Velký bratr Tě sleduje...

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od brven »

Potvrzuji, že na Portálu občana se dostanete k zdravotním údajům o své osobě. Před pár dny jsem ze zvědavosti poprvé otevřel Portál. Přihlášení přes E identitu, kterou jsem si jako starší osoba zřídil hlavně kvůli aplikaci e-recept, která umožňuje zobrazit tzv. Průvodku e-receptu, kde je dávkování a další info. Zpátky k Portálu. Po procházení jsem zjistil, že moje osoba má uloženy dvě informace a to propouštěcí zpráva z nemocnice z dubna roku 2020!! a údaj o provedeném antigenním testu z dubna 2021, a to včetně důvodu, výsledku a místa provedení testu. Údaje o testování jsou v záložce KHS (krajská hygienická stanice) Co mě zarazilo, že netuším, že bych nějakým řízením osudu dával souhlas o ukládání zdravotní dokumentace do nějaké databáze a v jakém rozsahu nebo typu dokumentace. Jestli to souviselo a tedy se nějak "svezlo" s udělením souhlasu pro e-recept, netuším, ale aplikaci jsem instaloval až v roce 2021. Pokud ano, pak s udělováním souhlasů pro sdílení informací není vše úplně průhledné. Asi bude obezřetnost namístě.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Jedina obrana proti zneuziti se v soucasne dobe zda byt zakaz sdileni zdravotnich informaci, ktery se musi poslat na SUKL, https://www.epreskripce.cz/aktuality/vy ... ho-zaznamu. Zatim se to tyka pouze eReceptu, ale alespon to. Blbe je, ze muzes zakazovat nebo povolovat pouze celym skupinam, ne jednotlivym osobam. Nelze tedy povolit pristup pouze praktikovi a konkretnim odbornym lekarum, ke kterym clovek chodi, a ostatnim to zakazat. Takze holt zakaz en gros.

Jestli budou/jsou stejne sdileny i ostatni zdravotni zaznamy, tak by mne hodne zajimalo, jestli existuje neco jako zakaz pro eRecept a kde se to muze uplatnit.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pedro! »

Ad eobčanka - je to Javacard s nahranou nějakou certifikovanou aplikací. Tak, jak e-občanka je teď udělaná do ní nic jiného než klíče nahrávat nejde. Hypoteticky je možné, že lze dohrát další Java aplikaci (pokud je místo) a tam zdravotní údaje ukládat, ale to IMO nikdy nebude, když to přeci mohou mít hezky u sebe. Eobčanka nemůlže nic tahat z žádných databází. Jen se s její pomocí můžeš autentizovat, případně podepisovat. To vše přes knihovnu pkcs11, která je součástí aplikace pro linux, windows a mac; ke stažení na eidentita. Všechno hrozně tají. V podstatě jediné co vím je na guthubu Paralelní Polis https://github.com/ParalelniPolis/obcanka-public

Ad banky - banka se nedozví, kam lezeš. Jen potvrdí tvoji identitu vůči NIA. Proč tu identitu potvrzuje banka neví. Banka tě však k tomu nepotřebuje a může se za tebe vydávat kdykoli se jí zamane.

Ad erecept - není pravda. Při přihlášení eobčankou můžeš povolit přístup jednotlivým lidem (lékařům, farmaceutům). Nejde to jen když zakazuješ/povoluješ dopisem či datovou schránkou - tam to lze jen globálně (doktoři a farmaceuti zvlášť).

Ukládání zdravotních a lékových informací u státu považuji za jedno z největších, ne-li vůbec největší svinstvo, co tu od roku 89 vymysleli. Pro naše dobro; jak jinak :(. Různé druhy fízlů se asi nebudou ptát na souhlas jestli si v tom mohou počíst :(
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Pedro, jo, ten eRecept jsem zakazovala papirove a na Portalu obcana jsem jeste nebyla, tak diky za upresneni :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy- ... astru.html

Katastralni urad odstoupil od sveho planu poskytovat udaje z katastru pouze po prihlaseni elektronickou identitou a k ochrane pred roboty zavedl CAPCHu.

Jaj, to se na ne nejdriv museli lidi sesypat a poradit jim to? To nemaji vlastni IT? Ale je fajn vedet, ze proces utahovani sroubu neni nezvratny. :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od TomSmith »

Poslouchal jsem rozhovor z nějakým zástupcem za jejich IT a popisoval i to že už tam jednou CAPCHu měli, ale prý došli po nějaké době k tomu, že stejně nesnižuje objem dotazů a tak ji zrušili ;)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

https://e-news.cz/2021/06/datovou-schra ... d=12181652

Bez vetsiho zajmu prosla novela zakona, ktera narizuje povinne datovky dalsim typum subjektu, ktere ji dosud mit nemusely:
- vsechny neziskovky, tj. krome spolku apod. taky napr. SVJ.
- vsichni podnikatele - fyzicke osoby: OSVC, doktori, architekti, prekladatele, advokati, znalci...
- vsechny fyzicke osoby, ktere maji OP s cipem, ID, bankovni identitu nebo jiny typ elektronicke identifikace.

V podstate uz neni zadny zpusob, jak se zrizeni datovky vyhnout.

Tak stat vam nejdriv naridi povinne OP s cipem a potom datovku. Neskutecnej bordel! Uz vidim ty duchodce s novou OP, jak vubec netusi, ktera bije, ale urady jim budou do datovky vesele posilat rozhodnuti, proti kterym se nebudou odvolavat, protoze nebudou tusit, ze se jich neco tyka. Katastr vam dnes musi poslat pisemne info o navrhu na zmenu u vasi nemovitosti jako opatreni proti podvodum - nove bude chodit do datovky, o ktere dotycny nic netusi... A spousta dalsich veci.

Fakt "super" postupy.

Edit: takze timto stat zaroven zavadi take povinnost mit internet. Bude tedy take prispivat na mesicni pausaly za nej, na porizeni routeru a mobilu nebo PC?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Pez »

Nestraš. Píše tam, že jen když bude využívat OP s čipem. Tedy nebude jistě zřízena, když nebudeš používat. A kdyby náhodou byla stačí to zrušit.
Máma ani neví že něco takového má.

Každé svéprávné fyzické osobě zapsané v základním registru obyvatel, která použije prostředek pro elektronickou identifikaci vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Tedy také nepodnikajícím fyzickým osobám, pokud aktivně využívají prostředek kvalifikovaného systému elektronické identifikace (v současné době se jedná především o občanský průkaz s aktivovaným elektronickým čipem, ID Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA ID), čipovou kartu pro vytvoření kvalifikovaného elektronického podpisu nebo bankovní Identitu).
V posledním uvedeném případě může osoba na svou žádost datovou schránku znepřístupnit (tedy „deaktivovat“) skrze Ministerstvo vnitra.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Jenze pouzivani jakehokoli elektronickeho identifikacniho prostredku je cim dal vic vynucovano, viz napr. katastr a pristup k plnym udajum po overeni identity. Jo, na posledni chvili to zrusili, ale to neznamena, ze za par mesicu nezavedou u jine sluzby neco podobneho. Nebo bankovni identita - banky Ti ji zridi automaticky, pouzivas ji i jen prihlasenim do bankovnictvi. Muzes ji zrusit, ale abys ji zrusil, musis se tam aktivne prihlasit a odfajfkovat to nekde v nastaveni, tj. identitu jsi uz alespon 1x pouzil. Portal obcana - cim dal vic kraju a obci na to prechazi a za chvili ani neprihlasis psa, aniz by ses musel elektronicky identifikovat = bude Ti zrizena datovka. Atd.

Ano, jako FO ji muzes deaktivovat (ale nikoli jako OSVC, neziskovka apod.), ale na jak dlouho? Kdo zaruci, ze za rok si stat neusmysli silou moci deaktivovane datovky aktivovat a basta fidli?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Pez »

To ano, ale mluvím o odst.3 pro fyzické osoby, typicky moje máma a další v důchodovém věku.

Obecně, stejně nás nějaká forma el. identifikace a datové komunikace nemine, tomu se prostě nedá zabránit. Buď vděčná, že nedostaneš čip pod kůži. :hand
Datovou schránku jsem si zřídil sám a nemůžu si to vynachválit.

Edit: a katastr nevyžaduje datovku, přijde ti to normálně poštou. Pokud ji máš, tak samozřejmě do datovky.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Ne, nejsem vdecna a nehodlam se s tim smirovat. Datovka je jen jeden stripek z mnoha, ale ja ji proste nechci. Proc mam platit dalsi penize za to mit tam archivovany zpravy dele nez 90 dni nebo za to, ze mi to laskave na poste vytisknou a opatri stemplem, abych to v nasledujicih 30 letech mohla dal pouzivat v urednim styku? A to uz vubec nemluvim o nejakych hackerech apod. Proste kdyz mi stat uklada nejakou povinnost, proc ja na tom mam tratit? Proc mam davat tisice Kc rocne (z uz jednou zdanenych penez), abych mela neco, co nechci, co mi jenom komplikuje zivot a v cem pro sebe vidim vic skody nez uzitku?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Fabulous »

Datovka je dobrá věc. Vše si z ní ale obratem přeposílám na mail.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Pokud nekomu vyhovuje, at ji ma, OK. Ale jsem zasadne proti tomu, aby mi stat nutil, co nechci.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/naki ... omaci_vank

Do konce tydne stat spusti 2 nove mobilni aplikace pro prokazovani prodelani nebo ockovani proti covidu:
- Tecka - sem se ukladaji certifikaty o ockovani nebo provedenych testech.
- cTecka - zobrazuje QR kod a zeleny nebo cerveny pruh podle toho, jestli je clovek OK podle vysledku testu nebo ockovani.

Prihlasovani do obou pres NIA (eObcanka, bankovni identita apod.), otisky prstu, faceID aj.

Fakt verite tomu, ze se vyhnete pouzivani elektronicke identifikace, abyste nedostali povinnou datovku?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Audis »

Proforma :
Udělejte mi prosím v cTecka screen obrazovky se zeleným pruhem a pošli dekuju. Popř koupím screen jpg nebo png. :hand :beer :chuckle
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Racej si vybrat: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/naki ... T_Teka.jpg

Dobrej napad s tim screenem :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Paul »

ANO + ČSSD hate speech gestapo v akci:

15.6. proběhlo odvolání Michala Krafta, který je obviněn z podněcování nenávisti na základě jeho protimigračního článku - http://www.stret-civilizaci.cz/walter-k ... y-islamska

Z jeho twitteru:
Takže jsem byl odsouzen. Soud neřešil mé originální texty, ale jakousi vlastní kompilaci, nesměl jsem předvolat svědky, provést důkazy a advokát ani já jsme nesměli říct závěrečnou řeč. Tím celá anabáze končí...Vítejte v ČR v roce 2021.
Jak se soudí verbální tr. činy v ČR v r. 2021.
1)Prokurátor vytvoří text, jehož autorství přiřkne vyšetřovanému a obviní jej
2)Soud tento text bere jako text obviněného a při líčení nedovolí obviněnému uvést věci na pravou míru
3)Soud konstatuje vinu obviněného a vynese rozsudek
Včera jsem se u soudu dozvěděl, že pokoušet se zabít příslušníky evropských ozbrojených sil, hlídající evropské hranice, je lidské právo, které každému Afričanovi garantuje Listina základních práv na svobod. Inu, člověk se učí celý život.
O odvolání se neinformovalo v žádném větším médiu kromě parlamentních listů, je zajímavé, že se tu pokrývají pseudoopoziční loutky z Běloruska a titulují se prezidenty, přitom zdejší opozice je vláčena nesmyslnými soudními procesy pokud jejich vidina světa není ta správná neomarxistická po vzoru západu.

Řešeno i u Kubáska - https://youtu.be/7nS7XjD8_j4?t=5150
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pedro! »

Rychloanalýza čTečky app (cz.nakit.eocko.validate)

Deklarované informace o ochraně soukromí https://ockodoc.mzcr.cz/napoveda/ctecka ... pouzivani/

Po spuštění aplikace jako první leze na server mzcr, kde je veřejné a dokonce popsané API https://dgcverify.mzcr.cz/index.html

To vypadá v pořádku. Aplikace napráská osobní údaje checkovaného nejspíš jen v případě, kdy checkovaný má starý národní certifikát a konverze, zdá se, proběhne na serveru mzcr.

Po aktualizaci podepisovacích klíčů a pravidel z mzcr začne lézt na firebaseinstallations.googleapis.com:443 a app-measurement.com:443 , což je více-méně v souladu s deklarovanými podmínkami.

Aplikace si generuje unikátní identifikaci, což zrovna deklarovaným podmínkám neodpovídá. Tím ale netvrdím, že toto ID i někam odesílá, ale pravděpodobně ano.

Jelikož žádné aplikaci nehodlám povolit přístup na google servery, dále jsem se nedostal a bez komunikace s google nefunguje - donekonečka se točí kolečko a vidím snahu na připojení na výše uvedené servery.

Bez google spyware to tedy opět nepůjde, leda to patchnout, ale to je moc práce.

Potřeboval bych další telefon jen na pokusy a po každém pokusu reset.
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pedro! »

Dovolím si přidat ještě jednu mikrorecenzi aplikace z pohledu špehování, a to Fio smartbanking (cz.fio.sb2). Asi úplně nepatří do tématu, respektive patřila by do tématu Velký bratr tě nesleduje. Je to až neuvěřitelné, ale tahle aplikace je asi opravdu čistá.

Používá Firebase Analytics, ale jen tehdy, když máte Google Play (ale pokud máte Google Play, je všechno stejně jedno).

Nefunguje Google Pay a push notifikace, což je pochopitelné, protože obojí závisí na Google Play. Ale jinak funguje úplně všechno a nezaznamenal jsem jediný pokus aplikace lézt jinam než na sb.fio.cz, což je Apache Tomcat Fiobanky.

Dávám obrovské plus a dodávám, že na aplikaci, která vůbec nešpehuje, jsem ještě nenarazil.

Může posílat telemetrii Fio bance, ale jinam ne.

+++
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Audis »

super. dík.

Nabízím na pokusy zdarma telefon s android5, předání hradec králové kdyby náhodou.
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Odpovědět