Přenosná elektrocentrála

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Přenosná elektrocentrála

Příspěvek od MRAK »

Chci koupit malou elektrocentrálu honda

http://www.manek.cz/zbozi/2092-elektroc ... -21-eu-20i


máte někdo nějaké zkušenosti?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Fabulous »

Je to Honda. Tečka. Nic lepšího na domácí použití nekoupíš.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj, to budeš kupovat z toho odkazu? Kámoš dělá sekačky a traktůrky honda. Centrály má myslím taky, tak bych se mohl zeptat, jakou může udělat cenu, kdybys měl zájem.
Jinak jak píše Fabulous, prostě honda.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od felix5 »

nejsem si jistej jestly by se zrovna u tohohle nevyplatilo jít cestou homemade, jak z hlediska ceny tak kvality . spojit benzínovej motor s alternátorem z auta a na to prdnout střídač . nechci rozpoutat diskuzi zda ano /ne . jen to berte jako podnět k zamyšlení.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

2 praalien: Alternátory v autech mají pro toto použití nesmyslně malej výkon kolem 500-800W. Dají se sice koupit i speciální alternátory s vyšším výkonem, ale ty jsou tak drahý, že jakékoliv homemade řešení v té chvíli ztrácí finanční smysluplnost.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Maximus »

Honda je zaručená kvalita - nízká spotřeba, hlučnost a minimální poruchovost. Navíc kvalitní AVR umožňuje připojení citlivé elektroniky.

Pokud bych neřešil cenu, tak jedině Hondu, ale v případě finančních limitů bych se nebál třeba čínské značky Kipor.

Invertorové elektrocentrály mají snad jednu nevýhodu oproti "klasickým" elektrocentrálám a tou je právě ta složitější "tranzistorová" elektronika, která bude přirozeně citlivější k případnému EMG pulzu.
Dan
Příspěvky: 54
Registrován: 11.03.2012 13:17

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Dan »

Vyborna vec pokud bude palivo, jinak by to chtelo vyzkouset jestli facha i na spiritus, nebo diesel na repku ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Fabulous »

Pokud tedy chceš Hondu a nic než Hondu, tak ti Mraku není pomoci, ale jinak se dá koupit desítky druhů Číňanů za zlomek ceny a práci také odvedou dobrou. Jeden čas jsem dovážel a prodával centrály Linhai (to jsou ty, které se samolepkou Yamaha stojí desetkrát tolik :D ) a byly to velmi spolehlivé stroječky.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Wagoneer »

Fabik souhlas. Já mám digitálni invertor Sweppach DG30. Pro němce to dělají číňani. 3kW, asi o deset kilo těžší, nádrž 15l, spotřeba stejná. Vesele maká už třetí rok.
Je fakt, že Honda je Honda. Za tu cenu však mám dvě a půl centrály.. Nebo jinak - radši dvě " číny" ve sklepě než jednu Hondu. Ale to je jen můj pohled na věc.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od cipis »

Také jsem se pozastavoval nad tou cenou. A pak ještě víc, když jsem se podíval, že to za tu cenu není třífázové a nemá to automatický start nebo aspoň startování na čudlík. Je fakt, že u toho startování je to další věc na pokažení a také další starosti (hlídat další akumulátor), ale jak píšou výše kluci, dají se sehnat mnohem levnější stroje.
Kámoš si nedávno koupil v Globusu nějakou centrálu, 3f, snad za 6000 Kč nebo kolik. Koupil to hlavně kvůli tomu, že čerpadlo na vodu má na 3 fáze a bez elektřiny je jaksi bez vody.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od MRAK »

Jasný hoši.
čínský elektrocentrály prodávám na krámě, takže jich mám na skladě asi 5.
Chtěl jsem něco na tuty boty jistotu. A ta Honda by jí měla dát.
Sehnal jsem předváděčku za poloviční cenu, takže cena je taky příznivá.

Ten Sweppach DG30 jsem měl v merku, ale nakonec jsem se rozhodnul pro tu hondu.

Jinak samozřejmě díky za názory. :yes
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od cipis »

Poloviční cena je dost podstatná změna zadání :D
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od bivoj »

U spousty výrobků dokáži (sice se skřípěním zubů) akceptovat "čínu". Ale zrovna u elektrocentrály, což je v případě blackoutu celkem důležitý stroj, bych šel prvotně po KVALITĚ, po ničem jiném. Takže centrály z Globusu ap. mě nechávají celkem chladným. U takovýchto "strategických" věcí se nemusí, v případě nějakého průseru, šetření vyplatit.
Wagoneer píše:...Nebo jinak - radši dvě " číny" ve sklepě než jednu Hondu. Ale to je jen můj pohled na věc.
NIKDO si nebude kupovat dvě centrály místo jedné aby měl jednu do foroty, každý si bude myslet, že jedna stačí.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od cipis »

Jestli kupovat dvě, když jedna stačí - to záleží na míře paranoie každého soudruha :D
Nikdy nevíš, jak moc budeš potřebovat záložní záložní záložní zdroj záložního zdroje ;)
Spíš bych se zaměřil, na co to potřebuji. Viz. případ toho kámoše, na vodu holt potřebuje 3 fáze.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Kapo »

Ešte by stálo za pouvažovanie zaobstarať si centrálku na LPG-CNG. Dokonca keď fachá na zemný plyn, tak cena sa KW elektriny sa už blíži cene energie zo siete.
Dokonca sa dá plyn vcelku dlho skladovať. Prípadne aj v núdzi dáky vyrobiť z drevoplynu, či bioplynu...

Brácho si teraz takúto zakúpil ako zálohu, pri výpadku el. prúdu: http://www.heron.sk/produkty/elektrocen ... ove-ramove
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Wagoneer »

Bivoj - jasně že jsem si nekoupil dvě. ;)
Jen jsem tím příměrem chtěl poukázat na tu cenu.
Jinak porouchat se může i Honda. Moc nevěřím tomu, že ji poctivě montují v Japonsku.
Pokud by na tom měl záviset život, pořídím taky něco jiného. Já mám EC jen jako doplněk.
Jardik

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Jardik »

Za sebe doporučuji Elektrocentrálu. Mám ji doma a jsem s ní naprosto spokojen. :D :D :D

Ban - komerce. Adios stupido! Fab
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od krvfx »

Když už se tohle téma vyhrabalo, jakou elektrocentrálu bych si měl za rozumné peníze pořídit?

Požadavky následující: Musí utáhnout kotel (?) + čerpadlo (max 60 W) + ledničku (200 W?) a možná pár LED světel nouzového osvětlení. Co by tak ještě mohlo být potřeba živit? Dále chci velkou nádrž, abych chodil dolévat dejme tomu dvakrát za den. Smí se vůbec dolévat za provozu? Krátodobé překlenutí kotle by řešila UPS, kterou musím nainstalovat tak jako tak.

Modelová situace je, že v zimě na 14 dní vypadne elektrika (minulý rok tu nešla dva dny) a já potřebuju topit a fungovat. Díky zprasené legislativě budu muset mít výhledově kotel s elektronikou - ale stejně musím živit to čerpadlo.

Třífáz nepotřebuju, ale občas by se hodilo pohánět ruční nářadí, takže trvalý výkon bych viděl někde okolo 3 kW. Díky za tipy:)
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od Foxy »

Hmmm...
Mám vojenskou dvoutaktní kilowattku. Když jsem stavěl zděnou patrovou chatu, honila jednofázovou elektrickou míchačku, anobrž v místě nebyla elektřina ze sítě. Teď jí mám zaparkovanou ve sklepě, jednou za půl roku jí protočím aby nezatuhla... Za posledních 20 let jsem jí musel použít jako zálohu při výpadku sítě dvakrát, čtyřikrát jsem jí použil při experimentech s historickými radiostanicemi. Jednou jsem vyzkoušel, zda by utáhla malou elektrickou obloukovou svářečku. Jestli za těch 20 let naběhala 20 motohodin, tak je to fakt moc.

Myslím, že je skoro jedno, jakou mám elektrocentrálu. Pokud civilisace funguje, zůstává jen hračkou pro velké i malé kluky a zvědavé holky. Pokud by to dospělo tak daleko, že by elektřina ze sítě vůbec nebyla, nejspíš bych se musel přeškolit na život bez elektřiny. Elektrocentrála s pár kanystry čím dál vzácnějšího paliva by asi zůstala zálohou pro skutečně mimořádné případy. Luxus elektřiny by mi spíš poskytovala improvisovaná vrtule (třeba tu z motorového rogalla, co stále ještě zdobí stěnu v dílně) na ose alternátoru z auťáku/autobusu a alkalické osvětlovací baterie ze šrotovaných železničních vagonů; případně jednou nějaký ten vyřazený solární panel (to až se začnou likvidovat solárky). Pro případ potřeby 220/50 jako měnič krásně běhá upravená vyřazená UPSka z elektrošrotu. EMP neřeším, stále jej považuji za pouhé scifi.

K čemu vlastně elektřina? Topení jí nepotřebujou, veškerá má ústřední topení už byla konstruována jako samotížná a se záložním kotlem tuhopalivovým. Vařit se dá bez elektřiny naprosto samozřejmě.
Lednička - celé generace se bez ní obešly. Dokud je dost skleniček s těsnícími víčky, je možno cokoliv zavařit a zasterilisovat. Luxus pak zajistí absorbční chladnička provozovaná na petrolej, či jakékoliv jiné palivo schopné dodat stálý a rovnoměrný tepelný výkon srovnatelný s petrolejkou.

Elektrocentrála má být přenosná... tu kilowatku zatím furt ještě unesu; a poté, co jí zaklapnu na malý dvoukolý vozík, je krásně převozná - nic víc mi netřeba.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: přenosná elektrocentrála

Příspěvek od krvfx »

Asi jsem úplně přesně nenapsal, že by ta centrála pro mě neměla být určená na konec civilizace. Prostě potřebuju něco spolehlivého, co mi umožní v zimě topit na stávající systém v případě, že popadá pár sloupů, což opravit nějaký čas zabere. A aby to nestálo masakr:)

Jako absolutní nouzovku pro tuhle situaci plánuju nainstalovat krbová kamna do spodního patra. Barák nevytopí, ale člověk nezmrzne.
Odpovědět