenou záležitost. Vezmou sice žalobu zpět, ale pak zažalují pohledávku znovu a zkoušejí to tak dlouho, až člověk prošvihne relativně krátkou lhůtu pro podání odporu. A pak nastoupí exekuce.
celý článek zde: http://www.novinky.cz/finance/258894-pr ... -lidi.html

P.S.:
Vy máte po desítkách let svého života taky stoprocentní kontrolu nad tím, že máte zaplacené naprosto všechny složenky (i ty které nepatří k pravidelným platbám) a ani jednu desetikorunovou jste nevynechali? Jste si tím skutečně jistí? Poslanci nejspíš ano (v tom případě máme superiteligentní polobohy), jinak by takto nesmyslný zákon nemohli nikdy tolerovat! :head
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4683
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Karlos »

...take jsem se nad tim rano vztekl, je to nehoraznost a sproste zneuzivani soudniho systemu (ktery si vsichni platime z nasich dani) :evil: Nejlepsi by bylo takove hromadne kupceni nejak zarazit, pohledavky rekneme do 1000kc by se nemohly odkupovat a byl by klid... nebo minimalne zavest povinnost dluznika o dluhu informovat, zvlaste u tech u kterych se da predpokladat ze o nich s nejvetsi pravdepodobnosti nema tuseni...
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 11:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od SaraH »

Josefe, je úplně jedno čím jsme si jistí. Otázka zní: Můžeme prokázat na každou korunu 10 let zpátky, že máme vše zaplacené? Třeba uhrazenou každou návštěvu lékaře (už vám nějaký dal potvrzení)? A můžeme prokázat, že dluh není vymyšlený? Například u Dopravních podniků jsou už dávno všechny evidence přestupků skartovány, než se to začne řešit jako dluh. To jsem to dopracovali, co?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Josef »

Ano, a to je právě to, co mě na tom vytáčí nejvíc. Oni si mohou na kohokoliv ukázat a říct: "Dlužíš, zaplať!" i když nic dlužit nebude a všechny jejich papíry budou jen smyšlený podvrh. Kdo dokáže, že nejsou? Spousta lidí je po povodních, po stěhování atd... a nemá stotřicettisíc ústřižků od složenek za posledních 50 let v krabici od bot. Navíc jsou vymahači prakticky beztrestní. Protože, když by soud náhodou přišel na to, že je požadavek na platbu neoprávněný, řeknou: "Pardon, bylo to nějaké nedopatření, my jsme se spletli, věřitel nám dal asi špatné údaje", a všechny papíry se najednou záhadně ztratí...
Uživatelský avatar
alive
Sponzor serveru
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od alive »

Vazeni, z vlsatni zkusenosti...jedine jiste je to, ze kazdej jednou umreme...pred cca 10 lety jsem zaplatil exekuci: 40 tis. Nekdo si na moje cislo obcanky vzal mobil a provolal 5 tis. Nemeli ani kopii OP...Prednasim, ze mam v rodine hooooodne dobreho pravnika.Nenadelal s tim nic. Naposledy pred pul rokem jsem zaplatil dalsich 16 tis. Za jizdu na cerno v Praze, pry v roce 91...to dobou jsem byl v Jugoslavii a byla mi pred tim ukradena obcanka...bylo to i nahlaseno, pamatuju si to...na OOVB v Karline...bohuzel, tyto zaznamy se po 10 letech zkartuji...uz jsem se proto ani vic nesnazil a zaplatil..:-/ Takze asi tak. Neni obrana...teda je, ale zatim porad "politiciky nekorektni"
Toz tak.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4683
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Karlos »

Muj nazor: dokud jsou lidi okradani neprimo tedy ze spolecneho (vybrat dane a část z nich rozkrást ve verejnych zakazkach), byť je to sebevic donebevolajici, tak si to lide nechaji libit, sice nadavaji ale nic neudelaji, nicmene pokud zacnou byt okradani takto adresně a překročí to urcitou hranici (počet takto okradenych), jsem přesvědčen že se něco stane...

Použil jsem slovo "okradeni" protože to podle mě nic jiného není, byť je to v souladu se zákonem, tedy zcela legální a soudem posvecené...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Josef »

Připomělo mi to jeden odstavec z knihy "Když došly prachy" , což není sci-fi, ale tvrdá realita, takže by si z toho měli výše jmenovaní včas vzít ponaučení.

Pro ty, co to nečetli:
V knize autor popisuje dav hobous, kteří chtěli jet během krize načerno vlakem hledat práci, ale místo toho museli prchat před ozbrojeným strážným z nádraží do polí. Vzpomněl jsem si na zvrat, který nastal poté, co někdo nahlas vykřikl, že strážný má přeci v revolveru jen šest ran a jich je víc než sto. A i když jich možná šest zastřelí, ten zbytek davu ho za to roztrhá zaživa na kusy. Jak to dopadlo? Otočili se a šli nazpět. Ale nic se nestalo, nepadl žádný výstřel. Strážný zmizel jak pára nad hrncem, všichni hobous nastoupili a vlakem odjeli.

S tou trpělivostí davu máš proto nejspíš pravdu, těch samozvaných zlodějů je také relativně malý počet (jako těch výše zmíněných strážných) nebo snad ne? Ale zatím se skrývají pod pokličkou anonymity přesto, že za vším jsou konkrétní lidé, konkrétní místa, konkrétní kauzy. Ti co byli postiženi je znají. A neměli by si to nechávat jen pro sebe...
Uživatelský avatar
rudde
Moderátor
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od rudde »

Postoupení pohledávky inkasní společnosti

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/t ... emid=15624
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Josef »

Nejen exekutoři, ale už i lichváři mají v tomto státě naprosto volnou ruku...
viz.: http://www.novinky.cz/finance/261552-li ... nikem.html

Z článku cituji to podstatné:
...dostanou možnost, jak se ještě snadněji dostat k majetku lidí ve finanční tísni. K uplatnění jejich nároků, včetně astronomických úroků, jim bude brzy stačit jen ústní dohoda s dlužníkem vyslovená klidně i v hospodě. Vyplývá to z nového občanského zákoníku. budou moci ústní dohodu u soudu svědecky dosvědčit i "chlapi od stolu", respektive osoby spolupracující s lichváři. Když to druzí dosvědčí a dlužník lichváři nezaplatí, o zbytek se postará exekuce...

Nevím pro koho vlastně pracují lidé, kteří dokáží schvalovat a do praxi uvádět takto zneužitelné zákony "občanského zákoníku". :puke
Jestli to dobře chápu, pak vás z milionového dluhu může nařknout prakticky kdokoli, kdo si s vámi bude chtít vyřídít nějaký spor, pro pouhou závist nebo (a to nejčastěji) jako výnosný "obchod" a to i přesto, že jste si od něho nikdy nic nepůjčili, nikdy ho neviděli, nikdy o něm neslyšeli a ani jste mu nikdy nic nepodepsali. Stačí pokud si na vás ukáže prstem, zajistí několik podplacených svědků (se kterými se rozdělí), zjistí vaše osobní data i čas, kdy jste byli sami a tudíž nemáte svědka ani alibi.
Dostává se to do pozice "hraní ruské rulety s obyčejnými slušnými občany" a to je hra na můj vkus už opravdu hodně vysoká. Návazně na to se dá brzy očekávat, že když není pro slušného občana zastání v zákonech, bude muset vzít zákon v zájmu svého přežití do vlastních rukou. A pak se bohužel jediným pádným argumentem pro "mimosoudní vyrovnání" ze strany náhodného vytipovaného a z dluhu neoprávněně nařčeného "dlužníka" po vzdoru sicilských praktik stane lupara nebo jiné obdobné nádobíčko.
Naposledy upravil(a) Josef dne 12.03.2012 8:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4683
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Karlos »

Taky jsem se nad tím vztekl, jak kdyby nestacilo ze kupceni se starymi pohledavkami se rozrostlo do obrich rozmeru... tam alespon "obchodnici" potrebovali nejaky papir... ted ale prechazime do vyssiho levelu ted uz zadny doklad nebude potreba :shock: to abych se zacal bat chodit do hospody, zatim hrozilo jen ze bude cloveku na druhy den spatne :lol: ale ted muze prijit i o strechu nad hlavou :evil:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Neomezená pravomoc exekutorů

Příspěvek od Josef »

Na to nemusíš jít ani do hospody. Nemusíš jít vůbec nikam. Stačí, když jsi se narodil, je to víc než 18 let, máš jméno a nebyl jsi úředně shledán němým nebo magorem. Pokud splňuješ alespoň tyhlety základní požadavky, mohou tě kdykoli se jim zlíbí vysvléci až do naha.
Naposledy upravil(a) Josef dne 12.03.2012 8:39, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět