Sklo

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Sklo

Příspěvek od felix5 »

no nevim, já mám na chatě v okně žaluzie ,namíru uříznutou překližkovou desku, záclonu a závěs. po 2 letech sem zjistil že mám před oknem jabloň a depresivně to na mě nepůsobí , spíš naopak. aspoň mi to sluníčko nesvítí do monitoru a můžu chrápat třeba do jedný.
dzigit
Příspěvky: 11
Registrován: 31.08.2012 22:46

Re: Sklo

Příspěvek od dzigit »

Vcera som isiel okolo smetiakov a nedavno som tu cital toto vlakno tak sa mi to spojilo
moj tip na sklo je sklo cu uz celne alebo zadne z aut
je dostatocne silne casto krat s foliou a nepriehladne a asi ich bude v okoli dost
ucite lepsie telepna odolnost ako igelitove vrece

cest seckym
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Sklo

Příspěvek od GOD »

tie bočne skla z aut sú dobrý nápad. Pri zasklievani je dobré ich uložit na pružno. Potom maju vyššiu odolnost voči rozbytiu. Napr. Zaschnuty sklenarsky git je moc tvrdy, takže sklo rozbijete lahšie ako ked je zasilikonovane. Ale použit sa daju aj gumené hadičky, a hocičo pružné.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Sklo

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Tak odolného skla se vám zachtělo ? ? Tak ty čelní skla jsou většinou do oblouku, blbý na zasklívání a instalaci do zdi, ty boční skla a i zadní jsou tzv. překalené a při sebemenším narušení povrchové vrstvy se mění na hromádku skleněných kostiček. Což je jejich vlastnost a jsou tak schválně vyrobeny aby posádku auta nezranily střepy. Tak že nevím, podle mě by bylo nejlepší vrstvené sklo s folií uvnitř.
Miki.
drigon
VIP
Příspěvky: 3025
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Sklo

Příspěvek od drigon »

A co dát do oken plexisklo? To se jen tak nerozbije. Do oken se mohou nařezat rezervní tabule z plexiskla a mít je někde schované. Případně do míň důležitých míst dát komůrkový makrolon (rodiče ho mají na oknech garáže - hned u ponku je okno a pár skel tam vzalo za své - tak před 15 lety tam dali makrolon a je klid. Jednou jsme do toho vrazili lešenovou trubkou (uklouznutí) a nic se tomu nestalo.
Jeden čas jsem dělal ve sklárnách na automatu na výrobu váz. Po vylisování a zatavení hran cca 5 - 8 hodin chladla v peci. Tenkrát jsme jednu čerstvě vylisovanou vázu nechali venku co to udělá. Chvíli se mic nedělo a pak najednou udělala pink: rozletěla se jak granát a střepy lítaly několik metrů daleko. Viděl to mistr a zpucoval nás jak herynky: že by nás to mohlo pořezat. S pozdravem M.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Sklo

Příspěvek od Pampalíny »

A ZKOUŠEL JSI TO FLOAT SKLO? TO ZNÍ DOST ZAJÍMAVĚ...
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Sklo

Příspěvek od Max »

Float je obyčejné jednoduché sklo.
drigon
VIP
Příspěvky: 3025
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Sklo

Příspěvek od drigon »

Float (elektrofloat) je běžné sklo, které je na povrchu opatřeno tenkou vrstvičkou kovů. Tato vrstvička má za ůkol odrážet teplo zpět. Jeho rozbitnost je zpravidla stejná jako u obyčejného skla. Proto mám za to, že do neklidné doby bude spíše lepší makrolon, nebo plexík. Případně nějaká další pružná plastická deska, od které se i ten molotov odrazí, místo aby ji rozbil a prošel dovnitř. (Ve městě byla čekárna na autobus prvně opatřena klasickou skleněnou výplní. Mládežníkům se to asi nelíbílo, tak to několikrát vysklili. Pak tam město dalo makrolon a drží to tam do dneška. Pravda, na některých místech jsou důlky od šutrů, ale díra ani jedna. Dle kolegy, který bydlí vedle čekárny tomu prý mládežníci zkoušeli "domluvit" i klackem, ale vydrželo to). S pozdravem M.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Sklo

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Max má pravdu float je obyčejné sklo pouze je tzv. plavené. Dříve se sklo vyrábělo válcováním mezi válci ale bylo na povrchu zvlněné a tak se vymyslela metoda kdy se sklo vylévá na vrstvu roztaveného kovu, bývá to obyčejně cín, který má dostatečný bod tavení. Plavající sklo na jeho povrchu je velmi rovné nemá žádné zvlnění a podobné nedostatky.
Co je elektrofloat nevím a to, že se potahuje vrstvičkou kovu jsem slyšel pouze ve spojitosti s napařováním kovu na sklo ve vakuu. No a s tím makrolonem mám také dobré zkušenosti na zahradě skleník byl minimálně jednou za sezonu nějakým ožralou vysklem šutrem. Prostě ten skleník měl smůlu, že byl na cestě mezi hospodou a zástavbou. No tak se jednou dala celá stěna směrem do silnice zasklít makrolonem a již asi 10 let se nestal skleníku žádný úraz.
Miki.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sklo

Příspěvek od sigmark »

miki pod tekutým sklem bys roztavil asi všechny barevné kovy a železo by ke zkapalnění aky nemělo daleko ( sklo teče při cca 1400 stupních). metoda lití na roztavený kov je stará několik staletí, původně se lilo na olovo. Tímhle stylem se vyráběla ta nejdražší zrcadla oproti těm low end, kdy se vyfoukl válec, ten se rozstřihl a rozválcoval
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Sklo

Příspěvek od miki »

Zdravím.
To já nerozporuji ty kovy by opravdu asi tekly skoro všechny a na čem se ten float plaví dnes to nevím. Slyšel jsem, že na cínu, olovo je při té teplotě blízko tenzi par a ty výpary by dnes asi neprošly přes ochranu přírody a hygienu. A pokud vím tak průmyslově se to dělá ne moc dlouho. Ještě před takovými 50 lety se všechno sklo válcovalo mezi kovovými válci.
Pokud jsi si jistý, že je to metoda známá pár set let nemohu posoudit nevím. Co vím je to, že např. zrcadlové sklo se brousilo a leštilo ručně, benátská zrcadla se nevyráběla jinak. Nejstarší metody jsou jak správně uvádíš ...velká píštala, huba, silné plíce a vyfouknutý dlouhý válec. Podélně se rozřízl a ručními válci v peci rozprostřel na plát.
A dělalo se to pokud mohu soudit hodně dlouho neboť u babičky na půdě bylo naštosované v tabulích tak asi 50 cm širokých a cca 1-1,5 m dlouhých. Těch tabulí tam bylo aspoň 20 ks. Když jsme si tam hráli tak jsme je objevili. Na dotaz proč tam jsou tak mě babička řekla, že je to podřadné ruční sklo a že se používá na zaslívání oken ve chlívě. To bylo tak v mých 12 letech rok tak 1958-9.
Miki.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sklo

Příspěvek od sigmark »

V mojí rodině jsou skláři už od Jiřího z Poděbrad. dál jsme se v pátrání nedostali.

dneska ti samozřejmě lití na olovo neprojde ze zdravotních důvodů.
Dneska se lité sklo v masové výrobě prakticky nedělá, protože je to ekonomicky náročné.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Sklo

Příspěvek od marish »

Před nějakým časem jsem řešil nějaké vady na skle - okna. A technik ze skláren, při vysvětlování norem povídal právě že se sklo leje na tekutý kov, přičemž nejlepší sklo jde do aut atd.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sklo

Příspěvek od sigmark »

viděls v poslední době rovné zrcadlo? já ne. protože se dělají z válcovaného, samozřejmě kromě těch nejdražších. autoskla jsou trochu jiná kategorie
drigon
VIP
Příspěvky: 3025
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Sklo

Příspěvek od drigon »

Autoskla se lisují, neboť jsou různě tvarovaná. Je sice možné, že z rovné tabule, ale je pravdou, že pokud se pozorně podívám přes čelní sklo mého auta, tak tam jsou vidět nepatrná zvlnění (normálně to vidět není, je třeba se opravdu pozorně dívat).
Vzpoměj jsem si na jednu srandičku ze skláren, kterou dělali foukači. Na píšťalu nabrali roztavené sklo, to nechali kápnout do kýble s vodou. Když se zadařilo, tak kapka zůstala pohromadě i s ocáskem. Nic na tom nebylo vidět, ale pokud člověk ten tenký ocásek odlomil, tak se kapka okamžitě rozsypala na skelný prach. To samé nastalo, pokud se to hodilo na zem. Pár mi jich dali, ať je ukáži doma. Nedovezl jsem ani jednu - zbyl z toho jen skelný prach. Když jsem jim to říkal, tak z toho měli srandu. Pak mi vysvětlili, že hozením do vody se sklo zakalí a vznikne v něm silné vnitřní pnutí. Pak stačí sebemenší porušení povrchu (odlomení ocásku) a okamžitě se to rozsype na prach. Podobná tachnologie se prý též používá na výrobu bočních (a zadních) skel aut - ta se rozsypou na kostičky. S pozdravem M.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Sklo

Příspěvek od surikata »

Na škole nám vyprávěr profesor, že jim vedoucí ve skautu dal za úkol nastříhat sklo nůžkama a vyrobit ráměčky na fota. Bylo to někdy hned po válce a použivali nějaké tenké sklo. Nikomu to nešlo vždycky se rozbilo. Tak jim to předvedl. Strčil sklo i s nůžkama pod vodu a šlo to. Má to sice lasturnatý lom, ale jde to. Říkal ,že to zkoušeli později ve výskumáku ,ale nikdy nepřišli na to proč tomu tak je.
drigon
VIP
Příspěvky: 3025
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Sklo

Příspěvek od drigon »

Podle mého laického názoru je možné, že voda "namazala" místo střihu skla. Taky mohla tlumit vibrace vznikající při stříhání skla. (Sklo se nestříhá rovným střihem jako papír, ale před nůžkami se vyštipuje - proto ten lasturnatý lom). S pozdravem M.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1484
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Sklo

Příspěvek od DanBlack »

drigon píše:Autoskla se lisují, neboť jsou různě tvarovaná. Je sice možné, že z rovné tabule, ale je pravdou, že pokud se pozorně podívám přes čelní sklo mého auta, tak tam jsou vidět nepatrná zvlnění (normálně to vidět není, je třeba se opravdu pozorně dívat).
Autoskla se ohýbají (lisují) z rovných tabulí...čelní sklo je vrstvené ze dvou tabulí spojených plastovou folií, celé se to vakuově spojuje za tepla v autoklávu. Boční a zadní skla se zatepla ohýbají a následně chladí vzduchem.
BTW: Pokud budete chtít "neprůstřelné" sklo sežeňte si čelní okno z lokomotivy, ty kusy co jsem viděl měli cca 5 vrstev skla a byly okolo 2cm tlusté.
Jak se to dělá...http://youtu.be/g9j-Ws5XRVk?t=3m48s
Něco o tom vím, 4 z 5 Škodovek mají skla od nás. :ugeek:
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Sklo

Příspěvek od felix5 »

bych čekal že když se sklo jentak ohne udělá čočku a bude zkreslovat .
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sklo

Příspěvek od bivoj »

2 praalien - Aby čočka fungovala jako čočka, tak musí mít jeden její povrch jiné zakřivení jak ten druhý. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Co%C4%8Dka_(optika)

Pokud mají obě plochy stejné zakřivení (tj. tloušťka skla je ve všech místech stejná) tak se úhly lomu paprsků na vstupu a výstupu vzájemně vyruší a přes sklo je vidět normálně.
Odpovědět