Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Venet »

Grunt, kukni na tie pilky co som dal odkaz vyssie ( alebo - http://www.orchardsedge.com/item/rs-716 ... all%2fsaws )
Tieto pilky nemaju srank. Su ostre jak britva a finta je v tom ze chrbat cepele je tensi ako cepel pri samotnych zuboch, preto sa s nimi dobre reze, rez je hladky ( preto sa pouzivaju v arboristike na orez stromov - aj ovocnych kedy potrebujes uplne hladky rez) a rezanie s nimi je tichsie ako s klasickou ramovou. A mas to len list s ruckou v puzdre - takze to je aj mensie. Skus sa popytat vo svojom okoli na arboristov ( ISA Cesko) , a ked nejakych najdes opytaj sa ich na stare listy z pilok ( listy sa daju brusit - ale na profi vyuzitie je to pakaren) preto sa vzdy kupi novy list a jeto.
Najcastejsie sa pouzivaju SILKY - Zubat 33cm, alebo Sugoi 36(42) cm.
Ja som akurat teraz svoje stare listy rozdal, tak ked pockas cca pol roka/rok (- zavisi od mnozstva roboty a co sa bude rezat - je rozdiel rezat 100 lip alebo 100 dubov) , poslem Ti Sugoi.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Grunt »

Hans píše:Drahá polovička si na chatu pořídila tuhle pilu.
Co jsem testoval, tak na takový to menší řezání silnějších větví a podobně super.
Samozřejmě se ale nevyrovná "dvoumužné" rámovce, to se po ní ani nechce...
Když jsem byl v lese na houbách a ztratil jsem mobil, tak při jeho hledání našel téměř přesně takovouhle pilku. List byl zreznutý (ležela tam IMHO od Vánoc), tak jsem si zajel pro nový list a výsledek? Ani omylem. To je dobré tak maximálně na odřezání větve u nějakého ovocného stromu, ale jinak se s tím polena moc dobře neřežou. Pila se sice nesvírá, nezasekává, ale po chvíli máchání s ní tak bolí ruky, že prostě radši ne. A i při řezání větve stačí velkou rámovku jen nasadit, jednou máchnout a je větev pryč (s malou pilkou je potřeba to pižlat). Jediná výhoda je, že je fakt lehounká.
Josef píše:Až budeš dělat zase pokusy, zkus na čištění od smůly, případně na mazání při řezání obyčejný petrolej.
Jo, díky. Trošku ještě mám, tak zkusím.
Josef píše:Pila je samozřejmě obecně dobrá co nejdelší (řádově okolo 900mm, prostě tolik kolik je fyziologický rádius rukou),
Tohle jen potvrzuji. Děda koupil do té menší nový list, tak jsem se hned vyrazil obě pilky srovnat na ten kořen co tam zbyl. Velká rámovka naprosto bez problémů, no jen tak o 250mm menší a už jsem měl problém to upižlat a ten konec jsem musel dodělat velkou rámovkou. Tu malinkou jsem zkoušel dnes a jen jsem se musel při pižlání pousmát. Až je budu všechny tři mít na jednou místě, tak je všechny porovnám, ale myslím si už teď že nic jiného než velkou dvoumužnou rámovku ani nemá cenu zkoušet.
Josef píše:Velká pila se také hodí na řezání krátkých polínek tím způsobem
Můj názor je, že čím větší zuby a čím víc, tím líp na úplně všechno. A to až do takové míry, že zuby jsou tak velké, že se nejsou na řezaném průměru schopné zakousnout - 1. Jen je fakt problém, že tahat se s takovou pikou není docela nic moc.
Hans píše:Jinak co jsem zaslechl (ale nikdy neviděl v praxi), prý se dříve používala jako náhrada druhého "dřevorubce" u velkých ručních pil silná guma, která pomáhala s vratným pohybem.
Zas vyžaduje víc energie na samotné natažení. IMHO moc žádná výhra.
Josef píše:Určitě by stejnou službu vykonala kladka - takže jednou rukou (pravou) by se tahala pila a druhou (levou) rukou za provaz vedoucí přes kladku uvázanou ke kolíku či jinému stromu, co by pilu místo "druhého dřevorubce" vracel.
Nemám slov. Proč tohle nenapadlo mě?
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Hans »

Grunt:
Byla to "téměř přesně takováhle pilka", nebo to byla opravdu Fiskarska?
Ono se to možná nezdá, ale na značce záleží.
Řezat velká polena je samozřejmě s takovým prckem trápení, ale na řezání do řekněme 8cm podle mě pohodlnější než velkou rámovkou...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Grunt »

Hans píše:Grunt:
Byla to "téměř přesně takováhle pilka", nebo to byla opravdu Fiskarska?
Ne nebyla to Fiskars.
Hans píše:Ono se to možná nezdá, ale na značce záleží.
Jako v čem? Jakože ta Fiskarska má oproti obyčejné rámovce ještě navíc tryskové motory a nebo, že je tam na ní napsáno Fiskars a poleno se toho lekne a radši se napolovic přelomí strachy samo?
Hans píše:Řezat velká polena je samozřejmě s takovým prckem trápení, ale na řezání do řekněme 8cm podle mě pohodlnější než velkou rámovkou...
Jak se to vezme. U menších průměrů stačí s velkou rámovkou jednou, dvakrát potáhnout a je poleno vejpůl kdežto s menší rámovkou je potřeba to pižlat.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Terminated Account »

Grunt píše:
Hans píše:Ono se to možná nezdá, ale na značce záleží.
Jako v čem? Jakože ta Fiskarska má oproti obyčejné rámovce ještě navíc tryskové motory a nebo, že je tam na ní napsáno Fiskars a poleno se toho lekne a radši se napolovic přelomí strachy samo?
To je potom těžko radit, když je podle tebe pila, která vypadá podobně a je stejné velikosti každá stejná. Máš svůj názor a nechci ti ho bořit (ani si nemyslím, že by se mi to mohlo povést), ale ROZHODNĚ V TOM ROZDÍL JE A TO ZNAČNÝ.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Hdm »

Grunt píše: ...

[*]Čím menší plocha listu, tím lepší (pokud není dobře mazaná).
...
Tady to platí pouze do určité míry, protože pokud je list úzký pak špatně drží směr řezu a tím se taky víc nadřeš. Na katru mají ty listy hodně široké právě proto, aby dobře držely směr a my si mohli koupit rovná prkna.

K mazaní jsme v truhlárně používali úplně obyčejný svíčkový vosk, ale jak ho dáš moc celý to zalepí a pak mě budeš proklínat :-D



Aby jsem taky přihodil názor, nejlepší je IMHO zasunovací Fiskar pilka. Na polínka na oheň/stavbu přístřešku stačí v pohodě.

Ještě ke svírání té pily:
Kácení celých stromů se dříve ručně řešilo tak, že se sekyrou (někdy se používala i pila nebo kombinace) vysekal klín do jedné třetiny průměru kmenu, ve směru kam chtěli kmen položit, a zbytek se dořízl z druhé strany pilou a za ní se zatloukal klín co zabránil svírání a nakonec převrátil strom a donutil ho k pádu.
Koukněte i dnes na dřevorubce, taky vyříznou motorovkou klín a pak z druhé strany řežou pilou a za ní vtloukají klín(dnes většinou plastový, kdyby ho náhodou chytli řetězem).
Takže proti svírání určitě vtloukejte klín ( klidně i dřevěný, nebo kus seseknuté větvě ) hned za pilu jakmile se tam vejde.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Grunt »

MacGyver píše:To je potom těžko radit, když je podle tebe pila, která vypadá podobně a je stejné velikosti každá stejná. Máš svůj názor a nechci ti ho bořit (ani si nemyslím, že by se mi to mohlo povést), ale ROZHODNĚ V TOM ROZDÍL JE A TO ZNAČNÝ.
Není to Fiskars, našel jsem jen tuhle obyčejnou rámovku (zas byla zadarmo):
500mm dlouhá
500mm dlouhá
Samozřejmě vím, že třeba nože Fiskars z výroby jsou trošičku o něčem jiném než kus plechu o kámen vybroušený (se sekyrkou bych polemizoval), ale zrovna u pilky si nemyslím, že na rámu až tak záleží. Listy se tam mění úplně stejné, dokonce i stejně stojí a tomu bych přikládal větší váhu než značce rámu (nehledě na to, že ničemu kupovanému nevěřím). Ale budiž. Nebudu předjímat. Stejně jsem měl v plánu vzít všechny rámovky co mám doma a otestovat je, takže když někdo vezme ještě Fiskarsku, klidně ji k testu můžeme přidat. Každý nechť si zkusí a vyhodnotí sám.
Josef píše:Až budeš dělat zase pokusy, zkus na čištění od smůly, případně na mazání při řezání obyčejný petrolej.
Zkusil jsem, ale co se mazání týče, tak to nemá žádný význam. Petrolej se ihned otře a jinak má je ještě řidší než M2T. Smůlu čistí. Kupodivu teď asi tak u tři měsíce starého listu řeším jiný problém:
Korozi :-)
Korozi :-)
Hdm píše:Tady to platí pouze do určité míry, protože pokud je list úzký pak špatně drží směr řezu a tím se taky víc nadřeš.
Jo, to je jasné. Musí to být dobře napnuté. Prostě čím větší list, tím větší třecí plocha (pokud není dobře namazaná).
Hdm píše:K mazaní jsme v truhlárně používali úplně obyčejný svíčkový vosk, ale jak ho dáš moc celý to zalepí a pak mě budeš proklínat
Obyčejná svíčka, parafín nebo něco takového. Díky moc. Vyzkouším.
Hdm píše:Ještě ke svírání té pily:
Kácení celých stromů se dříve ručně řešilo tak, že se sekyrou (někdy se používala i pila nebo kombinace) vysekal klín do jedné třetiny průměru kmenu, ve směru kam chtěli kmen položit, a zbytek se dořízl z druhé strany pilou a za ní se zatloukal klín co zabránil svírání a nakonec převrátil strom a donutil ho k pádu.
Koukněte i dnes na dřevorubce, taky vyříznou motorovkou klín a pak z druhé strany řežou pilou a za ní vtloukají klín(dnes většinou plastový, kdyby ho náhodou chytli řetězem).
Takže proti svírání určitě vtloukejte klín ( klidně i dřevěný, nebo kus seseknuté větvě ) hned za pilu jakmile se tam vejde.
Ono pokud se řeže na kozlíku, tak je to řešené samo. Horší je to u spadených stromů. Ale když se dobře maže, není třeba to nějak moc řešit. Myslím si, že dobře mazaný list by zvládnul přeřezat stojatý strom i bez klínu. Ale samozřejmě dobrý klín se vždycky hodí. Jde o jednoduché a přitom elegantní řešení. Klín se samozřejmě řeže kvůli nasměrování pádu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od sigmark »

Josef píše:Až budeš dělat zase pokusy, zkus na čištění od smůly, případně na mazání při řezání obyčejný petrolej. V našich končinách se to používalo (v dobách, kdy olej WD40 se neobjevoval ani v těch nejodvážnějších snech). Alespoň bude další srovnání...
nebo terpentyn, taky rozpousti pryskyrice

Josef píše: Kdyby padl přez cestu kolmo, měl bych to snažší, přivázal bych gumu přímo k autu, k vlečnému oku a ucouvnul s ním tak, aby byla guma srávně napnutá. Určitě by stejnou službu vykonala kladka - takže jednou rukou (pravou) by se tahala pila a druhou (levou) rukou za provaz vedoucí přes kladku uvázanou ke kolíku či jinému stromu, co by pilu místo "druhého dřevorubce" vracel. Energeticky by to bylo asi lepší, protože když řežeš s pomocnou gumou, zapojuješ do práce jen jednu ruku. Ta musí jednak táhnout pilu v řezu k tělu a ještě v tu samou chvíli musí "naakumulovat" část energie do napnuté gumy, aby pak guma tuto část energie vydala zpět, když sama potáhne pilu od těla. S kladkou se práce rozloží rovnoměrně do obou rukou a zatížení ruky co drží pilu je pak poloviční a méně se unavíš. Problém je, že kladku jsem v autě neměl a ani ji standardně nevozím, zatím co "pavouky" ano. Ty konec konců vozí většina lidí.

Josefe, kdyz jsi investoval takovou energii do opaskove pily, co ji trochu upgradovat?
Obrázek napriklad pouzit ty skladaci stanove tycky z hliniku? slozene 30, rozlozne 90 cm. a mas pekne vypnutou jednomuznou pilku co reze jako das. Pouzivali je i truhlari, velmi presny nastroj. a jako modifikace je to myslim lepsi nez gumicuk coby virtualni spolurezac.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Grunt »

Já bych jen pro zajímavost dodal link na Matějův upgrade. Nevím kde to vzal, jestli udělal nebo někde sehnal ale sanice mi sletěla, když jsem to viděl.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Josef »

Tu truhlářskou pilu samozřejmě v dílně mám a běžně používám, se všemi třemi druhy pilových listů, co k ní patří. Pokud bych jel do terénu něco budovat (srub, chatku, krmelec atd.), je to spolu s pořízem, sekerou pobíječkou a dlátem, (případně doplněno ještě... hoblíkem, půlkulatou rašplí a větším nebozezem ...bude-li se mi to chtít sebou tahat) základní nářadí, s jakým se dají udělat už i hodně složité a pěkné věci (samozřejmě podstatně pomaleji než strojně). Na obyčejný vandr, přesun či pouze několikadenní pobyt a jeho méně náročné potřeby mi to ale přijde už zbytečně luxusní nástroj. Pokud to jde, snažím se držet zásady, že nejfektivnější způsob řezání palivového dřeva je jeho pouhý sběr ve vhodném formátu. ;)
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Strelec45 »

Grunt: pár postřehů k tomu, jak jsem pročítal toto vlákno:
1) na rámovou pilu se netlačí a žádný přítlak se nedává, páč se pak kroutí a neřeže rovně. A tu, co máš na fotce (modrou dlouhou) ta je jednomužná. Ono, můžou s ní žezat dva, ale jen protihráč nemá tak pohodlné madlo a má to jiný sklon, jestli se nepletu. Tu malou jednoruční - mno, mám delší tah mež je délka listu, mám ji, ale moc nepoužívám.
2) v prvním příspěvku píšeš, že se ti to svíralo. Ono se ti to bude občas svírat bude, kór když bude řez mezi dvěma opěrami. Pak onen zmiňovaný klínek je jediná věc, která ti to eliminuje. Pominu-li, že by se dal třeba ten kmen nadzvednout, aby se nevíral, nebo podepřel vedle řezu. Na stojato se ti to asi svíralo kvůli tomu, že pila neměla šraňk.
3) není třeba mazat list, protože pila MUSÍ mít šraňk, aby právě to tření po bocích pilového listu nebylo. To, že se pila zahřeje, je OK, protože řezáním - oddělováním masy se prostě vytváří teplo.
4) Na porážení stromu o větším průměru by byla lepší pila břichatka. ANO je jen dvoumužná, a má tak 150 až 200 cm.
5) řetězovou ruční jsem nikdy nepoužil, tak nemám tucha, proč ti to s ní nešlo, ale zase, moc bych na ni netlačil, zkus ji jen vést. Nebudeš tak brzo unavený a myslím, že to půjde i líp. :angel
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od sigmark »

ad 5) motorovku, pokud není tupá jako hovado, stačí na dřevo položit a držet na místě, pokud tedy nejedeš na přesnost. přeřízne to sama. ve chvíli kdy řežeš na objem ti nic jiného ani nezbyde, nebo chcípneš vyčerpáním.

ad 2) podložit si dřevo na dvou koncích a řezat uprostřed je recept na lekci - proč se mi v pile vylamují zuby a práce je těžká. řež vždy tak, aby se dřevo mělo tendenci rozvírat kolem řezu, nikdy naopak. nadřeš se trojnásobně se stejným efektem
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od DeadMan »

sigmark: řeč je o ruční řetězové pile nikoli motorové

problém může být taky v tom, že nejlépe řeže originál ruská a ty ostatní kopie jsou různé kvality

http://www.youtube.com/watch?v=pvDVDqi5jkM
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Strelec45 »

I tak se chlapi hodně nadřeli. Akorát mě tedy překvapilo, že řezali tak, aby se jim to svíralo :roll: a přitom to šlo volně. Asi je ta pila hodně široká v řezných zubech a je uzší v řetězu. Nemůžu se zbavit dojmu, že bych to rámovou ( taky novou :mrgreen: ) uříznul dřív. Ale můžu se mýlit.
Taky je dobré rozvrhnout síly a nekmitat na začátku jak katr a na konci funět jak parní stroj. :head Asi to chtěli rychle předvíst.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Strelec45 »

sigmark :
ad 2) měl jsem na mysli vývraty, tam si nepodložíš, protože jsou jeden kmen přes druhý, případně zachycený strom o jiný, který stojí anebo soušky na stojato, jak je to na videu DeadMana.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od sigmark »

s tou řetězovkou je to komplikované, to jo. jednoručka sandvik se mi do takových míst osvědčila, dá se s ní v nouzi řezat i zubem nahoru, nemá rám, takže se dostane i do stísněných míst, a když se dobře udělá šraňk, tak řeže jako šlak
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od DeadMan »

Tak ta řetězovka má výhodu v tom, že se dá strčit do kapsy a přesto s ní uřízneš poměrně silný strom, když na to příjde. Není to o tom, že by měla být lepší než rámovka nebo jiná plnohodnotná pila. Osobně pilu do lesa nenosím a dělám tak abych se nenadřel. To znamená, že sbírám vhodný "formát" dřeva a na přístřešek stačí větší nůž ;)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Grunt »

Strelec45 píše:Grunt: pár postřehů k tomu, jak jsem pročítal toto vlákno:
3) není třeba mazat list, protože pila MUSÍ mít šraňk, aby právě to tření po bocích pilového listu nebylo. To, že se pila zahřeje, je OK, protože řezáním - oddělováním masy se prostě vytváří teplo.
Teplo se vytváří třením (především velké plochy boků listu). Čím víc tepla o to menší efektivita při řezání. Ideální pila podobně jako ideální plyn by se nezahřála ani o jeden stupeň, měla by 100% efektivitu řezání a podobně jako ideální plyn neexistuje. Nicméně se tomu dá hodně blížit. Pokud se strom nesvírá, ale rozevírá, pak tím že se list pily vyhladí na nejmenší možnou drsnost povrchu, uzavře mezi dva podobně vyhlazené ochranné plechy tak aby vykukovali jen zuby a ještě se mezi to stříkne olej, tedy tření kov-olej-kov. Pak už jen záleží na zubech samotných jak efektivně budou řezat a kolik tepla se vytvoří (znovu platí že čím víc tepla, tím tupější zuby jsou a o tom míň efektivně řežou). Blbá plia a pomalu jaderná fyzika je to :lol:
DeadMan píše:sigmark: řeč je o ruční řetězové pile nikoli motorové

problém může být taky v tom, že nejlépe řeže originál ruská a ty ostatní kopie jsou různé kvality
Též už jsem na to přišel. Čínskou (už rezavou) kopii vždycky dám někomu do rukou, když si z něho chci vystřelit. Pár minut sleduju jak se s tím trápí, až znavením padne, tak vezmu rámovku s novým listem, dvakrát se jemně rozmáchnu sem a tam a je hotovo. Pak vypadám jak Schwarzenegger.
Řetězová pila bude mít vždycky menší efektivitu řezání oproti rámovce už jen z toho důvodu, že to není jeden kus, ale série článků s přechody a nýty které mají o to větší tření. Další věc je že většinou je potřeba udělat ty články řetězu o něco silnější než tenký našponovaný plát rámovky, takže se zvyšuje objem řezu (víc materiálu v m³ = víc potřebné energie na jeho oddělení). Nicméně též věřím, že se dá i s řetězovkou hodně blížit efektivitě běžného plátu (když už nic, tak ty zuby se dají víc vyhladit a udělat tenčí kdyby se dělali fakt z kvalitního materiálu), akorát jsem na ni ještě nenarazil a zatím si ji ani nevyrobil. Své recenze zde klidně zanechávejte. Třeba řetězovka z duralu by mohla být hodně zajímavá.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Strelec45 »

Tak tady se bavíme o řezání dřeva v přírodě... ne o řezání kovu třeba v dílně. Ano tam mazat a třeba i chladit - emulzí, žejo. ;)
Uživatelský avatar
Stenly
Příspěvky: 23
Registrován: 12.11.2013 14:53
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Stenly »

Zdravím.
Před rokem jsem sháněl pilu na dřevo zároveň lehkou a ideálně co nejskladnější. Většinou mi doporučovali rámové pily, dají se rozebrat ale dost váží. Pevné pily, kterým se dá akorát sundat list jsem rovnou zavrhnul. Nakonec jsem měl štěstí a v jednom mých oblíbených obchůdků jsem narazil na skládací rámovou pilu která perfektně vyhovovala mým požadavkům.

Takhle vypadá sbalená:
http://imageshack.us/a/img22/1302/nxtq.jpg

V trubce/bočnicích se schovává všechno co je třeba:
http://imageshack.us/a/img191/5648/ivkx.jpg

Složená pila:
http://imageshack.us/a/img853/6618/2nw3.jpg

Pila je, s ohledem na fakt že je z hliníku, dostatečně stabilní a nekroutí se v ruce. Váží 260 gramů, délka pily slabých 42cm. V trubce, která je složená z obou bočnic a drží jí pohromadě ta samá tyčka co potom napíná list aby nevypadl, je dostatek místa na víc náhradních listů. Já zkusil čtyři a bez problémů. Pátý už je trošku " na krev " ale jde to.
Listy samotné se dají snadno sehnat v zahrádkářských potřebách .. a kdyby náhodou ne, všechno co musíte udělat je vzít delší list, zastřihnout kleštěmi na plech na požadovanou délku a konce zahnout aby držel v bočnicích. List který byl v balení pily má po stranách nýtky, což je taky možnost, i když pak už je potřeba vrtat.
Odpovědět