Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od Wilderness »

cipis píše:To si nemyslím. Většina držitelů ZP si nehraje na soudce a kata.
Chran buh, nemluvim o zadnem soudcovstvi, katovstvi, vykonavani spravedlnosti nebo srani se policii do prace, zadne takove ambice doufam zadny drzitel ZP nema, ale o prachobycejne pomoci nejen bliznimu svemu, ale proste a jednoduse kazdemu cloveku v nouzi ci ohrozeni zivota, slabsimu, bezmocnemu, ktery takove moznosti obrany jako vy nema. Prachobycejne odvraceni nebezpeci. Tonoucimu doufam, kazdy priskoci na pomoc. Proc se tedy nesnaziti pomoci prepadene pumparce, kdyz zrovna okolo nejde zadny organ a vy mate jako majitel ZP daleko lepsi moznosti ji zachranit zivot nez pouze holyma rukama.
A v takovem pripade nebyt dilematizovan mam/nemam coz nakonec povede k tomu, ze pocka docka opravdu zastrelene pumparky.

Kazda takova pomoc, ci umysl poskytnuti ochrany bezbranemu vuci agresorovi by pak nemela byt tak dehonestovana soudnimy dohrami a pohruzkami vuci osobe branici, kdyz nasledky za svuj sociopaticky pristup by si mel nest agresor se vsim vsudy a ne ho ke vsemu stavet do role obeti.

V pripadech neposkytnuti pomoci napr. pri autonehode se taktez dopoustite trestneho cinu.

BEZHLAVY:
Rozumim...

DAGOBERT:
:yes
"Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě."
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od Dagobert »

U přepadené pumpy/obchodu je situace jasná, při ochraně obsluhy naplňuješ paragraf o nutné obraně. (Nebudeme rozebírat, co k tomu řeknou lněničkoví soudci, zbytečně bych se vytočil.)
Bohužel méně jasná je třeba situace, kdy u auta tluče velký vyholený chlap malého vlasatého. Může to být tak, že zmetek mlátí chudáka, o kterém si myslí, že mu zabral parkovací místo. Ale taky to může být tak, že smažka vytáhla šroubovák a snažila se vykrást auto a při příchodu majitele tohoto oním šroubovákem ohrožovala. Takže montovat se s palnou zbraní do rvaček, o kterých nic nevíme, je velice nebezpečné.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od cipis »

Při "ochraňování" obsluhy to svým zásahem z 99% akorát posereš a neskutečně zhoršíš. Pokud vím, tak obsluha je instruována všechno bez řečí vydat.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od Dagobert »

To obsluha asi je. A posrat věci je vždycky jednoduché. :-)
Já jsem měl na mysli spíš situaci, kdy zmetci naběhnou do obchodu, kde já stojím mezi regály a vybírám si zboží, a začnou ohrožovat nejen obsluhu, ale taky mě a ostatní zákazníky.
Radši ani neuvažuju o situaci, kdy bych viděl, jak zmetci odchází s taškou plnou tržby pryč a já bych je měl zkoušet zastavit. Protože v tom případě už probíhá "jenom" útok na majetek. A přestože definice NO říká "útok na zájem chráněný trestním zákonem", tedy i na majetek, tak by zastavení zločince palnou zbraní v tomto případě vedlo u nás k trestnímu stíhání obránce. Ano je to chyba, ano je to v rozporu s výkladem zákona, jak mu rozumím já. Ale taková je bohůmžel soudní praxe v tomto státě.
Nevím přesně, ve kterém tématu tady proběhla podobná diskuse, šlo tam o to, že lidi jsou lhostejní k tomu, co se děje. Příklad byl, jak někdo nafingoval a natočil skrytou kamerou týpka, co odpilovával zámek od kola u zábradlí. Autoři se divili, že to bylo 90% lidí jedno. No aby nebylo, když by byli za zákrok popotahovaní oni a v konečném důsledku by mohli dostat větší flastr, než zloděj. Tvoje reakce, Cipisi, je naprosto logická a v našem Kocourkově správná. Jenže zase se mně chce říct "bohůmžel".
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od cipis »

Ano, bohužel, být hrdinou se nevyplácí ...
Jinak ta situace, kterou jsi teď nastínil, že jsi v tom obchodě bezprostředně ohrožen, tak samozřejmě bude jinak řešená, že jo. Průser je, že tomu "zločinci" do hlavy nevidíš. A to se pak těžko volí taktika, protože to může být "když nejde o život, jde o hovno", ale také o ten život může jít. Myslím, že toto jsou jedny z nejhorších situací, které defacto mají buď špatná nebo ještě horší řešení. Nemluvím o tom, kdy jsi už třeba pod palbou nebo tak něco, to je oproti tomuhle situace nadmíru jasná a "jednoduše" řešitelná. Si vem třeba tu naznačenou situaci, kdy někdo vytáhne mačetu na pokladní a ty jsi zrovna na řadě. Co uděláš? Budeš dělat jakože nic a když bude chtít peněženku, tak ji poslušně vydáš? Nebo utečeš? Nebo při výzvě, abys odevzdal peněženku a mobil, ti toto šikovně vypadne z ruk, abys ukradl ty 2-3 sekundy, co potřebuješ k výstřelu? Budeš v ten okamžik vědět, co je za pachatelem? Budeš vědět, že ten ve frontě za tebou nebude jeho kumpán nebo někdo, kdo začne pištět zbraň? Ať si vybereš co si vybereš, jsi v prdeli. A to včetně toho poslušného vydání, protože se dotyčnému přestaneš líbit a jen tak tě trochu píchne ... Já myslím, že tady ani nemá smysl mluvit o zákonných možnostech, o tom, co s tím udělá mistr soudce, ale spíš o tom, co z toho má vlastně smysl udělat. A až pak u toho nejvhodnějšího řešení popřemýšlet nad tím, co bude dál.

Jak tak na to koukám, tam je asi jednodušší řešit ty dvě smažky na parkále, protože máš většinou dostatečný prostor pro to, abys mohl tasit, případně už máš vytaseno. Ale tam zase nastupuje horší ta "soudní" část.

Nevybereš si ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od sigmark »

a teď si vem že jsi v pozici pokladní/prodavače. hmotka za krám, prachy v kase vzal čert, ale na druhou stranu...utýct nemůžeš, ten smeták ti nad pultem máchá kudlou a drápe se na pult nebo se ho snaží obejít. co teď?
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od Desouza »

Sig : jsou pojištěný , ale :x
Vincit omnia veritas .
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od cipis »

Tak tohle je ale zase jedna z věcí při výběru práce - rizika. Řidič bude mít zase větší šanci, že ho někdo sundá na silnici, dělník na opravě dálnice ještě vyšší. Letec, že spadne letadlo a tak můžeme pokračovat dál. Řekl bych, že riziko přepadení u prodavače by mělo být jedno z rizik bezpečnosti práce a mělo by být jako takové nějak řešeno v rámci pracovních pokynů/postupů atd.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od Hohepa »

Jo jestli si dobře pamatuji tu naši největší poštovní loupež,
co z avie po žebříku vlezli do prvního patra pošty a odnesli několik milionů,
tak pošta tu škodu soudně vymáhala po pošťačce co to okno otevřela,
přesto, že před přepadením nebyl žádný interní zákaz okna neotvírat.

Jak to nakonec dopadlo mi nějak ve sdělovacích prostředcích uniklo
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od herman »

Pokud mne paměť neklame, tak soudci tenkrát zachovali zdravý rozum a obžalované zaměstnance osvobodili. A :?: le je to bez záruky.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od Lyster »

Sněmovna patrně zamítne změny v nutné obraně, jak je prosazuje SPD

https://eurozpravy.cz/domaci/politika/s ... 7Q96HVvF90
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od jerry.mysak »

vždyt to navrhlo SPD, tak se to musí shodit
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Víte že v tichosti neprošel zákon o nutné obraně ??

Příspěvek od Fabulous »

Viděl jsem právní rozbor návrhu a je to blbost, která by naopak obránci uškodila, neboť by zůžila mantinely nutné obrany.
Odpovědět