Velký bratr Tě sleduje...

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pedro! »

díky moc za nabídku, ale na pokusy je třeba mít:

- operační systém nad kterým mám kontrolu
- unlocked bootloader
- root

takže by bylo na 99% potřeba mobil celý flashnout. S odemknutelným bootloaderem je situace stále horší, je jich hrozně málo. Bohužel bez toho má nad telefonem kontrolu Google a výrobce a uživatel toho zmůže jen velmi málo - asi jen VPN based firewall, což např. Huawei vyřešil tak, že persistent VPN vůbec neumožňuje a Huawei spyware VPN v klidu obchází.

Ale kdyby se někdo chtěl zbavit staršího telefonu, kde lze odemknout bootloader a je pro něj LineageOS, vyměním za prakticky nepoužívaný Huawei Y5P :D (plně pod kontrolou Huawei a Avastu).
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Audis »

Já nevím jestli jde odemknout. Je to Asus zenfone ze500cl. Orig rom, android 5. Root ne.
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Maximus »

Dal by si někdo práci a ze současné nabídky vytipoval výrobce či spíše modely, které lze stále ještě "překopat" na verzi s minimem pravomocí Velkého bratra?
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Paul »

Do některých telefonů od Sony je možné nainstalovat placený Sailfish OS založený na Linuxu (https://shop.jolla.com/), přes emulátor jdou spustit i Androidí aplikace.

Pak jsou ještě speciální Linuxový telefony jako PinePhone, který stojí asi 150 USD. Ale to je spíše pro lidi co se v tom chtějí vrtat než na normální použití.
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pedro! »

Tu práci jsem si už dal, a to před rokem. Chtěl jsem koupit telefon, který mi vydrží roky a který bude "můj". Volba padla na Oneplus 7t Pro. Důvody:

- cena - Alza (kupodivu) ho měla za 15k ve výprodeji (běžná cena byla 18-20k)
- byl to docela nový model
- nebyl to úplně nový model - toto je důležité, pže vývoj custom roms prostě nějakou dobu trvá a fungl nový model, byť odemknutelný, bude custom rom až tak za rok
- dost raměti (8gb), storage 256gb
- výkon - ale až zbytečně moc; výkonný procesor žere baterku
- nemá průstřel

nevýhody (pro mě) - je docela hnusný, zakřivený lesklý displej, velký a těžký, nemá 5g

Alternativou, o které jsem přemýšlel, byl Oneplus Nord - více raměti, méně výkonu (=méně žere baterku), má 5g, relativně levný, prostřelený displej, v té době byl (a stále je) příliš nový, takže custom podpora ještě není na takové úrovni.

Obecně OnePlus je relativně velmi vstřícná k vývojářům.

Postup při výběru, který bych doporučil:

- podívat se na https://download.lineageos.org/ a tam si vybrat z podporovaných telefonů nejlépe takový, pro který je LineageOS 18.1 (aktuální verze, android 11)
- ověřit si, zda se dá odemknout bootloader bez obstrukcí - např. Huawei odemknutí umožňoval, ale asi až po měsíci "aktivního využívání", tedy až na sebe napráskáš všechno do jejich kloudu, tak poslali kód. To není bez obstrukcí, ostatně Huawei možnost odemknutí už zatrhl úplně
- ověřit si, zda pro vybraný model existuje funkční TWRP recovery https://twrp.me/Devices/ - není to nezbytně nutné, ale velmi to zjednodušuje flashování, opravdové zálohování všeho etc.
- ověřit si, zda funguje Magisk https://github.com/topjohnwu/Magisk , na 99% by s tím neměl být problém
- a AfWall https://github.com/ukanth/afwall

Dále je vhodné používat nějaký firewall na úrovni http - takový, který umí filtrovat URL, čímž se zabrání či alespoň omezí špehování Facebookem, Twitterem a dalšími asociálními sítěmi, jejichž špehovací ikony jsou na většině webů (like us on Facebook etc). Doporučuji VPN based firewall, třeba Netguard. VPN based neznamená, že používá nějakou VPN službu, ale využívá VPN funkce Androidu k tomu, aby si mohl prohlédnout URL a případně zahodit.

No to pro začátek stačí. Záleží na úrovni ochrany, kterou chceš.

Samotný Lineage OS je OK až na webview, což je komponenta pro zobrazování webových stránek (nikoli webový prohlížeč samotný). Tato komponenta něco práská Googlu sama od sebe a je nutno ji zablokovat na firewallu. Je to součást AOSP (Android OpenSource Project) od Google a tahle komponenta prostě práská a vývojáři Lineage o tom buď nevědí nebo nechtějí do komponent AOSP zasahovat.

Není nutné si vybrat LineageOS, ale je hodně populární a tedy dost stabilní.

Alternativou je nechat si Android od výrobce, odemknout bootloader, rootnout pomocí Magisk a použít Afwall ke zkrocení.

Je to dost komplexní problematika a mohl bych asi napsat knihu :), ale spíš se ptej, co vím, odpovím.
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pedro! »

Linux bych na telefon spíš nedoporučil. Užil jsem si toho na OpenMoko, https://puri.sm/products/librem-5/ dopadne stejně, uživatelský komfort na šmatlacím displeji je mizerný ...
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pedro! »

Audis píše: 22.06.2021 7:51 Já nevím jestli jde odemknout. Je to Asus zenfone ze500cl. Orig rom, android 5. Root ne.
Ten se dle rychlého googlení odemknout a rootnout dá, ale nejsou custom roms a testovat apky na Androidu 5, je zastaralý, spousta těch apps by asi ani nefungovala. Ještě jednou díky, ale už nejsem hračička a tohle by stálo krutě moc času.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Tomáš »

Tak jsem si chtěl pustit náhled videa z incorrectu na YT a skočilo na mě, ať potvrdím svůj věk pomocí kreditky nebo opčanky.
Teda já zírám :head
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Audis »

Ano. Taky mě to znechutilo . Občanku nebo kartu. Nakonec mě to po 3 měsících donutilo, protože jinam se nepustily některé neslušné video klipy.
Dal jsem kartu a trochu chybně jsem uvedl jméno a příjmení. Stejně o tu kartu za pár let přijdu. Vzalo to. Příště bych tam dal jméno úplně jiný.
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 26
Registrován: 15.09.2016 21:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Din »

Můj příspěvek není rezignací nad téměř všemožností Velkého bratra, který má ve více oblastí svůj nepochybný význam, jen chci zvláště držitele zbrojních průkazů upozornit, že v rádobyanonymním internetovém prostoru může asi stačit jen pár i nevážně myšlených poznámek k místnímu společenskému či světovému dění, které nevyhovují současným mocenským preferovaným společenským dogmatům k tomu, abyste místo na střelnici po zabavení legálních zbraní tahali za sebou kačera na provázku...! Sám nemám zločineckou, násilnickou a teroristickou povahu, spoustu let splňuji všechny patřičné požadavky ZP, ctím zákony této země v civilu i v taláru, ale kdo si může být jistý, že nebude pro pár nedomyšlených vět naběhnut na rozhozené ,,pravdoláskařské vidle"...?! Tak raději někteří dříve přemýšlejte, než budete něco klofat do klávesnic svých PC...!
Din
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pracintl »

Maximus píše: 22.06.2021 10:28 Dal by si někdo práci a ze současné nabídky vytipoval výrobce či spíše modely, které lze stále ještě "překopat" na verzi s minimem pravomocí Velkého bratra?
Nedávno jsem si pořídil Moto G8 power - cena kolem 4 kKč, Moto podporuje odemčení bootloaderu, root funguje
Předchozí Moto G7 power - to samé.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od JOBU »

Din- a ako ti dokážu, že si to písal presne ty? Na tomto už pohorelo mnoho obvinení ohľadom diskusií z netu.
Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 26
Registrován: 15.09.2016 21:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Din »

JOBU - existuje pro vlastnictví ZP něco jako institut ,,spolehlivosti" a ten je nenárokový a na zvážení patřičných orgánů... Možná znovu nastává doba, jako když byli u moci nacisti, komunisti a nyní proeurounijní pravdoláskaři, doba, kdy se pravda říkala jen v bezpečí domova a jinde z pudu sebezáchovy jen to, co neohrožovalo vlastní existenci a své blízké, takže raději opatrně... Tohle sice v současné době není v ČR v souvislosti s legálními zbraněmi až tak aktuálně horké, ale kdo ví, jaké ta Čechy nevolená diktátorská většina v Europarlamentu časem vymyslí další křivárny, omezující vlastnictví zbraní slušným a bezúhonným občanům a tím buď vědomě či z vlastní tuposti posílí pozice teroristů v Evropě...! A Velký bratr, když bude chtít a bude k tomu mít svůj důvod, tak si každého z nás konkrétně dohledá...!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snem ... domaci_kop

Poslanci prave schvalili zakon, ktery umozni sdileni osobni zdravotni dokumentace v podstate komukoli, kdo je registrovanym zdravotnikem (lekari, sestry, prip. dalsi zdravotnicky personal - fyzioterapeuti?) Zakon musi jeste schvalit senat.

U lekoveho zaznamu lze jeho sdileni zakazat, zda jde zakazat i tohle, clanek neuvadi.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

https://cnn.iprima.cz/cerna-skrinka-bud ... d=12521006

Od cervence pristiho roku vstoupi v platnost nove narizeni EU, ze vsechna nova auta museji mit cernou skrinku. Ta zaroven nesmi jit deaktivovat ani vyndat a musi byt funkcni po celou dobu zivotnosti automobilu.

https://www.kupi.cz/magazin/clanek/1441 ... -internetu

Zaroven od tehoz data budou vsechny nove automobily mit omezovace rychlosti.


Tak si hyckejte svoje stare sunky, jejich cena raketove poroste.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od cipis »

Ten omezovač rychlosti není tak žhavý, jak se zdá. Ono to nikdy nebude fungovat, bude to jen další a další buzerace, jako vypínání start/stop systému a podobně.
Někde jsem o tom četl článek, a zásadní problém je třeba u nás to, že platnost značky končí středem křižovatky. Tj. i nějaké omezení rychlosti v křižovatce končí, kdežto třeba v Polsku ne, tam je to až do značky konec toho omezení.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Germanik1 »

Drobná korekce:platnost zakázkové a informativní značky končí vždy začátkem křižovatky. U informativnich značek se hovoří o 5 m před začátkem křižovatky, u zakazovych se hovoří o začátku křižovatky. Logicky vzato, označené parkoviště nemůže končit v křižovatce ale před ní atd. Pardon za OT.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od dracekvo »

Až na to, že někdo zase překrucuje fakta, nebo nerozumí tomu co píše.
Nehod opravdu způsobených výrazným překročením rychlosti je minimum.
Kdežto jak je uvedeno v článku "přičemž nepřiměřená rychlost patří k jeho hlavním příčinám". Což jsou dvě rozdílné věci. Nepřiměřená rychlost může být i 50km do zatáčky v době, kdy lze očekávat náledí na úseku, kde je jinak povoleno 90.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Germanik1 »

Smichal dopravní nehody a dopravní nehody s následkem smrti.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Lyster »

Policie si přečte naše zprávy i e-maily. Kvůli ochraně dětí před predátory
https://tn.nova.cz/clanek/policie-si-pr ... pUkCQ94CKY
Odpovědět