Sekera

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Sekera

Příspěvek od Maximus »

http://www.raymears.com/Bushcraft_Produ ... orest-Axe/

Je tam spousta pěkných "reklamních věcí", ale co mě nadchlo, tak je ta sekera (respektive její cena :D ). Mám ji v plánu v budoucnosti koupit, protože je opravdu skvělá. Má to být originál GRÄNSFORS BRUKS Sweden, jen s logem Raye Mearse (což mi až tak nevadí :) ). U nás cena originálně signovanovaného modelu malé lesnické sekery (identická s touto) je minimálně 2310 kč, bez poštovného. Bylo by fajn, kdyby se našel někdo na společný nákup, mají nějaké množstevní slevy ;).

Na štípání dřeva na zimu mám Fiskars 1500 Pro a Fiskars 2400. Na takové to domácí sekání malou Fiskars 600. Jejich obrovskou výhodou je jejich téměř nezničitelné polyamidové skelnými vlákny vyztužené topůrko.To je lehké a sekera je otimálně těžká na "hlavu" a ergonomie ostří je dobře optimalizovaná na štípání. Ale abych jenom nepěl chválu, tak až na F2400 se "nesmí" použít jako kladivo či klín. Rovněž materiál sekery rozhodně není žádná špička a vzhledem ke konstrukci nejde dodatečně překovat a zakalit. Obecně ale Fiskarsky jako sekery určené převážně na štípání rozhodně doporučuji (pokud si dá člověk práci, tak přes menší netové obchody jdou kopit o dost výhodněji, než někde u "Bédy Trávníčka".

Jako opravdovou "survival sekeru" s univerzálním použitím beru klasické švédské značky Gränsfors Bruks AB (asi nejpečlivěji zpracovaná, ale taky si nejvíce připlatíte za "značku"), Wetterlings (u nás koupíte pod značkou Husqvarna) a Hultafors.

Vše jsou kvalitativně srovnatelné ručně kované sekery z toho nejlepšího materiálu (kvalita švédské oceli je legendární a jelikož mám pár kousků různých nástrojů doma - jejich "rodokmen" sahá až do doby první republiky, tak mohu potvrdit).

Jak budu mít cestu kolem, tak si chci koupit i tuto:
http://www.lignusfm.cz/husqvarna-sekera ... 70072.html
http://www.husqvarna-stanek.cz/index.ph ... slusenstvi (pro Pražany)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Sekera

Příspěvek od Venet »

no ja mam tuto, a je to taka mala na survival/kempovanie - Este som ju sice neskusal lebo ju mam tyzden aj s cestou ale som z nej nadseny. Prisla krasne nabrusena no nadhera...
Přílohy
1591673.jpg
1591673.jpg (11.53 KiB) Zobrazeno 33743 x
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Sekera

Příspěvek od Karlos »

Venet: ...z ceho je, vypada jako nerez? Klidne sem hod odkaz na eshop, je moc pekna.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Sekera

Příspěvek od Venet »

hmm, myslim ze neni nerez, aspon to nikde nepisu -

http://www.grube-shop.de/de/Fachkatalog ... edertasche
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Sekera

Příspěvek od alibaba »

Sekera by nemela byti nerez aja jdu do vrtule, kdyz vidim jak ty mece rimskych vojaku a vsechny jsou nerez ....zatimco nerez ocel byla vymyslena az roku 1900 na kanony, nebot nerez ocel je pevnejsi.....

Sekera je delana kovana pomerne z mekke oceli a jako ostri se dava jen platek vysoce uhlikove oceli co se tam zakova a jako platek oceli se tam muze zakovat treba i damasska ocel a neda do kyseliny, tak vrstvy nejsou videt .....
Uhlikova ocel se dostave opetovnym povanim a nahrivanim a tak se do zeleza dostana uhlik ,ale to zabere cas a praci a tak tady se tomu snazili vyhnout pri vyrabeni nastroju a tak ocel plna uhliku se dava jen na ostri sekery .....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Sekera

Příspěvek od Karlos »

Tuto home-made sekerecku mi jeste za totace udelal muj otec kdyz jsem byl jeste pionyr, od te doby me provazi na cestach...
Přílohy
sekerka-pionyr.jpg
sekerka-pionyr.jpg (16.87 KiB) Zobrazeno 33666 x
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Sekera

Příspěvek od Josef »

Pěkná "pionýrská" sekérečka. Pokud se neztratí, určitě ji bude úspěšně používat nejedna generace... ;)

K té horní lesklé "nerezové"...
Nemyslím, že by to byla nerezová ocel. Nedržel jsem ji sice v ruce abych ji prozkoumal, ale myslím si, že je to spíš trik výrobce vycházející ze zásady že vzhled prodává. Výrobce normální ocel přeleští na smirkové brusce a lehce přelakuje bezbarvým lakem nebo jen přestříkne olejem WD40. Svou výhodu to určitě má - hladký nástroj lehce vniká do sekaného materiálu.

Já beru na tábory většinou sekeru "pobíječku" (tvar k vidění např. na http://www.cestadreva.cz/images/kovane- ... jecka2.jpg), protože dost často potřebuji otesat nějakou rovnou plochu a tahle sekera, tím, že je nesymetrická, to zvládá docela dobře (pokácet strom nebo polínka na oheň samozřejmě umí taky).

Ještě doplním, že dlouhodobým kováním se sice ocel zpevní (změna struktury, zjemnění krystalů), ale rozhodně se v obyčejné kovářské výhni nenauhličí. (Ve výhni není dostatečně "redukční" prostředí. Naopak je nebezpečí, že se z materiálu různé legůry vypálí a materiál zdegraduje. Proto je zájem kovat při co nejmenším množství ohřevů a co nejrychleji - rychlé kování vytváří teplo, takže polotovar chládne pomaleji). Dříve se na ostří sekery kovářsky navařoval plátek uhlíkové oceli, která zbyla buď ze starého otupeného či zlomeného pilníku nebo ze sekáče (majzlu), prostě se zužitkoval odpad. Dnes by šel docela dobře použít třeba i rozseknutý a narovnaný kroužek z nějakého většího kuličkového ložiska, i to je hodně kvalitní a tvrdá ocel. Ale není potřeba zacházet tak daleko, protože dnešní nové sekery jsou nejčastěji z ušlechtilé oceli celé. Alespoň ty české a taky ruské, které tu mám. Ani se moc nedivím, protože rozdíl ceny mezi běžnou konstrukční ocelí a ocelí ušlechtilou je nanejvýš řádu desetikoruny na kile, zatím co kovářské navaření jiného matriálu by jako energeticky náročná technologická operace vyšlo podstatně dráž a ještě navíc nedávalo stoprocentní záruku. Výrobce celkem logicky šetří. V tomto případě je to pro zákazníka velké štěstí, protože sekera snese více překutí i broušení, než jí nějak výrazněji rozměrově ubude. Je však potřeba na to dávat pozor, protože právě kvůli ušlechtilému materiálu některé dnešní sekery nesnesou zakalení do vody - vznikají hluboké trhliny v ostří a musí se proto raději přednostně kalit do oleje. A teprve, kdyby z oleje nevyšla dostatečně tvrdá, zkusit to znova opatrně do vody. Obráceně to uděláte jen jednou a můžete sekeru zahodit. Zda je sekera celá z jakostního materiálu poznáte snadno. Když "líznete" bruskou ostří, vznikne mohutný a dlouhý snop bohatě rozvětvených jisker a když "líznete" sekeru vzadu u oka vznikne stejně mohutný snop. Pokud jsou jiskry u oka podstatně menší, pratší, přímé a málo rozvětvené, je jasné, že je sekera ze dvou druhů materiálu.
Naposledy upravil(a) Josef dne 08.04.2011 7:50, celkem upraveno 3 x.
karel22
Příspěvky: 97
Registrován: 19.02.2011 15:13
Pohlaví: muž
Bydliště: Olomouc

Re: Sekera

Příspěvek od karel22 »

Výborně se mi osvědčila sekera BAHCO. Zakřivené jasanové topůrko sekery upevněné rýhovaným klínem z uhlíkatých vláken. Oko sekery je poněkud širší než u jiných seker. Štíhlé ostří sekery umožňuje snadné odvětvování.
Přílohy
Bahco.jpg
Bahco.jpg (2.72 KiB) Zobrazeno 33644 x
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Sekera

Příspěvek od Slick7 »

Já mám teda Fiskars X5, je to ta nejmenší a jsem s ní max. spokojenej, je lehká a výrobce dodává už přímo s kvalitním šitým pouzdrem! Ostrá čepel kovaná z kvalitní finské oceli je potažená vrstvou PTFE pro zvýšení účinnosti.
Sekeru doporučuji kombinovat s pilkou, ušetří vám důležitý čas a námahu, velmi často využívám tam, kde bych se se sekerou zbytečně mlátil. Opět doporučuji Fiskars, čepel z kalené oceli je dlouhá 160 mm a seženete ji už za 300,- váha 95gramů!! Fakt mám už dva roky, dělám s ní často, v sadě, nebo při kempování, atd a je pořád perfektně ostrá, velmi se mi líbí hlavně to, že se dá zasunout do rukojeti, čimž chráníte čepel a věci okolo ní, a je velmi skladná, máte ji klidně i v kapse u kalhot a řeže fakt skvěle, kdo koupí, neprohloupí. Letos jsem to nakoupil i jako vánoční dárek pro tchána, protože se mu to fakt moc líbí.

Obrázek
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

muzu se zeptat, proc se nemuzue fiskars pouzit na zatloukani? :-O
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

prave rozmyslim jakou sekeru koupim, fiskars nebo Hultafors? poradte...jeste jsem se chtel zeptat, cim sekery brousite? vsiml jsem si, ze fiskars na to dela takove udelatko...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera

Příspěvek od Fabulous »

Rainier Wolfcastle píše:muzu se zeptat, proc se nemuzue fiskars pouzit na zatloukani? :-O
Protože bys dříve nebo později rozbil topůrko a chtěl uplatňovat reklamaci. Výrobce se jen chrání proti potencionálním vychcánkům (tím samozřejmě nemyslím tebe).
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

tak topurko bych rozbil tim, ze bych byl levy jak savla a netrefil se...takze je to jen kvuli reklamaci? takze kdyz si fiskarsa koupim tak vklidu zatloukat muzu? tak ted si mi jeste vic zkomplikoval vyber :-(
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Sekera

Příspěvek od Roman »

Mám Fiskars X7, od výrobce je fantasticky ostrá. Koupil jsem si k ní i originál za dvě stovky brusič, zatím jsem ho nemusel použít, spíše doma na kuchyňské nože pro manželku.
Před vánoci jsem z dřevěných palet stavěl kompostér, se synem, a protože jsme měli jen jedno kladivo a jednu Fiskars, tak jsme ji příležitostně použili na zatlučení stovkových hřebíků. Bez problému, nic nepopraskalo, sekyra je stále jako nová.
Tahle sekyra je pro domácí použití fantastická, běžně ji nosím i na vandr do hor.
Co se týče velikosti, X5 jsem si netroufal koupit, přišla mi malá.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

ve vyberu mam x10/11 a Hultafors v podobne velikosti. nemuzu se rozhodnout. Fiskars bych mohl mit prez firmu za cca 550,- Hultafors by stal kolem 900,-plus postovne. Osobne jsem sice nevyděl zničený fiskars pri beznych cinnostech (jen pri extremnich zkouskach zivotnosti a to co zvlada, klobouk dolu), ale stat se muze cokoliv a pri prasknuti topora je uz sekera k nicemu, zato u Hultaforse vymenim toporo. Urcite nejaky vliv ma i vzhled, kdy fiskars je takovy futuristicky a Hultafors spis "zalesacky" co je pro me dulezite, aby se sekera dala pouzivat k zatloukani. Ne na hrebiky, od toho mam kladivo, ale na stanove koliky bych ju urcite pouzival
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Sekera

Příspěvek od Roman »

Rainier Wolfcastle píše:.. co je pro me dulezite, aby se sekera dala pouzivat k zatloukani. Ne na hrebiky, od toho mam kladivo, ale na stanove koliky bych ju urcite pouzival
Právě na ty stanové kolíky ji také používám, perfektní řešení - už druhou sezónu. Že by praskla, tak to ani náznakem. Toho bych se nebál. Mimochodem, nic lepšího na zatloukání kolíků jsem nenašel. A používám ji i na vytahování některých kolíků, co jsem zatloukl tak hluboko, že nejdou vyndat. Stačí povystrčit kolík špičkou hrany kovové části sekyry, zatáhnout (podobně jako při vytažení hřebíků) a stanový kolík je venku.
K sekyře se chovám slušně, žádné sekání do hlíny apod. Od té doby, co ji mám, kudy chodím, tudy ji jenom chválím. Ta velikost X7 je pro mně ideální i na několikadenní vandry.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Sekera

Příspěvek od peteres »

Doporučil bych pořídit si jak klasickou sekeru s dřevěným toporem tak i fiskarsku nebo podobnou. Fiskarska je sice nezničitelná, ale až ji zničím a nebude k sehnání další, tak přijde na řadu klasika a budu jen brousit a měnit topora.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sekera

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

klasickou mam no name kterou vozim pernamentne v aute.

Vybiram z techto:

http://www.brtrade.cz/product/fril-trek ... ekera-165/
http://www.eproton.cz/sekera-fiskars-x1 ... 78249.html
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Sekera

Příspěvek od Roman »

V paneláku se mi vždycky dřevěné topůrko seschlo, takže sekyra klouzala při prudším pohybu - nejhorší to bylo vždy o vánocích, když jsem potřeboval přiseknout vánoční stromek do držáku.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera

Příspěvek od Fabulous »

Ono tim zatloukanim u Fiskarsu spis mysleli klinovani a hrube mlaceni, ktere ti roztemuje telo sekery a topurko tam potom praskne nebo se nejak uvolni. Nejake hrebiky a stanove koliky to musi snadno vydrzet.
Odpovědět