Za "nucené práce" si zaplatíte

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Za "nucené práce" si zaplatíte

Příspěvek od Josef »

Nemám úplně přesné informace, takže budu rád, pokud to někdo ze "znalých" upřesní. Současně se omlouvám, pokud neinformuji o problematice přesně, protože se ke mě dostala oklikou. Nerad bych, kdyby šlo o nějakou mystifikaci nebo poplašnou zprávu. Smyslem mého příspěvku je především na možný problém upozornit, aby se o něm vědělo, případně se nějak vysvětlil a řešil, protože, jak se zdá je zde jednak nebezpečí prodlení a v řídce zalidněných oblastech s vysokou nezaměstnaností (kupříkladu i tady na Vysočině) by to mohlo vytvářet docela velký sociálně-ekonomický problém, který by mohl překypět do předem nevyzpytatelných rozměrů.

Poslední dobou, spolu s neutěšeno ekonomickou situací v EU, koukáme okolo, kde to v Evropě bublá a vře a zapomínáme se koukat pod vlastní pokličku... Naši zákonodárci nelení a do předvánočního shonu (kdy občané nejsou dostatečně ve střehu) si načasovali připravu "drobné" úpravy zákona o podpoře v nezaměstnanosti. Zákon, ač si to mnozí nepřipouštějí, se může týkat kohokoli z nás, takže by mu měl věnovat patřičnou pozornost i ten, kdo je dneska "za vodou", protože nikdo mu bohužel nezaručí, že nebude zítra po kolena v blátě, ať už chybou vlastní nebo někoho jiného. A může to být noční můra prakticky všech věkových skupin v produktivním věku, od studentů až po "předdůchodce".

O co vlastně jde:
Podle připravované změny by dlouhodobě nezaměstnaní měli povinnost veřejně prospěšných prací ne tam, kde bydlí (protože malé obce často na podobné aktivity nemají prostě v rozpočtu peníze), ale kdekoli tam, kde je prací třeba (tedy především ve velkých městech). Za prováděné práce jim nebude náležet žádná finanční částka. Úprava zdánlivě nenápadná by však mohla být v praxi pro mnoho lidí takřka likvidační, protože si mohou vybrat mezi...

a) špatným
(Jako bych to uvažování zákonodárců slyšel: "Přihlas se na pracák, my za tebe zaplatíme zdravotní pojišťovně, ale budeš denně dojíždět na místo, které ti určíme ať tě jízdné stojí co stojí, třeba dva tisíce měsíčně. Jó, že na to nemáš žádný příjem. Ale občane, to nás přeci nezajímá. Vem na to kde chceš, to je tvůj problém. Třeba běž krást, co je nám potom.")

b) špatným
(tj. "Nehlas se raději na pracák vůbec, když nám nemůžeš platit daně, tak dělej tak, jako by jsi nikdy neexistoval a nic po nás laskavě nechtěj. Se zdravotní pojišťovnou a ostatními poplatky si to vyřeš sám. je nám jedno co to stojí a kde na to vezmeš. Že nemáš příjem, to nás nezajímá. Vem na to kde chceš, to je tvůj problém. Třeba běž krást, co je nám potom.)

...jenže c) je správně. Ale o žádném c) se v návrhu bohužel nehovoří.
(Normálně uvažujícímu je přece jasné, že nemáte ty dvatisíce měsíčně odkud brát. A je jedno, zda je potřebujete na to, co by za vás platil pracák nebo na dojíždění, které po vás pracák chce. Když nemáte pravidelný příjem, tak ty peníze prostě nemáte. Kde nic není ani smrt nebere. A i když budete mít naspořeno, jednou to stejně dojde a pak na vás dojde - exekutor. A nějak tak automaticky počítat s tím, že bude občan nějakým nelegálním způsobem získávat peníze, není od zákonodárců zrovna moc prozíravé. )

Zástupitelé menších obcí, kteří jsou potenciálními zaměstnavateli těchto nezaměstnaných, jsou z toho rozčarování, protože očekávají z jejich strany vlnu protestů, respektive gesto ukázaných prázdných kapes s poznámkou: "A teď si s námi dělejte co chcete, ale my na to prostě nemáme..." Starostové už nyní vznášejí k návrhu námitky, ale protože o tomto problému z běžných lidí málo kdo ví, mají malou podporu veřejnosti a v médiích je není slyšet. Situaci zhoršuje, že lidé ve velkých aglomeracích mají pocit, že se jich to netýká. Kdyby to na ně "spadlo" oni si dojdou na veřejně prospěšné práce přecei pěšky, se svačinou v kapse a žádné další výdaje je to stát nebude. Jenže věc má i rubovou stránku a ta se těch mlčících týkat bude - značný příliv "různých" lidí do jejich města. Podle úpravy totiž nic nebrání například tomu, aby většina dlohodobě nezaměstnaných ze šluknovského výběžku povinně dojížděla provádět veřejně prospěšné práce až do Prahy. (Limitní vzdálenost není stanovena.) Tito lidé, pak ve výsledku mohou městským starousedlíkům hodně znepříjemnit život, zejména, pokud budou okolnostmi nuceni postupovat podle varianty a) (tj. ber, kde ber) a zatím nic nenasvědčuje, že by tomu mělo být jinak.

Úprava půjde do senátu na schválení už během prosince a pokud bezezměn projde... (tak se z toho příští rok :moon )

Filozofická otázka na závěr: Jak to, že je řádný občan trestán přísněji, než vězeň v nápravném zařízení? O kterém je známo, že žádnou pracovní povinost nemá. Nedej bože, aby si náklady s ní spojené musel hradit ze svého.
Odpovědět