Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Královák
Příspěvky: 275
Registrován: 07.07.2017 11:39

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Královák »

Koukám, že to děláš stejně jako můj tchán - prostě je tam zbytečně moc mrtvých pohybů - zbytečně to bereš víckrát do ruky. Já to dělám tak - přivezu dříví v délkách - buď vysypu na hromadu, co nejblíž u dřevníku, nebo se do něj pustím rovnou (záleží na tom, zda jsou synové k dispozici). Pak ho rovnou řežu na špalíky, žádný metry, a synové štípou a skládají. U tchána, který zásadně kupoval na manipuláku oddenky z vyzdravování kulatiny jsme se hodně nadřeli s dotáhnutím ke štípačce v metrové délce a pak to skládat do hrání - nebylo moci mu vysvětlit, že když se to řeže na 1 metr proč to neříznout na 0,5 m a rovnou s tím přikládat. Pak po proschnutí se pravidelně 2 až 3 za zimu za největšího svince řezaly metry na půl a vozily v kolečku do sklepa u kotle. Prostě systém na hovno. Já mám dříví na vyschnutí už ve špalíkách cca 33 - 35 cm (do krbovek se vejde max. 40 cm) a jedu na dva plechový zásobníky u kamen - z dřevníku se jeden vyprázdněný nanosí a z druhého se pak topí (u kamen dojde k odstranění vzdušné vlhkosti rychle) a druhý den je to obráceně - jeden se naplní a zdruhého se přikládá. Postupem času jsem zjistil, že než velký budry z oddenků mají větší výhřevnost špalíky z probírek a hlavně nemusí se štípat po nařezání se rovnou skládají. Zkrátka život se prožít ne prodřít.
prpost
Příspěvky: 7
Registrován: 19.01.2020 22:54
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od prpost »

Ale jo, máš taky dobrej systém, mě to schne jinde, než je a bude dřevník, zatím mám dřevník provizorní, na kousek topné sezony, v plánu je dřevník na celou zimu ve dvoře. A dřevo je za barákem.... Prostě se mi ta koza v kombinaci se štípama a lehkou pilkou jeví jako supr kombinace. Akorát autor odkazu na to dlabe a neozval se.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 450
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od jerry.mysak »

rafael
hlavně ty prodlužováky pokaždý rozmotej. Navinutý na špulce to funguje jako cívka. Sežere to hodně výkonu a hřeje se jak prase. To poznáš hlavně u svářečky. Nejde pořádně zapálit oblouk a na hovno to vaří. A rozmotáš bubínek a voila! , ono to zase vaří.

Naopak co mám svářečku KS250, tak musím mít před mí stočenej prodlužovák. Než se nasytí vinutí, tak je to proudovej ráz a padal jistič. Prodlužovák to sycení vinutí rozloží do delší doby a jistič nespadne.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 2479
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Dík za upozornění. Nějak mě to níkdy nenapadlo. Ale nebyl důvod, to vedení si spojuji podle potřeby z více části.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
MarS
Příspěvky: 237
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od MarS »

Koupil jsem nedávno bazarovou 8t štípačku dřeva, takovej ten mounfield model, byla levná, říkal jsem si dobrej kauf než jsem naštípal asi 5 metrů dřeva a vystřelilo těsnení pístu. Přemýšlím co s tím. Jestli přetěsnit (stálo by 2k) s tim, že nevim kdy to udělá znova (píst působí laciným dojmem) anebo koupit pořádnej z nějakýho bagru a přizpůsobit to konstrukci štípače. Nějaký rady/zkušennosti?
sacket
Příspěvky: 37
Registrován: 22.12.2017 17:32
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od sacket »

Já mám teď rozdělaného něco takového https://www.youtube.com/watch?v=WT_ympItuok, zkus o tom taky popřemýšlet.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 749
Registrován: 24.08.2015 13:38

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Patrol »

To MarS: Proto jsem koupil rovnou 16T a i tak je to někdy na hraně. V podstatě jsem po pár pokusech zahodil všechny nástavce do kříže a podobné fičury, protože to zbytečně zatěžuje píst. Břit základního nože jsem ještě přebrousil a vyleštil. Doporučil bych výměnu pístu, ale nevím, jaká je konstrukce a zda by to utáhlo čerpadlo. V první řadě bych se pokusil o reklamaci, pokud to nejde, tak přestavba, nebo se smířit s tím, že jsi vyhodil prachy a naspořit si na něco silnějšího z profi řady.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět