Přenosná elektrocentrála

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Hohepa »

první problém, co mě napadá, je regulace plynu .
Centrála si sama při zátěži "přidá", při poklesu zátěže "ubere".
Ne, že by to bylo neřešitelné . V Době inventorů...

Tera, pokud si dobře pamatuji, umí držet cca stejné otáčky/rychlost bez ohledu na zátěž ?

Už můj děd měl na mlátičku a cirkulárku v padesátých hnanou stabilákem
a táta ( coby čerstvě vyučený elektrikář a autoelektrikář ) k němu připojil alternátor z náklaďáku s kterým, při řezání dříví, dobíjel akumulátory.
První elektrické osvětlení tak v chalupě bylo o cca patnáct let dříve než se elektrifikovala vesnice.
Jen se svítilo autožárovkama. :angel ty čtyři kousky ( sednice, sednička, chodba a komora) to prý v pohodě utáhlo od řezání k řezání.
Znám jen z vyprávění , nejsem Chuck a nebyl jsem u toho, ale asi by to byla cesta.
Něco jako UPS a terou dobíjet akumulátor přes alternátor. Na něm měnič na 230 Volů.

Pro výrobce by to ale znamenalo , že neprodá další stroj i s motorem..
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Josef »

Na trhu existuje stavebnicový systém s názvem EVO, který kromě univerzální motorové jednotky obsahuje i samostatný generátor. Předpokládám, že by generátor byl po určitých mechanických úpravách použitelný i na pohon od jiné motorové jednotky. Vertikální či horizontální montáž generátor zvládne. Jediné co je potřeba, aby hnací motor měl vestavěný samočinný regulátor otáček (ale netuším, zda ho čtyřtakt používaný na modernizaci a přestavbu traktůrku Terra má).

Stavebnicový systém EVO:
EVO-system.jpg
EVO-system.jpg (44.24 KiB) Zobrazeno 7808 x
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Rafael »

I když ho, ty strojky, dlouhá léta vlastním, nevím co je samočinný regulátor otáček a jak by měl ve spojení s elektrocentrálou fungovat.
S mechanickým spojením bych asi problém neměl, ale o tom dalším nevím vůbec nic.
Proto mě napadlo, proč to nenapadlo Vari?
Vyrábět takový užitečný doplněk když už mají takový bohatý sortiment nejrůznějších doplňků kde stačí jen přehodit motor...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Josef »

Obecně:
Automatický regulátor je zařízení výrobcem vestavěné přímo v motoru. To, zda motor regulátor otáček má (nebo nemá), poznáš podle toho, že když motor mechanicky zatížíš - např. jízda po rovině se změní na jízdu do kopce, ale nebudeš hýbat s páčkou "plynu", otáčky motoru po zatížení nezačnou klesat, ale motor si (díky automatickému regulátoru otáček) sám trochu "plynu" přidá. Typickým představitelem motoru s regulátorem je třeba zahradní sekačka, sněhová fréza a další zahradní technika s malými čtyřtaktními motory nebo většina naftových motorů (traktor, bagr aj.). Prostě obsluha stroje motor nastartuje, nastaví otáčky, pak už se o motor nestará, ale řeší samotnou práci (sekání trávy, bagrování aj.) Obdobné je to, když takový motor pohání generátor - bez ohledu na zatížení si běží stále stejnými otáčkami. Když motor regulátor otáček nemá, pak při sebemenší změně zatížení se hned mění i jeho otáčky. Aby se motor nezadusil nebo naopak nepřetočil, musíš přidat nebo ubrat "plyn" ručně a včas. Typickým představitelem motoru bez automatického regulátoru otáček je třeba křovinořez, motorová pila nebo auto s benzínovým motorem. U těchto motorů musíš předvídat, že v následujícím okamžiku zatížení nastane a už dopředu "plyn" přidat.

Pro pohon generátoru potřebuješ motor s regulátorem proto, že po zapnutí el. spotřebičů začne generátor klást větší mechanický odpor. Nastane situace obdobná jízdě do kopce. Pokud by si motor neuměl sám přidat "plyn", otáčky by klesly, případně by motor úplně zhasl. Při odpojení silnějších spotřebičů by naopak otáčky vyběhly do výše a něco by se mohlo zničit (mechanicky motor). Napětí nevzroste, to elektronika generátoru uhlídá, ale frekvence vyběhne prudce nad 50Hz, což už některé spotřebiče zničit může (např. LEDžárovky se sériovým kondenzátorem, indukční elektromotory aj.)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Rafael »

Josefe, díky za vysvětlení.
*
Takže ty malé Honda - "Vari" motorky asi nějaký regulátor otáček mají.
Nějaké pružinky, kývadelka apod. jsem tam zaznamenal, ale nejsem v tom směru odborník. A taky jsem neměl důvod do toho nějak zasahovat a zkoumat to když to funguje.

Taky pro ten regulátor hovoří to, že když si nastavím plyn jede to furt stejně rychle bez větších ohledů na terén a zatížení.
Následkem čehož jsem se i s malým vlečkem párkrát na nějaké škarpě převrátil...
(Ve velkém stoupání se motorek trápil a musel jsem přidat plyn, ale to byly extrémy. Anebo třeba jak se v žací liště zaseknul kámen apod., tak motor chcípnul...).
*
Jo, ještě mě v tom směru napadlo, že když mají nějakou kooperaci s Hondou, dle mého názoru celkem dobrým výrobcem elektrocentrál, proč toho nevyužijí?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Corrubos
Příspěvky: 19
Registrován: 19.02.2016 9:09
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Corrubos »

podivej se na tohle : elektrocentrála DZE-017 od Terry také ji již dlouho scháním , snad budeš mít víc štěstí
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Rafael »

Dík za odkaz, neznal jsem._
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rolid
Příspěvky: 21
Registrován: 01.08.2014 14:22
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Rolid »

Dotaz: jak ztišit přenosnou elektrocentrálu.
Zde je https://generatorgrid.com/quiet/ tabulka "tichých" centrál. Přesto jsou furt dost hlučný. Zkoušel jste někdo zavřít centrálu do nějaké bedny? Předpokládám když v tý bedně bude vývod na výfuk a nějaký přívod vzduchu, tak to bude fungovat. Jenže se to zas o moc neztiší.
Známej má na přívěsným vozíku centrálu v energoboxu asi 30kw kolem který si nechal udělat ještě jednu bednu s tlumícím molitanem ve které má extra přídavný výfuk a sání, takže z 10metrů poznáte že je v provozu jen podle tetelení horkých plynu z výfuku. V městské zástavbě jí neslyšíte. (má to kvůli filmařům...aby jim nehlučel , když se točí na elektriku co jim vyrábí) Dost by mne zajímalo jestli už někdo vymyslel box na přenosnou centrálu co opravdu tlumí ten rámus a pořád ještě je to přenosná věc jedním člověkem..
Snad nebude vadit když sem hodím sem tu tabulku z odkazu výše:
Typ Výkon Hlučnost Váha Výdrž na nádrž
Honda EU2000i 1600W Rated 53 dB 45.6 lbs 9.6 Hours
WEN 56125i 1600W Rated 51 dB 48 lbs 9.6 Hours
Champion Digital Hybrid 3500W Rated 64 dB 81 lbs 31.5 Hours
Generac IQ2000 1600W Rated 53 dB 46.2 lbs 9.12 Hours
Atima AY2000i 1600W Rated 52 dB 47.41 lbs 8 Hours
Yamaha EF2000iSv2 1600W Rated 51.5 dB 44.1 lbs 8 Hours
Energizer eZV2200 2000W Rated 59 dB 77 lbs 8 Hours
Briggs & Stratton P2200 1700W Rated 59 dB 54.6 lbs 6.8 Hours
Westinghouse iGen1200 1000W Rated 58 dB 35 lbs 7.2 Hours
Energizer EV3200 2800W 52 dB 96 lbs 21 Hours
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Strelec45 »

Největší problém budeš mít s chlazením, to by chtělo vodou chlazenou centrálu, ale jestli to někdo vyrábí? Netuším. Tak jedině dodělat, pak už to asi ale nebude přenosná. :D
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
mercedes777
Příspěvky: 73
Registrován: 01.01.2014 22:32
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od mercedes777 »

dracekvo píše: A metoda nezávislá na počasí s možností doplňovat médium existuje. Jmenuje se Efoy. Ale z ceny se vám asi protočí panenky :D

Tak to je fakt, je to na Metanol a teda ta super-cena a vykon no.....
Přílohy
Unbenannt.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Lyster »

Docela zajímavá hračka, a i ta cena už není tak hrozná, samozřejmě aspoň 10k dá ještě člověk za solární panel, ale i tak už to není tak zlé.

Viking TITAN 1200 Wh
https://www.zbozi.cz/vyrobek/viking-tit ... tit1200wh/
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od TomSmith »

Teda ta cena je brutal. Když vemu že tam je pouze 100Ah baterka.
Za třetinu ceny jsem koupil zvlášť 1.2kW střídač a k němu 200Ah trakční baterii.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Lyster »

Cenu beru v potaz jako "přenosnou elektrocentrálu" prostě al in one. Samozřejmě co se kapacity vs. ceny týče, tak zvlášt trakční baterie, měnič a panel by vyšli o hodně levněji, jak píšeš.

Pravda že nechápu, proč takováto řešení vše v jednom jsou tak drahá.
Ale když se podíváš třeba na Goal Zero, tak tohle je ještě dobrá cena.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od dracekvo »

Drahá je jen relativní pojem.
Chtělo by vědět co je uvnitř.
Pokud tam bude nějaká pokročilejší BMS tak je cena celkem adekvátní. Ono síťový nabíječ, solární regulátor, měnič napětí, a baterie něco stojí.
Nehledě na to, že je to uzavřené do hezké krabičky.
Kdybych to bastlil doma, tak to možná vyjde levněji, ale nebude to nikdy tak přenosné, budu s tím mít spoustu práce a kdo ví, jestli se mi to povede hned napoprvé a nezůstanou mi nějaké nepoužitelné komponenty z vývoje doma.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od TomSmith »

Ok, přenositelnost all-in-one řešení a pěkný vzhled beru.
Ale co když když časem ta baterka unitř odejde (každá odejde;) půjde to rozumně opravit?
Jestli v tom nebude taky kurvítko jako v dnešních UPSkách, kde musíte umět zresetovat interní počítadlo jinak je vám výměna baterky nanic :head
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Lyster »

Jelikož je to poskládané z li-on 18650, tak těžko, ptal jsem se na to už u verze s 400W. Takže bohužel. Ale cyklů by to mělo vydržet docela dost. A jestli je tam nějaké kurvítko, kdo ví. Ale asi jo, jako všude.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od proforma »

Uz mne ty nase neustale vypadky zacinaji fakt stvat. Kdyz to zprumeruju, tak snad kazdej mesic neco. A protoze nejsem elektrikar, takovej uplne laickej dotaz na znalejsi:

Slo by nejak udelat, ze by se proud vyrobeny v centrale pichnul nekam za moje hodiny a napajet potom dulezite spotrebice (lednicka, v zime elektrokotel) ze zasuvek, do kterych jsou zapojeny normalne (tedy proud z centraly rozvadet od hodin do standardniho bytoveho rozvodu)?

Jde o to, ze centrala v byte je nesmysl a tak dlouhou prodluzku, aby dosahla z okna dolu k centrale, asi nevyrabi :-) Ted neresim, kolik by takova centrala musela mit vykon, jenom jestli je takovy postup vubec mozny?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od pracintl »

Musela bys vyřešit v rozvaděči bezpečné přepínání sítí. Buď ručně přepínačem 1-0-2, jak již tady někde bylo zmíněno, nebo automaticky reverzním stykačem - to se montuje k FVE.
Prodlužku koupíš 50m :lol: :lol:
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od proforma »

Jasne, mne jde ted o to, jestli se s podobnym pozadavkem muzu obratit na elektrikare: je to v ramci soucasnych obvyklych technickych reseni a platnych norem proveditelne, nebo ne? Jak by to vymyslel a udelal, to uz by byla jeho vec, do toho bych se mu neodvazila kecat :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Rafael »

Kdysi byly na samotě u lesa výpadky hodně časté. Často se stávalo, že vypadla jen jedna nebo dvě fáze. Řešilo se to tak, že ve větvích které byly takto postižené se vypnuly jističe nebo vyšroubovaly pojistky a z té funkční se prodlužovačkami které měly na obou koncích samčí koncovku se zásuvky propojily. Pokud zůstala pod proudem jen světelná větev, vyšroubovala se některá žárovka, nahradila se tzv. zlodějem a postupovalo se stejně.
Zlodějka byla redukce která měla na jedné straně zásuvku a na druhé žárovkový závit.
*
Stejně by to šlo udělat i v případě nouzového napojení elektrocentrály.
Hlavní je odpojit rozvody od sítě - povypínat jističe!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět