Přenosná elektrocentrála

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Joe Azbest »

V dnešní době už opravdu není UNF (a jakýkoliv jiný) problém. Ale nesmíš ho chtít v Hornbachu, Obi, Baumaxu ....
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Patrol »

Nebo vzít závitník a přeříznout si závit na metriku.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od honzasl »

To jsem si myslel taky. S překvapením jsem zjistil, že můj lokální dodavatel spojováku drží UNF šroubky v jednotkách kusů jako exkluzivní zboží pod pultem. Věřím, že sousední "více profi" dodavatel je možná má, ale v sobotu odpoledne na malém městě v podorlicku je to prd platné, když mají "profi" pracovní dobu Po-Pá 7-15 :)

Ano, závitníky jsou správné rozpadlické řešení.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Pez »

Kdo by čekal Honda = Made in Japan.

Tak aby nebyl zklamán.
IMG_20211022_152208.jpg
Přílohy
IMG_20211022_152508.jpg
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Dokelnik »

Nezavadej. Vyrobce netvrdi ze je to Honda, jen ze motor to ma od Hondy.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bacil »

Fabulous píše: 22.10.2021 12:52 Noname centrála za 3 tisíce rozhodně nebude mít v sobě tantalové kondenzátory.
Nerozumíš tomu Fabe, ale umíš moc dobře dělat kompíky. Tantalové kondy jsou už dávno překonané s MLCC (prostě obyčejné keramiky ale navrstvené do výšky), které jsou mnohem bezpečnější. Tantal nesměl jít do aut (rád hoří plamenem), ale v době keramické krize před pár lety je tam na výjimku začali dávat. Pro kapacitu 100uF v pouzdře 0805 (2x1,2mm) dnes už opravdu nemusíš sáhnout po překonaném tantalu, jen je asi tak řádově levnější než MLCC ve stejné velikosti u těchto velkých kapacit.

Každý kondenzátor má své opodstatněné a mnohdy i nezaměnitelné použití a ty tantaly mají dnes výhodu jen v tom, že jsou malinkaté a v MLCC by byly 10x dražší. Nevýhodu mají v tom, že jsou jen na malá napětí. Jinak už patří jen audiotechnice. Mnohem lepší je kombinace několika velikostí MLCC a elektrolytu, případně i několika elektrolytů, kdy dojde ke vzájemné kompenzaci parazitních jevů a získáš tak kondenzátor, který se jako cívka začne chovat až ve stovkách MHz místo stovek kHz. Je čirý nesmysl tantaly dávat na výkonovou stranu s rizikem blafnutí, kde je kondenzátor extrémně pulsně namáhán ze vzteklé cívky a potřebuje být velký, aby se dobře chladil.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Fabulous »

Je to obrazně řečeno. Ani nevím, zda v některé centrále kondíky jsou…
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak na bedně od Hondy EU22i je Made in Thailand. Ono v tom Japonsku se toho už taky moc nevyrábí, nechávají si tam jen výrobu s nejvyšší přidanou hodnotou. Na skůtru Yamaha mám taky Made in Malaysia a je to naprosto bezporuchový stroj (po najetí 50 tis.km bez problémů to mohu potvrdit). Oni Japonci si už tu kvalitu pohlídají i v koloniích :)
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od JOBU »

Riešil už niekto prerábku elektrocentrály na plyn?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od viktor »

to si myslim ze v domacich podminkach je fakt dost naročný, ale delaj je profi co maji provoz jak benzin tak LPG naoř Heron LPG 28
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Fabulous »

Prodávají se konverze na LPG, ale je to asi víc problémů, než užitku.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od JOBU »

Veď práve, natrafil som na takú konverziu, je to možné použiť na PB fľašu, alebo aj na zemný plyn. Predajcu som sa ešte radšej ani nepýtal, pretože každý chváli svojho koňa... Zaujímalo by ma, koľko taká fľaša vydrží...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od viktor »

JOBU kdybys ses podival na vyeeuvedeneho Heron 28 LPG tak tebou pozadovany udaj najdes v datech, jak pro benzin tak pro LPG tam pro zemni plyn. Protoze z tveho dotazu tak nejak vyplyva ze nemas s LPG zrovna zkusenosti a s technikou asi take moc ne tak predejdu pad dalsim dotazum. Vse uvedena centrala jim podobne co sjou schopny bezet na plyn LPG/ zemni pocitaji s tim ze do nich pujde uz plynna faze a ne kapalna. Respektive automobily na PLG maji vyhrivena casti plyn rozvodu prave z duvodu zplyneni plynu a zabraneni zamrznuti systemu. Respektive i kdyz je odber centraly na LPG nizssi nez u auta stejne uzje to nejaky odber a v zime pokud bude lahev z plynem venku ci studena tak to nebude nic moc. JInak pro tvoji predstavu spotreba PLG v litrech je zhruba stejna ci o malo vyssi nez benzinu. Merna hmotnost LPG je nekde kolem 0,55 kg / litr takze pokud ma centrala spotrebu kolem 1 l benzinu /hod co z je napr narok lednicky, mrazaku a neco malo navic tak u LPG to je cca 1,2 1,3 l/hod coz je cca 0,7 kg LPG hod. U cerpadel LPG se LPG prodava pro auta v litrech a v lahvich je v kg, takze 10 kg lahev ( bomba ) obsahuje cca 18 l LPG a mela by ti utahnou mrazak pres cenralu na dobu cca 15 - 17 hod.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od JOBU »

Dik za vysvetlenie, s technikou skúsenosti síce mám, ale nie takouto.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od sphinx »

Ahoj, sleduji tohle téma dlouho, ale jak se věci mění a zkušenosti přibývají, tak se chci zeptat - chci koupit centrálu jako záložní zdroj pro nouzovou situaci. Takže s ní nepočítám jako zdrojem pro dlouhou dobu, spíš na překlenutí výpadků případně třeba několika denní až několika týdenní problémy. Utáhnout by měla lednici, nouzové svícení (několik LED kolem 5W a podobně), nabíjení elektroniky (mobily, notebooky, svítilny, vysílačky atd.) a případně i připojení nějakého nářadí (vrtačka, Dremel fréza...) nebo stolního PC (300-400 W) nebo drobných kuchyňských spotřebičů (mixér...) v nutných případech. Potřebuju si ujasnit několik věcí:
- trvalý výkon? Uvažuji něco kolem 3-4kW, dává to smysl?
- palivo? Má smysl řešit hybridní centrály s palivem benzín / LPG(NG)? Plyn budu mít na vaření, takže jako záloha by byl, ale jestli není lepší se soustředit jen na jedno palivo a pořádně. Benzín / nafta? Tady vůbec netuším. Auto mám jak benzínové tak naftové (v případě nutnosti vytáhnutí z nádrže). Na skladování je to myslím podobné, benzín kolem Okt 100 by měl vydržet déle než nafta. Ale fakt nevím, tady ocením radu určitě.
- počet zásuvek - nejspíš by mi stačily zásuvky 230V/50Hz a jedna fáze, stačí dvě, tři? A nebo mám řešit i více fázi a silnější zásuvku? Nenapadá mne teď úplně na co bych ji použil v nouzi - i čerpadlo je dneska do 230V, svářečku nemám, pilu taky ne...
- výrobce - za přijatelné peníze se vyhnout Číně nelze, ale zase nechci kupovat ty levné věci z hobbymarketů. Netuším, svého času jsem měl v hledáčku Heron.
- cena - do 15 tisíc, v nejhorším bych dal i 20k, ale to je strop. Můžu si odečítat DPH takže se to tím dá vylepšit.

Cokoliv k tomu mi moc pomůže. Díky!
Be brave. Be honest. Be free.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

sphinx píše: 25.10.2021 13:06 ...svého času jsem měl v hledáčku Heron...
S Heronem imho chybu neuděláš. Sám mám už asi 10 let 5,5kW jednofázovou centrálu této firmy a pořád šlape. Používám ji i na napájení svářeček (invertoru i COčka) a v pohodě.

Akorát s tou cenou nevím nevím... 2,5 kW se sice dá sehnat za cca 14000:
https://www.heron-motor.cz/produkty/ele ... -8kw-6-5hp
ale těch 2,5 kW je prostě málo, pokud bys náhodou chtěl připojit i něco žravějšího/s velkým rozběhovým proudem. Nikdy nevíš...

Pořádná 5 kW už je ale mírně za tvým finančním limitem:
https://www.heron-motor.cz/produkty/ele ... i-podvozek
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PetrNO »

sphinx: - řeším to už "rok" tak nějak.. nejtěžší je definovat si účel.. já chtěl "větší", co by dávala 5-6kw, ale tam sem narazil na váhu 85+ (bez paliv)... takže 100kg a jelikož centrálu chci občas používat "venku", tak si říkám že ne.. na doma a všechno je to asi v pohodě, ale prostě sám to rvát do lesa a z lesa odpoledne se mi nechce ...

na zálohování domu a co píšeš to bohatě stačí, 1 fáze co se přivede do domu z jedné zásuvky a tam si napojíš na 2-3 vybrané okruhy..(tak to mám vymyšlené já, druhý přívodní 5x4 do domu..)

zatím mi z toho vyšla "čína s hondou motorem" co tu někdo doporučoval jako kompromis.. mkrni na scheppach sg 3500 ted... za 20k...

i s těmi argumenty že čína je furt čína, že honda už není honda atd atd.. nebo pak jít úplným extrémem a levný Heron..
airman
Příspěvky: 23
Registrován: 17.12.2016 17:46

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od airman »

Já to řeším asi tři roky a dodnes jsem stejně nebyl schopen nic koupit. Elektrice prostě nerozumím. Chtěl bych něco pro napájení počítače, čerpadla ve studni, ledničky a na nějaké to svícení. Barák máme velkej, takže to centrála v týhle ceně asi stejně nikdy všechno neutáhne, ale na to, abych mohl něco Céočkem přivařit, aby mě nevytekla lednička a abych mohl rozjet plynovej kotel (kdyby šel plyn), nebo na elektrickým vařiči něco uvařit...by mě možná něco z těch centrál z místních odkazů stačilo. Jestli je to z Číny je asi jedno, protože to, co není z Číny, má v sobě stejně nějakou součástku, co z Číny je. Takže v tomto směru jsem už rezignoval. Cenu jsem počítal tak +/- 25 tisíc. U toho 5,5kW Heronu z odkazu jsem v popisu nerozklíčoval, jestli to má v sobě tu chytrou elektroniku, která zabrání odpálení počítače a podobně. Díky za vysvětlení. Už se konečně budu muset pro něco rozhodnout....dokud se dá ještě vůbec něco koupit.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

Heron má výhody v tom, že je to "česká" výroba. Nicméně má servisní místa po celé ČR a všechny potřebné součástky. Když se mě loni ta centrála při neopatrné sólo manipulaci sesula z vozíku na hromadu cihel (přeci jen, má 100 Kg) tak to odnesl karburátor. Zavolal jsem na servis a druhý den jsem si odvezl nový karbec, namontoval a frčím dál...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PeFi »

Prodejce/servis mě upozornil, že Heron LPGG není vhodný pro občasný provoz, protože při občasném provozu odchází jakási těsnění/membrány. Při trvalém provozu prý není problém. Na občasný provoz prý nemám brát LPGG, ale normálního benzínového Herona.
Odpovědět