Polní láhve

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní láhve

Příspěvek od Venet »

1L polna flasa antikorova - US New Generation vaha - 161,7g
1L polna flasa plastova US - 97,2g
zelezne pitko na US flasu - 161g
obal na US flasu (original) + 2x ALICE klip - 156,9g
CSLA 0,75L polna flasa - 159,7g (obal na csla flasu sa mi nechcelo hladat - je tam filc +remene, myslim ze to bude okolo 90g)

Tak si vyberte.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Polní láhve

Příspěvek od Centurion »

http://army-shop.cz/produkty/jidelni-po ... /7889.html Řekl bych že serie Gerber Bear Grylls to začíná trochu přehánět. Docela by mě zajímalo co na tom stojí 1100 kč.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Polní láhve

Příspěvek od DeadMan »

no vždyť to tam píšou že je naprosto nezbytná :lol:
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Polní láhve

Příspěvek od Roman »

U mne jednoznačně MSR Alpine Bottle z nerezové oceli. Pít se dá voda i po několika dnech, dobře se chytá za ouško a hlavně se k ní zašroubuje i mechanický filtr na vodu.
Kluk mi ji neustále bere na odpolední hrátky, líp se mu z ní pije, než ze sigg. A působí víc chlapsky.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Polní láhve

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Já používám švýcarskou, zatím plná spokojenost. http://www.armyeshop.cz/detail-jidelni- ... zbaleno=10
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Polní láhve

Příspěvek od EBE »

Ja neviem, ale do hliníku by som už nešiel, je síce fajnový a na hocičo..ale dosť mi bolo na vojne, taktiež v amerike kde všetko je pomaly na hliníku je maximálne zastúpený Alzheimer...
Ani lyžičku do huby, radšej vystrúham drevenú a nebrnia zuby ;)
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Polní láhve

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Ono vždy záleží, jak často a dlouho ten hliník se používá. Má výhodu, že je lehký a dá se v něm ohřívat. Vnitřek té lahve je potažen, takže čistý hliník je jen ten pohárek.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Polní láhve

Příspěvek od felix5 »

však oni za pár let zjistěj že nerez způsobuje to a to :-D
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Polní láhve

Příspěvek od EBE »

To je fakt, mám plastovú v plátne s ventilčekom, otvoril som ju po pár rokoch a bolo to cítiť, ale čo človeka nezabije to ho posilní ;)
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Polní láhve

Příspěvek od Leto II. »

Pěkné srovnání http://www.backpackingreports.com/backp ... omparison/

Pro neangličtináře + moje postřehy:

Měkký plast (camel bag, kompresní lahve, PET lahve)

Výhody – nízká hmotnost, možnost po použití zmenšit objem, viditelný obsah/znečištění
Nevýhody – nízká odolnost, špatné čištění, uvolňování škodlivin, nemožnost dát na oheň

Tvrdý plast (Nalgen)

Výhody – nízká hmotnost, odolnost, snadné čištění, odolnost proti pachům
Nevýhody – nemožnost dát na oheň, i tento plast může teoreticky uvolňovat škodliviny

Hliníkové lahve (Sigg, vojenské)

Výhody – nízká hmotnost, vysoká odolnost, možnost dát na oheň, kvalitní uzávěr
Nevýhody – není vidět obsah, špatné čištění, škodlivost hliníku

Nerezová ocel

Výhody – vysoká odolnost, možnost dát na oheň, kvalitní uzávěr, bez škodlivých látek
Nevýhody – není vidět obsah, špatné čištění, vysoká hmotnost

Titan

Výhody – vysoká odolnost, možnost dát na oheň, kvalitní uzávěr, bez škodlivých látek, nízká hmotnost
Nevýhody – není vidět obsah, špatné čištění, nasere, když ji ztratíte

Záměrně nepíšu do parametrů cenu, protože to je pak každého věc podle ostatních parametrů a vlastních možností. Pro někoho je hodně 300 korun, pro někoho je málo 3000.

A v tabulce (příloha)

Osobně mi z toho vyplývá ideální kombinace dle MacGyvera – PET lahev + tvrdá lahev (jen místo hliníku titan).
Přílohy
lahve.jpg
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Polní láhve

Příspěvek od BOGOVIK »

Jenom pro me, v cem je tvrde plast lepsi na cisteni nez ocelova lahev? Do ocelove alepspon muzu nalit vrouci vodu bez toho aby se ji neco stalo, tj. desifikovat jinak nez lihem apod. Pristup do vnitrniho prostoru stejne u obouch...

Odolnost Nalgen lepsi jak PET lahev? NEvim me PET plna vody spadla na skalu a krome skrabance na plastu nic. Nalgen mi praskl kdyz se hodil batoh na skale-PETka vydrzela(koupen u HUDY). PEtka melo dostat minimalne jedno +, ale dle mojich zkusenosti je lepsi PET jak nalgen.

Tyto dva body me hooodne nesedi v te tabulce.
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Polní láhve

Příspěvek od Leto II. »

Do Nalgenky taky můžeš nalít horkou vodu a vydrží to, má větší hrdlo, než většina ocelových a vidíš dovnitř na případné usazeniny.

Jinak máš pravdu, to hodnocení je částečně podle toho článku, jen částečně podle mých zkušeností.

U té odolnosti je moje chyba sloučení PETek a kompresních/camel bagů. Samozřejmě je PETka odolná proti pádu a tlakům ve směru největšího zatížení (shora dolů, aby se daly vozit štosované). Na plechovky od coly si taky stoupneš shora, ale zboku je zmuchláš rukou. Jde spíš o obecnou odolnost, když na to v batohu bude tlačit z jedné strany nůž v pouzdře a z druhé esšus, nebo když na to zboku stoupneš.

Ale jak vyplývá ze závěru, PETky rozhodně nezatracuju, spíš naopak.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Polní láhve

Příspěvek od felix5 »

Tak sem se stal šťastnym vlastníkem svojí první polní láhve a to US NEW Generation . můžu upřímě říct že mě nezklamala. trochu sem se bál uzávěru kterej na fotkách vapadal jako z gumy . ale je plastovej a poměrně bytelnej. taky sem myslel že gumovej povlak je napečenej plát gumy na způsob smršťovačky ale je to gumovej nátěr. flaška se s nim drží uplně skvěle bohužel ale odpadá možnost vařit vodu přímo v ní .
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Polní láhve

Příspěvek od big bang »

Nevie niekto poradiť kde zohnať nerezovú fľašu na vodu a poprípade poľnú plastovú, ale hrnček nie hliník ale nerez? :clap
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Polní láhve

Příspěvek od felix5 »

třeba tady : http://www.army-shop.cz/produkty/jideln ... v/184.html
a lahev si tam v nerezu najdeš taky. obaly maj taky ale za sebe můžu říct že se to pítko nevleze do tohohle obalu pokud nejsi opravdovej švarcenegr : http://www.army-shop.cz/produkty/jideln ... /2515.html
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Polní láhve

Příspěvek od viktor »

si po letech ruzneho cestovani myslim, ze polni lahev ma stale sve misto
PETka je sice lakava nahrada ale ma sve meze a omezeni, Naprikald je desne neskladna, proste tvar neni nic moc. Dale jeji pouziti je jeen docasne a potom vyhodit, coz kdyz jich je dost nevadi. Pouzivame je stale kdyz je zapotrebi nekam dotahnout vodu. Proste jen na jednu cestu, potom jdou bud slisovat a odnest ci spalit.
Vyzkousel jsem nekolik druhu polnich lahvi az jsem se dopracoval k tomuhle.
Musi jit postavit a musi byt spolehlive uzaviratelna. Takze ani ani nasi ani ruskou podle me nebrat.
Material je celkem jedno, jen to nesmi byt tezky.
Myslim si ze uvolneni nejakych latek z platu ci al do vody neni vzhledem k prumerne dobe skladovani obsahu nijak moc zavadny.
Takze co pouzivam ja.
Klasickou US polni flasku a nerez pititkem a varicem na suchy lih
hlinikove pititko neni dobre, z hliniku se proste neda pit teple napoje, spalis si hubu
varic je od miltechu, normalne je nasazen na pititku, kdyz ho otocis dela zavetri a drzak pro pititko. Funguje to celkem ke spokojenosti.
potom mam jeste jednu a to na 2 l neco takoveho http://www.army-surplus.cz/detail/1809?
original je solidne vyroben a flaska je mekka a pruzna. Miltech kopie maji tvrdou flasku a siti popruhu pres rameno stoji za prd. Kdyz to ale srovnas vedle sebe s 2 l PET tak pochopis jak je tvarovani PET prostorove nestastne.
Na vikendovou akci ti staci tahle sestava pokud nepredpokladas ze nekde narazis na vodu.
viktor
Uživatelský avatar
drymli
Příspěvky: 62
Registrován: 26.04.2012 10:12

Re: Polní láhve

Příspěvek od drymli »

Toho hliníku u SIGG bych se nebál...
Výrobní postup:
1. Výchozím bodem výroby je odlitek hliníku o tvaru hokejového puku.
2. blablabla
3.
4.
5.
6. Vnitřek láhve je vystříkán chuťově neutrální glazurou splňující potravinářské parametry a vypálen.
7.blabla
8.
9.
10.
viz:
http://www.sigg.cz/cs/o-znacce/technologie

Poslední odstavec:
V řadě SIGG EcoCare se vnitřní stěna lahve pokryje tenkou vrstvou polymerního práškového laku, ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Polní láhve

Příspěvek od sigmark »

některý dražší lahve a camel-baky se taky zevnitř potahují nějakou baktericidní pryskyřicí. Mimochodem už ta švýcarská M32 (prabába siggovky) je zevnitř lakovaná aby se zabránilo vyplavování nějakých hliníkových bordelů do vody. Švýcaři umí přemýšlet
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní láhve

Příspěvek od Venet »

Ale asi aj tu platí, že asi sme odpadkový kôš európy. Keďže moja Sigg fľaša začala pod závitom korodovať. Alebo, holt soudruzi ze švícar asi někde udělali chybu....
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Polní láhve

Příspěvek od Terminated Account »

Jsi si jistý, že ta tvoje Sig lahev, kterou zatracuješ už několikátým příspěvkem byla originál? Kopií a padělků se prodává hromady.

Jinak nevím, pokud se bavíme o hliníkových nádobách, jak zásadní je rozdíl mezi hliníkovou slitinou Sigovky, polní lahve nebo třeba ešusu. Podle mě je to velmi podobná slitina, která bude mít velmi podobné vlastnosti. Společným jmenovatelem těchto materiálů je citlivost na znečištění. Organické znečištění může s materiálem reagovat a doslova ho sežere.

Nezapomněl jsi v té lahvi nějakou tekutinu, která s ni udělala nepěkné věci?
Odpovědět