Velký bratr Tě sleduje...

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Jste uplne vedle a taky OT ;-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od bacil »

Ono nejde o okamžité hodnoty, ale o dlouhodobou průběžně sbíranou statistiku, která se prostě začne zvedat.

A to sledování těch zdravotních náramků je problém, tušil jsem to, ale netušil až jak co to všechno chce. Otázka je, jestli to umí i další funkce, než se kterými se to prodává. Dovedu si představit i vytvoření pohybovéhu modelu nositele a pak ho podle něj identifikovat na ulici kamerami Systému třeba. Ono nejde jen o ten pohybový model, ale pdle pohybu lze poznat i to co zrovna děláte. Tady končí sranda a začíná Orwell na druhou.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Ke konci ledna skoncim s WhatsAppem - jo, dalsi propojovani sdileni dat v ramci molochu FB. EU se to pry netyka, ale to je jen otazka casu. Uvazuju nad jinym kecalkem, ve vyberu mam 3:

- Signal - doporucen E. Muskem, asi je to opravdu uzivatelsky dobry (nesbira osobni data, na to je EM dost opatrnej) a po jeho doporuceni je predpoklad, ze to bude mit dost lidi na to, aby se i v CR nasla protistrana, se kterou si budu moct psat.

- Telegram - znamnejsi, rozsirenejsi, ale diky skvelemu sifrovani a zabezpeceni pouzivan i kriminalnimi zivly a teroristy. Nerada bych se dostala do hledacku jenom proto, ze jsem si stahla tuhle aplikaci.

- Parler - uzivatelsky neznam, ale myslim, ze diky tomu, jak ho Amazon zamaznul, ted bude mit dobrou reklamu a potencial se rozsirit. Otazka ovsem je, kdy najde nove servery a jak na nich bude fungovat, prece jen takova appka potrebuje ne zrovna zanedbatelny vykon...

Co byste radili? Nebo mate tip jeste na neco jineho?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Permonik »

Já jsem na začátku používal Telegram, protože ten byl v té době nejsnadnější. Přešlo na něj nejvíc lidí za tu dobu. Takže šance, že někoho najdeš někde jinde, tak u Telegramu je nejvyšší. Jeho zabezpečení ale není úplně ideální, pokud ti jde o to, protože všechno to šifrování je pouze pokud si ho extra zapneš na konverzaci "teď" s někým, kdo je aktuálně online, jinak se to nešifrované ukládá na serveru poskytovatele.

Signal není špatný, šifruje permanentně, lidí tam najdeš teda výrazně méně.
Na stejné úrovni (v podstatě jen s rozdílem ve které zemi mají servery a jakými zákony se musí řídit) je Wire, který používám a dal jsem mu přednost, protože na rozdíl od jiných k založení účtu stačí jakýkoliv email a nemusíš jim dávat telefonní číslo a jelikož to tlf číslo je tvůj účet, tak nemusíš někomu dávat číslo aby tě mohl kontaktovat přes kecálka.

Záleží tedy co je pro tebe důležité. Pokud ti nejde o šifrování a anonymitu (což když jsi používala WhatsApp, tak asi ne), tak je asi nejlepší volba Telegram, protože nejvíc lidí ho má a nebudeš muset přesvědčovat moc lidí v okolí.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Paul »

Nerada bych se dostala do hledacku jenom proto, ze jsem si stahla tuhle aplikaci.
Pokud chceš něco šifrovat, dostaneš se do "hledáčku" s každou takovou aplikací :) Každopádně nikdo nebude aktivně plýtvat časem na lidi, kteří nejsou z nějakého důvodu pro někoho zajímavý svou profesí, aktivitami, majetkem a podobně. Existují mnohem jednodušší metody a lidé obecně sdílí naprosto vše, ale o tom, že budou vařit guláš si píšou šifrovaně.

Telegram není nejspíše nijak extra bezpečný ani v základu (https://security.stackexchange.com/ques ... 9802#49802). Podle mě je daleko větší problém, když jsou šifrovací programy vázaný na další ID např. telefonní číslo a uživatel to musí ověřit přes SMS. Vůbec to nedává smysl, nulová anonymita. O tom, že to je provozovaný na pochybném OS, spojený dalšíma klíčema a stahovaný z nějakýho globálního marketu ani nemluvě.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Bill Masen »

Jo, taky mám nainstalovaný telegram. Rád bych ho i používal, ale nemají ho ti, se kterými mám skupinu. Takže WA
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Germanik1 »

WA po mně chce aktualizaci a nějaké souhlasy. Nainstaloval jsem Signál pro privát a WA nechám max omezený oprávnění
Udělám co musím
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pracintl »

proforma píše: 14.01.2021 8:01 Ke konci ledna skoncim s WhatsAppem - ve vyberu mam 3:

- Signal - doporucen E. Muskem, asi je to opravdu uzivatelsky dobry (nesbira osobni data, na to je EM dost
- Telegram - znamnejsi, rozsirenejsi, ale diky skvelemu sifrovani a zabezpeceni pouzivan i kriminalnimi zivly a
- Parler - uzivatelsky neznam, ale myslim, ze diky tomu, jak ho Amazon zamaznul, ted bude mit dobrou reklamu a
Co byste radili? Nebo mate tip jeste na neco jineho?
Ještě bych doporučil element.io (dříve riot.im) - umí šifrovat end-to-end, ale nemusíš, registrace bez tlf, mailu, ...
Používám již přes rok a spokojenost
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od cipis »

No a jak je na tom starý dobrý jabber?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Serža »

cisco to odstřelí asi jako MS odstřelil Skype
telefonie bude integrovaná do Webexu (dříve Webex Teams)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Lyster »

Telegram používám již několik let a maximální spokojenost, jen to bohužel moc přátel nezná, což by se ale s tím co se ve světě děje mohlo změnit. Ale mám to jen na komunikaci, na nějaké skupinové příspěvky jako má třeba FB nebo tak to nepoužívám. (ale jestli to půjde s FB a spol. takhle skopce, tak asi začnu využívat i to.) Takže Telegram mohu asi jen doporučit.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od proforma »

Nainstalila jsem si obe :-) Zjistila jsem, ze z me skupiny 800-900 kontaktu ma Telegram asi 20 lidi a Signal 2. Coz kupodivu presne odpovida poctu stazeni 500 : 50 mil. :-) Takze ono je asi jedno, co si nainstalujete, mit to bude malokdo a budete je muset k pouzivani presvedcovat :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Woody Crafty »

cipis píše: 14.01.2021 18:59 No a jak je na tom starý dobrý jabber?
Kromě toho že ho nikdo z Facebookových a Twitterových frikulínů nezná a nepoužívá (kromě starých ajťáků) a IT gramotnost většiny lidí je dost tragická, je na tom jabber celkem dobře. :-)
Jen nechápu proč tam není end to end šifrování, ale u českých serverů se to vždy dešifruje. Jen přenos je šifrovaný.
To mi nepřipadá jako extra ochrana soukromí.
Ale lze si pořídit vlastní server. Na Rozpadu by takový klidně mohl být.
Jen si nejsem jistý zda by adresa domény mohla být identická. Spíš to vyžaduje doménu vlastní. Nebo možná jen subdoménu.
Technické detaily jsem nikdy moc neřešil.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od cipis »

My jsme s klukama na síti měli vlastní server min. 15 let ... Jenže jak všichni zdrhli na FB apod., tak jsme tam nakonec zůstali jen dva ...
Stačí cokoliv, takže třeba jabber.rozpad.cz by nebyl vůbec problém.

Spíš jsem myslel, jestli se něco posunulo ve vývoji, protože tehdy v tom byl problém vůbec poslat soubor ...
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Trace »

Woody Crafty píše: 14.01.2021 22:04 Jen nechápu proč tam není end to end šifrování, ale u českých serverů se to vždy dešifruje. Jen přenos je šifrovaný.
To mi nepřipadá jako extra ochrana soukromí.
Na jabberu i irc samozrejme je mozne pouzit end-to-end sifrovani - https://cs.wikipedia.org/wiki/Off-the-Record_Messaging
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Woody Crafty »

Aha. Tak to nevím jak je to se soubory. Problém je že jsou lidi hrozně zhýčkaní a vyžadují komfort Facebooku. Jakmile se u něčeho musí použít mozek a nebo nedejbože si muset přečíst pár stránek manuálu aby si tu službu mohli nastavit, tak do toho nikdo nejde.
Pro řadu lidí je dnes nepohodlné poslat obyčejný email, protože majíty svoje Whatsappy a šmatlají to na telefonu. A to nemluvím o 20-30letých frikulínech.

Chtěl bych se ještě zeptat jak jste tam měli vyřešené šifrování? Předpokládám že end to end by šlo skrze tu aplikaci, pokud to jabber nemá v defaultu.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od cipis »

To už si bohužel nepamatuji, to dělal kamarád linuxák, tak si nemyslím, že by to tam nechal nějak nezabezpečené.
Tehdy přes to nešel poslat rozumně soubor, natož něco dalšího.
Ono je to samozřejmě o pohodlí, ale tak jak tak to šlo dávno dál. A tyhle platformy těžce zaostávaly.
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od pedro! »

Woody Crafty píše: 14.01.2021 22:04 Kromě toho že ho nikdo z Facebookových a Twitterových frikulínů nezná a nepoužívá (kromě starých ajťáků) a IT gramotnost většiny lidí je dost tragická, je na tom jabber celkem dobře. :-)
Nj, n, bývaly doby, kdy Xichtkniha i Google normálně podporovaly XMPP protokol, takže stačilo použít server (xmpp.facebook.com asi a/nebo obdobu xmpp.gtalk.com, už si nepamatuju), login name a hop - všechny kontakty z uvedených platforem byly najednou "magicky" na jabberu. On ten Jabber má i funkcionalitu propojování platforem, ale bez podpory oných platforem je to celkem náročná a otravná práce.
Woody Crafty píše: 14.01.2021 22:04 Jen nechápu proč tam není end to end šifrování, ale u českých serverů se to vždy dešifruje. Jen přenos je šifrovaný.
Protože se tomu nedá věřit, pokud to implementuje provozovatel. Buďto provozovateli věříte a nebo ne. End2End šifrování tam může být a za 5 minut to už může být jinak. Jabber podporuje GPG https://gnupg.org/ , což je, IMO prakticky jediný nástroj, kterému ještě věřím než přijde doba kvantová, a to bude brzo...
Woody Crafty píše: 14.01.2021 22:04 Ale lze si pořídit vlastní server. Na Rozpadu by takový klidně mohl být.
Jen si nejsem jistý zda by adresa domény mohla být identická. Spíš to vyžaduje doménu vlastní. Nebo možná jen subdoménu.
Technické detaily jsem nikdy moc neřešil.
Jabber server provozuji, ale moc si tam opravdu nepokecám. Klidně může fungovat a člověk může mít jabber ID nick@rozpad.cz a při troše práce by se dal PHPBB určitě přesvědčit, aby fungoval jako IDP (identity provider) a tedy by nemuselo být ani další heslo.

Ale pochybuji o smysluplnosti takového počínání. Když tu počítame lidi na Telegramu a je jich málo, na jabberu jich bude ještě řádově méně.

Jen tak pro zajímavost, stále se najdou i lidé, co se snaží ty sítě mezi sebou propojovat:
jabber.png
Vypadá to, že provozují propojení s Telegramem, V Kontaktě, Twitterem ... no ostatně sami vidíte na obrázku.

Realitou je, že že lidé používají to, co jim někdo naservíruje.

Parler aplikace samozřejmě ze světa nezmizela, "zmizela" jen z Google Spyware a AppStore. Existují mraky uložišť aplikací. Třeba tu: https://apkpure.com/parler/com.parler.parler . Horší je to s tím Amazonem. Ale když provozovatel spoléhá na Amazon a zálohy má nejlépe v Amazonu, tak se mi chce trošku říct, že dobře mu tak.

Jestlipak existuje kopie Rozpadu někde jinde než na AWS S3? :?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Serža »

cipis píše: 14.01.2021 22:25 My jsme s klukama na síti měli vlastní server min. 15 let ... Jenže jak všichni zdrhli na FB apod., tak jsme tam nakonec zůstali jen dva ...
Stačí cokoliv, takže třeba jabber.rozpad.cz by nebyl vůbec problém.

Spíš jsem myslel, jestli se něco posunulo ve vývoji, protože tehdy v tom byl problém vůbec poslat soubor ...
vlastní servr můžeš mít docela snadno i na IRC...a to už taky skoro nikdo nepoužívá
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Velký bratr Tě sleduje...

Příspěvek od Woody Crafty »

A co takhle DIASPORA ? Má s tím někdo zkušenosti?
Je to opravdu bezpečné, decentralizované, chránící soukromí?
Ten princip na kterém to funguje je mi poněkud nejasný.
Ale podstatné je to že je decentralizované. Takže se nestane to co u ostatních soc. sítí, že když někdo vypne centrální server, tak se to vypne všem na celém světě.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Odpovědět