Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od cipis »

Aby tam mohl téct 2x větší proud, tak se musí dát aku paralelně, ne sériově ...
Když přidám baterii do série, tak ani omylem z té sestavy nedostanu 2x víc A než z jedné. Naopak, poteče mi tam poloviční proud, při konstantní zátěži.
Používat slabé akumulátory u řetězovky, sekačky, mafla, frézky, hoblovky, ... je nejlepší cesta jak je oddělat.
Jasně, ono se to roztočí, ale to je asi tak všechno. Mám Ryobi, jak jsem tu už psal, a ty nejmenší baterky mám akorát do vytlačovače tub a podobné, málo žravé nářadí. Pro vše ostatní mám 5Ah a tuhleva jsem sehnal lehce jetou 9Ah za slušný peníz.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od Hohepa »

@cipis
ohmův zákon I=U/R
pro naprosté zjednodušení vše ostatní zanedbejme,
a řekneme že odpor je konstanta a R=10 ohmů
když U=20V tak I=2A
když U=40V tak I=4A

Když dám dvě 20V baterie paralelně v součtu budou mít pořád 20V
když je dám sériově v součtu budou mít 40V.

https://www.jan-lostak.eu/kalkulacky/elektrotechnika/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ohm%C5%AFv_z%C3%A1kon
Georg_Simon_Ohm.jpg
Georg_Simon_Ohm.jpg (39.42 KiB) Zobrazeno 5046 x
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od Permonik »

Hohepa píše: 17.05.2021 7:23 pro naprosté zjednodušení vše ostatní zanedbejme,
A to je právě ta chyba, kterou jsi tam udělal :) Zanedbat ostatní věci můžeš jen v případě, že víš (to je opak od myslíš si), že nemají žádný vliv.

Nápovědu máš v tom, co jsem psal před tím, jednak fyzika ZŠ/SŠ - charakteristika zdroje a pak opět jednoduchá práce s odpory. Baterie má vnitřní odpor. Zapojením baterie seriově se napětí sečte ale vnitřní odpory taktéž. Při zapojení paralelně je výsledný vnitřní odpor poloviční.

Vnitřní odpor se neuplatní, pokud z baterek napájíš třeba jednu ledku, jsi tedy hluboce pod limitem, kolik je ta baterie schopná dát. V okamžiku, kdy je potřeba hodně šťávy a z baterie se bere co to jde, tedy právě ta situace kdy má smysl použít spojení ať již paralelní či seriové dvou baterií (či větší baterii) tak tam to má hodně velký význam.

Příklad ze života - zkus vzít nějaký pořádný diesel s 12V autobaterií 60Ah+ a dát do něj 12V baterii kolem 4Ah a porovnej, jak dobře to bude startovat.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od TomSmith »

No jo ale, při vyšším napětí nepotřebuješ pro přenos stejného výkonu tak tlusté vodiče, neb proud je menší.
Proto je vyšší napětí ve spoustě zapojení jediné řešení, prostě tak tlusté kabely tam nenarveš, stejně tak do vinutí v motoru se ti vleze jen tolik jak velký motor je. Proto u malých spotřebičů nelze proud jen tak zvyšovat i kdyby to baterky daly.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od cipis »

Hohepa, já ale nemluvil o odporu, ale o zátěži.
Takže pokud mám zátěž třeba 100W, tak při napětí 20V potřebuji proud 5A. Při 40V to bude 2,5A.
U nářadí není zátěž prostý odpor.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od Fabulous »

Možná byste mohli přestat zasírat vlákno vašimi moudry o které se vám nikdo neprosil a vrátit se k tématu vlákna.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od sigurd »

Cca pred mesiacom som v akcii(-20%-výročie Lidl)kúpil aku reťazovú pílu zo série X-20.Cez víkend som ju testoval na chalupe,a som príjemne prekvapený.Ľahšia,menej agresívna a tým bezpečnejšia ako motorovka-na také to palivové "pižláni" do priemeru 20 cm výborná.V kombinácii so solárnym dobíjaním aku to dáva zaujímavé možnosti.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od Fantozzi »

Šel jsem do Ryobi ONE+ 18V, zatím mám strunovou sekačku s 2,5Ah baterií, předpokládám že budu pokračovat a chtěl bych jako další nástroj koupit Aku příklepovou vrtačku. Čekám až mi odejde ta z Lidlu, zatím drží.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od cipis »

Nekupuj tu standardní s příklepem - je mechanický a dřív nebo později se to celé rozhrká, ostatně jak u všech ostatních.
Já si koupil toto:
https://eshop.unihobby.cz/technika-elek ... i/145942p/
a naprostá spokojenost.
Tu strunovku jsi koupil hybrid? Těch 2,5Ah ti moc dlouho nevydrží ... Na baterky je zase lepší Bauhaus, tak mají dvě pětky pod 4,5 tisíce.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od dracekvo »

Vrtačka s příklepem ma své určení, stejně tak jako kladivo s pneu příklepem.
Mam oboje a slouží to super, pokud to člověk používá na veci ke kterým je to určené.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od cipis »

Mam toho celkem dost navrtano a uz bych to nedelal. Ta trojkombinace, co mam ted, je teprve super. Teda, ona je to n kombinace. Mala lehka akuvrtacka na sroubovani, o neco silnejsi na vrtani, ted ta aku s pneu na vrtani do zdi atd., no a na poradne vrtani elektrickou bozenku GBH 2-26 DFR.
Super je, kdyz nekde pridelavas policku nebo listy, no a ona je to lita nosna stena a evidentne nesetrili, to i ta bozenka si makla.
Odpovědět