Polní lopatka

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Polní lopatka

Příspěvek od sigmark »

sráč. to je celkem odvoditelné už z prvního pohledu na list a mechanismus
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Polní lopatka

Příspěvek od krvfx »

Je to dobré tak pro hrabání písku na pláži, přesně za tím účelem jsem si ji koupil.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Count »

Naši před 89 vyhráli na plese v tombole polní lopatku. Občas jsem ji brával na čundr, ale potom ležela dlouho nepoužitá. Nedávno jsem na ni znovu narazil. Obrousil rez, zapiloval hrany a babička mi ušila slušivý obal.:-) Vozím ji teď v autě, v zimě bude 100% lepší, než plastová odhrabávačka, co jsem měl dřív. Ale pro moji zvědavost, co je to vlastně za model / vzor?
Přílohy
IMG_0524 (1024x768).jpg
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Polní lopatka

Příspěvek od herman »

Asi žádný, prodávalo se to normálně v domácích potřebách a podobných obchodech. Sám jsem jednu vlastnil.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Polní lopatka

Příspěvek od K4cer »

Polní lopatka je výborná věc, ale na odhazování prašanu (případně ještě ve větru) teda nic moc.

Já v zimě vozím velkou hliníkovou lopatu; zkrácená verze vejde i do osobáčku. Ale vozím i klasickej rýč, kdyby bylo potřeba vodkopat něco soudržnějšího.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Onuck
Příspěvky: 7
Registrován: 03.09.2015 18:41
Pohlaví: muž
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Onuck »

revas píše:Tohle mě rozesmálo - lopatka k teleskopickému obušku - nechce to někdo zkusit jestli to funguje? :lol:
http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/kat ... op-obusku/
Tak já mám celou soupravu... velká spokojenost... krom obušku lze přidělat na multifunkční násadu...
Přílohy
100_5152.jpg
100_5153.jpg
100_5154.jpg
Uživatelský avatar
Onuck
Příspěvky: 7
Registrován: 03.09.2015 18:41
Pohlaví: muž
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Onuck »

Tu jsem měl taky, ale zlámala se v kloubu :-(
Count píše:Naši před 89 vyhráli na plese v tombole polní lopatku. Občas jsem ji brával na čundr, ale potom ležela dlouho nepoužitá. Nedávno jsem na ni znovu narazil. Obrousil rez, zapiloval hrany a babička mi ušila slušivý obal.:-) Vozím ji teď v autě, v zimě bude 100% lepší, než plastová odhrabávačka, co jsem měl dřív. Ale pro moji zvědavost, co je to vlastně za model / vzor?
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Polní lopatka

Příspěvek od paja »

Po tom páčidlu do auta pokukuju delší dobu, ale na stránkách píšou že je jenom pro složky nebo příslušníky tak ho zatím nemám. Je z tím nějaký problém při objednávaní, nebo je to tam napsáno pro klid duše?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Polní lopatka

Příspěvek od sigmark »

Zajdi si do armyshopu ktery ma ESP v sortimentu
Uživatelský avatar
Onuck
Příspěvky: 7
Registrován: 03.09.2015 18:41
Pohlaví: muž
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Onuck »

Jenom píšou :-)
Standartně lze koupit... viz. www.branse.cz
paja píše:Po tom páčidlu do auta pokukuju delší dobu, ale na stránkách píšou že je jenom pro složky nebo příslušníky tak ho zatím nemám. Je z tím nějaký problém při objednávaní, nebo je to tam napsáno pro klid duše?
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Polní lopatka

Příspěvek od majsner »

Karlos píše:No u této me popravdě trochu odrazuje to plastové madlo. Když s lopatkou pořádně zabereš (zapáčíš) pruží to hodně? Já bych měl strach že to praskne v nejméně vhodnou dobu... přeci jen dřevěné topůrko v lese lehce nahradim...
Je to už pár let, ale přece si neodpustím reakci (ta citace se týká skládací lopatky Fiskars).

Co Tě vede ke strachu z prasknutí? Silon vyztužený skelným vlákny (PA6-GF30), který používá Fiskars u seker, lopat etc. (a pochopitelně i u této lopatky) má pevnost v tahu přes 200 MPa. Nejpevnější dřevo, habr, má 153 MPa (jasan 142, bříza 134, buk 130...), pokud je suché. Pokud je mokré, tak ještě méně. Uvedená lopatka je schválená pro použití v NATO a US. Zavedenou jí má US Navy (přeprodává jí tam Gerber ve verzi se zubatou hranou), ale předpokládám, že se jí budou nahrazovat starší hliníkové verze (US, BW....) ve všech armádách, protože odolnost má přinejmenším stejnou a netrpí kurvením dosedacích ploch při skládání s nedostatečným povolením, jako její starší hliníkové verze.

Co se týče nahrazení násady v lese, tak v tom se podle mě příliš neliší od pevných lopatek. Způsobů opravy je dost (podle toho, co se zkurví), v nejhorším případě se odstrojí násada a střední část tak, že zůstane jenom čepel a k ní na krev dotažené hliníkové jádro (u kterého si nedovedu představit, že se zlomí, je to tlustostěnný jekl z EN AW 7075, což je slitina hliníku s vyšší pevností, než má většina konstrukčních ocelí) a na to se pomocí paracordu, drátu, hřebíků etc. přidělá libovolný klacek.

Mám lopatku Fiskars a BW. Ani jednu nešetřím, obě jsou použitelné a hodně odolné, ale Fiskars mi přijde v několika ohledech lepší:
  • je o chlup lehčí (Fiskars 1,02 kg bez / 1,1 kg s pouzdrem; BW 1,13 kg bez / 1,34 kg s pouzdrem) a lépe vyvážená na střed (má čepel z 2 mm plechu, BW z 2,5 mm)
  • má příjemnější a kompaktnější, byť nasákavé nylonové pouzdro (BW má v originále takovou PVC hrůzu, ale na zastrčení neočištění zablácené lopatky a zavěšení na batoh je asi praktičtější)
  • čepel je více prohnutá ("lopatózní"), takže se s ní lépe přehazuje sypký materiál
  • pro přestavení z rýče na krumpáč a zpět stačí povolit výrazně méně, než u BW (což je příjemné, neb tyto dvě polohy se při kopání přestavují každou chvíli)
  • plast v zimě nestudí, neklouže a plastový dotahovací mechanismus lépe drží utažený (plast pruží, kdežto hliník teče a nevrací se)
BW je asi lepší na sekání (má nabroušené hrany a zubaté ostří), ale nezkoušel jsem to, neb jsem zastánce používání věcí k tomu, k čemu jsou určeny. No a samozřejmě za cenu Fiskars (900 - 1000 CZK) se dají sehnat tři použité vyřazené BW, pokud člověk pohledá (nové BW za litr jsou o ničem a napodobeniny alá MFH nebrat).
Přílohy
skladaci-ryc-army-fiskars-2.jpg
Zámek BW
Zámek BW
Zámek Fiskars
Zámek Fiskars
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Polní lopatka

Příspěvek od majsner »

Ještě jsem zapomněl zmínit důležitý bod :!: Jelikož lopatka Fiskars vychází koncepcí a rozměry z působní US lopatky, dají se zaměnit pouzdra a řada komponent, byť ne vždy oboustranně. Fiskars má masivnější jádro spojovací části (větší jekl se silnější stěnou), takže tato část je unikátní, ale madlo, čepel a pochopitelně i šrouby se dají vzájemně měnit (čepel jen z BW na Fiskars, opačně ne). Takže kdyby si někdo chtěl udělat hybrid (třeba střed a madlo s příjemnějšími materiály a spolehlivějším utahovacím mechanismem z Fiskars a robustnější nabroušenou BW čepel), fantazii se meze nekladou. :twisted:

Pěkné srovnání původní hliníkové US (ve videu alias "Ames"), Fiskars (alias "Gerber") a Cold Steel.

Vyřazenou Fiskars (Gerber) lopatku použitou v US Army mají třeba zde, ale za cenu nové, takže :moon.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Polní lopatka

Příspěvek od MFG »

Tak zhruba pul roku se snazim sehnat rozumnou polni lopatku do aut, v rozumnem stavu, za rozumne penize ;)

Dat za totalne odrbanou CSLA 400CZK se mi fakt nechce (vadi spise stav), takze jsem po dobrych zkusenostech ze zahrady, poridil za stejnou cenu dve zakrsle Fiskars. Kvalita skoro stejna jako fullsize, co mam asi deset let a sekal jsem s nim i kamen (bez uhony) Na batoh to neni, ale jinak myslim super nastroj :yes
Přílohy
image.jpeg
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

potvrzuji. mám také ten malý rýč od fiskarsu do auta (260kč) a nepřekonatelný poměr cena výkon
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Polní lopatka

Příspěvek od majsner »

Malý rýček Fiskars mám také a parkrát jsem s ním kopal.Za ty prachy to není špatné, rozhodně to kope lépe, než polní lopatka a je to prakticky nezničitelné. Ale ta délka (přesně do kufru) je naprosto pitomá. Na kopání ve stoje (jako s normálním rýčem) je to moc krátké, člověk je ohnutý a po chvíli mě z toho bolí záda. Na kopání na kolenou / v sedě(jako s polní lopatkou) je to zase moc dlouhé. Malá díra, odhrabání sněhu apod. s tím bude určitě rychlejší, než s polní lopatkou, ale na delší hrabání snad radši tu polní lopatku. A nepoužitelnost pro pěší přenos už tu je zmíněna. Ani ne hmotností (váží to cca jako polní lopatka US/BW), jako délkou. Do batohu to nedám a na batohu to bude budit pozornost.

Rozumnost nebo nerozumnost ceny je v případě lopatek dosti subjektivní a v každém případě značně pokroucená vyprodáváním starých střepů. Nová moderní skládací lopatka (hliníková US/BW, plastová Fiskars...) v maloobchodě chca nechca stojí okolo litru (a za podobný peníz se to dodává armádám), lopatky neskládací se moc nevyrábí (moc armád to nepoužívá a ty, které ano, mají plné sklady starých) a když ano (Coldsteel apod.), tak stojí 6 kil a více. Starých střepů holt ubývá a jelikož poptávka neklesá, tak musí stoupat cena. Kdo chtěl, mohl si jich nakoupit vagón do rezervy. Dneska bědovat nad tím, že jsou drahé, už je ale zbytečné. Prostě je třeba se smířit se stavem a vybírat z toho, co je.

Šetřílkům bych doporučoval použitou BW lopatku. Za málo peněz udělá hodně muziky, vydrží neskutečné věci a šikovný kutil na ní dovede (v současné, nikoliv PA době) spravit téměř cokoliv.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Polní lopatka

Příspěvek od DeadMan »

Já jsem svoji skládací ČSLA koupil po revoluci přímo od zásobovače za 50,- Kč a to byla úplně nová, ještě zabalená v mastném papíru ;)

Měl tam téhdy i známé svítilny s třemi barevnými sklíčky atd.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Polní lopatk

Příspěvek od MFG »

@majsner
Ono ja to military zase tolik neprozivam, spise hledam kvalitu, coz Fiskars splnuje...je to o tom co clovek potrebuje, na batohu sebou lopatku urcite nosit nebudu, nepotreboval jsem ji za poslednich 20 let ani jednou (krome lavinovky tedy, ale to je jine tema)

Diky za zkusenost s (ne)vyhovujici delkou, to je slovo do pranice, budu muset otestovat v sobotu ;)

@DeadMan
Pamatuji si, jak mi prislo naprosto strelene, davat za ty kramy z armady byt i jen 50CZK - dobre mi tak, dneska to samozrejme vidim jinak :lol:
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Polní lopatka

Příspěvek od majsner »

MFG: Tak já samozřejmě lopatku na běžné výlety též nenosím. Kdo by se s tím vláčel (ještě to se mnou není tak špatné, abych si buřta nařezával polní lopatkou :twisted: )... Ale na tomto fóru se obecně neřeší doba minulá ani současná, nýbrž budoucí a v té už považuji malou skladnou lopatku za velmi důležitou věc. Potřeba cokoliv s rozumnou rychlostí a námahou vyhrabat nebo zahrabat (!) mi přijde (přinejmenším v prvních fázích rozpadu) skoro stejně důležitá, jako možnost ohřát jídlo nebo uvařit vodu. A samozřejmě i v současné době je potřeba občas něco zahrabat (ideálně do nezámrzné hloubky) a skladnost a nenápadnost se při tom hodí.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Polní lopatka

Příspěvek od vrbodol »

Jako dlouholetej detektorář kterej pracuje s lopatkou tak jednou tejdně a to fest si dovolim napsat pár postřehů.Skládací československá lopatka je nehorázný bláto jako nouzovka jde ale na větši kopání to není.Klasická dřevěná je nezmar neohnutelná nezlomitelná při páčení prostě pohoda,pak jsem ještě chodil dost s Madarem ten je taky z dobrýho matroše ale uchycení topůrka se časem vyviklá a pak to skřípe kůži nicméně je o chlup menší než ta naše a na celodení akce jsem ji měl radši..Kluci maj dost ty různý Fiskary a v pohodě,ale na mě to je moc velký.Takže za mě pokud klasiku tak obyčejnou bigošskou ČSSR.Jo a největší šmejd co jsem viděl je skládačka z hobbymarketů snad to má bejt replika USA lopatky, to se kámošovi rozpadlo po pár dírách.
Pongo.pygmaeus
Příspěvky: 92
Registrován: 26.12.2015 23:53
Pohlaví: muž
Bydliště: tu i onde

Re: Polní lopatka

Příspěvek od Pongo.pygmaeus »

Mám ve stodole nějakou starou ruskou výsadkářskou. Prej s tím rus hází jako indoš s tomahawkem. Mno, trochu ji vlétě zrepasuju do auta a dám fotky (když si vzpomenu)
Odpovědět