Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od TomSmith »

Taky nic protičeské televizi neplatím, ale taky žádnou nemám. Stačí mi velký monitor a pod ním mini PC.
Takže jsem i de iure v pohodě. Vůec mi to nechybí. Platím si místo ČT komerční Netflix a Hbo a mám klid.
Jediná nevýhoda je že velký (fakt velký) monitor je oproti stejně velké televizi o dost dražší.
Ale zase se to časem vrátí na těch poplatcích.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Rafael »

To je vážně tak jednoduché se toho molochu zbavit?
To lidé nevědí nebo jsou tak blbí jako já?
Nebo ji mají rádi a proto ji podporují?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od vrbodol »

Rafe je to tak jak píšou kluci. Má to to samé. Jednou za čas příjde blábol s výhrůžkou pokuty a stačí poslat poštou čestný prohlášení že nevlastníš a máš zase za cenu známky na pár let klid. To samé rádio.
K těm novinám- naši jednu dobu začali odebírat Svobodu , RP nechtěli a stejně to nikdo pořádně nečetl, asi se to ňák zrovna slušelo, ale pamatuju že jen páteční a sobotní vydání aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Holt šetřiví vesničani aby se ušetřilo, ale byla někde čárka.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od FarmářJan »

Rafael píše: 21.11.2022 16:10 Historické okénko
Už si nevzpomenu jestli pro některé lidi bylo povinné si předplatit Rudé právo nebo stačil nějaký jiný "alternativní" stranický tisk. Např. typu Nová svoboda apod.
Ale pro úplně všechny to povinné nebylo. Jen pro ty kteří zastávali nějakou, možná "vyšší" funkci.
Třeba jako můj otec, důlní technik, (vedoucí Pole příprav na dole), aby si nepřidělával zbytečné problémy. Tak si platil tu Novou svobodu, vydání pro SM kraj a z nějaké nostalgie i Zemědělské noviny.
RP zarputile odmítal.
To je pěkná pytlovina.
Samozřejmě to povinné nebylo. Vetšina novin se spíš prodala na stáncích a trafikách. Vycházela toho spousta, kromě Ruďase třeba Svobodné slovo, Lidová demokracie, Práce, Mladá fronta. Propaganda podle redaktorů v různé míře. Zejm. v 89. letech se to velmi lišilo s ohledem na perestrojku, životní prostředí atd. V Praze ješté byla třeba bulvárnější Večerní Praha, zajímavý netypický formát , byly tam nejnovější zprávy, tisklo se to totiž v poledne, prodávali to kolportéři v metru a na ulici a vyvolávali. To se mi jako děcku líbilo. Na venkově zas kupovali víc Zemědělské noviny, to zas v Praze nikdo nečetl. Asi toho bylo ještě pár. Možná někdo posranej si Ruďase předplatil, ale pochybuju. A tím že se hidne kupovaly oviny v trafice, nikdo by to neuhlídal. Kravina. Spousta lidi nekupovala nic. Škrti četli v knihovně, pologramoti vůbec, taky se půjčovaly noviny a časáky v práci, odebíraly do práce. Nikdo to nehlídal. Zbytku valili do hlavy v televizi a další aspoň nedělali problémy režimu, tak proč hlídat předplatné Ruďase.
Někdy mám pocit, že nekteři lidi žili v alternativním vesmíru nebo vytvářejí alter. dějiny.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Patrol »

Mí rodiče taky kupovali sobotní noviny, ale nebylo to z nějaké povinnosti, bylo to proto, že v sobotních novinách byla jako příloha televizní program na celý týden. ;)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Rafael »

Nemám důvod si nic takového vymýšlet!
*
A ještě přitvrdím. Ve škole, ZDŠ, nás dokonce nutili předplatit si nějaký sovětský časopis. Orginál z SSSR, psaný azbukou.
Na výběr byly dva. Весёлые картинки, (Věsjolyje kartinky) a ten druhý už nevím.
A taky dopisovat si s nějakým školákem z SSSR.
*
Bylo pro nás dost těžké něco takového překousnout když jsme ještě měli v živé paměti tank delší dobu stojící na podzim roku 1968 a mířící někam mezi školu, kostel a faru.
(U silnice mezi OV a Havířovem).

A tiskoviny typu ABC, VTM, komiksy, Foglarovky apod. byly těžko dostupné.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Hagen »

Pro běžné občany to samozřejmě povinné nebylo, ale je možné, že pro straníky, komunisty, a nějaké ty vyšší funkce (jak píše Rafael) to bylo tzv. dobrovolně-povinné.
Ale to dopisování s rusáckejma děckama si pamatuju. Spolužáci si s nimi dopisovali ;) .
Já jsem to tenkrát nepřekousl, a nepřekousl jsem ani pionýra, ani svazáka,...
Od dětství se u mě díky výchově živila nenávist vůči komunismu a CCCP.
Postupem času jsem byl třídní nepřítel, rozvraceč republiky,... a bůhví nebýt převratu kde bych všude skončil.
1968 - Nikagda nězabudněm :evil:
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Count »

Rafael píše: 22.11.2022 0:52 A ještě přitvrdím. Ve škole, ZDŠ, nás dokonce nutili předplatit si nějaký sovětský časopis. Orginál z SSSR, psaný azbukou.
Na výběr byly dva. Весёлые картинки, (Věsjolyje kartinky) a ten druhý už nevím.
A tiskoviny typu ABC, VTM, komiksy, Foglarovky apod. byly těžko dostupné.
To není žádné přitvrďování, ale bývalá realita. Jednou za rok nás vzali do kabinetu ruského jazyka a MUSELI jsme si z vystavených knih a časopisů něco koupit. Všechno v azbuce. Protože to byly hrozné blbosti, tak jsem si pokaždé vybral rusko-český slovník a doma jsme jich po letech měli na rozdávání. ABC a VTM jsme měli s tátou předplacené, komixy jsem chodil kupovat v Ostravě do prodejny polské literatury. Byli v tom hodně před náma. A na foglarovky a Rychlé šípy pak na burzy. Od starých dědků v zakouřených kulturácích se dalo sehnat ledascos.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od brven »

Rafael píše: 22.11.2022 0:52 Nemám důvod si nic takového vymýšlet!
A ještě přitvrdím. Ve škole, ZDŠ, nás dokonce nutili předplatit si nějaký sovětský časopis. Orginál z SSSR, psaný azbukou.
Na výběr byly dva. Весёлые картинки, (Věsjolyje kartinky) a ten druhý už nevím.
A taky dopisovat si s nějakým školákem z SSSR.
Jen chci doplnit ten druhý časopis, Sport zarubežnyj, nebo tak nějak. Jak to píšeš, u nás na základce to probíhalo stejně. Masírka jako sviňa. Proto si názvy pamatuji velmi zřetelně. Všichni jsme dostali adresu ruského pionýra, kterému jsme MUSELI napsat. Já dostal nějakou Naděždu z Vladivostoku. Napsal jsem jeden dopis a dostal asi 8 než jí to přešlo. V hodinách ruštiny se z dopisů předčítalo a ti co brali časopis vybírali články. Děs. Těch, co si časák objednali moc jich nebylo, asi 3 z třiceti děcek. A co se týká povinnosti odběru novin, nic takového nebylo a ani jsem to nikdy neslyšel. Navíc bylo jedno, jaké noviny jsi koupil, všechny byly přes kopírák, trochu vybočovaly lidovky, jinak byly vhodné jen na latrinu, vypotřeboval jsem jich takto dost, protože v práci jsme Práci dostávali zdarma. Hrozná a hlavně smutná vzpomínka.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od vrbodol »

Farmář- Jo povinný to nebylo ale na vesnici kde byli aktivní komouši se na to koukalo abys byl trochu pokrokovej a u nás ve škole se o to taky starali jestli rodiče odebíraj.
Ve škole byly ty veselé kartinky a větší kluci museli povinně modělny konstrukťor ( pamatuju si že tam rusáci byli ujetý na čtyřkolky na sníh co měly místo plášťů jen duše, to tam bylo snad furt) a holky něco o rusácký modě nějaká burga? už si to přesně nepamatuju. A tohle se fakt muselo povinně a koukalo se na to i když jsi se někam hlásil na školu a tak. Ale byly tam pěkný obrázky vojenský techniky, tak se mi to jako klukovi líbilo. Knížky taky občas byly , ale to bylo spíš co pamatuju dobrovolný.
ABC a Čtyřlístek nedostatkový (u nás pouze když to někdo odhlásil, tak vzít hned na sebe a nebo protekce na poště )Mateřídouška a ohníček běžně k dostání. Rychlé šípy takřka ilegální nikdo pořádně neznal,nepůjčoval, když už tak doma na dvoře,ale z ruky zákaz půjčovat protože si toho rodiče považovali.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od FarmářJan »

Burda byl západoněmecký časopis( prodával se i tady, ale bylo ho málo), který od pol 80. let měl sovětskou mutaci. Takže jestli to někomu ve škole nutili, tak soudruzi někde udělali chybu.
oldschool
Příspěvky: 92
Registrován: 19.12.2015 12:38
Bydliště: Nahoře vpravo

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od oldschool »

Burda, Playboy a Барвинок :D
Přílohy
bar.jpg
bar.jpg (77.4 KiB) Zobrazeno 2995 x
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Rafael »

Historické okénko:
Taky jsem si "musel" s nějakou sovětkyní dopisovat. Ale soudím podle toho, že si na žádné podrobnosti nevzpomínám, tak to asi nebavilo žádného z nás a rychle to skončilo.
*
Ale vznikla taková paralelní iniciativa. Psali jsme do nejrůznějších světových automobilek a na velvyslanectví západních zemí a škerali tam o nějaké propagační materiály.
A někdy to i fungovalo.
Z Kanadské ambasády mi přišel skoro balík. Vlajka, odznaky, samolepky, nějací turističtí průvodci apod.
Otce, jak se to dozvěděl málem kleplo. Ale nezakazoval mi to přímo, byť nadšený z toho asi nebyl.

Z čeho nadšený byl, jako vášnivý motorista, byly reklamní věci automobilek.
A vůbec nechápal, vlastně nikdo, proč jsem uspěl a přišel mi krásný reklamní katalog z Anglie. Od Rolls-Royce...
A bylo toho víc, jen to byla ta největší pecka.
I z RVHP automobilky posílaly, ale to zas nebyly tak "vzácné úlovky"...
*
Hodně jsem se snažil u Ferrari. Ale tam nikdo neuspěl i když jsme se oháněli Niki Laudou...
A ani u automobilky McLaren, s J. Huntem.
Ty dvě neposlaly nikdy nikomu nic.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bear_grylls
Příspěvky: 128
Registrován: 26.08.2015 21:15
Pohlaví: muž

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od bear_grylls »

Ja som si dopisoval z chlapcom z Minska,a keď mi poslal fotku a ono to bola baba,dodnes si pamätám na meno. Dnes podľa internetu je vysokoškolská učiteľka,ale tá moja ruština nestala zavela.
Ludstvo je virus ktory napadol Zem.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od vrbodol »

Farmář- jo tak to byla ta ruská mutace. Za nás (7třída v 89) se už nedopisovalo ,ale po mámě bylo doma hodně dopisů,pohledů,vystřihovánek co se týče ilustrování pěkně nakreslený. Samodzřejmě místama taková SSSR propaganda a ještě vím že si chvíli dopisovala i s nějakou polkou. Do dneska pamatuju učitelskýho zmrda co nás tohhe nutil povinně odebírat,o branym cvičení líčil tak barvitě jak na nás západní němci střelej atomovku a do 2 minut je tady a nestihneme nic, že jsme se báli když nad náma prolítlo letadlo a po 17. listopadu se mohl posrat když jsme mu řekli soudruhu. :puke
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Serža »

Rafael píše: 21.11.2022 18:05 To je vážně tak jednoduché se toho molochu zbavit?
To lidé nevědí nebo jsou tak blbí jako já?
Nebo ji mají rádi a proto ji podporují?
tak třeba poplatků za radio se nezbavíš, pokud máš auto, protože každé autoradio je přijímač....
TV se dá zbavit celkem snadno, jak je uvedeno výše
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od vrbodol »

Ale né. Auta mám 2 a za rádio jsem v životě taky neplatil. To popřeš rovnou taky v tom cancu.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od Hagen »

No jasně, také jsem nikdy neplatil. Je to stejné jako s televizí ;) .
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od proforma »

Rafael píše: 22.11.2022 0:52 Nemám důvod si nic takového vymýšlet!
*
A ještě přitvrdím. Ve škole, ZDŠ, nás dokonce nutili předplatit si nějaký sovětský časopis. Orginál z SSSR, psaný azbukou.
Na výběr byly dva. Весёлые картинки, (Věsjolyje kartinky) a ten druhý už nevím.
Ten druhy byl Ogonek pro ZS resp. Sputnik pro SS. To uz docela slo cist, bylo to neco mezi ABC, VTM a 100+1. Uz si nevybavuju, jestli ve Veselych obrazcich, nebo v Ohnicku, byly obcas vlozene plastove desky velikosti singl. Ty se ustrihly, zastrihly do kruhu a sup s tim na gramec :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Absurdity, fake news a vše co se ani do Vtipů nehodí

Příspěvek od TomSmith »

vrbodol píše: 23.11.2022 9:36 Ale né. Auta mám 2 a za rádio jsem v životě taky neplatil. To popřeš rovnou taky v tom cancu.
Jenom bacha, třeba na Slovensku tohle byla před lety kauza kdy dohledávali podnikatele podle informací od prodejců vozů a tam kde bylo součásti vozu rádio chtěli následně poplatky za ceslou dobu od koupi vozu včetně penále.
Podobně se šušká že mají různé smlouvy s prodejci elektroniky a pokud kupujete v eshopu TV na své jméno a pak tvrdíte že ji nemáte tak ;)
Odpovědět