Sekera

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Sekera

Příspěvek od DeadMan »

Pokud někdo sdílí chatu s rodiči, kteří tam jezdí s různými lidmi nebo s bratrem, který tam rovněž jezdí s různými a nechce si své kvalitní nářadí někam neustále schovávat, protože pak není po ruce a práce ho apriori nebaví, potom doporučuji nářadí z Penny, které používám už několik let (funguje výborně).

Výhody jsou, že je to levné (doslova pár korun) a pokud se zlomí topor, tak se dá jednoduše vyměnit = až tak nezamrzí, když to nějaký neumětel zničí (zatím se nestalo).

Není to jako u Fiskars, ale topor je zde plný a zasazený v očku.

Větší štípací sekera má 2kg a menší 1kg (samotný kov).

Jsem si potřeboval o prodlouženém víkendu trochu odpočinout a tak jsem si zajel naštípat něco dřeva na zimu ;)
Přílohy
IMG_20170928_122240_1.jpg
IMG_20170928_122332_1.jpg
IMG_20170928_122354_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sekera

Příspěvek od proforma »

No, tak to ta zima bude velice kratka :-D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Sekera

Příspěvek od DeadMan »

:lol: tak to není samozřejmě všechno, tohle jsem nasekal za jeden den (jsem kancelářská krysa, tak musím z volna ;) )

Na pár víkendů to bude stačit ......
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Jason »

Nepouzivate nekdo dlouhodobe sekeru Hultafors? Mel jsem ji ted na chvilku v ruce ve Svedsku a muzu rict ze me hodne okouzlila. Ale spise by me zajimal nekdo kdo ji ma delsi dobu...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Baca »

Ja ju mam. Mam 1,2 kilovu. Co potrebujes vediet ? :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Jason »

Ja pouzivam vsechny fiskarsky (mala na cesty a do auta, jedna velka a velka stipaci). Drevo si delam na stipacce ale misto jedny velky bych si ji rad poridil. Zajimalo by me jestli je vazne tak dobra (co jsem se dival tak cenove jsou tak 2x az 3x drazsi jako fiskarsky). Spoustal idi rika ze, pokud se o ne staras jako beloch, tak jsou to sekery na celej zivot..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od K4cer »

Jason: mám malou Hultafordsku (asiTreking, 500g/370mm), už asi 8 let.

Původně sem ji docela dost nosil na čundry, teď už sekyru netahám, jen výjimečně.

Krom toho mám ještě štípací Husku, ale myslím že to je taky Hultafordska, převlečená.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Baca »

Do SZ ti poslam link na Hultaforsky za zhruba rovanku cenu ako tie oranzove PET sekerecky :-)

ANo Hultafors, Granfors a ostatne KOVANE severske sekery su nafurt. Musis sa o ne starat, brusit, udrziavat mastne, pretoze je to poctove uhlikate zelezo. Ta moja je na sekenie stinanie. Nabrusenu ju mam na "horsie"holenie, dalo by sa ovela lepsie, ale som lenivy :-) Trvalo mi ju vylestit (aj tak nie dokonale, ako by mala byt). Toporo je z jasena, ak ho naschval nerozdrbes vydrzi dlhsie ako clovek ktory ho pouziva. Jediny typ fiskarksy s kotoru sa mi dobre pracovalo je stredna kalacka, taka menisa podla mna tabornicka kalacka. Inak s tymi co s tvaria ako bezna sekera je rubat ocistec. S tou mojou 1.2kg som okrem stinania stromov aj vyrabal napr. tlk k froe, upravoval poriska do motyky hrabli ryla z lieskovych hrubych prutov a kmenov, stiepal borovicu a smrek na tenke dosky ( asi 70cm dlhe, hrubka 2cm). DObru spravne nabruseny a vylestenu sekeru pouzijes okram stinania a rubania aj na jemnejsiu pracu - stredne hrube opracovanie dreva. Lepsia by na to sice bola tesarska sekera, ale tu este nemam. :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sekera

Příspěvek od proforma »

Baco, muzes mi pls tak poslat link na ty levnejsi Hultaforsky? Videla jsem je na vystave, mela v ruce a dost me okouzlily, ale i s vystavni slevou se mi za malou sekeru davat tisicovku nechtelo. Vim o firemni prodejne v Praze. Porad to hodne zvazuju, byt to levnejsi, uz nevaham :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Jason »

Super diky za link. Mrknu na to a pripadne objednam.. Maji je tady i u nas ale cenove vazne nesmysl...

Ale diky moc za recenzi, presne jsi mi potvrdil co jsem si o ni myslel.. Myslim ze jeste dneska objednam :D
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Sekera

Příspěvek od Venet »

A správne ste poznamenali, že Husqvarna sekery sú prezlečené hultaforsky. Ručne kované, len tam vyrazia iné logo. A hultaforsky ( ateda aj husqy) sú fakt vynikajúce. Nafurt... A Bača, tú tesársku si kúp! Odporúčam. Je parádna.
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Baca »

AJ Stihl mal kedysi podobne sekerecky sice s Logom Stihl, ale boli to Gransbergy :-) Takmer raz tak drahe ako Hulty :-) Je vsak nutne povedat, ze Gransbergy su fakt o nieco lepsie vypracovane ako Hultaforsy. ANi nie tak kvalitou zeleza, ci kovania. Len su lepsie dokoncene. Finis je dotiahnutejsi :-)
Prežiť !!!
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Cep »

Máme doma (panelák) 2 malé tábornické sekyrky, které žena přinesla do manželství. Teďka tak akorát pro kluky.
Jsouu starší a léty se trochu začala sesychat topůrka,chtěly by upevnit. Zároveň to není tak hrozné (a hlavně se mi nechce) aby bylo potřeba je měnit (nehledě k tomu, že by se musely tporůrka vyrobit na míru).
Neměl byste někdo návod, jak a čím je upevnit?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od K4cer »

V lepším železářství zakoupíš toty kovový klínky na upevňování topůrek, a namlátíš je víš kam.
Levný, funkční, ověřený.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od K4cer »

Edit: je lepší koupit menší a dát dva příčně, než jeden větší podélně.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Cep »

Nenamlátím. Topůrka jsou malá a přes stávající klíny se další nevleze..
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Baca »

Stare kliny opatrne odvrtat, toporo jemne vyrazit, odporucam naolejovat trebars lanovym olejom ( oskrabat stary lak a spinu a naolejovat cele, pekne vyhladit) a znova narazit s novymi klinkami :-) Popri tom aj hlavy okartacovat, smirglom dolestit, nabrusit (spravne) a sekerecky ako nove :-) Inak do starych toporov by som radsej dal kliny drevene a zafixoval slusnym lepidlom :-) (tazke v tomto pripade pozor a nenaolejovat povodne diery po klinoch :-)
Prežiť !!!
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Sekera

Příspěvek od turista »

V poslední době prodávají kulaté klínky s dírou, dělají je ve více velikostech. vřele doporučuju. Dají se koupit od 10 Kč.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Cep »

Tak po té co jsem v poslední době vyndával 2 zlomená topůrka (léty prožraná červotočem), tak do odvrtávání klínů bych asi nešel...
Ale s lněným olejem obecně počítám.
Není řešení zalít nějakým epoxidem?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Baca »

Mozes tie topora pomaly vyrazit aj s klinmi, len to bude dlhsie trvat. Musis ich vyrazat cez nejake drevo, nie priamo kladivom. Epoxy nie je dobry napad. Epoxy je krehke a pri pouzivani sekery sa rozdroli. Ja na lepenie aj kovovych klinov pouzivam DUVILAX ale nie ten na drevo, ale ten na penetraciu do betonu :-) zostane trosicka plasticke a nerozbije sa.
Prežiť !!!
Odpovědět