Zavírací nože

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zavírací nože

Příspěvek od štaflík »

Já jsme měl dva (hudy), docela se tupily a u jednoho se mi zkroutila a "odešla" pojistka (kombinace celkem tenkého plechového kroužku se dřevem není zas tak robustní). Jeden mi skonal, když jsem s ním dělal třísky. Navíc dřevěná střenka ve vlhku pracuje. Ale mám je rád, vždycky nějaký mám a rád je pro "hezké chvíle" používam. Ten nůž má prostě charisma. Že by to byla moje EDC či PA volba, to fakt ne, ale pokud to někomu vyhovuje, proč ne a má to styl.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Kocour »

Používám dlouhá léta No. 12 v uhlíku. S liškou to zase není tak hrozné, protože při použití na úpravu jídel zůstává nůž stále trochu mastný. Jenom jsem ho vždycky olíznul nebo otřel o kalhoty a jediný důsledek takového používání bylo rovnoměrné ztmavnutí. Brousím jej pouze sporadicky, většinou jenom obtáhnu na ocílce. Používal jsem ho i během bivaků v podzemí (100% vlhkost) a bobtnání dřeva nebylo nijak hrozné. Fakt je, že u dvanáctky má člověk docela dlouhou páku pro otevírání. Když tak pomůže proslulý "coup de Savoyard" - tím vyčnívajícím zobáčkem na konci nože proti objímce se klepne o pevnou podložku, čepel se pootevře a to zpravidla stačí, aby se dala uchopit a dootevřít. Na fórech sběratelů nožů se někteří s úspěchem pokoušeli osmirkovat a napustit rukojeť nějakými oleji.

Mimochodem, od loňska se vyrábí No. 8 i v horolezecko/jachtařské variantě Opinel Outdoor
Např. zde:http://www.opinel-usa.com/proddetail.as ... o8-outdoor (omlouvám se za odkaz a ne inline fotku, ale nechtělo se mi s tím fotit, jestli odkaz časem nebude platný, dá se stejně vygooglit)
Tahle verze má plastovou rukojeť s integrovanou píšťalkou, zčásti zoubkované ostří, silnější nerezovou čepel, místo nehetníku klíč na šekly a poutko na zavěšení.

doplněno, Štaflík: na štípání dřeva opravdu moc způsobilý není, jinak je to ale váhově velmi příznivý nůž vzhledem k dané velikosti (ten Outdoor už pochopitelně tolik ne, vzhledem k větší měrné hmotnosti plastu a silnější čepeli)
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Leon Chamel »

Klasický dřevěný Opinel je prostě Francouz, jak má být – s osobitým šarmem pro některé uživatele, vůči němuž jsem však osobně zcela imunní, a občasnou nefunkčností v podmínkách, které většina jiných nožů hravě zvládá. Osobně spíš žasnu nad jeho popularitou, protože co si myslet dobrého o noži, který nemusí jít při navlhnutí normálně otevřít..?
Ale proti gustu žádný dišputát, starostlivým, opatrným a pečlivým majitelům nejspíš udělá radost a poslouží. Trampové, rybáři(!) a obecně všichni praktici, kteří hledají především spolehlivý a odolný nástroj, ať se raději poohlédnou jinde.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Terminated Account »

Tajemství je v marketingu. V tomto případě se v ČR povedlo udělat z tohoto nožíku legendu s magickou hodnotou. Češi jsou prostě národ batůžkářů a nízká váha, dřevěná střenka, nízká cena a slušná kvalita vdechli tomuto noži ducha. Popularita tohoto nože v ČR předčila i oblíbenost v jeho domovině. Myslím ale, že vrchol této vlny je již za námi.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Zavírací nože

Příspěvek od BiSon »

Opinely mam dva, tusim No. 6 nebo 8, proste ten nejmensi co uz ma pojistku.
Fajn nozik na jemne prace. Akorat ze je dostal ro ruky tchan a pouzil nuz jako dlato :twisted: Vysledek: jeden ma spicku ohnutou, druhy rovnou zlomenou.
Takze prakticky je ted pouziva uz jenom zena, jako jemny ostry nozik kdyz orezava kytky apod. Nespolehl bych se na nej, to mnohem radsi svycarsky nuz; ty podobne zachazeni prezily se cti. Sice se sramy, ale bez fatalnich nasledku.
Uživatelský avatar
Mr.Sock
Příspěvky: 33
Registrován: 12.02.2012 11:29

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Mr.Sock »

Mám Opinel 9 v uhlíku. Ešte sa mi nestalo aby som ho neotvoril, ani po výraznejšom namočení do vody. Po nabobtnaní to síce ide sakramentsky ztuha, ale ide to, stačí trocha sily alebo s ním trocha švihnúť napr o konár a čepielka je von. Jasné, nie je to ani z daleka žiaden "heavy duty" zatvárak, ale mám pocit, že pomer ceny a ostrosti akú ponúka opinel je neprekonateľný. Dá sa ľahko a rýchlo nabrúsiť až do desivej ostrosti, ked doslova pretne vo vzduchu vysiaci vlas. Na drobné práce kde je treba skutočne ostrý nôž je to parádička.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Václaf »

Neměl jsem v úmyslu rozproudit takovéhle vášně :beer ,jen jsse mě tchán ptal,co chci k vánocům a já mu řekl,že zavírací nůž,ale no z číny. Tohle jsem našel pod stroměčkem,ale nosím ho pořád,v práci je v kapse plnej bordelu z nahazování,vod offcí chodím s kapsami plných senného bince a pořád to řeže. Třeba někdy dostanu něco lepšího a pak se zase pochlubím,zatím mám tohle a na občasné přefiknutí něčeho je dobrej,páč je v kapse po ruce :hand :beer
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zavírací nože

Příspěvek od štaflík »

Ka_Bar Large Dozier se vrátil!
Sice jen verze 4071 (s očkem) a za vyšší cenu, ale je zpět 8-)
http://www.noze-nuz.com/ka-bar/KA4071.php
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zavírací nože

Příspěvek od sigmark »

no sakra. to zase nebudu tenhle měsíc jíst :-(
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zavírací nože

Příspěvek od štaflík »

Jo chlapče, Ty mi to děláš každý měsíc ;) ;)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zavírací nože

Příspěvek od sigmark »

to si děláš sám panáčku, já mám jen hodně hraček :-D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zavírací nože

Příspěvek od štaflík »

Tak jsem dostal fake Extrema Ratio Nemesis a musím říct, že něco tak ostrého jsem v ruce neměl, zvláště s přihlédnutím k tloušťce čepele. Nové Fallkniveny, Ka-Bary, Ontaria... jsou vedle čínské Extremy tupé. Nechápu, jak to ti čongové brousí...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Zavírací nože

Příspěvek od bacil »

Tak tos mě nalákal, mohl bys prosímtě vybrat verzi nože, který to je? Jsou tam verze 6mm, 4mm, II, 2013, tak který máš, nebo bys doporučil?

http://www.aliexpress.com/w/wholesale-e ... knife.html
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zavírací nože

Příspěvek od štaflík »

Je to 4mm, na zbytek se musím mrknout doma. Nicméně je to samozřejmě čínská kopie, padělek. Nekoupil bych si to, ale dostal jsem jí. Chod čepele či pojistky je oproti kvalitním výrobcům tristní. Extremácká "pojistka pojistky" je tam jen jako. Ale prostě mě jen zaujalo, jak je to strašně ostré. Netuším, jak dlouho to ostré vydrží, či jak se to bude brousit, ale je bez přehánění jako žiletka. Upřimně řečeno ani design originál Extremy my nepřijde úplně 100% funkční, ale spíš na efekt a cena originálu naprosto úchylná.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Zavírací nože

Příspěvek od bacil »

Dík. A co ta 6mm verze - platí čím tlustší tím lepší? Nebo na co je lepší tlustší nůž a na co tenčí?
morepower
Příspěvky: 13
Registrován: 28.10.2013 10:05

Re: Zavírací nože

Příspěvek od morepower »

Podle mě není lepší EDC než švýcarák, mám jich několik, v podstatě v každejch kalhotech jeden a nikdy mě nezklamal. Časem jsem přišel na to, že stačí úplně jednoduchá varianta (konkrétně V-nox waiter) vejde se všude a na to domácí žvýkání je naprosto dostačující. Mám i několik onehandů, třeba Buck Vantage, Kabar atd, ale nevýhoda těhle nožů pro EDC je podle mě právě to, že jsou to jen nože, bez dalších f-cí.

Pokud jsem někde, kde bude čepel nože potřeba mnohem, mnohem víc, beru malý pevný, velikosti Fallknivenu F1. Zatím sem se téměř nesetkal se situací, kdy by švýcar nestačil. Takže za mě tak.

Když do ale na čundr, beru kombinaci Velký pevný a švýcar na ty zbylý cypoviny, jako třeba svačina...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zavírací nože

Příspěvek od MRAK »

já teď ujíždím na tomhle

Spyderco Embassy Auto

Obrázek

CPM S30V , hladké ostří, precizní zpracování, nosím jen na klipu přímo na pásku .... fakt paráda
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Stenny »

Zavírák často používám na jídlo, takže moje kriteria byla: Nerezovka, otevírání jednou rukou (kvůli pohodlí), čepel přes deset čísel (nerad bochník chleba "objíždím" dokola kvůli jednomu krajíci a porcování částečně zmraženého kuřete Delicou byl taky zážitek), pojistka, neklouzavá rukojeť (mastná/mokrá ruka mi po Vinoxu zle klouže). Vyhověl CS Voyager XL, stará verze (nýtovaná konstrukce, kovový klip). Navíc se mi líbí a ačkoliv mám hodně agresivní pot, v kapse mi nerezne. Jenom mi lidi nechtějí věřit, že taková navaja je nůž na jídlo :? .
Dlouho jsem nosil Vinox, ale jiná želízka než nožová jsem vlastně nepoužíval, tak jsem ho opustil.
Farmer
Příspěvky: 13
Registrován: 27.09.2013 18:20
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Farmer »

Švýcarák je docela šikovnej. S přihlédnutím na celkový zaměření fóra, post.apo..
Já sem zaujatej ve prospěch, :D , ale dovolim si nabídnout (teoretickou) přesto reálnou situaci, kdy třeba po vychřici nebo co já vim, třeba bombardování.. :o potřebuju někam cestovat, ale přez cestu leží
blbě padlej stromek. 111 jedenácti milimetrovejma modelama s pilkou se dá během chvilky zrasit hodně větví. Navíc spousta želízek se v nouzi může opravdu hodit. Chce to jen správně vybrat.
Teď tahám a používám tenhle ( Victorinox rucksack 111) protože ho v práci prostě potřebuju.
Navíc cena není nijak přemrštěná, za kvalitu jakou poskytuje.
Přílohy
IMG_20131111_103427.jpg
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Terminated Account »

Pilka je super záležitost na spoustu věcí a funguje bezvadně. Na padlé stromy přes cestu, ale normální rozpadlík vozí pilu a sekeru v kufru. Fakt bych pilkou ze zavíríku nechtěl pižlat strom.
Odpovědět