iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeby."

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeby."

Příspěvek od Wolf »

Článek "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeby. Má to snížit plýtvání"
http://ekonomika.idnes.cz/z-trvanlivych ... onomika_zt

Co si o tom myslíte? Jako zajímavé téma mi to připadá hlavně z toho důvodu, že my o trvanlivosti víme svoje. Ne tak účastníci diskuze pod článkem, je docela výživná.

Na druhou stranu se bojím, aby nějakou pomazanou hlavu nenapadlo prodávat v ČR potraviny, které 2 roky ležely v regále třeba v Německu.

(Ačkoliv jsem hledal, thread na toto téma jsem tu nenašel. To jsem si ovšem myslel i víckrát minule a přitom jsem je jaksi přehlédl. Tímto prosím moderátory, aby kdyžtak můj případně duplicitní thread smazali.)
Uživatelský avatar
Fraktál
Příspěvky: 263
Registrován: 25.04.2013 17:56
Pohlaví: muž

Re: iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeb

Příspěvek od Fraktál »

"Na druhou stranu se bojím, aby nějakou pomazanou hlavu nenapadlo prodávat v ČR potraviny, které 2 roky ležely v regále třeba v Německu."

Bingo! A o tom to je. Už teď se na naše východní trhy dodávají podřadné, naředěné nebo náhražkovité verze západních potravin a produktů, protože prý máme jiné kulturní zvyklosti a chuťové požadavky (přičemž v ČR jsme na tom ještě relativně dobře). Teď už se budou dodávat i potraviny prošlé. Slovani z ostblocku to sežerou.

Druhá věc je, že spousta potravin je samozřejmě i po uplynutí data spotřeby jedlých, není třeba panikařit.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeb

Příspěvek od Fabulous »

Radši budu rád jíst tři roky staré, leč kvalitní konzervy dovezené z německého Lidlu, než novou produkci blitků z Hamé. :envy

A to, že zde máme "podřadné, naředěné nebo náhražkovité" potraviny je jedině vina lůzrovské české většiny, která to kupuje a jejímž jediným vodítkem je nízká cena :envy :envy :envy Za to vážně nikdo jiný nemůže...
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeb

Příspěvek od Wolf »

O tom, že průměrnej českej spotřebitel je idiot, o tom žádná...

Ale zpátky k tématu.
Není mi úplně jasný, jak mohou datum trvanlivosti úplně zrušit. Mnohem logičtější by mi připadala tabulka reálné skladovatelnosti při různých teplotách.

A taky mi není jasný, jak se v diskuzi pod článkem mohou zhusta vyskytovat takoví jedinci, kteří vás mají za blázna a hazardéra když chcete sníst týden "prošlou" konzervu. Jaká výchova musí tak zdeformovat zdravej rozum?
Naposledy upravil(a) Wolf dne 21.05.2014 0:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeb

Příspěvek od Fabulous »

Diskuzi na Idnes v zájmu duševního zdraví nesmíš číst ;)

On je to asi tak trochu bulvární článek. Z potravin zřejmě zmizí direktivně stanovené datum spotřeby a bude nahrazeno nějakou informací o ideální době spotřeby. Toť asi vše...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeb

Příspěvek od bacil »

Průměrnej českej spotřebitel vůbec není idiot, naopak to svědčí o nepříliš velkém rozhledu původce výroku.

Lidi mají v průměru krásný platy (tento aritmetický průměr a skutečný průměr se však poněkud liší výrazně směrem dolů), ale živí z toho hypotéku, rodinu, auto (protože dnes je systém nastaven tak, že ho k dítěti prostě potřebujete, pokud nežijete ve velkoměstě), no a zbude jen na nejlevnější lídlo. Podobně důchodci, pokud jsou dva, tak byt, léky a jídlo zase nejlevnější. Toto je to co tvoří onu většinu. A bez této většiny, by ani ta menšina, co má na to lepší jídlo, na to lepší jídlo prostě neměla.
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeb

Příspěvek od Jihlavak »

V dnešní době, kdy má svoji trvanlivost sůl nebo kleště, by se to zdálo jako rozumnej počin. ALE, jak psali kolegové výš, předpokládám, že to bude jen cesta k tomu jak nám prodávat ještě větší srajdy než dosud a pro "rozpadlíky" to bude kontraproduktivní. Dneska seženu hodně věcí za levnějc právě proto, že mají prošlou trvanlivost, byť je jasný, že jim to není na závadu. Tak tyhle akce asi skončí....
Mimochodem, třeba těstoviny o kterých v článku píšou jsou trvanlivá potravina? Já je skladuju tak max. rok nebo rok a půl a některý už bejvaj hnusný.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeb

Příspěvek od štaflík »

Fabíku, nejsem si úplně jistý, zda je za tím, že jíme sračky to, že jdeme jen po ceně . vždyť ty naše sračky jsou často dražší, než kvalitnější věci v Reichu, nebo (přiznejme si to) klidně i v Polsku (ti sem totiž fest vozí odpad, přičemž většina potravin u nich v Polsku je slušných).
Uživatelský avatar
Fraktál
Příspěvky: 263
Registrován: 25.04.2013 17:56
Pohlaví: muž

Re: iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeb

Příspěvek od Fraktál »

Fabulous: Pozor, já nemyslel nějaké levné sračky, které nakonec vyjdou draho (dopad na zdraví, nasycení, výživová hodnota, kouzla s prodejem předražené obarvené vody apod.), já měl na mysli produkty světových značek, které prodávají výrobek XY pod stejným názvem třeba ve Francii a v ČR, přičemž se tyto produkty liší svým složením, kvalitou, i když se naoko jedná o to samé.
Gervais
Příspěvky: 166
Registrován: 03.02.2014 20:07

Re: iDNES: "Z trvanlivých potravin možná zmizí datum spotřeb

Příspěvek od Gervais »

Fabulous, doporučuji před direktivním odsouzením obyvatel zhlédnout na streamu nákup stejných položek v německu a v ČR.

Nepřekvapivě? v ČR dražší! a obsah výrobku horší! i když jde o ten samý výrobek.

Jinými slovy, důkaz hrubé nepravdivosti tvého příspěvku. Pocity někdy nejsou odrazem skutečnosti...


Edit: Jenom dodám, datum minimální trvanlivosti (původní důvod zavedení) deklaruje výrobce zachování deklarovaných vlastností. Překročení data tedy neznamená nepoživatelnost, jak se snaží evokovat článkem hloupý novinář (je to hloupost EU nebo úmysl? úředníků).
Odpovědět