Sekera

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od K4cer »

Pokud je tam jen jeden klín a mezi ním a okem sekyry je ještě nějaký dřevo, tak malej klín by tam vejít měl. Nouzově bych si pomohl i jakýmkoli zašpičatělým želízkem, vobroušenej šroub třeba.
Taky je můžeš pod hlavou sekyry uříznout, zbytek ze sekyry vymlátit, a zkrácený starý topůrka opět přistrouhat, většinou to jde, akorát teda bude kratší.

Pokud to už fakt nejde, je nejjednodušší řešení koupit nová topůrka a přistrouhat je - topůrka různých velikostí sou k dostání v lepších domácách potřebách/železářství, a ten zbytek přizpůsobíš nožem a rašplí (já sem línej tak to dělám na brusce nebo šmirglkotoučem flexou). To sou ty topůrka nějak zvlášť hodnotný, nebo výrazně atypický?

Kdyby ses do toho voprafdu pustil, tak přistrouhaný konec topůrka podélně nařízneš pilou asi 1cm, nasadíš hlavu sekyry, do nařízlý drážky zarazíš klín z tvrdýho dřeva, uřízneš, a křížem přes něj pak jeden nebo lépe dva kovový - takže v podélné rovině sekyry je dřevěnej klín, a kolmo na tuhle rovinu je jeden nebo dva vocelový. Jo a topůrko musí bejt nasazeno tak, že oba konce ostří sekyry a předek konce topůrka jsou v jedný přímce (tedy když ji přiložíš ostřím na prkno, svisle jako bys chtě do něj zaříznout, topůrko nebude rovnoběžně s prknem (jak by bylo u kladiva například), ale bude se druhým kncem prkna dotýkat (zhruba jako číslice 7), snad jsem to popsal srozumitelně. Jesli to uděláš nakolmo, bude se s ní blbě pracovat a budou tě z ní bolet ruce.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Cep »

Večer vyfotím a postnu na ukázku.
To jak na topůrko se mi bude hodit, mám ještě dvě sekery aktuálně bez topůrek.
Jedna bude v pohodě, ta je klasická. Druhá je problém, ta je tesařská, snad ručně dělaná a původní topůrko bylo opačně orientované, aby se s tím dalo dělat.
A viděl bych to tak, že prvně vyzkouším ten Duvilax :-)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Baca »

Na teasrskej je to tak spravne :-) Toporo odklonene od cepele ku chrbtu a podla pravorukosti aj z osy na jednu stranu :-) Pozor nie kazda tesarska to am takto :-) Zalezi na ktoru tesarsku pracu je urcena :-)
Prežiť !!!
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Cep »

Je to tak.
Přiznám bez mučení, že nemám správnou tělesnou konstituci, abych byl schopen s ní celý den (co den - půl hodiny) smysluplně mávat.
Malá sekyrka - pořádné místo na další klín nevidím, topůrko prťavé, zkusím Duvilax
Větší sekyrka - tady by klíny si šly. Moc nechápu, jak tam dostali 2 klíny z tvrdého dřeva křížem.
Tesařská - teď už je bez topůrka. Takové normálně neseženu a ještě větší problém je, že má i nesouměrný otvor pto topůrko. To na fotkách není vidět.
Přílohy
Malá sekyra - 3 kovové klíny
Malá sekyra - 3 kovové klíny
Větší sekyra - 2 klíny tvrdé dřevo křížem
Větší sekyra - 2 klíny tvrdé dřevo křížem
Tesařská - topůrko
Tesařská - topůrko
Tesařská - vyosení
Tesařská - vyosení
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Baca »

Ajeje :-D ta prva drobnucka bude troska problem. Duvilax som myslel na zafixovanie dreveneho klinu v topore, nie toporo v hlave sekery (asi som sa zle vyjadril). Ak sa povodne toporo kyve, je vychlechtane, nepomoze v tomto pripade nic ine len NOVE toporo. Je to typicka nekovana ale lisovana sekercka nevalnej kvality. Preto je oko na hlave sekery takehoto tvaru.
Druha sekera tam to bude klasicke, toporo vyrazit a dat tiez nove. Dva kliny cez seba sa osadzali za pomoci tesarskeho dlata. Najprv sa dlatom nasekla prva "diera"a zatlkol sa klin. CO vycnievalo sa bud capovkou odrezalo, alebo usmiklo dlatom. Nasekol sa druhy otvor krizoma a zatlkol sa druhy klin a zasa zbytok usmikol dlatom. Do tesarskej ti odporucim navstevu stolara, ktory ti vyrobi toporo na mieru a aj ti ho osadi, tak ako to ma spravne byt. Ak nie si skuseny rezbar/stolar nevyrobis si ho spravne.
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od K4cer »

Myslím že to zbytečně komplikujete. Původně jsme se bavili vo tom, že chceš sekyry zfunkčnit, né kompletně zrestaurovat.

Do tý druhý ti luxusně vejdou vocelový klínky, napříč přes ty dřevěný. I z tý malý fotky je vidět mezeru před topůrkem, kde se to kejvá, takže ho potřebuješ roztáhnout podélně.
U tý první malý, ten podélnej klínek je kovovej? Pokud ne, udělal bych to samý jako u druhý, pokud ano tak ještě furt ti vejdou nějaký vedle něj.
S tesařskou neporadím, s tím nemám žádný zkušenosti.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Cep »

Ad první mrňavá - ty klíny jsou 3 a ocelové. Výměna ... no asi jo. (S kvalitou obecně souhlasím, aktuálně je ale relativně ostrá a přes svoji velikost překvapivě účinná - jak jsem říkal: pro šestiletého kluka)
Ad větší - na zkoušku tam vrznu ty klíny napříč.
Ad tesařská - no, sice mám pána, co mi ze dřeva občas něco udělá, ale je to machr přes práci se dřevem pro varhany. Nevím jestli by se chtěl trápit s topůrkem, ten otvor v sekyře je fakt spešl...
Zatím nechám být a uvidím, stejně ji moc nepotřebuji...
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Strelec45 »

U tý nejmenší by se dala udělat taky jedna prasečinka. Rozříznout podílně trubku odpovídající zakřivení hlavy sekery, zbrousit do břitu (a taky zakulatit, aby neměla otřepy), aby tam šla líp a nahulákat to mezi toporo a hlavu. Až dál nepůjde zbytek uříznout. ;) U největší prasečina ... nacpat do té mezery třeba vrut. :mrgreen: :roll:
Samozřejmě, než uděláš nový toporo. :chuckle
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Cep »

Každopádně na to budu potřebovat Duvilax na penetraci, že jo? ;-)
MichalMlady
Příspěvky: 1
Registrován: 27.12.2017 13:36
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od MichalMlady »

Při kempování nedám dopustit na tuhle: Sek, sek, bim, bác. Je lehká, tak mi moc nezatěžuje bágl a dřevo se seká jedna radost :D

Spam. Ban. Fab
Yenix
Příspěvky: 2
Registrován: 06.01.2019 10:13

Re: Sekera

Příspěvek od Yenix »

peteres píše:Doporučil bych pořídit si jak klasickou sekeru s dřevěným toporem tak i fiskarsku nebo podobnou. Fiskarska je sice nezničitelná, ale až ji zničím a nebude k sehnání další, tak přijde na řadu klasika a budu jen brousit a měnit topora.
S tou nezničitelností bych si tak jistej nebyl. Stačí půjčit tchánovi a pojednom sekání (dřeva s hřebíkama) je samej zub.

Btw., zkoušel jste někdo fiskarsku brousit? Je to takovej divnej materiál, nevím moc, jak se k tomu postavit.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Sekera

Příspěvek od Bill Masen »

Fiskarsku mám tak pětadvacet let. Tu klasickou šestisetgramovou, ještě s neoranžovým topůrkem. Tenkrát stála co gram, to koruna. Brousím jí na karborundu jako nůž a pak holí.Ten divnej materiál se jmenuje uhlíková ocel. :rock
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sekera

Příspěvek od Hohepa »

Asi má na mysli tu šedou ochranou lakovou vrstvu co se tváří jako teflon. Mám od Fiskars brousek na nože a sekery, ten si s ní bez problémů poradil. Ale je jen na takové to obtažení , zuby na něm nevybrousíš.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Sekera

Příspěvek od Piston »

Fiskarsku brousím normálně hrubým brusným kamenem jen tak z ruky, upnu si ji ke stolu a jde to jedna báseň. To udělátko od Fiskarsku je jen na jemné obražení, dle mě zbytečný krám.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Sekera

Příspěvek od Bill Masen »

Zub se strhne pilníkem a pak na karborundum, stejně jako nůž. Žádná věda.
Mimochodem, nemáte někdo volný takový to silonový pouzdro?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sekera

Příspěvek od štaflík »

Potvrzuji, že brousek od Fiskarsu stojí za vyliž. Neporadí si se sebemenším zubem. Pilník+hrubý kámen funguje asi 1000x lépe.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Sekera

Příspěvek od kregan »

štaflík píše:Pilník+hrubý kámen funguje asi 1000x lépe.
Takhle to na Fiskarsku k plné spokojenosti taky používám :yes
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Sekera

Příspěvek od Haluziak »

Tak došel čas na nákup dalšího vybavení. Poradíte spíš Fiskars X7 nebo X10? Je to na vandr = posekat dříví na oheň, udělat kolíky na přístřešek a sem tam u známých v lese složit nějakou subtilnější soušku. Plus k ní asi tu největší zasouvací pilu taky od Fiskars (tuším SW75).
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Sekera

Příspěvek od DeadMan »

Pokud bude občas potřeba něco pokácet, tak určitě X10, ale nosit bych jí nechtěl (mám ji doma i s velkou pilkou pro zahradní bushcraft).

Brácha nosí X5, ale na kácení to není, spíše odvětvování a štípání malých špalíků, případně jiné drobné práce (v batohu o ní ani neví).

X7 v bude kompromis, ovšem osobní zkušenost nemám.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Sekera

Příspěvek od kregan »

Pokud to budeš nosit na zádech tak X7 IMHO ideál. Dlouho jsem ji tak používal, než jsem přešel na tuto
https://www.amazon.com/Schrade-SCAXE2-S ... B00BDKZCB8
Nechal jsem si ale obě.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Odpovědět