Přenosná elektrocentrála

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

Hoši, existují malinké a fakt tiché elektrocentrálky (1kW), ale "skoro zadarmo" to rozhodně není...
V ranku malých centrál s minimální spotřebou můžu z osobní zkušenosti doporučit Hondu. Ale zapomeňte na čínské ceny, taková centrálka je za circa 30 - 40 tisíc.
(např: https://www.hondastroje.cz/industry/ele ... aly/eu-10i)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Bill Masen »

Jo Bivoji, to je kurva drahá nabíječka na mobil. To bych asi v kufru nenechával. Když to tak doma napočítám, tak máme 10 věcí,který se nabíjejí přes USB. Ono tohle není o přežití, jen o příjemném komfortu. 230V bych nevyužil, stačí 12V.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

Jako drahý to je, to nerozporuji a sám jsem si raději koupil 5,5kW Herona za necelou dvacku. Ale ty Hondy máme firemní a jsou to držáci k neutahání - každý si je tahá (půjčuje) domů na párty či do lesa na chlazení piva (chladící výčepní zařízení) atp...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Bill Masen »

To věřím a jako příslušenství ke karavanu si to dokážu představit. Na pohánění nebo nabíjení spotřebičů do dvanácti voltů to ale není.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

Bill Masen píše:...Na pohánění nebo nabíjení spotřebičů do dvanácti voltů to ale není...
??? Nerozumím. Ta Honda má přece přímo i separátní 12V stejnosměrný výstup, 8A (tj cca 100W) - to nestačí? Tím můžeš nabíjet i 4 celkem žíznivý (co 2A) zařízení. Pokd by to nestačilo, tak toroidní trafo 230/12 a usměrněním z těch 230V a máš cca 12V/75A (900W - to bude chtít řádný usměrňovací diody).

BTW, 12V stejnosměrný výstup má i ten můj Heron (nikdy jsem ho nepoužil) a imho ho má každá slušná elektrocentrála...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od K4cer »

Nabíjet (cokoli) elektrocentrálou je asi nejneefektivnější možný způsob (účinnost centrály, ztráty po celý cestě, další negativa (hluk, cena, provozní náklady, zásoba paliva a jeho rotace, atd.)). Centrála má smysl pro relativně krátkodobé a velké odběry, a popřitom zbytkem výkonu nabíjet baterky.
Na nabíjení čehokoli ukrmitelnýho přes USB je centrála nesmysl.

Já jsem podobnej požadavek řešil a vyřešil jsem ho k mý relativní spokojenosti solárním panelem, kterej nabíjí volověný baterky z tatry. Poslední asi dva roky mi to nabíjí akumulátory do svitilen, všechny telefony, všechny vysílačky, a krmím z toho autorádio, CBčku, a domácího Baofenga - a pár nouzovejch světel v bytě. Umí to napájet i notebook a router, ale teď v zimě asi jen na chvíli - mám jen malej solární panel, ten plánuju vyměnit za větší, to je momentálně nejslabší místo. Mám i měnič na 220V takže dokážu nakrmit třeba flexu, a v případě nouze můžu vzít baterky dolů a nastartovat z nich cokoli (až na to že každá má cca 65kg).
Pro úplnost, mám skládací panel 2x50W (rozloženej je cca 70x100cm, složenej polovina) a visí na balkónovým zábradlí. Udělal jsem mu i bedýnku takže je přenosnej a můžu ho při případným kempování jednoduše připevnit na zahrádku automobilu a připojit zastrčením do zásuvky, a bude nabíjet baterky v autě.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od dracekvo »

Chtěl sem včera napsat to samé co kačer, ale byl sem línej :D
Pro nabíjení čehokoliv přes USB je jakákoliv centrála over kill. Jediné co by mělo smysl je mít velkou baterku třeba 150 až 300Ah a k tomu aspoň 30A nabíječku (500W příkon) z nich nabíjet tuhle droboť a až baterie poklesne o pár voltů, tak zapnout nabíjení přes centrálu a nechat jí třeba hodinku vrčet.
Ale problém je, že olověné baterie jsou měké a jsou schopny pojmout max nabíjecí proud pouze pokud jsou více vybité. Ke konci berou už jen zlomek proudu co jsme schopni dodat centrálou a ukončení nabíjení trvá dlouho.
Nadruhou stranu pokud olovené baterie budeme vybíjet více do hloubky a v tomto stavu je ponechávat, nikdy nenabíjet doplna tak je vědomě degradujeme a odejdou mnohem dříve.
Na tento provoz by bylo vhodné mít nějaký druh baterií na bázi lithia.

A nebo jak píše kačer mít olověnou baterku a tu stále udržovat nabitou pomocí solárního panelu. Z mé zkušenosti 40Wp panel v zimě by třeba dva mobily a svítilny neudržel v chodu.
Na to je potřeba min 100Wp. Ideálně 200Wp a víc.
Kdyby někdo chtěl vím o panelech 210Wp uloženky nikdy nepoužité za 1680,- Kč. Ale panely s napětím 30V už chtějí MPPT regulátor napětí. Jinak panel degradujete na poloviční výkon.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od sunny-x »

Draku, můžeš prosím tu tvou nabídku panelu upřesnit?

1.Typ panelu (Monokrystalický, Polykrystalický nebo pro mé účely nejvhodnější Amorfní)
2. Uloženka, jak dloho od výroby? Byl někdy použit (cca jak dlouho)
3. Je ho možné zaslat nebo osobní vyzvednutí a případně kde (město)

Elektrocentrálu 2,9kW mám na čerpadlo do studny a ohřev TUV v případě "ledové bouře nebo silného větru", ale na nabíjení mobilu a dalších "nenáročných" zařízení už pár let plánuji ten panel. Dík.
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Bill Masen »

Sem si myslel, že skončím u soláru a baterií. Třeba se časem objeví nějaká metoda nezávislá na počasí s možností doplňovat pohonné medium.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od dracekvo »

Amorf je k ničemu. Je změřeno že při špatném počasí nevyrábí o nic víc aby mělo cenu se s tím zabejvat.
2. zabírá 2x tolik místa na střeše a degraduje mnohem rychleji než ostatní technologie. To že výrábí i pod sněhem a podobný věci jsou jen pověra.

Nabídka je tady. Je to polykrystal.
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=62&t=4643

A metoda nezávislá na počasí s možností doplňovat médium existuje. Jmenuje se Efoy. Ale z ceny se vám asi protočí panenky :D
Jirinka
Příspěvky: 53
Registrován: 12.06.2018 12:43
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Jirinka »

pane drak a voni se znaj s mikelem, nebo vedej neco bliz? ja bych si jeden vzal, ponevdaz na podzim mi jeden panel rozbil vitr, kdyz ho odnesl i se strechou ( http://www.offroadforum.cz/viewtopic.ph ... 7&start=15 )
a prijde mi blbost se registrovat na mojesilovem foru, kdyz jsem eletrykou nepoliben
a vlastne bych chtel aby mi to poslal na opacnou stranu republiky nakym geisem toptransem, ale je mi trochu zinantni ho s jednim kouskem otravovat (ani vlastne nemuzu, kdyz nemam kontskt)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od dracekvo »

Neznám se s ním. Jen o té nabídce vím.
Možná by to stálo se tam zaregistrovat a zeptat se. Třeba někdo z vaší blízkosti pro panely pojede a jeden kousek by vám přibral. Nějaké hromadné dovozy si tam kluci domlouvaj.
Jirinka
Příspěvky: 53
Registrován: 12.06.2018 12:43
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Jirinka »

no ty kokos
diky za odpoved...byl jsem tu dlouho jen tichym ctenarem a to "vy" nejak nepobiram
ja to onikani pouzivam jen tak pro prdel....
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1471
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od DanBlack »

Děláš blbinky a pak ti říkají "pane"... :mrgreen:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Bill Masen »

Přitom je Jiřinka "paní". Nebo to třetí pohlaví? :chuckle
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od dracekvo »

Já právě nevěděl jestli je to on, nebo ona, tak sem raději zvolil genderově neutrální formu. Nerad bych byl popotahován od nějaké neziskovky :D
Rolid
Příspěvky: 21
Registrován: 01.08.2014 14:22
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Rolid »

Maximus píše:Za chvíli bude v LIdlu akce na invertorovou elektrocentrálu za 3999 kč. Podle měření kusů z předchozích akcí má čistý sinus, takže elektronika včetně moderních oběhových čerpadel by měla fungovat v pohodě. Podle solidních recenzí je to za ty peníze velice dobrý poměr/výkon. Někomu ale nemusí stačit trvalý výkon "jen" 1000 W (1200 W špička) ;)

Samozřejmě to není ani zdaleka kvalitativně srovnatelné s Hondou, ale na takové to "domácí žvýkání" při blackoutu to při omezeném rozpočtu stačí (dobíjení akumulátorů, zálohování čerpadel, použití menších elektrických nástrojů jako je vrtačka, flexa 115/125 mm, ...).
Poznámka k těm 1000W invertorovým 4taktům: ona to je z 90% stejná konstrukce jen jiný plast okolo. Blok elektroniky je neopravitelně zalitý do plastu. Elektronika velmi rychle vypíná při přetížení. Provozoval jsem na téhle věci před lety při blackoutu firemní email/fakturační server celkem 2 dny v kuse. Abych zlepšil stabilitu dodávky tak jsem dal mezi centrálu a server (2U se spotřebou kolem 120W) upsku. Bohužel jakoukoli silnější upsku než 350VA mi ta chytrá ochrana na centrále vypínala. Ale nakonec ta malá upska byla fajn a dávala jistotu 10minut běhu navíc.
Ale abych doplnil jak to s tou 1000W invertorkou je:
- silnější upsku než 500W to nenabije (vypne se to hned v tý první self test fázi když se upska sama testuje a ještě nic nenapájí)
- velkou domácí ledničku to taky nenastartuje
- malou ledničku v obytňáku s 80w kompresorem to už zvládne
- flexu 115mm cca 600-700W bez softstartu to rozeběhne jen při speciální technice zapínání, kdy vypínačem jen lehce na zlomek sekundy cvrnknete, aby se to pootočilo a hned to vypnete a než se to dotočí tak zase cvrnknete. Na 4 cvrkutí to už necháte zapnutí a jede to pěkně.
- přímočarou pilu to zvládá v pohodě.. na ní se dá nastavit snadno nižší výkon
- takovou tu základní narex vrtačku to zvládne taky v pohodě. Ale nesmí se prudce zmáčknout vypínač/regulátor. Při pomalým mačkání (asi jako když řeknete "jednadvacet") se s tím dá dělat úplně v pohodě.
- když v tom necháváte benzín tak to pak nejde nastartovat. Nastartujete to jen když vyšrobujete svíčku a pořádně jí ohřejete nečadivým PB hořákem/zapalovačem
Závěr: 1000W invertor centrála je dost k prdu a člověk musí být hodně opatrný co na ní připojuje. Zase ale z ní leze furt jen 230V. Pokud můžete tak si spíš kupte 2000W centrálu, ta už snese klasický elektro nářadí v pohodě. Ale to už není tak snadno přenosný.. ale to ta 1000W taky není.
Jinak v mým bugout car mám 1000W invertorovou centrálou dobíjenou palubní 24V soustavu cca 20A max a z tý se napájí 1000W + 3000W měniče na 230V. Zatím to stačilo i když jsem potřeboval připojit starou elektrickou motorovku co vyhodí 10A jistič jak nic. A vystačim si i s malou centrálou.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od kregan »

Někdo na huntingbazaru prodává vojenskou elektrocentrálu
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/36 ... -centrala/
Čím víc víš, tím míň neseš.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od JOBU »

Má tam chybu,je to rok 58.A je to maximálne nerentabilný šrot a žráč,ktorý časom zožerie aj obsluhu a okoloidúcich.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Rafael »

To není reklama, jen takový nápad a dotaz jestli je něco takového reálné a jestli někdo něco podobného vyrábí.
(Nějak u sebe nevidím moc smysl investovat do jednoúčelového stroje, elektrocentrály, kterou využiju jen minimálně anebo vůbec...)
*
Jelikož jsem dlouholetým majitelem systému Terra, později Vari - Honda ke kterým existuje pro zahrádkaře a málouživatelé spoustu užitečných doplńků - stačí jen přehodit motor...
Taková přídavná elektrocentrála připojitelná k tomu uni motoru přes tu jejich odstředivou spojku by vůbec nemusela být špatná.
*
Dotaz:
Je v tom nějaký technický problém nebo se jen výrobcům kvůli nezájmu trhu nic takového vyrábět nebo vyvíjet nevyplatí?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět