Jakou flexu?

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od pracintl »

proforma píše: 14.08.2021 19:49 No jo, ale ted resim spotrebak :lol: Asi nejdriv nakoupim nejake rezaci a brusne kotouce levne z Lidlu, nez se s tim naucim a zjistim, co budu skutecne potrebovat a co mi padne. Potom bych se poohlidla po nejakych lepsich. Koukala jsem, ze je hodne malo kotoucu ciste na drevo, vetsinou jsou nejaky univerzaly, ktery umi TAKY drevo.
Ad flexa a dřevo - mám výborné zkušenosti s tímto
https://www.hornbach.cz/shop/Rasple-kon ... rtikl.html
není to na řezání, ale v podstatě libovolné tvarování je s tím parádní. Dají se s tím dělat jemné operace (tvaroval jsem nové zapažbení na vzduchovku) i hrubé (stavba pergoly).

Jak již předřečníci psali - řetězovou věc do flexy bych se bál.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Butch
Příspěvky: 764
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Butch »

Ad. Zubatý kotouč na dřevo do flexy, otec je lékař a když jsme šli kolem těch kotoucu v obchode, tak jen prohldil “takovejch úrazu už jsem z těch kotoucu viděl”
To struhadlo na broušení podle me ještě jde, ale řezat bych teda nechtěl.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od devlop »

Proforma, až si vybereš tak než začneš něco "flexovat", doporučím toto video
https://www.youtube.com/watch?v=n5Lz6T6H70w&t=71s
je to sice z části recenze low cost flexy z Lidlu, ale má tam hodně dobrých rad pro začátečníky.
EDIT
jo a ještě test kotoučů

https://www.youtube.com/watch?v=ylm750zostQ
https://drive.google.com/drive/folders/ ... 4VRA9-4wx4
Naposledy upravil(a) devlop dne 25.08.2021 16:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od sauerkraut »

Ferm mechanicky odesla asi po hodine behu rozlozene do dvou let. Nechal jsem ji za drahe penize opravit a odesla asi pri tretim pouziti na nejake drobnosti.

Narexku jsem mel, udelala auto a vetsinu baraku (1000x vic prace, nez ten Ferm), pak odesla - uz nevim, jestli shorelo vinuti, nebo se rozsypala prevodovka.

Makitu jsem mel, je vyrazne lehci, nez ta Narexka, dodelala barak, rezala beton, shorela, kdyz jela hodinu temer v kuse. O tepelne pojistce vyrobce nikdy neslysel, rovnou z ni vyrazil dym.

Ted mam zase Narexku a uvidim, co vydrzi.

Vsechny byly 125mm. Mam i velkou 230mm, ale tu pouzivam malo.

Drevo se kotoucem na zelezo rezat da, ale jde to pomalu a smrdi to. Jako nouzovka na nejakou drobnost je super, ze clovek nemusi do jineho patra pro pilu. Ale na cokoliv vetsiho je lepsi si pro tu pilu dojit. Zubateho kotouce bych se bal a to s flexou bezne delam hodne silene veci.

Super je mit smirglkotouc. Clovek s tim lehce vezme drevo, aby se nekam veslo, vylesti ocel a kousek ubere. Nabousi sekeru, nebo nuz.

Pri rezani betonu diamantovym kotoucem doporucuju respirator, nebo polomasku, to ted ma doma stejne kazdej :-). Respirator by mel tesnit, jinak je k nicemu :-).
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od dracekvo »

Ono je to i vhodnosti použití nástroje.
Řezat beton malou flexou, když má doma člověk velkou?
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od cipis »

Rezat beton 125, kdyz ma clovek doma 230... :roll:
Sauer...:
Nezlob se na me, ale z lennosti si odvarit naradi, to chce opravdu hodne penez.
Pred tydnem jsem kutal slic ba odpad skrz 3.5m zelezobetonu. 230 2x riznout, pujcenym kladivem z bauhausu vykutat, malou 125 s kotoucem na ocel preriznout vyztuz a znovu kladivem.
S naradim se musi delat to, na co je urcene, ne hodiny malinkatym kotouckem pizlat neco, co se da velkym zvladnout za chvilku.
A to rezani dreva naprosto nevhodnym kotoucem, no, ses proste hovado na to naradu, tak se nediv, ze ti nevydrzi. Asi by to chtelo pouzit to, co mas v podpisu.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od sauerkraut »

dracekvo, cipis: fascinuje me, jak jste vsichni hrozne chytri. Vy jste tu byli na navsteve, ze presne vite, co jsem kdy a cim rezal? Asi ne, co?

Rezani betonu (prolejvacek - tloustka prevazne 25-30mm) ta flexa bez problemu prezila a tahat na to velkou byl nesmysl. Nehlede na to, ze z toho lita tolik prachu, ze jsem cekal, ze se zadrou loziska a radsi obetuju malou, nez drahou velkou.

To, na cem chcipla, bylo rezani oceli a byl jsem moc rad, ze jsem to nedelal velkou, protoze na to byla i tahle neprijemne tezka. Ano, flexa na to nebyla nejvhodnejsi nastroj. Frezka by byla lepsi. Nejlepe nejaky tri az petitunovy stroj. Na ktery by nekdo vybetonoval zaklady. Nekde. A postavil nad tim sopu. Nekde. Asi u souseda na zahrade. Takze presvedcit souseda. A stavebni urad. Nejaky dobrovolnik, ktery to za basu rumu zaridi?

Kdybych tusil, ze ti idioti nedali do vinuti tepelnou pojistku, tak jsem ji nechal treba po pul hodine odpocinout. Ale to me u Makity fakt nenapadlo a chtel jsem to stihnout za svetla. Clovek se cely zivot uci (jaky odpad nam prodavaji).
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Jizva
Příspěvky: 15
Registrován: 07.07.2020 0:42
Pohlaví: žena

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Jizva »

Narexku máme doma staraou jednu (co vydrží novější nemám vyskoušeno) a vydržela zatím všechno, je starší než já. Makita bude mít v březnu 6.let a jediná závada vycvakenej vypínač, opraveno za ani ne 10 minut. Chce to ty slabší nepřehřejvat a nehat chvilku schladnout. Vydrží to neskutečný věci (Narex a zatim to vypadá že i ta Makita). + 3 narex vrtačky, ty mě asi přežijou.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Ibex »

mám narex 230mm 2,6kW - mám ji ca 3 roky poté, co po 6 letech odešel ferm. Kvalitativní rozdíl propastný, i přesto, že jsem musel narexu po koupi trochu doladit (začistit spínač - sekal se.. :head )
dále mám 115mm bosch - malý pomocník na drobné práce - defacto nezničitelný strojek
poslední metabo 125 aku 18V - vynikající a mnou nejpoužívanejší - za poslední 3 roky jsem postupně přezbrojil na metabo a u ničeho jsem neudělal špatně.
nářadí mě živí, dělám ve stavařině. Levné nářadí nemá smysl, člověk na tom nechá ruce. Pokud je to na sem-tam šmrdlání na chatě, tak hobby řady stačí - docela si soused chválí lídl werk. Osobně jsem to v ruce neměl..
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Maximus »

Už víc než 20 let mě provází 115 mm flexa od Black & Decker, která si užila svoje a stále slouží. Soudruzi umí v PRC občas i hodně kvalitní věc. Pak mám ještě 230 mm AEG, ale ta si toho moc zatím nenařezala - původně jsem ji pořídil na výbrus mamutího klu, který jsem pomáhal konzervovat pro jedno muzeum ;).
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Hdm »

Mám makitu 125mm už dobře přes 10 let. Jede pořád, narezala, nabrousila toho už strašně moc bez jediného zaváhání.
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Omega »

Makita 125mm už mě taky hezkých pár let provází,pro domácí použití za cenu co byla jsem spokojený,jako velkou máme pak narexku. V práci na dílně se s nimi dělá hodně a drží dobře, vím že dost lidí je hanilo,ale to většinou u nářadí vzniká tak že se něčemu pěkně naloží v hobby verzi stejně jako kdyby to bylo profi nářadí a pak se divíme že nám to nevydrželo, na druhou stranu je smutné když nám něco odejde po půl hodině používání ;)
Můj otec má stejné jako psal Maximus také více jak 20let starou flexu Black & Decker a stejná zkušenost s ní, třeba ty plasty které na ni jsou to je jiná liga než o pár let později koupené aku vrtačce stejné značky :D
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Kopour »

Já mám METABO jak 125 tak 230 a i vrtačky a naprostá spokojenost se vším.Je jim cca už 20 let.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od sigurd »

Ja mám malú Metabo 125 (700W- to aby mi to utiahla Heronka 1kW) už 14 rokov. Pred rokom mi na nej buchol odrušovací člen, ale priatelia kitajci mi ho poslali za 10eur...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Omega »

Jak je na tom Metabo dneska?Vždycky jsem ji bral za značku kterou nic nepokazíte,pamatuju jak skvěle se pracovalo s velkými zbiječkami od nich ještě z časů všelijakých brigád. Flexu jsem od nich tedy nikdy neměl, ale v práci jeden z mechaniků externistů nedávno dostal Aku vrtačku Metabo,v kufříku s nějakým příslušenstvím a ta odešla úplně asi během dvou měsíců,ovšem nevím jestli to byl nějaký levnější model nebo dražší,podle vzhledu a jak pak vypadala uvnitř bych tedy tipoval spíš "levnější".
Edit: Našel jsem ji za cenu kolem 4000kč takže opravdu levný model to byl.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Piston »

Flex mám několik, většinou jedu (už tak 12 let) na Makitě 125ce, ta je k neutáhání. Jinak dost používám tak 15 let starou 230ku Narex, ta už musela do lázní k vyčištění, protože makala ve stavební firmě, kde se k ní každý choval jako k cizí…
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Ibex »

používám na montážích téměř vše od Metabo, už mám vše přezbrojeno na aku, ale "těžké" stroje stále na kabel - vrtací kladivo atd. Stáří strojů od 12 let do teď, zatím nic neodešlo. Krom první aku vrtačky, kde sprahnul motor. Byla slabá na mou práci, náhradila jí LT18 a maká do dnes.
Rozbrusky mám 3 - 115mm Boschka už asi 15 let - taková krásně prťavá na drobotě.., 125 aku metabo ca 4-5 let a 230 narex ca 3 roky. Kolega má 230 metabo a je lepší. Narex byl systém DoDo, aby to začalo fungovat, jak má... ale pak dobrý.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Odpovědět