Přenosná elektrocentrála

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Fabulous »

bivoj píše: 25.10.2021 16:25 Heron má výhody v tom, že je to "česká" výroba. Nicméně má servisní místa po celé ČR a všechny potřebné součástky. Když se mě loni ta centrála při neopatrné sólo manipulaci sesula z vozíku na hromadu cihel (přeci jen, má 100 Kg) tak to odnesl karburátor. Zavolal jsem na servis a druhý den jsem si odvezl nový karbec, namontoval a frčím dál...
Heron je samozřejmě rebrandovaná 100% Čína.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

Proto jsem to slovo česká dal v tom příspěvku do uvozovek. Nicméně to, že drží celkem slušné zásoby ND, je prostě fakt.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Fabulous »

No jo, také jsme měli zásoby dílů z vadných centrál :)

Ale jo, pokud zajišťují servis, tak je vše v pořádku. Od Herona jsem měl před pár lety naftový agregát, který živil tři roky, deset hodin denně, celou firmu. Sice byl po té době na vyhození a spálené HP tiskárny jsme měnili každý měsíc, ale základní službu to poskytlo.

Největší problém byl s kolísáním napětí a frekvence.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

Fabulous píše: 25.10.2021 17:30 ...tři roky, deset hodin denně, celou firmu. Sice byl po té době na vyhození...
Tak to naběhal přes 7000 motohodin (když počítám jen pracovní dny) - to je docela (dost) slušný... Taky záleží, jaký mu byl věnován servis - pravidelné výměny oleje, kontrola seřízení ventilů atp... Ale většina centrál se nedožije ani 5000 motohodin i s pravidelným servisem...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Fabulous »

Možná to byly dva roky a osm hodin denně :) Už si přesné číslo nepamatuji. Ale své si odpracovala.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od sphinx »

Díky za zajímavé postřehy. Zatím jsem tedy nejvíc rozhodnutý pro benzínový Heron, plus k tomu koupím nějaké náhradní díly, které by se daly vyměnit bez nutnosti hlubšího servisu. Nechci šetřit za každou cenu, ale zase nemůžu dát za centrálu 50k, když musím postupně řešit další hromadu věcí, které navíc začínají jít s cenou nahoru.

airman: přesně tak, člověk se pořád tak nějak kolem toho motá, ale nic ho netlačí, tak to odkládá. Já to vysloveně nepotřebuji, ale jak píšeš, ve chvíli, kdy začnou sebemenší problémy, tak lidi v několika vlnách začnou příslušné vybavení vykupovat. S tím, jak bude váznout zásobování (což se děje už teď), tak budou podobné věci pryč v řádech dnů. Nejdřív ti nejvíc uvědomělí a pak i ti, které by nenapadlo, že při výpadcích proudu jim nenajede kotel a budou mít v baráku nebo bytě zimu. Jen na kotel ale nebudou potřebovat kdo ví co, ale právě kvůli cenám těch malých centrál to půjde na dračku.

Zmiňovali jste tu nějaké nebezpečí poškození elektroniky připojené k centrále, kvůli čemu? Výkyvy? A případně řeší to nějak některé centrály nebo to jde dodat pomocí nějaké ochrany?
Be brave. Be honest. Be free.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od pekoz »

Napadlo mě protáhnout napájení z centrály u citlivější elektroniky před spotřebičem kvalitnější UPSkou.
Pokud to jde tak online typ.
Mívají docela slušné filtry.
I některé ofline typy umí "vylepšit" napájení z DS.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Joe Azbest »

sphinx píše: 26.10.2021 11:29 Díky za zajímavé postřehy. Zatím jsem tedy nejvíc rozhodnutý pro benzínový Heron, plus k tomu koupím nějaké náhradní díly, které by se daly vyměnit bez nutnosti hlubšího servisu. Nechci šetřit za každou cenu, ale zase nemůžu dát za centrálu 50k, když musím postupně řešit další hromadu věcí, které navíc začínají jít s cenou nahoru.
Doporučuji sledovat centrály i na Bazoši. Občas se tam objeví zajímavé kousky za zajímavou cenu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

sphinx píše: 26.10.2021 11:29 ...plus k tomu koupím nějaké náhradní díly, které by se daly vyměnit bez nutnosti hlubšího servisu...
Pokud budeš koupovat centrálu s manuálním startováním, tak z náhradních dílů jednoznačně doporučuji startovací set - je to takový ten kompletní koš se startovacím lankem. Ono totiž když se centrála pravidelně používá, tak čas od času to startovací lanko prdne (to asi každý dobře zná z různých strojů, ať sekaček, motorovek, křoviňáků ap.). To lanko poté zajede pochopitelně dovnitř koše a občas ještě (tím zpětným točením) i vyskočí pružina uvnitř startovací cívky na které je to lanko namotáno. Není to nic, co by se nedalo behem patnácti až dvaceti minut opravit a lanko vyměnit, ale když je vyskočená ta pružinka, tak znovu ji správně zaháknout znamená rozebrat i tu cívku, což je další čas navíc.

Když mám náhradní startovací koš, tak ho prostě do minuty přehodím (3 šroubky) a jedu dál. No a pak, po práci co jsem potřeboval udělat, si v klidu můžu hrát s tím druhým košem s přetrženým lankem, vrznout tam třebas paracord ap...

Také se tím mj. eliminuje situace, kdy je prostě tu centrálu potřeba nastartovat "hned" a čas je kritický parametr. Ono to lanko totiž, dle Murphyho zákonů nikdy neprdne v době kdy máte spoustu času a klídek, ale v době, kdy celkem dost na něco spěcháte...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od sphinx »

bivoj: přesně, ten startovací set se k tomu nabízí a říkal jsem si, že nebude od věci ho koupit, kdyby se tam něco podělalo (jakože třeba u pily se to stalo). A vidím to stejně i s tím časem vs oprava, raději to vyměnit hned a s opravou si hrát potom, až ti na to centrála posvítí :)) Jinak zatím mi nejvíc asi sedí tento Heron, je fakt, že výkon bych rád tak o 1kW větší, ale pak u je to na podvozku a stojí o deset k více.
https://www.heron-motor.cz/produkty/ele ... -8kw-6-5hp

Ale jako taková pojistka - "alespoň něco, než nic" myslím stačí. Lednici to utáhne, ta bude mít do 100W (náběh tipuji kolem 1kW), nabíjení, svícení, provoz ntb, nouzové připojení vrtačky (cca 1kW) taky. Teď ještě vyřešit tu přepěťovou ochranu / filtr.
Be brave. Be honest. Be free.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PeFi »

Obyčejná přepěťovka ti moc nepomůže, potřebuješ něco s filtrem. UPSky deklarované jako line-interactive by už s trochou štěstí pomoci mohly.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Strelec45 »

No a proč ne pak tuhle invertorovou, Sfinxi ? Ta je i na elektroniku.
https://www.heron-motor.cz/produkty/ele ... -7hp-3-7kw
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od sphinx »

Strelec45: díky, ta mi nějak unikla, asi proto, že jsem se nedíval do invertorových. Vypadá dobře, ještě to prozkoumám.
Be brave. Be honest. Be free.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

JJ, ta invertorová nevypadá špatně...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od viktor »

az na 96 dB na vzadelonost 7 m, tiche to zrovna nebude ...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Strelec45 »

Pokud by náhodou vadil hluk, jde to zavřít třeba do dílny a vystrčit výfuk ven. :mrgreen: Nebo udělat bednu a připojit ventilátorek na chlazení, výkonu to má dost.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Count »

Odhlučnění centrály mám v plánu udělat z akustických desek https://www.akusticka-pena.cz/zbozi-cen ... cke-desky/. Mám v technické místnosti ATS (tlaková stanice) a udělal jsem na ni "krabici" z této pěny. Subjektivně hluk produkovaný motorem ATS klesl pod 50%. Nevýhoda u centrály je, že ji nemůžu uzavřít celou kvůli výfuku, i tak si myslím, že to bude znát. Případně je možné použít jejich protihlukovou EKO desku. S ní ale zkušenost nemám.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Strelec45 »

Však výfuk vyvedeš ven a pokud se ti zdá zvuk z výfuku moc sexy u jednoválce, tak dej ještě jeden tlumič. :lol: Třebas i z auta, té celkem fuk.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od PetrNO »

strelec45: no vypadá zajímavě, ale jsem trochu skeptický.. 27 kg a z 200ccm motoru dostávat 3,5kW provozní 3,7 max výkon?
některý čičmundové tohle píšou i o tom motoru honda gx200 (co se dává do spousty krabic) ale nakonec mi poslali datasheet že to umí 2,8/3,1 ..

má ji někdo? fakt by mě zajímalo kolik dá s měřákem ...
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od sphinx »

PetrNO: těžko říct, taky mě to trochu zarazilo, že při tom motoru má dát 3,5kW. Ale vzhledem k tomu, že je totálně vyprodaná a jedna skupina hodnocení je kolem 85% tak bych nějakou velkou odchylku od udávaných čísel nečekal.
Be brave. Be honest. Be free.
Odpovědět