Přišla doba ledovková...

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Přišla doba ledovková...

Příspěvek od Radek07 »

http://zpravy.idnes.cz/naledi-v-cesku-0 ... ntent=top6

Stačí trochu námrazy a je vystaráno. Doufám, že to hlavní el. vedení vydrží.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Terminated Account »

Právě jsme měli půl hodinu absolutní tmu :)
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Joe Azbest »

Myslím, že už jsem to sem někam dával. Příspěvek z webu TZB-info o ledovce v roce 1981 na Slovensku:

Docela mne mrzí, že tam chybí totální výpadek trvající nejméně týden na Západním Slovensku, který se udál na počátku Vánoc v roce cca 1981, kdy se náledím rozlomily všechny sloupy dálkového vedení vysokého napětí. Některé se dotýkaly ohnuté špičkou do země. Viděl jsem na vlastní oči. Někteří jedinci viděli padat stožáry jako domino. Život v panelácích zkolaboval. Dokonce u opuštěných domů praskly následkem mrazů všechny články na otopných soustavách (u meších blokových domů). V té době se říkalo, že neutronová bomba takových účinků nedosáhne.
Zdroj: http://forum.tzb-info.cz/9517-diskuse-k ... je-energie

Jak by to asi vypadalo kdyby se to opakovalo na větší ploše a ne tak lokálně. Tam si tenkrát vyzkoušeli rozpad nanečisto.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Joe Azbest »

MacGyver píše:Právě jsme měli půl hodinu absolutní tmu :)
V práci dvakrát pokles napětí zasebou. CNC stroje stop v záběru, restart systému a nové spuštění programu. Náštěstí bez následků, ale řídící systémy takovy přerušení nemají rády, naposledy z toho byl servis na celej den.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Karlos »

...jsem doslova oklepával 5mm vrstvu ledu ze skel na aute abych se dostal z prace domu. Dale jsem zjistil ze mam doma v oknech stále sítě proti hmyzu a že se na nich vytvořila krásná jednolitá vrstva ledu, takže teď nemám trojskla ale čtyřskla :mrgreen:
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od escibe »

Brno také několikrát během dne pokles energie a Modřice úplná tma asi 4 hodiny
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od BiSon »

Škrabání skla bylo výživné, jinak pohoda.

Karlos: Díky za upozornění že mám taky sundat protihmyzí sítě ;-) Naštěstí bez ledu.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od herman »

Ostrava: Ledovka, mráz, ale jinak vše v poho. Však, je prosinec, tedy co lze očekávat jiného než mráz a zimu? Elektřina funguje, ÚT topí, teplá voda teče. Jo, je to tady kraj razovitý.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Ježura »

Jak bych to popsal... naprostý kolaps systému. Nikdo nic nevěděl, nikdo nic neřekl, nikam jsem se nedovolal, možnost jakkoliv relevantně informovat klienty nulová. V jeden okamžik informace taková v druhý zase přesně obráceně maková. Jsem si připadal ani né tak trochu jako idiot. Posléze jsem už nad rámec pracovní doby vezl naprosto přeplněný dopravní prostředek..Měli jsme to štěstí(já tomu říkám spíš noční můra) že jsme byli první kdo se někam dostal. Vždycky je někdo první..ale i na raně. Tak jsem to posléze po ukončení šichty spláchnul několika vychlazenými pivky, dobře se z toho vyspím, a protože jdu zítra do hokny až večer tak už snad bude líp..
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Jihlavak »

V části Jihlavy včera výpadek proudu od půl pátý do půl desátý. Nic co by mělo i "nerozpadlíka" rozhodit ale zíral jsem jak byli lidi úplně mimo. Najednou jim nešla telka, nebyl internet, nešel jim plynovej kotel atd. Vážně nejhorší bylo vidět, že si lidi vůbec neví rady i při takový celkem běžný závadě. Když jsem slyšel ty vyděšený lidi jak se navzájem stresovali, chtělo se mi říct: "Kurva co blbnete, je to jen ledovka!" Co by dělali kdyby nešel proud v celým městě třeba týden? Radši nevědět...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Terminated Account »

Nesmíme na to dívat jen z čistě rozpadlického hlediska. Lidi rádi brblají, nadávají a hledají chybu jinde než v sobě. Takové situace jsou v podstatě vítané zpestření obvyklé stereotypní škály témat nad kterými se dá lamentovat :mrgreen: Lidi nadávají, ale každý si nakonec poradí. Ovšem jak píšeš, kdyby to nebylo dočasné, tak se z vítaného zpestření stane průser.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Radek07 »

od včerejška ca. 21:00 u nás v dědině tma a v okolních taky (okolí Pálavy) a ráno studený vstávání :D. Kluk měl jet na školní výlet vlakem, tak jsem mu to zatrhl a je u našich. Doufám, že to do večera zapojí :?. Jak na sviňu v práci vše funguje :roll: .
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Jihlavak »

Máš pravdu, předsedo! Mnoha lidem to zřejmě kompenzovalo zážitek ze sledování Ulice, Ordinace aj. :D
Jen pro zajímavost, ještě z dob studií si pamatuju, že vedení 110kV se zbavovalo a možná i dodnes zbavuje námrazy pochůzkou lidí s dlooouhými tyčemi co tu námrazu prostě z drátů oklepávají, případně se prej na jedný straně vedení spojí do zkratu a na nějaký čas se tam prostě z druhý strany (klidně 30km daleko) pustí proud, vedení se ohřeje a námraza odpadá.
Jestli je něco podobného možné i u trolejbusů, tramvají a vlaků nevím, ale předpokládám, že by mohlo...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Přišla doba ledovková...

Příspěvek od kregan »

Vlaky ve Středočeskym kraji a tramvaje v Praze aktuálně mimo provoz.

EDIT:

tak těmhle taky nezávidim
Na tratích podle Joklíka od pondělního večera navíc zůstalo několik vlaků i s cestujícími. V některých se naštěstí aspoň topí, uvedl mluvčí. Vysvětlil, že vlaky nedokážou přes led na trolejích brát proud a dieselová lokomotiva se k nim ještě nedostala.
http://www.novinky.cz/domaci/355131-led ... mvaje.html
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ledovka v Česku

Příspěvek od Joe Azbest »

Jihlavak píše:Máš pravdu, předsedo! Mnoha lidem to zřejmě kompenzovalo zážitek ze sledování Ulice, Ordinace aj. :D
Jen pro zajímavost, ještě z dob studií si pamatuju, že vedení 110kV se zbavovalo a možná i dodnes zbavuje námrazy pochůzkou lidí s dlooouhými tyčemi co tu námrazu prostě z drátů oklepávají, případně se prej na jedný straně vedení spojí do zkratu a na nějaký čas se tam prostě z druhý strany (klidně 30km daleko) pustí proud, vedení se ohřeje a námraza odpadá.
Jestli je něco podobného možné i u trolejbusů, tramvají a vlaků nevím, ale předpokládám, že by mohlo...
Námraza na vedení není jedinný problém. Několik tun ledu na sloupech ho spolehlivě pošle k zemi a stát se to na několika VVN současně, tak tu máme blackout jak vyšitej, a ne hodiny, ale dny a někde, kde to nespustí v ostrovním režimu i týdny.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Přišla doba ledovková...

Příspěvek od cipis »

Jinak to "prej" o pouštění většího proudu do drátů je samozřejmě pravda. A jsou k tomu i měřáky námrazy, defacto tenzometry, co změří tíhu ledu.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Přišla doba ledovková...

Příspěvek od Wolf »

V Brně nám včera odpoledne a večer akorát tu a tam problikly světla.
Říkám si, že bych lidem snad i přál nějakej malej cvičnej dvoudenní blackoutek, protože by pak třeba pochopili, že teplo a světlo není naprostá a neohrozitelná samozřejmost a pro příště se dopředu připravili.

Na základě zkušeností lidí trčících někdy i přes 10 hodin ve vlacích a v žel. stanicich si říkám, že bych možná měl do EDC batohu vhodit nějaký mechanicky odolný jídlo.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Přišla doba ledovková...

Příspěvek od cipis »

10 hodin bez jídla se dá přežít, navíc na to stačí sladkosti. Spíš pití. A jestli je zima i vevnitř, protože netopí, tak to bude flaška v batohu trochu problém. A termosku asi nikdo netahá. Navíc v momentě, kdy v takovém zapadlém vlaku vytáhneš termosku s čajem a ještě se ti z něj kouří, tak to bude hodně zajímavé ...
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Přišla doba ledovková...

Příspěvek od Wolf »

Jídlo samozřejmě z důvodu zvýšení komfortu, nikoliv na odvrácení smrti hladem :) .
0,7 l vody v batohu normálně nosím a nevidím důvod proč bych nemohl lahev vytáhnout a dát si ji třeba pod bundu, kdyby jó mrzlo. Ale v těch vlacích elektřina normálně šla, pokud vím.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Přišla doba ledovková...

Příspěvek od floky »

Pre prípad vyraznejšieho chladu a s tým spojeného rizika vychladenia vody na hranicu znesitelnosti, prípadne až k jej uplnemu zamrznutiu, mám v batohu pár chemických ohrievačov (jednorázových)

Ono nie je moc komfortné piť vodu, ktorá je vychladená na 1-2 stupne....prípadne rovno mrzne...a zároven je človek "podchladený" po pár hodínach nečinného sedenia vo vlaku...

Primárny učel je samozrejme ohrev tela....použitie na ohrev vody , respektíve zamedzenie jej zmrznutia/podchladenia je sekundárna možnost využitia...

Ale toto sa týka skôr BoB batohu....

Ak človek vie, že ide do chladu, je jednoduchšie zobrat si termosku s teplým čajom....
Odpovědět