Přenosná elektrocentrála

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Strelec45 »

Myslíš tím, předpokládám, hlavní jistič. ;)
Něco podobného řeším taky tak nějak....
Co třífázová elektrocentrála? Prdnu ji do třífázové zásuvky a když vypnu PŘEDTÍM hlavní jistič mělo by to běhat na všech třech fázích, ne? Jen otázka výkonu? Tady asi 3,5 kVA stačit nebude kvůli lednicím, mrazákům. Páč mám domek, tak elektrocentrálu nechám třeba v dílně a výfuk jen vyvedu ven.
Jo a když už jsme u toho, tak jak je to hodně sinusovkový, aby mi to neodpálilo elektroniku kotle?
Děkuji.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Rafael »

Jestli to bylo na mě, tak bych to tak udělal. Vypnul hlavní jistič a 3f centrálu napojil na libovolnou 3f zásuvku.
Ale s centralami nemám žádné zkušenosti. Netuším co by to s ní provedlo v případě nerovnoměrného odběru z jednotlivých fázi.
Psal jsem jen o tom co znám a co jsme používali!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od K4cer »

Elektrocentrála vševobecně nemá ráda nerovnoměrný zatěžování 3f; taky zapojený spotřebiče to někdy dost těžce nesou. U mý je to f manuálu vysloveně zakázaný. E/centrála není rozvodní síť a 3f zásufka je na 3f spotřebiče.

Rafaeli, tvoje elektrikářský udělátka sou na hranici ruský rulety; předpokládám že doma máte fšichni gumový podrážky.

K původnímu dotazu, předpokládám že v bytě má jen 1f, takže nejlepší a funkční řešení je přiměřeně výkonná centrála připojená přes modrou 16ku nebo (pokud má elektrickej vařič a pod.) 32ku.

Pokud má 3fáze, i 3f rozvod jde normálně krmit třikrát tou samou fází, pokud jde jen vo rozdělení zátěže (typicky zase el. vařič, je na 3x220, né na 380V). Pokud tam má vobojí, tak spotřebiče na 380 krmit samostatným kabelem a zbytek vyřešit tak jak výše, nakrmit tou samou fází.

Přepínač 1 0 2 není nutnej, ale je to jednoduchý a spolehlivý (a taky blbuvzdorný, což samec-samec a jistič není).
Vyvést od hlavního jističe u hodin přípojnici s přepínačem (alternativně prostě zásufku) samozřejmě jde, do ní se připojí samice prodlužky od centrály, hotovo.

Jinak všechno je tu už několikrát popsáno a namalováno.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Rafael »

K4cer, moje udělátka to nebyly. To si děda tak pomáhal s těmi "samčími propojkami". Bylo to jednodušší než něco propojovat v rozvodné skříni. Navíc zaplombované.
Výpadky fázi a opravy vedení trvaly dlouho a dojit krávy apod. s petrolejkou nebo s baterkou v hubě se už po zmlsání elektrifikaci nechtělo. Tak se držel tvého hesla - Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit
A dělal i horší věci. Na těžké práce s velkým motorem si dával své upravené pojistky. Jak v rozvodné skříni, tak i na sloupě. V té době bývaly pojistky i tam. Velký motor při mlácení obilí, foukání sena, slámy apod. chladil mokrými hadrami nebo přímo i poléval vodou.
Uměl si se vším poradit i když elektro vůbec nebyl jeho obor.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PetrNO »

je tu prosím nějaký "elektro architekt"?:-) projektant?

řeším novou stavbu (projekt mám, nyní na SU)... a plánuji do budoucna mít doma i nouzově elektrocentrálu (benzín, přenosná).. většinou použiji spíš na akce v lese-hřišti, ale doma jako zálohu.. jde spíš o to jak to připravit ve skříni... co by to mělo obsahovat? počítám že budu chtít "zálohovat" 2-4 okruhy"... asi nemusím mít online-bypass a jiné věci..

nebo někdo jak to má doma udělané a čemu by se "vyhnul"? díky (budu tím asi chtít pohánět ledničku/mrazák, případně pár zásuvek na malé spotřebiče - mobil, případně čerpadlo u krbu....
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Patrol »

Nejsem projektant, ale doporučil bych ti mrknout na solárnický fórum mypower.cz, kde záložní zdroje dost řešili.
Já osobně budu dělat něco podobného a protože nepotřebuju plynulý přechod na náhradní zdroj, ale stačí mi, když to přepnu ručně, objednal jsem si z Číny takovej velkej přepínač fází.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PetrNO »

díky, potřebuji hlavně aby to bylo "safe" - tzn. "velká krabice z chiny" nějak nesplnuje můj pocit sucha a bezpečí - co se týká elektriky:-)) - to že tam soudruzi nalepí CE - ChinaExport a modré kolečko mě pocitem sucha a bezpečí nenaplňuje:-)

a pochybuji že případného revizáka/pojištováka/hasiče :-)

ale na forum se regnu, nějaký solár bych na střechu taky dal (s menší baterkou někde), pro mobily/pár desítek W..
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Hohepa »

elektro architekt ti stačit nebude,
pro pocit sucha a bezpečí...

Po průseru případného revizáka/pojištováka/hasiče bude jako první zajímat KDO to zapojoval !
S padesátkou to je stejné jako s řidičákem. "Poliše nebude zajímat , že odbočit doleva ti řekla navigace/velitel vozidla,
TY jsi držel volant a jen ty jsi trestně odpovědný za to, že jsi na pěší zóně přejel chodce.
TY jsi držel šroubovák a jen ty jsi trestně odpovědný za to , že ta elektřina někoho uškvařila."


Být tebou hledal bych Firmu, co to i zapojí a udělá revizi.
Může se jinak stát že jeden to zapojí a druhý (revizák) to neschválí a ty celou stavbu nezkolouduješ...
( i mezi elektromontéry jsou fušéři )
S kvalitou elektroinstalačního materiálu bych si dělal vrásky až na posledním místě.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od dracekvo »

Nejschůdnější varianta je ta, že to zatím řešit nebudeš a pouze si uděláš přípravu to později domontovat (svorkovnice, která bude proklemovaná). Řešit to teď je zbytečná komplikace pro kolaudaci domu.

1. Chce to přepínač fází
2 chce to světlo zapojené před tímto přepínačem (aby jsi nějak zjistil, že už proud opět běží)
3. Pokud chceš zálohovat jen něco, tak nejsnažší řešení je označit jističe a to co nechci prostě schodit.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PetrNO »

díky, jasně že to "nyní" řešit nechci (ne pro "kolaudaci"..) spíš ale co říct elektrikáři(revizákovi) co chci - obvykle to nejsou fandové rozpadu a přípravy "na co kdyby"...

ve smyslu "chci tam 3x víc místa enž ted, chci tam 3m dinlišty navíc, případně "tyhle jističe" (místo D třeba ABC..) i když to ted nevyužiji:-)) protože tam pak budu připojovat "benzínovou centrálu" a zbytečně by mi to shazovalo..


má smysl řešit druhý rozvod 0-48 dc? - s tím že to bude ve skříni atd?...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od dracekvo »

K čemu by byl 48V rozovod?
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PetrNO »

počítače, ap, switche....neříkám že by nešlo 12-24, to 48 jsem psal spíš jako "že to existuje" ... když už je to do "budoucna"...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Fabulous »

OT
Livin
Příspěvky: 10
Registrován: 29.06.2016 18:16
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Livin »

Letos jsem neco podobnyho resil pri rekonstrukci bytu. Nakonec mi to elektrikar pripravil: Jednim prepnutim odpojim cely byt od elektricke site(nutnost ze zakona), pak zapojim centralu do pripravene zasuvky(je na balkone). Zapnu a jedu. Zatim jsem nemel cas vyzkouset plne zatizeni vsech spotrebicu, abych napsal uplnou recenzi. Mam tuhle: HERON EGM 60 AVR-3 elektrocentrála 6000W. Ted planuju jeste udelat nejaky pekny dreveny kryt hlavne kvuli zene (designove pozadavky), ale zaroven pocitam s dalsim ztisenim provozu...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PeFi »

PetrNO píše:díky, jasně že to "nyní" řešit nechci (ne pro "kolaudaci"..) spíš ale co říct elektrikáři(revizákovi) co chci - obvykle to nejsou fandové rozpadu a přípravy "na co kdyby"...

má smysl řešit druhý rozvod 0-48 dc? - s tím že to bude ve skříni atd?...
Flexibilní řešení je vytipovat si kde mohou být spotřebiče, které mohou potřebovat zálohování a udělat u nich dvě zásuvky a každou mít připojenu jako samostatný okruh - jednu normální a jednu zálohovanou (obvykle třeba i barevně odlišenou) připojenou přes samostaný jistič nebo lépe jističochránič třeba i relativné nízké hodnoty, aby tam uživatelé nestrkali spotřebiče, které tam nepatří a nepřeťěžovali svou blbostí elektrocentrálu).

Pak budeš mít třeba u ledničky zásuvku standardní a zásuvku zálohovanou. V rozvaděči necháš místo navíc a až budeš mít rozmyšlenou koncepci, tak se to v rozvaděči přepojí podle potřeby. Možných variant je totiž hromada i podle toho, kolik do toho hodláš vrazit peněz.

Hlavně si rozmysli kde bude umístěna elektrocentrála (hluk, výfukové plyny) a nachystej si "husí krk" mezi rozvaděčem a "elektrocentrálou", abys pak nemusel k elektrocentrále tahat složitě napříč barákem prodlužku, což znamená rozmyslet si, zda bude centrála jednofázová nebo třífázová.

Druhý rozvod na DC - je to taková hudba budoucnosti, že bych se na to vykašlal, byť časem k tomu možná jako společnost dospějeme. Spíš bych si pohlídal ochranu proti přepětí, hromosvody a dobře udělané uzemění (základový zemnič). Klasický problém je, že se naprojektují a udělají hromosvody a pak si pan domácí vzpomene, že by chtěl televizní či satelitní anténu, čímž celkovou koncepci ochrany proti bleskům a přepětí hodí do popelnice, jelikož anténa se stane hromosvodem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od dracekvo »

A světla v domě bude mít taky dvakrát? Jeden lustr na normální svícení a druhý lustr na provoz z centrály?
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od JOBU »

Je to somarina.Normálne prepínač na odpojenie domu od siete a prepojenie na centrálu.
Uživatelský avatar
mercedes777
Příspěvky: 73
Registrován: 01.01.2014 22:32
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od mercedes777 »

Protoze jsem vyuceny elektrikar a rozpadlik. :) Tak tady davam zapojeni, ktere sam pouzivam.
Zverejnim i verzi s prepinacem, tedy jednoduzsi, kterou jsem uz take pouzil u jineho rozpadlika. ;)
Přílohy
Unbenanjjt.jpg
Zapojeni generatoru na domovni sit..jpg
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od K4cer »

Přívodka (to je vidlice namontovaná na zeď - "zásuvka" s kolíky) a přepínač 1-0-2 je nejjednodušší a funkční, všechno další je zbytná bižuterie, hlavně pokud stejně jdeš e/centrálu startovat manuálně.

Spíš by mě zajímalo jak se centrála vyrovnává s nerovnoměrným zatížením fází? Myslím že lepší řešení je krmit všechny tři fáze z jednofázového výstupu centrály, a případný 3f spotřebič nakrmit samostatně prodlužkou.

A jsme ve špatném vlákně, protože tohle se tu už několikrát řešilo, i s namalovanou schémou.
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... 04#p163397
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PeFi »

dracekvo píše:A světla v domě bude mít taky dvakrát? Jeden lustr na normální svícení a druhý lustr na provoz z centrály?
Pokud jsem pochopil zadání, tak uvažuje nějakou malou přenosnou elektrocentrálu (potenciálně i jednofázovou) na kterou hodlá provozovat jen to nejnutnější, což lustr obvykle není.

Mi se osvědčila blbuvzdorná řešení, která lze ostatním obyvatelům - laikům - vysvětlit a zprovoznit po telefonu. Extra zásuvka znamená, že obsluha ručně nahodí centrálu a ručně třeba ledničku a oběhové čerpadlo přepojí na vedlejší barevně odlišenou zásuvku.

Ručním zapojováním spotřebičů se taky dosáhne toho, že zátěž na centrálu přibývá současně a centrála startuje "na prázdno", nikoliv do zátěže, jejíž rozběhové proudy neustojí.

Moje zkušenosti z domku jsou takové, že po pár letech je stejně vše trochu jinak, než se původně zamýšlelo, například tam, kde se očekávala pračka (má vlastní 16A okruh) je dnes lednička, zatímco pračka se sušičkou skončily na společném okruhu s troubou v kuchyni. Domek z doby, kdy se šetřilo na počtu jističů a počtu okruhů, popisky v rozvaděči samozřejmě následně nikdo neopravil.

V rámci rekonstrukce chalupy jsem na počtu jističů nešetřil, použil jsem jističe DPN a ve výsledku jsem pak byl schopný po telefonu celkem snadno obyvatele odnavigovat k vyřešení toho, aby jim chalupa v rámci možností fungovala ikdyž se v elektroinstalaci následně vyskytl problém. Peníze (asi 1000 Kč) utracené zdánlive navíc (okruhů spíš víc než míň, jističe DPN, dva chrániče a jeden chráničojistič) se vrátily při prvním problému, protože řešení po telefonu znamenalo, že nemusím jet 200 km - prostě se pár pokusy odhalilo která větev najednou shazuje chránič, díky DPN se odpojila nejen fáze, ale i nulák a bylo vyřešeno.

Laická obsluha bez váhání nechá přímotop/žehličku/vysavač v zásuvce na zálohované větvi a bude se pak hledat proč elektrocentrála nechce naběhnout. Když se musí spotřebiče přepíchnout do zálohované zásuvky, tak je pak vše mnohem víc pod kontrolou a diagnostikovatelné a řešitelné na dálku.

Posílat laiky vypínat okruhy do rozvaděče je dobrá sranda, pokud nemáš fotku rozaděče po ruce, protože laik nepozná vypínač od jističe, chránič od jističe, atd. Laik rozeznává barvy a popisky, pokud je ovšem přečte.

Takže pokud laik klade otázky ve stylu "takový to červený má být nahoře nebo dole?", tak se problém na dálku diagnostikuje dost blbě - například proto, že bez brýlí popisky jističů nepřečte a po tmě nemůže najít brýle, a vy nevíte jestli tím červeným myslí hlavní vypínač nebo v rozvaděči náhodně nalezený 10A jistič ...

Takže na dálku nejlíp fungují instrukce typu:
1 horní řada všechny páčky dolů,
2 spodní řada všechny páčky nahoru
3 nastartuj centrálu
4 ledničku přepoj z bílé do červené zásuvky
5 oběhové čerpadlo přepoj z bílé do červené zásuvky
6 napájení EZS přepoj z bílé do červené zásuvky
7 pokud potřebuješ zapnout něco dalšího tak si natáhni prodlužku z červené zásuvky v kuchyni.

Pokud v kterémkoliv kroku něco selže, tak se dá celkem snadno přijít na to co je blbě - zejména pokud jsou červené zásuvky vybaveny jističi DPN optimalizovanými podle toho co za spotřebič tam má být.

Zadání ani náznakem neznělo tak, že chce z generátoru napájet i lustr ...
Odpovědět