Velký bratr Tě sleduje...

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Paul »

mojeID je kravina, proč by měl člověk spravovat svoje hesla/loginy přes třetí strany?
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Kotatko »

Ja mam takovou smulu cely zivot, nikda jsem tasku s kverama nevykopal :) https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/c ... cle-detail
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od DanBlack »

janik225 píše: 26.02.2021 18:59 Čo to je to mojeID?
Oplatí sa to zaregistrovať? Či pre Slovákov ani nie?
Zatím to jen testuju, přístupy ke státní správě jsem dělal jen pokusně (na komunikaci s SS úřadama používám datovku).
Jinak výhodu mojeID vidím hlavně v ověřeném přístupu a centralizaci údajů - nemusím svěřovat osobní údaje novým webům a pro změnu ty weby mají potvrzené kdo jsem já. (taková elektronická občanka, ale můžete si vybrat které údaje se předají) :ugeek:
A taky jsem chtěl ten HW klíč. :mrgreen:
(nevím jestli akce s klíčem neplatí jen pro ČR, ale samotné mojeID můžou používat i slováci)
Naposledy upravil(a) DanBlack dne 27.02.2021 13:46, celkem upraveno 1 x.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od DanBlack »

Paul píše: 27.02.2021 12:41 mojeID je kravina, proč by měl člověk spravovat svoje hesla/loginy přes třetí strany?
Žádná hesla a loginy přes třetí stranu nespravuješ, to si pleteš s password managerama.
Přirovnal bych to spíš jako přihlášení přes FB, ovšem CZ-NIC mi přijde mnohem důvěryhodnější...

Hlavně 2-faktor v podobě login a heslo+HWklíč je IMHO neprůstřelnej. Ale zas ten klíč potřebuješ mít po ruce.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Paul »

"Přirovnal bych to spíš jako přihlášení přes FB" - ano to je přesně třetí strana.. jsi ty, stránka kam se přihlašuješ (eshop.cz) a komunikace/spárování, která jde přes mojeID. MojeID dříve fungovalo tak, že si tam naházel loginy a pak jsi získal nějaký univerzální, naprostá kravina. Nikdo to nepoužíval. Na CZ.NIC není absolutně nic důvěryhodnýho, je to jeden z největších sběračů dat u nás, mají i svoje (docela dobrý) routery. Mě neustále spamujou dopisama, ať se ověřím, protože mám český domény.

S password managerem si to nepletu, jelikož ho nemá třetí strana, ale já v PC.

Jinak nejnovější zkušenost s moderním ověřováním:
1) Buzerují, že chtějí opětovně něco ověřovat z irelevantního důvodu
2) Zcela zbytečný dotazník asi o 20 bodech
3) Vygeneruje se kód s odkazem (www), který přijde jako SMS
4) Na mobilu otevřete stránku, přes polofunkční web aplikaci se spustí kamera na mobilu
5) Kolotoč akcí kdy se trefujete s občankou do okýnek, jenže ono to fotí zcela náhodně, takže jsou všude šmouhy a ne ofocenej průkaz :)
6) Následně to přejde do videorežimu a natáčíte svůj xicht s občankou
7) Někdo 2000 km daleko to živě ověřuje
..

Skončil jsem u bodu 5, dál se nedostanu, poslal jsem mejla, že na to kašlu, že jim fotky pošlu mejlem. Ale spíše počítám, že o ten účet přijdu.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od DanBlack »

Hm, asi mas na mysli neco jineho...ja zadne loginy+hesla nikam nezadaval.
Jsem ja, pak mojeID kam se prihlasim (heslem+HWklicem) a to jen potvrdi eShopu moji identitu - samotnemu eShopu se predaji jen udaje ktere urcim. (jmeno, email, dorucovaci adresa,...)

A pokud si nedokazes overit vlastnictvi domeny, tak je asi problem mezi zidli a klavesnici. (zadne problemy s registraci jsem nepotkal)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Paul »

Stále to má podstatu v tom, že dáváš informace třetí straně (i když to tedy není login):
- jméno, adresu a doručovací adresu
- pěkně pohromadě mají výčet eshopů, který používáš
- zřejmě vědí kdy nakupuješ
- a další hromadu dat, kterou nevidíš (nějaké spárování s eshopy, metrika tvého profilu atd.)

Nejde o to, zda si dokážu ověřit domény, ale o to, že nechci sběračům dat typu CZ.NIC nic sdělovat, protože jim do toho absolutně nic není. To je téma tohoto topicu - Velký bratr. Mimo to, domény fungují i bez toho, že bych NICu pravidelně hlásil každý prd, takže v podstatě to je zcela zbytečná buzerace za účelem vymámit z uživatele další soukromá data, trackovat jeho pohyb (adresy) a podobně.
Jozank
Příspěvky: 3
Registrován: 06.05.2020 18:42
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Jozank »

Hesla nikdy neukladať do prehliadača . Ja som nato v minulosti doplatil . Nato používam 1password ktorý má aplikáciu na iphone / android aj windows . Všade kde sa dá mám nastavenú dvojfaktorovú autentifikáciu ( yubikey )
Na prehliadanie internetu mám safari , brave , prípadne firefox . Ak sa musím niekde pripojiť na nezabezpečenú wifinu tak jedine cez NordVPN .
FB ani iné sociálne siete nemám a dlhodobo sa snažím zbaviť Googlu a minimalizovať používanie jeho služieb . Ako hlavný mail mám protonmail + tutanotu na eshopy .
Whatsapp som zrušil dávno a na bežnú komunikáciu používam telegram , signal prípadne threemu aj keď tú používa minimum ľudí .
Sociálne siete ktoré využívam sú pre mňa fora ako rozpad.cz ,knife.cz,chronomagforum atď.
Anonymita na internete neexistuje a sledovaniu sa dá velmi ťažko zabrániť ( fingerprinting a iné nástroje ) ale aspoň robím všetko preto aby som im to neulahčoval .
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od JOBU »

A čo tak napísať, ako konkrétne si na to doplatil?
Jozank
Příspěvky: 3
Registrován: 06.05.2020 18:42
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Jozank »

Prišiel som o pracovný aj súkromný mail.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Paul »

Jakým způsobem?
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od cipis »

To je parádní vyjádření technika :D
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/levn ... .seznam.cz

„Pokud jde o povinné zřizování datových schránek, návrh počítá s povinným zřizováním datových schránek fyzických osob a právnických osob od 1. ledna 2022, u podnikajících fyzických osob od 1. ledna 2023,“ doplnil Korbel.

Samozrejme posledni veta celeho clanku. Povinne datovky u fyzickych osob, to je hodne velky zasah do osobnich prav. Protoze mate-li datovku, je urad povinen vam posilat lejstra datovkou. A uz vidim vsechny ty duchodce 70+, jak si zrizujou datovku, kdyz casto nemaji ani pocitac. Uz vidim ty duchodce, jak jim OSSZ napise, ze jim snizuje duchod, a oni si to neprectou, protoze nemaji mail, na ktery by jim chodilo avizo o nove zprave. A spoustu dalsich veci...

Pro nekoho muze byt DS dobra a vyhodna, ale nutit ji zakonem VSEM, to je proste dalsi utahovani sroubu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Woody Crafty »

Nejvtipnější je, že ikdyž jste měli datovku, tak na soudech je takový bordel že vám to poslali místo toho poštou a na bydliště kde nebydlíte.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od cipis »

To je návrh, ne hotová věc.

Woody, nerozumím minulému času s tou datovkou. Ta jaksi už nejde zrušit, když si ji založíš, tak už ji nikdy nezrušíš, je tam myslím nějaké pozastavení, ale tím si nejsem jistý.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Woody Crafty »

Vím o případu který se stal nějaký rok zpátky. Třeba se soudy dnes už naučily to posílat na datovky když ji dotyčný má.

ps: nevíte jak dlouho tam zprávy zůstávají? Slyšel jsem že to po nějaké době mažou.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od DanBlack »

Zpravy v Datovce vydrzi jen 90dnu. Kdyz chces vic musis si tvrde zaplatit sluzbu Ceske Posty nebo si je stahovat. (ale tam pak je problem s "trvanlivosti datumu")
Jinak nedorucovani do datovky je "nezhojitelna vada" a pokud se nepriznas zes ten papirovej dopis cetl nebo nahlizel do spisu tak to soud musi odpiskat. (nemam tedy zkusenost s trestnim, jenom se spravnim rizenim)

Nekdy to je celkem funny, kdyz uradu pises datovkou a oni se snazi odpovidat papirovym dopisem. Po nejake treti zprave pochopili, ze si papirem vytiram :moon a zacali taky komunikovat elektronicky.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od PaF »

Kdo má zkušenost dlouhodobého pobytu ve špitále, kdy je mimo i na televizi, o datovce snad ani nemůže uvažovat. To by se člověk pak mohl fakt dost divit...
A vnucení datovky zákonem je zhůvěřilost, která nemá obdoby! Ale co čekat, když někdo nechá registrovat lidi 80 plus k očkování po Internetu? :head
steve_michalik
Příspěvky: 212
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od steve_michalik »

DanBlack píše: 14.03.2021 8:33 ... nebo si je stahovat. (ale tam pak je problem s "trvanlivosti datumu")
Když si stáhneš celou podepsanou zprávu v zfo formátu, tak by to mělo být bez problémů, ne?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Ne, pro uredni platnost (kdybys tim v budoucnu potreboval neco prokazovat) potrebujes uredni verifikaci, coz dela treba posta nebo CzechPoint. 30 Kc/stranku. At se jdou s datovkou vycpat.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět