Polní lopatka

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Polní lopatka

Příspěvek od Karlos »

Uvažoval jsem o zakoupení polní lopatky měl jsem vyhlédnuto pár typů, nakonec jsem na 100kc koupil tu maďarskou, důvodem byla jednak cena a jednak že je jednodílná a nehrozí zlomení/porouchání skládacího mechanizmu. V dávných dobách jako puberťák jsem vlastnil skládací polní lopatku (civilní typ) made in východní blok a ten mechanizmus se neustále povoloval a lopatka skládala... od té doby mám vůči těm skládacím mechanizmům trochu nedůvěru.

Svého času se mi velice líbila německá polní lopatka s "krumpáčkem" (č. 5) a asi bych si ji i koupil nedostat se k té maďarské...

Východou všech vojenských polních lopatek je cena 150-400kc, u civilních jako je Glock, Fiskars je cena několikanásobná a pochybuji, že je i několikanásobná užitná hodnota...

Pochlubte se jaké lopatky vám říkají pane a jaké máte vy poznatky a zkušenosti stran lopatek?

1. Česká polní lopatka
2. Maďarská polní lopatka
3. Švýcarská polní lopatka
4. Německá BW polní lopatka
5. Německá BW polní lopatka starší typ
6. Glock polní lopatka (1400kc)
Přílohy
polni-lopatka-ceska.jpg
polni-lopatka-ceska.jpg (8.43 KiB) Zobrazeno 34852 x
polni-lopatka-madarska.jpg
polni-lopatka-madarska.jpg (15.82 KiB) Zobrazeno 34852 x
polni-lopatka-svycarska.jpg
polni-lopatka-svycarska.jpg (14.63 KiB) Zobrazeno 34852 x
polni-lopatka-nemecko.jpg
polni-lopatka-nemecko.jpg (7.58 KiB) Zobrazeno 34852 x
polni-lopatka-nemecko-starsi.jpg
polni-lopatka-nemecko-starsi.jpg (39.04 KiB) Zobrazeno 34852 x
polni-lopatka-glock.jpg
polni-lopatka-glock.jpg (19.03 KiB) Zobrazeno 34852 x
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Polní lopatka

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=VzpRh-ZE ... 3&index=28


Kdyz jsem to videl musel jsem se smat, zde je starsi video kdy Cinani vypracovali lopatku primo do vedy :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Venet »

tak ja osobne mam CSLA polnu lopatku, tj 1. ta je jedna z najlepsich, aj ked uvazujem o vlastnej konstrukcii. Proste chcel by som sklbit polnu lopatku a sekeru a machetu do jedneho. ;)
A este mi hovori pane tato:
Myslim ze polna lopatka CS prieskumakov. Je uplne paradna.
Přílohy
polna lopatka.jpg
polna lopatka.jpg (87.06 KiB) Zobrazeno 34833 x
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Karlos »

Venet: ta matka se utahuje na zavit nebo je to pres nejaky čep a kulisu? resp. jak moc se s ni musi otocit aby se lopatka dala sklopit/zajistit? Docela se mi libi, vypada bytelne.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Polní lopatka

Příspěvek od MRAK »

Já mám tohle:

Rýč skládací "ARMY" Fiskars


a dobrý ...
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Karlos »

No u této me popravdě trochu odrazuje to plastové madlo. Když s lopatkou pořádně zabereš (zapáčíš) pruží to hodně? Já bych měl strach že to praskne v nejméně vhodnou dobu... přeci jen dřevěné topůrko v lese lehce nahradim...

Doplním obrázek:
Přílohy
polni-lopatka-fiskars.jpg
polni-lopatka-fiskars.jpg (14.67 KiB) Zobrazeno 34823 x
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Polní lopatka

Příspěvek od B89 »

Admin: mám taky tu lopatku jak Venet, je se závitem, dá se z toho složit motyka a pěkně rozložit (ta kovová trubka jde ještě rozšroubovat na 1/2). Možná nevýhoda je že to čím se to dotahuje je z plastu, jinak váha kolem 1kg.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Polní lopatka

Příspěvek od MRAK »

admin píše:No u této me popravdě trochu odrazuje to plastové madlo. Když s lopatkou pořádně zabereš (zapáčíš) pruží to hodně? Já bych měl strach že to praskne v nejméně vhodnou dobu... přeci jen dřevěné topůrko v lese lehce nahradim...
Nevím, nezkoušel jsem , ani jsem se nikde nezahrabával.
Vozím jí v autě 8-)

Ale souhlasím s tím, že ten plast bude určitě horší, než pořádnej kus dřeva ....
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Polní lopatka

Příspěvek od MRAK »

Do soudku jsem dal toto:

http://www.01.kamenicky.com/index.php?p ... ho-pouzdra

za 99,- peněz :mrgreen: .... je to maličké, ale na nouzovku to asi stačit bude
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Venet »

hmm, teraz to sice neviem pozriet, ale mne sa zda ze to cim sa dotahuje, ja mam kovove. A je to "bytelne" prevedena lopatka. Tie madla v tvare T resp. take tie uzatvorene ako ma napr. fiskars, trosku ochudobnuju lopatku v jej multifunkcnosti. Uz som si skusil zosekat nejake dreva s CSLA lopatkou a ide to. Aj ako zbran sa da pouzit. Ale neviem si predstavit zahanat sa s Fiskars lopatkou ;)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Polní lopatka

Příspěvek od MRAK »

fiskars jsem dostal kdysi k vanocum,
vozim ji v aute, i s jeji sestrou sekerou,
na snih a pisek je dobra, vic jsem od ni jeste nepotreboval :mrgreen:
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Polní lopatka

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=j7EdhnRe ... re=related

Company Cold steel presne napodobila lopatku co ma jenom naprousene hrany a zde ji predvateli jako zbran a za I svet. valky brousili lopatky do te mely v zakopech.....
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Venet »

No presne to je ono. Moja CSLA lopatka presne takto funguje. Akurat je to trosku makksi material, nie uplne makky ale na moj vkus by to chcelo viac HRC.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Polní lopatka

Příspěvek od alibaba »

Zase pokud je lopatka priliz mekka staci vzit horak a zakalit strany lopatky a trochu drzely ostri i kdyz pak musime lopatku natrit znova barvou ,nebot se opali tim ohnem .....
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Polní lopatka

Příspěvek od majsner »

alibaba: A podle čeho soudíš, že se bude lopatka s měkkou čepelí vyrábět z oceli, která jde zakalit?
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Polní lopatka

Příspěvek od alibaba »

Podle hrebiku ten je vyroben z daleko mizernejsi oceli nez lopatka a necha se to zakalit po povrchu ,neni to zadna slava, ale trochu to kaleni tam je ....

Ja jsem tak vyrabel spicky do sipu a tady kupoval hroty co si lidi stezovali ,ze jsou mekke a tak jasne hroty byly levne a tak ja je kupoval a takto je upravil a dobre to fungovalo ,jasne nektere druhy ocele se nedaji dobre zakalit, ale na lopatku to nevadi....

Moji inspiraci byly nacisti kdyz napochodovali do Nizozemi a vsechny bouchacky byly proti zakonu a odchod do koncentraku ,byla bida a tak lidi pytlacili s luky a spicky byly vysekavany z lopat a motyk a kaleny......
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Max »

Venet píše:No presne to je ono. Moja CSLA lopatka presne takto funguje. Akurat je to trosku makksi material, nie uplne makky ale na moj vkus by to chcelo viac HRC.
Já vlastním lopatku ČS průzkumníků a můžu potvrdit, že materiál je opravdu trochu měkčí (resp. plech možná moc slabý). Protože jsem jí koupil za pakatel, moc jsem jí nešetřil :D Při častějším kopání v kamenité hlíně se ohýbala špička, později se začal list na hraně trhat. Stejně tak se ohýbala hrana při osekávání větví (nejčastěji smrkové chvojí). Hrana se většinou ohla do rádiusu a pak byl problém cokoli useknout. Nic co by nezpravilo pár ran kamenem, ale otravuje to.
Nedávno jsem pořídil lopatku US Army (velice podobná německé na 4. fotce), která mi přišla masivnější. Ještě jsem neměl čas jí podrobit nějakému většímu zátěžovému testu, jakmile se k tomu dostanu, napíšu zkušenosti.
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Polní lopatka

Příspěvek od majsner »

alibaba: Pravděpodobně tedy máš na mysli kyslíko-acetylenový hořák, jehož významnější úlohou, než zahřátí, je částečné nasycení povrchu oceli uhlíkem. Samotné ohřátí a schlazení nejen že kvůli nezaručenému obsahu uhlíku v aušusových ocelích samo o sobě nestačí, ale můžeš jím dosáhnout pravého opaku (vypálením i té trošky uhlíku, co tam je). A i tak to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát z Tvého popisu a výsledek je nejistý. Leč možné to je, pročež beru zpět svou předcházející nejapnou poznámku. ;-)

Abych nebyl úplně OT, tak bych si dovolil poznamenat, že zvyšování tvrdosti není podle mě rozumná cesta k zabránění ohýbání lopatky. S ohledem na to, co se s takovou lopatkou obyčejně provádí, bych se bál prasknutí. Možno spekulovat o použití kvalitnějšího materiálu, který se dá zušlechtit (nebo použít rovnou vysokopevnostní materiál), ale podle mě nejjednodušší a nejefektivnější je prostě vybrat lopatku vyrobenou z co nejtlustšího plechu.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Polní lopatka

Příspěvek od alibaba »

Ja vzdy myslel autogen co jsme meli v praci co je kyslik -acetylen a tak dobre mi fungoval ......nemam na mysli lopatky nekde vyrobene v Cine ,kde se ti komunisti vse snazi osidit a usetrit na ukor kvality a clovek by neveril jak se necha takovy jednoduchy vyrobek zmrsit a polni lopatka je snad znama od doby rimske :lol: :lol:
golfík
Příspěvky: 41
Registrován: 27.01.2011 20:19

Re: Polní lopatka

Příspěvek od golfík »

Tudle jsem řešil "štychar",pro koho kdo to neví,tak je to úzká lopata na hloubení jam a o co víc je štychar, jako lopatky proti sobě vytahující vyhlouběnou hlínu.Byl velký problém tenhle nástroj sehnat,v dnešní modernizovaném světě strojů UNC.(nakonec díky bohu sehnal).A mezi tím mě napadlo,že bych si mohl z vojenských lopatek tenhle nástroj udělat,nevím kolik taková voj.lopatka stojí a na burze se dá možná sehnat za dobrou cenu.Pokud se vám zdá můj nápad za rozumný dejte k tomu klidně komentář uvítám jaký-koli nápad pro tento druh nářadí.Taky to používají občas(nebo používali)"erberáci"na hloubení sloupů.
Odpovědět