Sekera

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Sekera

Příspěvek od Bill Masen »

jen se přidávám do party "svět je plnej otvíráků" :hi
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od K4cer »

O/t: byste mohli tomu votvírání založit nějakej fanclub, bo mi pomalu přestávaj dělat paštiky v normálním vobalu a všechny je nahrazujou ty alobalový trhací pro levoruký metrosexuály :tmi
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Allforsurvival
Příspěvky: 37
Registrován: 31.07.2017 21:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Turnov

Re: Sekera

Příspěvek od Allforsurvival »

Aspon jsem trosku ozivil debatu :D :rofl

Samozrejme mrknu :)

Dekuji za RADY! :rock

Ale jako nouzovka na něco se vždycky hodi :D Hlavne abych se s ni neprizabil drive, nez se něco po.... :D
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera

Příspěvek od Serža »

taky jsem nedávno řešil malou sekeru na čundry+do auta. nakonec jsem za shell body koupil tu nejmenší Fiskarsku a bohatě stačí...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Sekera

Příspěvek od viktor »

no prave Fiskarska je na tohle nic moc :-) Fiskars je supr sekera, ale je tvrda a celkem krehka, od sekery do auta cekas vse mozne jen ne to ze se ti stipne az s ni budes busit ala kladivem nevim do ceho. Fiskarsky si setrim na drevo. V aute mam asi Hechtku, proste lacinou sekeru s platovym topůrkem hozenou u rezervy. Je mi jedno jestli zrezne, ma zuby a není zrovna nejostrejsi.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera

Příspěvek od Serža »

no, je fakt, že jí používám víc jako kladivo...ale jak píšu výše - byla "zadarmo" (za shell body za tankování služebního auta)...tak jsem si moc nevybíral (nic jinýho užitečnýho neměli)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Vladimir »

No neviem, ale ja akosi tým "novým" sekerám s "plastovými" rúčkami a podobne neviem prísť na chuť. Za mňa jedine osvedčená klasika, normálna sekera s drevenou násadou.
Vladimír
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Sekera

Příspěvek od venca_h »

Také preferuji klasiku - dřevěné topůrko. Nicméně na trvalé vožení v autě má ten ošklivej plast jednu výhodu - nesesychá.
Letos mi během léta ulítlo kladivo a palice, v terénu to drobet nas...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sekera

Příspěvek od bivoj »

Vladimir píše:No neviem, ale ja akosi tým "novým" sekerám s "plastovými" rúčkami a podobne neviem prísť na chuť...
Dal bych ti sekat/štípat přes víkend dřevo fiskarskou. A poté za týden další víkendové sekání/štípání, ale mohl by sis vybrat mezi fiskarskou a "tradiční". Pokud nejsi masochista, tak bys na "osvědčenou klasiku" velmi rychle zapomněl.

Znám spoustu lidí, kteří přešli z klasik na fiskars, hlavně při opravdové práci se dřevem. Neznám nikoho, kdo by následně přešel z fiskars zpět ke klasice.

Poznámka - nejsem nijak spjat s firmou Fiskars. Ale stejně jak tvrdím, že Glock dělá v současnosti jedny z nejspolehlivějších a nejlepších pistolí, tak tvrdím, že Fiskars dělá v současné době jedny z nejlepších seker.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sekera

Příspěvek od Hohepa »

Nóóó vono to není tak úplně černobílý...
Je fakt že technologický pokrok je nezastavitelný i v technologii výroby seker..
ale stejně jako třeba v autech kde starého žigulíka si člověk v garáži opravil sám a moderní auto s několika desítkami mikroprocesorů kolikrát neopraví ani v servisu...

tak stejně je zlomená Fiskarka na vyhození.
Von stačí jeden nešikovný debil co se párkrát trefí do špalku topůrkem místo hlavicí :head
Klasiku si při trošce zručnosti rozpadlík opraví klackem a nožem a při velké zručnosti ani ten nůž nepotřebuje :angel

Jasně fiskars má nejlepší umístnění těžiště a dutá plastová rukojeť nejlépe pohlcuje vibrace z úderu...

ale rozpadlík už z principu svého životního postoje by si měl klasiku hýčkat a vážit si jí neb klasika je defakto nezničitelná a přežije několik generací. Sám si takto hýčkám jednu co vykoval můj praděd - kovář v 19. století. Kolikáté má topůrko netuším , naposled ho měnil můj otec když mi bylo 12 a ostří asi bude o pár milimetrů ubroušené ale má duši a svůj "příběh" . Pokud budu balit na exodus a víc jak jednu samo neunesu, tak zahazuji fiskárs :rock
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sekera

Příspěvek od bivoj »

On psal Vladimir, že jim "nevie prísť na chuť" - spíš jsem to pochopil, že zatím s žádnou ještě dlouhodobě nepracoval. Samozřejmě, že vše co píšeš je víceméně pravda, nicméně v tom příspěvku nahoře jsem nebral v úvahu nějaký hardcore scénář s nutností toho, aby sekyra přežila i přeražení topůrka. (BTW, ono to s tím přeražením u fiskarsky nebude tak horké - tu nejstarší mám už více jak 10 let a zažila si svoje - toporo v oblasti hlavy řádně omlácený a na pár místech trochu vyštíplý, neboť s ní prakticky každý týden sekal opravdu kdekdo /osadní sekyra/, a zatím drží a seká jako nová...)

U nějakého hard scénáře pak platí samozřejmě, že pro případ "rozpadu fiskarsky" je mít třeba k dispozici i klasiku. Ale v současnosti už bych s klasikou pár kubíků prostě zpracovávat nechtěl... ;-)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera

Příspěvek od Serža »

kdybych fakt v PA řešil zprovoznění zničený fiskarsky, tak z toho vydrbu ten plast a navařím tam trubku, kterou bych následně omotal nějakou kůží...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od K4cer »

... za předpokladu, že ji máš čím navařit a že to bude držet.

Ale to je opravdu zoufalý řešení a velmi doporučuju si práci s trupkou místo násady vyzkoušet. Kolega má kalač na trubce (používanej více jako klín než jako sekyru) a já jsem zvědavej jak vopice, takže sem si to samozřejmě zkusil a zjistil jsem že naši předkové nebyli ůplně blbí, dyš ty násady z trubky nedělali.

Já mám jeden krumpáč s navařenou pětičtvrtkou místo násady, a je to výborná věc když je potřeba fakt hrubou sílu, otvírání kanálu třeba, ale kopat se s tím vážně nedá.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sekera

Příspěvek od proforma »

Dotaz: chci napustit nove topurko lnenym olejem kvuli konzervaci. Je pro tento ucel rozdil mezi cistym lnenym olejem (at uz potravinarskym, nebo tim, co prodava napr. Hultafors) a fermezi? Jde mi hlavne o konzervacni ucinky a o to, aby to potom v ruce neklouzalo nebo naopak neprijemne nelepilo (nechytal se na to prach) apod. Lakovat to nakonec bezbarvym lakem asi nebudu, to uz se mi zda zbytecne, navic bych pak nemohla v pripade potreby opakovat olejovani, takze proto dotaz na "vysledny uzitny povrch" tech dvou variant.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Strelec45 »

Fermež lepí furt, tu nebrat. Možná ještě zvážit olej na dřevěný nábytek, ale zkušenost nemám. Jen nápad... :angel
Edit: aby to nevyznělo chybně na zahradní nábytek...
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Baca »

Lanovy olej, natriet nechat dne dva nasiaknut, zasa natriet nechat den, vylestit ( nie velmi, len dokladne otriet) a nechat tyzden dva zasychat. V pripade nutnej potreby sa da s tym pracovat po dvoch dnoch. Potom bude treba zasa napustiti olejom po chvili otriet a nechat zasychat. Neskor raz rocne natiret otriet zaschnut :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Sekera

Příspěvek od Venet »

Nooo, neviem akú fermež si mal, ale fermež je v podstate ľanový olej s terpentýnom. Terpentýn spôsobuje to že to je redšie a lepšie vsakuje hlbšie do materiálu.
Proforma, kúp si klasik ľanový olej, a terpentýn. A namiešaj si podľa potreby, či to potrebuješ aby viac vsakovalo alebo aby to bolo hustejšie.
Bivoj, tak tú starú si stráž. Ja som videl už dve prasknuté násady na fiskarse. Holt pokrok a znižovanie ceny nezastavíš...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sekera

Příspěvek od štaflík »

Lněná fermež ale lepí fest. přidával jsem jí trošku do vápna, když jsem bílil chalupu. Ostatně proto se tam dává, aby to to vápno hned nesetřelo a neopršelo tak rychle...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Baca »

Fermezou sa kedysi osetroval okrem ineho aj nabytok. DNes je problem v tom, ze zasycha niekolko tyzdnov :-) Dnes je pozadovane pol hodinu po natreti vytvrdene a pouzitelne :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sekera

Příspěvek od bivoj »

proforma píše:Dotaz: chci napustit nove topurko lnenym olejem kvuli konzervaci. Je pro tento ucel rozdil mezi cistym lnenym olejem (at uz potravinarskym, nebo tim, co prodava napr. Hultafors) a fermezi?...
JE tam rozdíl, fermež nebrat!!! Jen čistý lněný olej. Vše ostatní, jako například postup při napouštění, už jsem popsal o tři stánky vzad: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 80#p103926.

Pozn - je to opravdu běh na dlouhou trať, ale takto poctivě napuštěné topůrko téměř nesesychá (páč ho částečně stáhne už ten olej) a pokud ho někdo nepřerazí, tak je na věky.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět