Multitool

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Václaf
VIP
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Václaf »

Pro mne k ovcím stáčí z toho všeho nůž. Nejhorší věc co se tam kdy stala,je zamotaná ovce do špagátu od balíku. Jinak na střelnici ho použiji když mi občas nevytáhne vytahovač u malosrajdy nábojnici. Je to skvělý nástroj,ale vzhledem k tomu,že všude jezdím svoji dodávkou kde je vše od akučky po motorovou pilu,tak je to fakt jen taková KPZ :hand
www.zprimskehopodzamci.cz
www.zednictvi.zprimskehopodzamci.cz
DanBlack
Sponzor serveru
Pohlaví: malé, zrzavé

Příspěvek od DanBlack »

Abych pravdu řekl, používám nůž a kleště tak 50:50... :wasntme
Možná tak 40% nůž, 20% šroubovák a 40% kleště.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Permonik

Příspěvek od Permonik »

Hohepa: jo, taky si do nich musím "kopnout", nechápu jejich politiku. Měl jsem perfektní MT Leatherman Juice XE6. Jak to tak bývá, v práci jsem ho půjčil a už se nevrátil. Teď jsem ho chtěl pořídit znova a již se nevyrábí. Pro mě měl naprosto perfektní sadu věcí, nic zbytečného, nic nechybělo. Koukal jsem po náhradách a nic ekvivalentního jsem nenašel. Naštěstí jsem ještě v jedné zapadlejší firmě našel, že měli skladem, tak jsem vzal raději rovnou dva
hrd

Příspěvek od hrd »

Mě mrzí, že už neni původní PST - větší velikost, jednoduše geniální pojistka nástrojů, nepřehnaná cena.
Jen ten plech při pevném úchopu celkem bolel do ruky.
Jinak v taštičce nosím Wave, ale v kalhotech Crater, je plochý a lehký.
Teď koukám, že je, že je nějaká sběratelská edice - https://www.leatherman.com/collectors-e ... t-532.html .
Uzivatelské Jméno

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Pokud vim tak původně byl multitool určen ženistům aby s ním mohly dělit bleskovice, náložky a mačkat rozbušky což neni moc náročný na vercaik.
A co se váhy týče, ve finále pak taháš jen to nejnutnější a v potřebných parametrech. V zimě si taky nevezmeš letní spacák s tím že je menší a lehčí.
Venet

Příspěvek od Venet »

Ne-e. multitool-y boli už aj v 17-18 stroročí.
sapérsky nôž bol napr Polský vojenský víceúčelový nůž vzor 1969
Cogito, ergo armatum sum.
Zapadlo

Příspěvek od Zapadlo »

Řím - armáda, cca 200 - 300 našeho letopočtu. Dělali je v sérii, nacházejí se v různých částech evropy včetně anglie.
roman-multitool.jpeg
Haluziak

Příspěvek od Haluziak »

Zapadlo, to je replika, nebo dochovalý originál? (na to by byl v exkluzivním stavu a obří hodnoty)

Edit: tak jsem to hodil do googlu a vyskočil tam na mě, každopádně, já pořád tvrdím, že římané byli koumáci i když dostali na prdel od Asterixe a Obelixe.
Beware of old men in profession where men die young.
Zapadlo

Příspěvek od Zapadlo »

Může to být originál s dodělanou čepelí, zatím všechny originály co jsou na netu k vidění mají čepele vyrezlé k nepoznání. Muzeum ho uvádí jako originál (Fitzwillian museum - Cambridge). I později se vyráběla kombinovaná udělátka : renesance , osmnácté století.
1588 renesanční.jpg
cca 1750.jpg
Hohepa
VIP

Příspěvek od Hohepa »

Krásné vercajky :kiss
Máte někdo povědomí kdy se prvně objevily kleště ?
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
bivoj
VIP

Příspěvek od bivoj »

Definuj "kleště". Jako samostatný kovový nástroj existují prakticky už od začátku doby bronzové (cca 3000 př.n.l.) a v době železné už měl každý kovář několik typů kleští. Samozřejmě to nebyly "kombinačky"... :D
Sic semper tyrannis.
Zapadlo

Příspěvek od Zapadlo »

první kleště jsou už z doby měděné (před érou bronzu), ale to byla co do mechaniky vpodstatě obří pinzeta. Z nouze se na kovařinu používaly i dřevěné - asi 3000 před jéžiškem. První archeologicky doložené pákové kleště : asi 1000 před jéžiškem - už železné.
Hohepa
VIP

Příspěvek od Hohepa »

Myšleno samozřejmě : multitool založený na kleštích alá leatherman.
Tedy základ kleště a k tomu želízka navíc...
Byl leatherman první, nebo byl někdo už před ním ?
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Zapadlo

Příspěvek od Zapadlo »

Myslím že první nebyli, já bych za první rozumně velkou sérii "něčeho s kleštičkama" viděl "Military cutter knife" od britské firmy Joseph Rogers & Sons (obr.1) který si nechal patentovat 1900 a do prodeje šel 1912. Za druhé světové dělala stejná firma pro britské SOE, americké OSS a fracouzské hnutí odporu útěkový "SOE escape tool" (obr.2) Těch se nabouchalo dost.
rodgers-p1633-03.jpg
soe - oss original.jpg
Uzivatelské Jméno

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Poprvé jsem se setkal s multitoolem v devadesátkách v katalogu US cavalry (internet byl tenkrát něco z Terminátora). Všichni to vesměs brali jako "kleště pro pyrotechniky" a ti co si počkali a zaplatili majlant s tim akorát machrovali popř utáhli šroubek na kazeťáku comodora 64 (protože tak nějak tušili, že by jim ten SOG jinak dlouho nevydržel).
Odpovědět