Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od PeFi »

Já mám taky problém poznat co jsou dezinformace a co ne. Hodně se to zhoršilo od jara, kdy WHO a mnohé naše autority hlásaly, že roušky jsou k ničemu, navíc roušky škodí, pak teda fungují, ale nemají se nosit, aby nechyběly, pak škodí, když je používá laik, protože neví jak s rouškou zacházet, pak zase neškodí a nosit se mají, pak fungují málo a škodí jenom trochu, a teď už fakt nevím co je oficiální informace a co dezinformace.
nejhorší na tom, je, že vlastní názor mám pořád, od jara se v ničem nezměnil, akorát se už poněkolikáte dost zásadně změnilo co je momentálně informace a co dezinformace.

Dřív, když jsem měl pocit, že něco co se píše v novinách je blbost, tak jsem si na to našel pár studií a udělal jsem si vlastní názor a byl jsem v klidu. Dnes si najdu pár studií, udělám si vlastní názor a pak se v novinách dočtu, že věřím dezinformacím. Doba je zlá, ...

„Lež se stala pravdou.“
— George Orwell
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Ivana »

Dnešní doba je extrémně náročná, je potřeba dělat analýzu informací a na to každý nemá čas.

Dalším důvodem těch protichůdných zpráv, vyjádření různých influencerů apod. o koronáči je to, že si "normální" člověk nedovede představit exponencialitu.
Nejlíp se to vysvětluje asi takto: Kámo, potřebuju půjčit peníze. Kolik potřebuješ? Stačí mi tolik: Dej na první políčko halíř, na druhé políčko dvojnásobek, tj. dva halíře, na další políčko opět dvojnásobek, tj. čtyři halíře a tak dál. Každý ti bez přemýšlení (kromě matematika) řekne Jasně, to ti půjčím.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Rafael »

Aneb legenda o vzniku šachu.
O těch zrničkách a jejim postupném narůstání počtu na políčkách.
Např. tady: https://www.hazardni-hry.eu/zajimavosti ... sachu.html
"....Král se ze hry poučil a zeptal se učence, co si přeje odměnou za svůj vynález?
Učenec odpověděl, že má pouze skromné přání, aby mu na první pole šachovnice dal jedno zrníčko pšenice, na druhé dvě zrníčka, na třetí čtyři, na čtvrté osm a tak dále, tedy na každé další pole vždy dvojnásobek zrníček z pole předchozího.....
....Pohled na šachovnici ukazuje, že počet zrníček z počátku roste zdánlivě velmi pomalu, např. na konci první řady jde o pouhých 128 zrníček. Ovšem, podíváme-li se o další řadu výše, počet zrnek se závratně zvyšuje a na 64. políčku se dostaneme na zmíněnou hodnotu více než 9 trilionů zrníček pšenice.
Matematici spočítali, že aby král Šahram mohl vyhovět přání učence Sissy ben Dahira, bylo by třeba tolik pšenice, která by se za 10 let vypěstovala na celém povrchu země, počítaje v to i moře a oceány (které tvoří přibližně 70 % povrchu země)!"
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od bivoj »

Ivana píše: 21.10.2020 14:11 ...(kromě matematika)...
A jakéhokoliv programátora, který exponenciálu 2^n má v malíčku... Mimochodem, asi ti vypadlo slovo "šachovnice", neb není jasné, jaké políčka máš na mysli... - viz Raf výše...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od hrd »

No, možná proto to je v sekci Absurdity, ale exponenciála bylo za mě učivo základní školy.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od bivoj »

Tak učivem ZŠ je i čeština a přesto spousta lidí píšou jak troglodyté a shoda přísudku s podmětem je pro ně velká záhada. Stejně tak jako skloňování, vyjmenovaná slova, rody, vzory, či tisíce dalších nešvarů (tip/typ, holt/hold, chlapi/chlapy...). :head

Takže když vidím jak tristní je úroveň češtiny mezi lidmi, tak si nedělám jakékoliv naděje, že s matematikou to bude lepší... Někteří IMHO nezvládají ani matematiku prvního stupně ZŠ - tj. násobení a dělení!!! Nějaká exponenciální funkce je pro ně čistá a nepochopitelná magie... Bohužel...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od PeFi »

Ve svém okolí i u mnoha lidí, jejichž znalosti matematiky jsou vysoce nadprůměrné, dlouhodobě registruji neschopnost extrapolovat exponenciálu, smířit se s tím co z toho vyplývá a na základě toho přijmout nějaké rozhodnutí. Ti lidé z nějakého důvodu odmítnou věřit tomu, co jim teorie říká.

V teorii učení se proto prý rozlišují znalosti, dovednosti, a obecné způsobilosti. Rozdíly mezi tím se vysvětlují na poskytování první pomoci:
znalost - umím odvykládat jak bych poskytl první pomoc
dovednost - umím na figurantovi předvést jak bych poskytl první pomoc
obecná způsobilost - když přijdu do místnosti a najdu tam někoho ležet na zemi, tak dokáži tuto situaci správně vyřešit

No a spousta lidí sice má teoretické znalosti, mnohem méně lidí je schopné je aplikovat na čísla, která mají k dispozici, a ještě méně lidí je schopno to dotáhnout až k vyvození závěrů a přijetí nepříjemných opatření, protože tento krok není mentálně jednoduchý. Je to trochu podobné tomu, když si doma yypnete elektřinu a pak máte holou rukou šáhnout na odizolované dráty. Jedna věc je vědět a druhá je upřímně věřit tomu co vím.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od golem »

bivoj píše: 22.10.2020 12:50 Tak učivem ZŠ je i čeština a přesto spousta lidí píšou jak troglodyté
Líbí se mi tvůj humor, "spousta lidí píšou" by napsal opravdu jenom troglodyt... :lol:
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od hrd »

PeFi píše: 22.10.2020 15:13 ... dlouhodobě registruji neschopnost extrapolovat exponenciálu...
Ani ne, mě spíše přijde, že "protahovat křivky" umí každý, ale v případě, kdy je problém složitější, často lidem uniká, že jednoduchá extrapolace nefunguje.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Zapadlo »

Nebojte, ona ani ta exponenciála nepotrvá věčně. Je nás jen deset milionů. Časem křivka jistě klesne.
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od marabu »

Jedna vec je, ze nekdo rozumi exponencialnim funkcim, a jina je ochota akceptovat dopady teorie do sveho chovani. Proto je dulezitejsi nalada obcanu, nezli jejich matematicke schopnosti :) .. viz. ministrova namatkova "kontrola" vinohradskych restauraci a jeji vliv na reprodukcni cislo :) ... krome te exponencialy je vetsi problem s dynamikou celeho deje sireni nakazy, to uz je podle me za hranici predstav i podstatne vzdelanejsich lidi, pekne to vykresluje napr.: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kome ... .seznam.cz

@Bivoji, musim s tebou souhlasit, ale na druhou stranu, je treba rict, ze urovnen cestiny a take 0 chybovost nasobilky souvisi hlavne se schopnosti memorovat, ktera je vetsinou v protikladu se schopnosti analyzovat a generalizovat tj. vizsi matematikou. Sam mam kolegy, co jsou na tom hure nez ja (at se to zda nemozne:)) a dodelali postgradual na katedre matematiky.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Lyster »

Největší gól bude, až za to všechno dostane Prymula 28. na hradě Řád Bílého Lva.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od cipis »

Nejdříve až za rok, letos to zrušili.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od PaF »

No, v normálním státu by byl zralý spíš na služební zbraň a jeden náboj....
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od MarS »

Quido píše: 19.10.2020 12:04 https://www.youtube.com/watch?v=V9g39eXaJCk

Borec na rehabilitaci po pracovní době hledá pacienty s covidem a diví se, že nikde nevidí mrtvoly na chodbách ani fronty lidí na odběr. :head
mám pocit, že ten borec teď byl na tiskovce Babiše a ptal se ho proč lžou o počtu nakažených.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Rafael »

Moje oblíbené psovité noční šelmy díky "Covidovým spiklencům" dnes publikovaly i ve dne.

https://vlkovobloguje.wordpress.com/
https://neviditelnypes.lidovky.cz/cirku ... cirkus_nef

A aktuálně z Vyšehradu:
ElB72r-WAAYG7yh_20201023201727312.jpg
https://pbs.twimg.com/media/ElB72r-WAAY ... ame=medium
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Patrol »

Celá ta kauza s Prymulou bez roušky je ujetá. Jeden z mála lidí, kterej něco dělal trochu systematicky a kdyby se mu do toho Bureš furt nesral, tak by i ty zákazy přicházely přirozeně v okamžiku, kdy už je to potřeba. Von tam prostě Bureš asi zase potřebuje někoho, kdo mu bude lízat prdel a kejvat, jako fešák Ken, ale že sám by měl už dávno odstoupit, to ho ani nenapadne. Každej z opozice, kdo se k tomu vyjádřil, tak zpívá najednou unisono s Babišem proti Prymulovi, což je až podezřelý.Čím jim všem tak šlápnul na kuří oko? Jako udělal kravinu, že se nechal přistihnout bez roušky, ale všichni ti jeho kritici dělají, nebo dělali horší věci, takže mě vadí, že teď když je průser, se kterým si oni neumějí poradit, jdou všichni po něm, ač za ně dává hlavu na špalek, a dělá ty nepopulární, ale potřebný opatření.

Nejhorší na tom je, že to přesně vystihuje naší politickou scénu. Namísto toho, aby někdo něco dělal dobře, a občas třeba pochválil i konkurenci, když dělá dobrou věc, tak každej jen hledá jak poukázat na chyby, a hloupost ostatních. Proto pak není z čeho vybírat, protože před sebou vidíme jen bandu debilů napříč politickým spektrem. :puke
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od golem »

Ano. Ideálně tam jak Babiš, tak opozice, potřebují pitomce, na kterém by se mohli zviditelňovat. A Prymula, ať už je jakýkoliv, této potřebě asi nevyhovoval...
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od golem »

golem píše: 22.10.2020 22:55
bivoj píše: 22.10.2020 12:50 Tak učivem ZŠ je i čeština a přesto spousta lidí píšou jak troglodyté
Líbí se mi tvůj humor, "spousta lidí píšou" by napsal opravdu jenom troglodyt... :lol:
Toho troglodyta beru částečně zpět. Tohle by napsal tříčtvrteční troglodyt. Úplný troglodyt by napsal "vižší matematika". A možná by si i pletl poškoláctví s postgraduálem... :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Bill Masen »

Než jsem došel až sem, tak jsem mu to chtěl opravit. Takhle z něj bude troglodyt na vždý... vždýý... vždýýýý...
Sorry, to byla ozvěna.
Odpovědět