Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 544
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Rase »

Už delší dobu mi vrtají v hlavě různé dynamo svítilny, dynamo svítítka a různé kombinované zařízení (dynamo svítilna-nabíječka). Chtěl sem se tedy zeptat zda s těmito zařízeními nemáte nějaké osobní zkušenosti. Technologie se mi líbí, ale mám paniku z toho, že dynamo i u drahých (dražších) zařízeních bude hrčet jako u těch pitomých mačkacích svítítek za pár korun :idea:
V popiscích často je že jsou nehlučné, tad. ale napsat se dá lecos...

Mluvím kupříkladu o těhle věcech a jim podobným (mimochodem zajímavá stránka):
http://www.solareconomic.cz/solarec/esh ... kcni-radio
http://www.solareconomic.cz/solarec/esh ... -nabijecka
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od bivoj »

Tyhle dynamověci nemůžou být nehlučné už z podstaty věci - to "dynamo" co tam je (ve skutečnosti je to nejčastěji alternátor s jádrem z permanentního magnetu) potřebuje velké otáčky. Takže je tam nějaký převod od kliky k dynamu - do rychla. Ten převod je realizován ozubenými koly s přímým ozubením, takže bude hlučný VŽDY. Méně či více (dle kvality materiálu kol), ale prostě bude.

Jediné skutečně tiché řešení by bylo ozubení se šikmými zuby, ideálně kovová kola s kalenými a broušenými zuby, v olejové lázni. To se ale jaksi nevyrábí, bo by to nikdo nezaplatil... :D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Fabulous »

Kupodivu svítilna Evolve je celkem tichá. Takové sympatické bručení. Ale nepoužívám to skoro nikdy, neb má svítilna ve výbavě také solární článeček, který svítilnu trvale dobíjí (udržuje).
svatabouda
Příspěvky: 2
Registrován: 05.12.2012 18:07
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od svatabouda »

rudde píše:Trochu se pochlubím.
Na Aukru jsem koupil za 1100,- K petrolejku.
Po konzultaci s Josefem jsem zjistil, že je to vlastně lampa benzinová.
Obrázek

na pudě jsme našli stejnou lampu ale nevíme jak to funguje mužete nam poradit jak ji zprovoznit ? ...
Přílohy
IMAG0570.jpg
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od sigmark »

to vypada jako tlakovka. podobne pouzival bundeswehr.. predpokladam, ze je nutno natlakovat. pokusim se u jedne najit navod, principielne by to melo byt stejne
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

Udělej ještě fotku do horní části lampy, ať je na ní vidět kořen punčošky (keramiku hořáku) a zejména na to, zda výparník tvoří smyčku okolo hořáku nebo je to jen svislá trubka. Pohled přes sklo jen na dno lampy toho moc nepoví. Takhle nelze poznat, na jaké palivo je to předurčené. (Smyčka = petrolej, přímá trubka = benzín.)
svatabouda
Příspěvky: 2
Registrován: 05.12.2012 18:07
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od svatabouda »

Josef píše:Udělej ještě fotku do horní části lampy, ať je na ní vidět kořen punčošky (keramiku hořáku) a zejména na to, zda výparník tvoří smyčku okolo hořáku nebo je to jen svislá trubka. Pohled přes sklo jen na dno lampy toho moc nepoví. Takhle nelze poznat, na jaké palivo je to předurčené. (Smyčka = petrolej, přímá trubka = benzín.)
Více jsme to rozdělávat nechtěl .
Přílohy
IMAG0571.jpg
IMAG0572.jpg
IMAG0574.jpg
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

Budeš to bohužel muset rozdělávat. Ono je to špatně poskládané.
Ta svislá trubka vedoucí od kohoutku na nádrži směrem vzhůru (výparník) musí svým horním koncem (tryskou) směřovat zespodu do otevřeného konce do toho kolénka na kterém je uprostřed hořák. Tj. celý vrch s kolénkem musíš nadzdvihnout (si tam bude nějaká západka), pootočit dokola o 180 stupňů a správně nasadit na trubku s tryskou. Bez toho by proud z trysky foukal kamsi vzhůru na klobouček, místo toho, aby se v kolénku smísil se vzduchem, otočil směrem dolů do hořáku a pak do punčošky, kde bude hořet.
Punčoška je děravá, takto to provozovat nejde, propálil by jsi si časem díru ve skle nebo ti sklo praskne. Dírkou totiž vyšlehuje dlouhý a velmi horký plamínek. Budeš muset sehnat punčošku novou (např. zde http://www.conrad.cz/sada-jednovrstvych ... ek.k664324 ) a před prvním zážehem lampy ji sirkou nebo špejlí zapálit a nechat v klidu celou vydoutnat.
Jinak je to (podle provedení výparníku) zjevně lampa benzínová. Proto pozor na těsnost všech těsnění (hřídelka u kohoutku, zpětný ventil v pumpě aj.), ať nikde benzín za provozu nekape (vyzkoušet dlouhodobým natlakováním, ještě před prvním zapálením a případné poruchy včas odstranit.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od surikata »

Dalo by se do lamp a to jak knotových či tlakových použít palivo do tzv.Bio krbů podle reklamy by nemělo smrdět.
A teď jsem si všiml že se nabízeji vojenské tlakové petrolejky i s hezkou kovovou bednou
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

V biokrbech se používá většinou něco jako "bio"líh. Líh a látky jemu podobné mají mnohem menší svítivost (jeho molekula má méně uhlíku, který by se žárem plamene rozžhavil a v plameni nad knotem lampy vydával světlo). Takže do knotové lampy se rozhodně nehodí. Navíc je to narozdíl od petroleje hořlavina první třídy a provoz by byl tím pádem nebezpečnější. Určitou vyjímkou je sice primárně knotová, ale z principu funkce punčošková lampa Aladin. U ní, pokud je na líh konstruovaná samozřejmě "bio"líh použít lze. U tlakové lampy by samozřejmě líh použít šel. Tam nejde o jeho přímou svítivost, ale (stejně jako u Aladina) jen o to, aby ohřál žárovou punčošku. Jenže líh má jiný poměr směšování se vzduchem než petrolej nebo benzín. Takže lampa by musela být na líh od výrobce už zkonstruována nebo kutilem pro použití lihu dodatečně upravená (méně vzduchu do difuséru). Už jsem zde o tom někde psal (vč. odkazu na adaptér co se vkládá u Petromaxu do difuséru), takže pohledej ve starších příspěvcích.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od surikata »

téma jsem četl jem jsem nevěděl jestli to není nějaká forma lihu co by použít šla. Díky za vysvětlení
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od surikata »

http://www.youtube.com/watch?v=heFGGPSMvR8
A co na to přidat punčošku a nebo jen cilindr? Sice bez regulace ,ale třeba někoho něco napadne.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od mahroch »

nazdar,

mate skusenosti s tym adapterom na lieh?

myslite ze by islo skombinovat liehovy adaper - http://www.campi-shop.cz/katalog/katalo ... hnicky-lih

s

1) Petromax BW - http://www.vojenske-veci.cz/produkty/ba ... /3527.html

alebo

2) PETROLEJOVÁ LAMPA MANNESMANN - http://www.conradshop.sk/conrad.php?nam ... pid=462109

Dik za rady a nazory :)
stanky
Příspěvky: 4
Registrován: 05.10.2012 15:41

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od stanky »

Zkoušel jste někdo punčošku od firmy Meva? Prodávají ji jako přísl. k jejich plynové lampě, ale vzhledem k ceně by mě zajímalo, zda by šla použít i na tlakovou petrolejku. Jde samozřejmě pouze o velikost a případně hustotu síťky. Cena je totiž oproti originálu výrazně lepší, cca 30,-Kč.

http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... jednovazna
stanky
Příspěvky: 4
Registrován: 05.10.2012 15:41

Re: Svitidla

Příspěvek od stanky »

GloryToSunTsu píše:Myslím, že se punčoška dá i udělat z nějaké tkaniny (nebo možná drátku?), určitě to nevydrží tak dlouho jako origo, ale co na tom záleží....
Pokud zažehnete obyčejnou tkaninu, tak Vám pravděpodobně shoří, rozpadne se a nic svítit nebude. Kovová mřížka se dle použitého kovu buť roztaví nebo nebude moc svítit. Finta je právě v těch solích vzácných kovů, kterými je napuštěna punčoška - jsou zvláštní tím, že po zahřátí emitují světlo ve viditelném spektru a minimálně v infračerveném. U nějaké provizorní síťky z běžného kovu by to bylo naopak - spousta infračerveného záření, ale minimum ve viditelném spektru.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od urbanwarrior »

V těch punčoškách od Mevy jsou soli bária, tipoval bych, že složení bude blízké většině prodávaných punčošek. Co jsem je používal, vždycky dost vydržely, takže experimentu bych se nebál, jen se mi zdají trošku větší (ale nemusí to být pravda, je to můj subjektivní dojem). Navíc pořizovací cena je dost jinde.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

Punčoška z plynové lampy Meva je menší než ta, co se používá v peltrolejové lampě typu Petromax aj. A to v surovém stavu před vypálením a samozřejmě i po vypálení. Svítit v tlakové petrolejce samozřejmě bude, ale podstatně méně (úměrně její menší povrchové ploše která světlo vydává), avšak při stejné spotřebě petroleje jako punčoška velká svítící více (spotřeba je daná tlakem v nádrži, tryskou, průměrem injektoru a hořáku nikoli povrchem punčošky). Plamen bude také více "prolézat" na povrch punčošky, punčoška se bude rychleji ztenšovat (sublimovat) a okolo šlehající neviditelný plamen může přehřívat msazný výparník. Tato menší punčoška by spíše vyhovovala do malého typu petrolejové tlakové lampy Geniol 150HK, menšího Petromaxu - typ. 250HK) nebo by mohl být alternativní náhradou do některých lamp Coleman (pokud nejde o lampy se středovou trubkou, které vyžadují punčošky se dvěma otvory). Naopak velká punčoška z Petromaxu 500, pokud by byla instalovaná v plynové lampě Meva bude slabším plamenem o něco méně ohřátá, takže bude vydávat žlutší, slabší světlo, takže opět bude klesat účinnost výroby světla (poměr svítivosti ke spotřebě paliva. Prostě konstruktéři dobře vědí, proč k té či oné lampě navrhli tu kterou velikost punčošky.

Jinak nevím o tom, že by bylo v punčoškách bárium. Vzhledem k tomu, že tento prvek barví plamen do intenzivně zelené barvy, možná by jeho nepatrná přísada mohla posunout původně žluté světlo směrem k bílé, ale jako hlavní emisní žárový materiál bych bárium (respektive jeho oxid) neočekával. Světloemisním materiálem by měly podle dostupné literatůry být soli thória, které se po vyžíhání změní na oxid "zapečený" v popelové kostře, která zůstala z tkaniny punčošky. Tkanina punčošky je před vypálením nasycena solemi, které se při shoření punčošky nataví a tuto křehkou, ale tepelně odolnou kostru vytvoří (okamžik zmenšování punčošky při prvním zapálení hořáku).
stanky
Příspěvky: 4
Registrován: 05.10.2012 15:41

Re: Svitidla

Příspěvek od stanky »

Josef píše:...
Díly potřebné na přestavbu tlakových petrolejových lamp na lihový provoz jsem objevil zde:
http://www.campi-shop.cz/katalog/katalo ... -hk350-500
Sítko slouží k "umravnění varu" ve svislé trubce výparníku. (Líh vře dříve než petrolej - už ve svislé části trubky a tím strhává vzhůru do přehřáté smyčky kapky, které v ní explozivně vřou, což způsobuje neklidné světlo. Sítko navinuté uvnitř trubky na regulační tyčku takovému nekontrolovatelnému strhávání kapek zabraňuje, líh vře mezi oky sítka a páry unikají vzhůru trubicí plynule.) Kostka slouží k omezení a regulaci přisávaného vzduchu. (Líh má jiný směšovací poměr se vzduchem než petrolej.) Šikovný kutil by to asi zvládl vyrobit a provozně "vyladit" i za použití domácích prostředků.

Zkoušel jste někdo ten adaptér na líh? Mě to pořád nějak nejde ustálit - světlo kolísá v cyklickém rytmu. Zkoušel jsem navíjet i různé množství namotané mozasné gázy k umravnění varu lihu, ale téměř bez výsledku. Intenzita světla je celkem srovnatelná s petrolejem, ale toto je dost otravné.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Starken »

Jinak ze sortimentu Mevy Roudnice, lze na tlakovou lampu typu petromax 500 použít sklo k jejich lampě JUGO 2 (http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... mpe-JUGO-2), v každém lepším železářství ji objednají. Ale vzhledem k tomu, že je mléčná (pískovaná), tak to chce používat až když jste s lampou trošku sžití.
Na Hasag 351L nepasuje (je užší a nemá díru).
Uživatelský avatar
snoopee
Příspěvky: 62
Registrován: 16.03.2013 18:18
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od snoopee »

fuha, prečítal som to celé, zaujímavá debata.
Zháňal som pôvodne petrolejovú lampu, úplne jednoduchú za pár €. Dokonca som si obvolal kde v okolí sa dá kúpiť petrolej. V aute mám vždy 10 litrovú bandasku s benzínom (100 oct) a pri predstave že mám skladovať ešte aj petrolej ma to rýchlo prešlo. Navyše už v súčasnej pokojnej dobe bol dosť problém petrolej kúpiť ! (ano, v Baumaxe mali 1 l balenia po 2,5€, ďakujem, nemám záujem)
Takže zmena.
Tak ako pri zbraniach budem držať zásoby "jedného kalibru" -K100 + Beretta PX4(9 mm luger), auto na benzín + lampa na benzín (coleman).
Odpovědět