Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Fabulous »

Když jsme u toho “dlouhého zátahu”. Dvoutaktním motorům svědčí časté změny otáček a volnoběh, neboť se chladí vnitřně čerstvou směsí.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

A el. pily taky nemají rády dlouhodobý zátah. A vůbec, pokud nemají perfektně nabroušený řetěz jsou v případě větších klád celkem k ničemu.
*
Ty stojany znám, nápad dobrý, cena příznivá a určitě hodně lidem budou dobře a navěky sloužit.
*
Ale z mého úhlu pohledu a potřeb je to krám který by mi jen zabíral místo a využil bych ho jen minimálně a neproduktivně.
Třeba jen to, jak bych nějaké dlouhé a těžké klády na něj dostal?
Je to zkrátka vše o místních podmínkách a co kdo potřebuje.
*
P.S. Jinak Maric, vítej v klubu.
Vítej v klubu.jpg
Vítej v klubu.jpg (22.31 KiB) Zobrazeno 10137 x
Ne, u mě to nebyla cirkulárka, soustruh, hoblovka ani pyrotechnika, za což bych se možná ani tak moc nestyděl, ale blbá trávní sekačka!
(Vždy jsem měl strojky s výhozem trávy dozadu. Tzn., do míst kde se kruhová část protáhla dozadu a bylo k noži dost daleko. Ale i tak, pač jsem je přetěžoval jsem chodil vždy s klackem a ucpavájící se otvor jim případně prošťourával.
Jenže pak jsem si koupil mrchu která vyhazovala trávu bokem. V místě poblíž nože. A v nějakém amoku, dělal jsem víc věci najednou, jak mi došel ten klacek, tak jsem to čistil tlapkou. Naštěstí jen jedním drápkem...Už je to pár let, ale ta část prstu kurewsky chybí. S jemnějšími montážemi mám furt problém).
*
A pro pobavení hláška od kolegy na školení z bezpečnosti práce:
"Správný xxxxxxx má mít maximálně devět prstů!"
(Sešli jsme se na jednom pracovišti dva ze tři takto postižení a toho třetího neměl ten ftipálek moc rád).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od golem »

(Sešli jsme se na jednom pracovišti dva ze tři takto postižení a toho třetího neměl ten ftipálek moc rád).
Tak alespoň že ho násilně nezačlenil... :lol:
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Maric »

Rafael píše: Ne, u mě to nebyla cirkulárka, soustruh, hoblovka ani pyrotechnika, za což bych se možná ani tak moc nestyděl, ale blbá trávní sekačka!
Správce na střelnici, kterou občas navštěvuji, má také ukazovák kratší. Ale ten si ho (velmi stylově) ve svých profesionálně-armádních letech ustřelil. :lol:

A co se týká toho stojanu, tak jde rozložit, takže ve finále tolik místa nezabere. Začal jsem ho v kombinaci s motorovou pilou používat když jsem si uvědomil, že další snížení počtu prstů by v mám případě bylo už velice nežádoucí. Oproti cirkulárce je kombinace motorovka-stojan o dost rychlejší a bezpečnější. Řežu na něm metry (max dvoumetry), k tomu je stojan primárně určený.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Určitě je lepší si prst ustřelit zbraní nebo se pořezat na cirkulárce než jak debil strčit pazouru do trávní sekačky!
*
Ale jak si vzpomenu na dědu a následně otce, ještě teď mě z toho jímá hrůza.
Motor cca 7,5kW na vozíčku, (sloužil i k pohonu mlátičky, fukaru na seno apod.), konstrukce cirkulárky dřevěná, pásový řemen, rozepřeno mezi sebou dřevěným kůlem a samozřejmě žádný kryt nad ani pod kotoučem. O rozevírácím klínu ani nemluvě a přitom se hodně řezaly fošny a desky z klád. Řešilo se to tak, že se celé to "soustrojí" obešlo a za kotoučem se do řezu vbíjely dřevěné klínky.
Otec si pak stroj podobné konstrukce, tedy bez základních ochranných prvků vyrobil svépomocně i doma. Akorát rám byl z kovových profilů.
Měl jsem z těch "strojů" neskutečný strach. A co mě úplně dostalo bylo když na tom řezal betonové kanalizační roury rozbrušovacím kotoučem na kov.(Tehdy nebyly ty na keramiku sehnatelné).
A protože měly větší díru než průměr hřídele na kotouče na dřevo, tak na tu hřídel namotal tenký plech...
Hrozný zážitek když jsem při takových akcích musel pomáhat...
*
Anebo z doby nedávno minulé. Kolega zemědělec řezal po domácí porážce býka kosti na cirkulárce. Jenže použil a nějak si vyvložkoval kotoč na kov který mu někdo dal. Osobně bych si taky myslel, že kotouč na řezání kovů vydrží víc. Nevydržel a rozletěl se. Kryt na té cirkulárce neměl a zachránilo ho jen to, že ho nic netrefilo.
*
Ale i tak si myslím, že pokud je cirkulárka vybavena sklopným krytem kotouče který se nastaví na výšku řezu i sám přítlakem a změnou výšky řezaného materálu a v případě podélného řezání i rozevíracím klínem jedná se o bezpečný stroj s kterým může pracovat i starší dítě. Na rozdíl třeba od řetězovky...
Pozn. - (Bez toho klínu si těžko představit uchycení ochranného krytu).
*
Vzhledem k tomu, že velká cirkulárka je dost drahý stroj a její svépomocná výroba snadná, tak případní; zájemci by si měli stáhnout z netu:
Časopis Udělej, urob si sám č.65 - Bezpečná konstrukce kotoučové pily.
*
P.S. Na řezání hrubých klád na špalky jsem kolíbku na cirkulárce ještě nepoužil - přijde mi v tom případě efektivnější ta řetězovka, byť elektrická.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od pterodaktyl »

Rafael píše:Určitě je lepší si prst ustřelit zbraní nebo se pořezat na cirkulárce než jak debil strčit pazouru do trávní sekačky!
Zablokovaná( přivázaná k rukojeti) bezpečnostní hrazda-"spínač mrtvého muže"? Také jsem to praktikoval a vyléčilo mne, když jsem viděl kolegu, jak se mu vysmekl z rukou rotavátor Vari se zablokovaným spínačem a začal splašeně lítat po pozemku-
Rafael píše:Ale jak si vzpomenu na dědu a následně otce, ještě teď mě z toho jímá hrůza.
Motor cca 7,5kW na vozíčku, (sloužil i k pohonu mlátičky, fukaru na seno apod.), konstrukce cirkulárky dřevěná, pásový řemen.. ..
Dříve se i ve větších podnicích běžně pracovalo na strojích, z nichž by dnešní bezpečáci dostali nervový záchvat. Například zde: https://www.youtube.com/watch?v=bC0CbYS4gVY je vidět strojní dílna, poháněná transmisními převody od centrálního pohonu( vodní turbíny, parního stroje, stabilního spalovacího motoru). Nekryté řemenové převody byly častým zdrojem vážných (i smrtelných ) úrazů.
Paradoxně transmisní pohony (původem ze 20. let 20. stol.)dodnes zůstaly na strojích, v nichž se v jedné chemičce mísí výbušniny. motory jsou umístěny vně provozu, kde se tyto výbušniny mísí.
Důvod? Riziko možné iniciace výbuchu jiskřením elektroinstalace je zde vyšší , než riziko úrazu transmisí .
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Královák »

Jen ještě k tomu forichtungu z předchozí stránky pod názvem pořízek - dá se to vyrobit z kusu starého trámu (nejlepší je železniční pražec - dřevěný) a k tomu nabít dřevěné trámky a máš to - takhle jsem to viděl před 25 lety na Modravě a od té doby používám.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Stenny »

Možná je to úplně pitomý dotaz, ale je možné (a rozumně proveditelné) elektrickou řetězovou pilu pohánět elektrocentrálou? Narazil jsem na to, pokud si dobře pamatuju, v Ruka noci podaná. V téhle oblasti se moc neorientuju, ale tipnul bych si, že ten prudký nájezd pily bude pro centrálu problém.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Venet »

určite áno. Teda pokiaľ je centrála dosť silná aby utiahla pílu. Ale tie píly nemajú zas tak silný nábeh...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od bivoj »

Stenny píše:...ten prudký nájezd pily bude pro centrálu problém...
Všechny moderní elektrické řetězové pily co jsem viděl mají rozběhovou elektroniku. Takže nějaký "nájezd" se moc nekoná. (Na druhou stranu, už jsem viděl Narexku, kde ta elektronika chcípla a majitel prostě připojil motor přes spínač natvrdo - ale to je extrém domácího kutilství.)

No a pak samozřejmě záleží na poměru příkonu pily a výkonu elektrocentrály. I pokud se člověk moc neorientuje, musí mu být jasné, že třeba kombinace 2kW pila a 1kW centrála asi nebude fungovat, naopak 2kW pila a 5kW centrála bude bez problémů... U případů, kdy bude výkon centrály jen mírně nad příkonem stroje záleží už na spoustě věcí - jak má daný stroj řešen rozběh a jak má centrála "tvrdý" jistič (neplést s trvalou proudovou zatížitelností - záleží zde na typu jističe, pro motory se používají právě motorové jističe, které dokáží pobrat zvýšený rozběhový proud elektromotoru) atd...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Josef »

Mám ještě starou řetězovou pilu značky Peugeot, která má motor 2,2kW spínaný napřímo. Elektrocentrála 3500A Briggs Stratton s tím nemá zásadnější problém, pokud pilu napojím přes 20m prodlužovačku, která zapínací ráz celkem slušně absorbuje. Pokud je ale pila připojena jen přes dvoumetrový kabel, AVR regulátor elektrocentrály už hodně zakolísá a někdy to vyhodí i jistič (ale to běžně nedělám, protože se vždy snažím mít elektrocentrálu daleko, aby byla mimo prach, odletující piliny a nemusel jsem poslouchat její hluk). Jak by reagovaly na pilu s tvrdým startem jiné elektrocentrály si netroufám odhadovat, asi to bude typ od typu různé. Pokud ale bude mít pila soft-start řízený elektronicky, měla by to zvládnout každá elektrocentrála, pokud bude alespoň o jednu třetinu výkonnější než pila.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Josef píše:....pilu napojím přes 20m prodlužovačku, která zapínací ráz celkem slušně absorbuje. Pokud je ale pila připojena jen přes dvoumetrový kabel....
Chtěl bych se zeptat Josefa a poprosit o vysvětlení čím je to způsobeno protože já si to sám vysvětlit neumím.
*
Možná OT, ale nedá mi to.
Vím, že jsem asi šílenec a možná i potenciální sebevrah, ale stále žiju a nikdy se mi v souvislost s s tím nic nestalo. Kdysi bubnová sekačka s 3f 2,2kW motorem. Kabely celkem tenké cca 150m. Dvoutakt Terra s lištovkou byla hrozná mrcha na startování teplého motoru, nutné bylo před dalším pokosem odhrabovat trávu, kamínky a kameny v liště způsobovaly časté opravy a výměny zubů a taky jejich broušení zabralo dost času. Tak proto ten přechod tehdy kdysi k té bubnovce. (Vhodné benzinové motorky jsem neměl k dispozici).
A má taková nechuť k dvoutaktům trvá u mě i dodnes.
Proto furt po rozsáhlém sadu pořád tahám kabely s el. řetězovkou. Různé. Dvoužilové, třižilové a na počátku toho spletence čtyřžilový 3f kabel na jehož konci je klasická 220V zásuvka. (Jištěno jen 25A jističem v rozvodné skříňce). a pak jakékoliv prodlužovačky napojené podle potřeby...
*
A nikdy jsem nijak nezaznamenal nějaký pokles výkonu, síly, té řetězovky v závislosti na délce těch mnohdy i velmi malých průřezů těch kabelů.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Josef »

Ohmický odpor dlouhé prodlužovačky jsou řádově jednotky ohmů. Současně je tu nezanedbatelná indukčnost. Trvalý výkon to sníží o tom není sporu. Jenže u třífázového rozvodu 3x 380V (400V) jsou při stejném výkonu podstatně menší proudy než při tomtéž výkonu, pokud je celý získáván jen z jednofázového rozvodu 230V. Takže u třífázu se ztráta prodlužovačkou projevuje na výkonu výrazně méně. Navíc u motorů to není na první pohled patrné, protože motor se většinou nevyužívá na plný výkon trvale (a krátkodobé zatížení motor překoná částečně setrvačností). Ale třeba u trafosvářečky (kde se žádná mechanická setrvačnost nekoná) je použití dlouhé prodlužovačky už velmi cítit. Když jsem svářečku vynesl z dílny, kde byla připojena jen krátkou šňůrou, na externí pracoviště do zahrady, pak pro zhotovení stejného svaru jsem vždy musel na svařovacím transformátoru nejméně o 20% přidat, abych vyrovnal ztrátu prodlužovačky a měl stejný svařovací proud jako předtím. Řetězová pila s komutátorovým motorem je jednofázová na 230V. Její rozběhový proud je značný a právě v ten okamžik se výrazně uplatní ohmický odpor prodlužovačky a omezí kritický nárůst proudu, který by jinak vyrazil jistič elektrocentrály. Jakmile se už pila rozběhne, proud až trojnásobně klesne a s ním 3x klesne i napěťová ztráta na prodlužovačce. Proto při běžném řezání se vliv prodlužovačky negativně neprojeví (jedině kdyby někdo pilu v řezu natvrdo "zakousl").
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Děkuji za psaní, reakci a vysvětlení. A taky za to, že si tu mou kabeláž nezkritizoval.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sacket
Příspěvky: 87
Registrován: 22.12.2017 17:32
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od sacket »

Na netu jsem viděl tuto kozu na dřevo https://www.youtube.com/watch?v=B5Na7JN ... 8o&index=1, docela se mi líbila, tak jsem si jí udělal a sem s ní spokojenej. Pak jí u mě viděl kamarád, a další kamarád a u něj jeho kamarád atd. a už jsem jich dělal 12.
prpost
Příspěvky: 7
Registrován: 19.01.2020 22:54
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od prpost »

Neudělal by jste třináctou? Nebo alespoň poslal plánek? Díky.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Královák »

Měl jsem řadu koz na řezání a zůstávám u modelu Modrava, jak píši výše. Železniční pražec naležato k němu nabité proti sobě střešní latě na výšku cca 1 m. Do toho naskládám dříví a říznu najednou pilou. Vzniklé špalíky v náruči rovnou skládám do hráně - bo to mám hned u dřevníku. Minimum "mrtvých" pohybů - nemusím to brát víckrát do ruky.
prpost
Příspěvky: 7
Registrován: 19.01.2020 22:54
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od prpost »

Modravu mám taky. Jenže mám pilu s 30 cm lištou, zdroj dřeva o větších průměrech a po řezání jde ještě na štípačku.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Královák »

No, pokud máš silnější kusy - to se s nima chceš zvedat. Já už uvažuji po vyhřezlé plotýnce drobet jinak - je lépe zvednou čtyřikrát pilu než jednou takový bugr. Pokud máš slabou pilu a silné klády - je potřeba silnější pilu. Já co se mně nevejde do Modravy, navalím na kolmé podvaly a říznu na nich - synáčkové kalačem rozštípou a odvezou na hráň.
prpost
Příspěvky: 7
Registrován: 19.01.2020 22:54
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od prpost »

To já právě taky uvažuju jinak. Synkové bydlí 60 km daleko, ale vyložit vlečku s těmi bugry by přijeli. Takže z vlečky hned na štípačku, která metrové kusy umí (synkové), nechat vyschnout, a pak s touhle kozou a lehkou pilkou jen lehké kousky (já).
Odpovědět