Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od DanBlack »

Protože té V3Sce dáš přečíst noviny a poběží i na uleželou babišnaftu... (narozdíl od supermoderního náklaďáku)
Zrovna včera bylo výročí zahájení výroby - byla reportáž jak se stát chystá rozprodávat nepotřebné kusy.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od K4cer »

Nepoběží.

Rozložená biosložka vytvoří černý sople (konzistencí je to něco jako silikonovej tmel rospuštěnej v benzínu) který ucpou naprosto všechno.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od Michal S. »

Pokud někdo chce jezdit na naftu bez babišsložek je nutno tankovat (nebo dělat si i zásoby) pouze u jednoho druhu pump v ČR, který má název odvozený od jedné měny, kterou tady (předpokládám většina) nemáme rádi. Nechcu to napsat naplno, abych nebyl zabanován kvůli reklamě. Ta státní pumpa rozprodává zásoby PHM po stanovené lhůtě skladování ( kdy i poté jsou kvalitnější než jinde), tedy hlavně nafta. Sám jsem se o tom přesvědčil za posledních mrazů kolem -20.st, kdy auto parkované venku bez problémů startovalo, což se nedalo říci o ostatních. Možná to tady všichni ví, poté berte můj příspěvek o ničem.
:)
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od Count »

Na delší skladování tankuji 100 oktanový benzín. Nalil jsem loňských 15L manželce do nádrže a auto běželo bez problému. V případě nafty do mrazů beru 60 u Benziny, ale nemám ji otestovanou dlouhodbě. Vím jen, že ustojí dlouhotrvající mrazy -20, vozím ji v 10L kanystru v kufru.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od sunny-x »

Michal S. : Asi tě zklamu, ALE bohužel nemáš pravdu. Mám velmi choulostivý motor na palivo (1,8 SCi) v soukromém voze a naftu v služebním, tudíž se zajímám co do toho liju. Když se zeptáš obsluhy pumpy, ať ti ukážou dodací list od poslední várky (dovoz pohon. hmot, je to jejich povinnost, musí ti to ukázat), tak v posledních dvou kolonkách najdeš % podílu bio složky. Jak v benálu tak v naftě je u tebou zmiňovaného EO biosložka (v zimě méně cca 2,5% a v létě 5%). Je to na všech stanicích BOHUŽEL stejné.

EDIT: Čistá paliva jsou tzv. prémiová a klasická 98čka.

Ještě doplním, že můj kamarád dělá pro ČOI rozbory paliv a vysvětloval mi následující: Ve státní normě na paliva je, že musí být čisté palivo + bio nejméně na 98% z čehož vyplývá, že ve 100l benálu je naředěno 2l vody (nafta 2l LTO). Je to obrovský "business" a za posledních 15 let pořád stejně naředěno. Prostě, když se psala norma, tak se lobovalo...

SRY za OT, ale tohle by měl reději vědět každý....
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od K4cer »

Technická: to co se přimíchává do nafty je MEŘO, metylester řepkovýho voleje. Je to prostě rostlinnej produkt z řepky, podobný jedlýmu voleji. Přimíchává se dle nějakýho debilního nařízení eurosojuzu a dyš se po nějaké krátké době zkazí, tak zesoplovatí.

Pokud vím tak se přimíchává i do prémiových paliv. Slyšel jsem že MEŘO není v prémiový naftě OMV (ta se údajně vozí z rakouska) ale je v ní něco jinýho co je v očích éú rovnocenné, tedy nějaká jiná rostlinná složka. Taky se říká že Čepro prodává naftu bez biosložky (tím že přidají víc do nějaký nafty a tím splní kvóty, takže část můžou navážet čistou), ale jesli je to pravda nevím. Ještě jsem zaslech že před koncem roku (kalendárního?) sou kvóty naplněny a je možný že se naváží nafta bez biosložek, ale opět, to je jen JPP. Takže suma somárum, nějaká nafta bez BIO asi občas někde je, ale nikdo neví kdy a kde a která.

LTO = lehký topný olej. Technicky je to v podstatě nafta BEZ biosložky. Jenže jsem se nikde nedopátral jestli a kde se to dá koupit, mám dojem že po všech podvodech s LTO asi nikde. Taky mám dojem že je to nějak indikovaný aby to bylo poznat při kontrole, protože LTO nemá spotřební daň a stojí asi polovinu toho co nafta, takže se na to radostně jezdí.
Jako rozpadlická zásoba je LTO ideální (protože se nezkazí), ale nevím kde to sehnat a za mírový situace se na to jezdit samozřejmě nesmí.

Já to řeším tak že neskladuju víc nafty než sem schopen za pár měsíců vyjezdit, tedy konkrétně 200L v sudu a 100 v kanystrech, s tím že jednou ročně to obměním. Plánovanej stav je 500L, tedy ještě jeden soudek, ale nemám na něj ani místo ani korunky.
Ještě dodatek: životnost nafty prodlouží aditivum, fševobecně známý jako VIF. Na nějakým fóru sem čet že životnost prodlouží i přidání servovoleje do nafty v poměru nějakejch 1:100 - má to fungovat tím, že usmrtí bakterie který způsobujou rozklad biosložky. Sám jsem to netestoval, ale vzhledem na to že červenej servovolej je hnusný karcinogenní svinstvo, tak je to docela možný. Kdyby se tady našel zvídavej typ, tak tady je prostor pro experimentování.
Asi by to moch někdo odstříhnout už od tý vejtřasky a přehodit do příslušnýho chlífku, páč tajdle sme malinko o/t.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od golem »

Na všech čerpacích stanicích EuroOil si mohou zákazníci zakoupit naftu Optimal Diesel bez biosložky.
Zdroj: https://www.ceproas.cz/optimal-diesel
Chlubí se tím i přímo na stojanech a potvrzuje to i test níže.
Není to žádné prémiové palivo za prémiovou cenu, naposled jsem tankoval pár halířů přes třicet korun.

A pokud někdo věří, že "prémiové" nafty neobsahují biosložku, doporučuji se podívat na tenhle test:
http://www.autorevue.cz/obsah-bioslozky ... ticleStart
Sice pár let starý, ale myslím, že i tak napoví.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od Fabulous »

OT
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od proforma »

K4cer píše: Taky se říká že Čepro prodává naftu bez biosložky (tím že přidají víc do nějaký nafty a tím splní kvóty, takže část můžou navážet čistou), ale jesli je to pravda nevím. Ještě jsem zaslech že před koncem roku (kalendárního?) sou kvóty naplněny a je možný že se naváží nafta bez biosložek, ale opět, to je jen JPP. Takže suma somárum, nějaká nafta bez BIO asi občas někde je, ale nikdo neví kdy a kde a která.
Kdo to mate pobliz nebo pri ceste, tahle pumpa prodava paliva bez bioslozek: 50.1425739N, 14.6936683E V dane vesnici jsou zasobniky statnich rezerv a pres tuhle pumpu se prodavaji zasoby, ktere se potrebujou protocit. Jezdi tam tankovat zesiroka zdaleka :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od Serža »

a když už tam člověk tankuje, tak cca 2km směrem na Čelákovice je střelnice :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od Fabulous »

OT!!!!!!!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od proforma »

Tak si to muzeme otestovat v praxi: nafouknout rafty, zkontrolovat zasoby vody, fazoli, lopat, pisku a Sava a za tyden uvidime :-)
https://www.novinky.cz/domaci/429810-vy ... vodne.html
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Toulavý medvěd
Příspěvky: 9
Registrován: 23.09.2017 12:49
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od Toulavý medvěd »

Česko by se nejlépe přichystalo na válku i živelní katastrofu, kdyby namísto nesmyslného plýtvání v HR naučilo občany jednat v krizových situacích a ne čekat, kdo co přiveze.
Žiješ jenom tak dlouho, dokud neztratíš pozornost.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Česko se lépe přichystá na válku i živelní katastrofu.

Příspěvek od step »

https://www.prozeny.cz/clanek/jak-prip ... .seznam.cz
Článek pro lidi, co nad tím nikdy neuvažovali, tentokrat v sekci pro ženy. Snad je to trošku donutí se zamyslet. Ovšem ta diskuse je strašná. Jestli mají po přečtení všichni stejný názor jako v diskusi, tak jsme ztraceni.
Odpovědět