Vybavení domácnosti - ruční nářadí, kvalita, značky

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Vybavení domácnosti - ruční nářadí, kvalita, značky

Příspěvek od goral »

Souvisi i nesouvisi to s rozpadem.

Rad bych se optal zkusenejsich, mozna trosku rozviril debatu.

Kdyby jste nakupovali vybaveni pro udrzbu domacnosti a malou dilnu - jake firmy by jste volili?

Bavme se udrzbe maleho rodinneho domu, pripadne bytu - zadne specializovane prace se drevem, soustruzeni atp.

Duvod proc se ptam - samozrejme clovek nejake vybaveni ma, ale v ruzne kvalite, ruznem stadiu rozkladu atp.
Ted provadim reorganizaci tohoto temer zalostneho koutku a vybiram nove veci (uz me nebavi delat vetsinu prace gerbrem :-) ). Je to i spojeno s nejakym budoucim stehovanim, takze clovek chce mit jistotu a takovy svuj "setik maleho kutila", se kterym pokryje to zakladni, bez nutnosti pujcovat si kazdy kus vercajku.
Samozrejme jakozto kazdy rozpadlik premyslim nad kvalitou a pouzitim "kdyby to prislo", takze rovnou skrtam neznackovy kousky pochybne kvality. Na stranu druhou asi nevyuziju profi sady pro automechaniky, takze neco na puli cesty?
Nemam nejmensi tuseni po cem koukat. Napadly me firmy jako mora, hultafors, lux atd. ale netusim - neorientuju se.

Samozrejme je nesmysl resit jake naradi, protoze kazdy ma sve preference... I kdyz je to k topicu, takze proc ne - pokud ma treba nekdo seznam veci co ma doma, necht se ostatni pokochaji :)
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od scorpio »

Pro takové využítí jsou ideální výrobky v tzv. poloprofi třídě. Někteří prodejci, třeba Hornbach tohle u nářadí celkem normálně uvádějí. Pokud chceš něco, co vydrží déle při náročnějším používání chce to prostře profi.
Zde můžu z elektrického nářadí doporučit značky DeWalt a Hitachi (s oběma jsem dělal/dělám téměř denně). Dobrý reference z okolí mám i na Makitu (ale osobně mi moc jejich výrobky nesedí) a profesional Bosch (modrej).
Z ručního používám kleště Manesman a drobný nástroje který nepoužívám často Extol Premium (čína, ale kvalita není špatná), bity Kito.

Ono jde spíš o konkrétní nářadí, který potřebuješ. Každý výrobce má něco lepší, něco horší, jako u všeho...
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od urbanwarrior »

Goral mi téma vzal přímo z pera. Stejný problém aktuálně řeším při úvahách, jak si vybavit záložní lokalitu. Moje dílna je spíš průměrně vybavená s vyšším stupněm opotřebení, částečně poplatná i morálnímu zastarání (viz běžná dílna u vesnickéího domu :? ). Protože platí jako u každé řešené věci, že nelze pořídit a skladovat vše, zamýšlím se nad nutností, použitelností a pokud možno univerzálnosti uplatnění v době krize, ať už o hospodářskou krizi, propad nebo příámo PA. Pravdou je, že i v případě hospodářské krize může funkční dílna pomoci - ať k produkci, tak k opravám a údržbě hospodářství. I já se v případě propadu spíš stanu kovozemědělcem než statkářem.

Dílnu bych rozdělil následovně:
1/ velká mechanizace (soustruh, frézka, hoblovka, stojanová vrtačka, hospodářská pila)
- k těmto specifickým strojům patří zásoba přinejmenším nejběžnějsích nástrojů - nože, upínáky, kotouče
- samozřejmostí by měl být návod k použití a k údržbě, tabulky převodových rychlostí, možná by se užila nějaká tématická hobby literatura apod.

2/ malá mechanizace (čerpadla, kompresory, míchačky, el.centrály, štípač na dřevo, svářečky)
- pořizování, příp. skladování podřídit představě u využití, např. velká centrála při provozu objektu,více spotřebičů naráz x malá centrála pro izolované čerpadlo nebo malý spotřebič
- malá mechanizace musí vhodně doplnit výbavu rozpadlíka, usnadnit mu život a celkově zapadnout do rámce hospodářství, musí být navzájem kompatibilní (např.jednotné palivo, jednotné koncovky,...)
- nepodléhat reklamním tlakům prodejců a neutrácet za pitomosti á la bateriový sestřihovač trávníků,ale za praktické pomocníky, třeba ten štípač špalků :lol:

3/ ruční elektrické nářadí
Uvedené úskalí se sestupnou kvalitou je dávno realita. Sám jsem na lehkou práci léta kupoval zn. Extol (podle mně nejlepší poměr cena x kvalita). Vždy jsem nakupoval v Bauhausu k plné spokojenosti. V týdnu kolega přivezl Extol z Globusu a 3x exitus (1x rozbrus - 1.zapnutí, 3min. a 2x vrtačka - obě akce tak do hodiny :ne ). Protože nářadí i trochu jinak vypadalo než staré, domnívám se, že to byla nějaká franšíza v lidové Číně. Ještě to zjistím.
Na běžnou řemeslnou práci pořizujeme střední třídu od Bosche (zelená), ale i zde je patrný ústup kvality výrobků i servisu. Původně jsme pořizovali profi řadu (šedomodrou) a generálkovali, to už se vůbec nevyplatí, protože díly pro servis jsou šunt, vhodný tak na trénink hodu do dálky a s cenou za práci není daleko pořizovačka nové v záruce. Takže dnes poloprofi, opotřebit do mrtva, rozvrakovat a zbylé poškozené (zničené)díly prostě zahodit.
Do PA výbavy ale je potřeba uvažovat trochu jinak, tam by střední třída měl být standard. El.nářadí rozhodně nepořizovat u trhovců v Baumaxech, Hornbachu nebo Baumarktech (Globus), tam je zóna spíše pro meloucháře a příležitostné kutily). Úplně špičkové vybavení bych nepořizoval, protože za jeho cenu pořídíte snadno dva kusy střední třídy (viz pořizovačky Hilti, Makita) - za uspořené penízky pořiďte třeba nástroje.
K el nářadí jsou nezbytné prodlužovací kabely - spolehněte se raději na kamaráda elektrikáře,který udělá prodlužku podle předpisu, třeba i s vodotěsnými koncovkami, než koupit nějaký akční hobbyšunt s průřezem, který přepálí i dětský vláček.

4/ ruční nářadí
Zde si myslím, že se naopak nevyplatí šetřit. Jestli dojde na nejhorší, pak bych rád měl pomocníka, který bude opravdu co platný. Já budu muset po krátké inventuře obměnit věci, co byly poškozeny při rekonstrukci a opravách - lopaty, rýče, krumpáč, velké palice. Během krátké doby jsem zjistil, že skoro všechno nářadí, které bylo použito, má poškozená topůrka a násady. Novou budu potřebovat velkou štípací sekeru. Určitě se užijí kvalitní šroubováky, kleště a klíče.

5/ nástroje
Platí to samé co pro ruční nářadí - kvalitu především. Významně doplním stavy vrtáků, včetně příklepových, hřebíky. Vyplatí se pořídit co nejkvalitnější bity, do každé pily několik náhradních listů.

6/ pomůcky, ochranné prostředky, hejblata
Myslím, že hodně budou potřeba pracovní rukavice (já teda bych bez nich asi umřel). Do dílny se rozhodně užije lano, ostřič vrtáků, před nedávnem jsem sehnal historický brus na kliku. V dílně mám bednu s respirátory - od obyčejných levných jednorázových po ty lepší s ventilkem - (demolice, odklízení trosek, práce v prašnu), aspoň částečná prevence před komplikacemi s prachem, alergiemi. V čase zhoršení lékařské péče budou zranění potenciálně velkým rizikem, tedy ochrana očí, sluchu a obecně ochrana těla při práci bude mít vysokou prioritu. Mezi hejblata řadím různé kladky, navijáky, hevery, vrátky apod. silostroje.
Řekl bych, že do každé dílny patří hasičák.

7/ náhradní díly a skladové zásoby
K některým užitečným věcem z domácí výbavy bude potřeba mít minimální zásobu náhradních dílů. K těm důležitým je to samozřejmost. Každý by měl zvážit, bez čeho se neobejde, co nebude možné pořídit, získat výměnou nebo nahradit improvizovaně. Řemeslník by měl zvážit, nemůže-li se jeho řemeslo uplatnit v krizové době. Pokud ano, mohl by si zřídit improvizovaný sklad s materiálem, případně využitelným v PA (elektrikář kabely, instalatér potrubí apod.). S ohledem na životnost si jistě dokáže zajistit optimální prostředí pro skladování takových zásob.Průběžně je lze obměňovat. Uložení volných finančních prostředků je i zde výhodnější než v jakékoli bance.

8/ depozit / vrakoviště
S narůstající mírou rozpadu se bude omezovat příliv nových věcí mezi spotřebitele, dá se předpokládat stejný trend ve vyhazování opotřebených, resp. nefunkčních věcí. Vše bude potřeba prověřit, než bude vyhozeno - od použitého obalu od konzervy po nefunkční pračku. Drtivou většinu výrobků lze použí opakovaně, na jiný účel nebo rozvrakovat a použít per partes. Očekávám, že v domě, hospodářství nebo komunitě bude třeba vymezit místo pro uskladnění takových věcí.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od sigmark »

ruční nářadí (opravdu ruční, ne v ruce držené elektrické) mám zajištěné prakticky komplet z dob první republiky. tenkrát ještě věděli jak to vyrábět nezničitelné. Pokud někdy narazíte na pozůstalost po truhláři, vykupte jí. to nářadí má cenu zlata, a třeba dláta peugeot z přelomu 19/20 století jsou vynikající, stejně tak hoblíky, pily, vrtáky. dnešní bláto je většinou zakurvítkované (vrtáky, dláta speciálně, alespoň z mojí zkušenosti)
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od surikata »

postupně dávám do hromady i ruční vrtačky nebozezy a podobně. Jen jak říkal soused jedna díra ruční vrtačkou a fakt se naučíš brousit vrtáky. Podařilo se mi sehnat malou ruční stojanovou vrtačku vypadá moc hezky ale vrtat to by byl oprus.
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Darth »

Já momentálně řeším nákup aku vrtačky na takové to domácí vrtání a šrubování.
Takže nic profi ani aušus.
Dostávám dobré reference na Makitu.Takže asi půjdu do ní.
Jěště nedávno jsem ani něvěděl,že taková firma existuje a že jsou to Japončíci.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od alive »

z dlouholete praxe doporucuju naradi z prvni republiky...(rucni, samozrejme:-) Kvalita sroubovaku,pilniku,klesti apdo. z te doby se neda s tim dnesnim porovnat...(pokud tedy neporidite kleste za 2000 Kc...) Z elektrickeho Bosh, Makita...U Boshe radeji tak 5 a vice let stare...to novejsi uz zacina stat taky za prd...(A nebo "modra" profi rada - ale ceny hrozne)
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Tommy »

Co se el. Nářadí týká tak:

Vrtačka Makita. Paradni kvalita, výkon atd. Super pracant běžně lze koupit v OBI atd. V plastovém kufru je i náhradní baterie. Máme ji doma řadu let a super

Bosh... Hodně lidi si stěžuje že je už za zenitem a nekvalitní. Nesouhlasím. Na moje hobby použití mám aku šroubvák a po 2 letech je jak nový, se šrouby do dřeva si hravě poradí a výdrž baterie pořád OK.


Jinak jsem tady jeste nevidel zmíněnou značku Black&Decker. Lze koupit v hobby marketech a co jsem slyšel, tak je na tom lepe než Bosh. Mám od nich pouze nejobyčejnější přímočarku a zatím šlape jak hodinky :)

Celkově používám nářadí z hobby marketů. Nekupuju většinou to nejlevnější, ale určitě ne to nejdražší a na to moje domácí žvýkání to krásně stačí :-)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od felix5 »

základ všeho je nenakupovat v obi bauhauzech a u podobnejch vydřiduchů. sám zastávám názor že jeden pořádnej kus nářadí je lepší než 10 obyčejnejch. za sebe můžu vřele doporučit šroubováky whitte , ceny sou nehorázný ale dělá se s nima samo. doporučuju obzvlášť ty do mastnýho prostředí. grip je dokonalej. taky se mi osvědčila příklepovka od narexu. konkrétně : EKK 20-G3 (SDS-plus) kombi kladivo 500 W, NAREX
cena opět šílená ale stojí to za každej halíř . jako lehkej aku šroubovák se mi líbyl od narexu ASV 14 AE sám ho nemám ale měl sem možnost si ho vyzkoušet a nemít jinej tak do něj du taky hned. základem všeho je mít doma dremel s patřičnym příslušenstvim. nikdo ho nekupije protože mu to pro barák připadá zbytečný ale v mim případě zastal víc práce než jakejkoliv jinej kus nářadí co mám - každou chvíly člověk chce někde něco přibrousit a podobně .opravdu neocenitelnej pomocník.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od štaflík »

Makyta, Motabo, Narex. Je to trochu dražší, ale IMHO se to vyplatí. Výdrž těhle věcí je výborná.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od sigmark »

praalien: taky je narex 2x těžší než jiný vrtačky. poctivý kovový součástky. žádný plastikový jebky. narexky máme dobře 20 let, a pořád jsou špičkový - flexa, bruska, mafl, vrtačka
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od štaflík »

Jo, viděl jsem rozebranou Narexí příklepovku (nevím jak stará, možná už to taky teď trochu šidí) a kromě izolací a nějakého vnitřního uchytu kablíků v tom nebyl jeden kousek plastu. :yes
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od sigmark »

náš vercajk si to všecko poctivě odmakal, a jediný co se nám kdy stalo bylo, že táta spálil motor na vysokoobrátkový brusce ( dost pres 35000/min). nechal previnout a jede dal, holka
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Dan.te »

Určitě by se taky ve výbavě nemělo zapomenout na hydraulický zvedák tzv. panenku. Dá se použít nejen na svůj originální účel. Viděl jsem s tím zvedat části krovů, které se pak podezdily; lisovat z nastrouhanejch jablek(i hroznů) šťávu; lisovat z jílu a slámy cihly(už se nemusí vypalovat); vytláčet z nápravy silentbloky a určitě by se našlo i další využití ...

Navíc to ani moc nestojí
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od bivoj »

2 Dan.te - jen tě ještě doplním, že s jednoduchým šroubovaným rámem z U nebo I profilů máte z hydraulické panenky solidní hydraulický lis, na kterém zvládnete (dle promyšlenosti konstrukce) většinu lisovacích operací.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od vrbodol »

Jen doplním zkušenost kolegy ,kterej se živý opravou ručního nářadí.Vřele nedoporučuje flexy od Narexu co maj štelování otáček.Elektronika tam prej je značně poddimenzovaná.Já mám doma od Narexu příklepovku a klasickou flexu a v pohodě.V práci máme bourací kladivo od Bosche a to je teda neskutečnej dříč.Co tenhle stroj vydrží je k neuvěření.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od goral »

Z hlediska vrtacky bych tedy mel uz celkem jasno a co to rucni naradi typu sroubovaky, imbusy atd?
Nejaka spolehliva firma? Padly tu zatim sroubovaky Whitte.
Naradi z prvni republiky mam zcela jiste v planu, kdyby mi slo pres prsty, ale neni to instatntne koupitelne...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Terminated Account »

Tona, Knipex, Wurth, Proficraft a další - dva vybavené autoservisy. 15 let praxe z motokrosu a endura. Denodenní používání. V Brně je skvělá prodejna Nářadí Veselý http://www.naradi-vesely.cz/ Prodavači jsou profíci a drží internetové ceny.

Pokud koupíš cokoliv profesionálního, budeš to mít na hoby použití na celý život. Rozdíl v životnosti nepoznáš, protože tomu pravděpodobně nedáš zahulit tak intenzivně pro co je to stavěné. Práce s profi nářadím, je také o dost příjemnější než s aušusem.
Hobymarketům, ač se tam dají koupit i slušné věci se většinou vyhýbám.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Fabulous »

Jako bývalý profesionální obchodník s el. ručním nářadím si dovolím zde dát krátkou radu: Hitachi, Makita, Ryobi a další Japonci jsou skvělé značky. Jsou konstruované na 400 hodin práce a ty také poskytnou. Mluvím o profi řadách. Ovšem potom odejdou do věčných lovišť. Americké značky - typicky Milwaukee, jsou úžasné ale jejich konstrukce je načasovaná ještě těsněji. Milwaukee má nejlepší pilu ocasku na světě, ale počítač konstruktérů řekl, že vydrží určité penzum práce a skutečně více ani prd. A to se bavíme o "superprofi" nářadí za desítku tisíc.

O nářadí Bosch se prosím ani nebavte. Zelená hobby řada je předražený ksindl a modrá řada je ještě dražší ksindl (nesmí mi do domu).

Hilti - většinu věcí překupuje od Bosch, Spit, Milwaukee, atd. A pořádně na tom napálí cenu, takže nee.

Po létech zkušeností kupuji: Brusky, pily, sekací a vrtací kladiva - levnou čínu střední třídy. Za 20% ceny vydrží 80% práce značkové.

Vrtačky - taktéž Čínu, ale mám i např. AEG, u nejž si ovšem nedělám iluze o naprogramované životnosti. Zde bych asi zvolil klasiku Narex, nejlépe nějakou předrevoluční.

Dnešní nářadí je zkrátka naprogramované na jistou životnost a většinou ani nejde opravit. Např. šneková kola na hřídelích rotorů jsou jak z dětských vláčků. Ale jak jsem řekl, je zde jediná výjimka a tou je Čína - "šnekové" ozubení neumí :D a proto ho nedělají a nářadí kopírují podle starších značkových modelů, které mívaly trochu vyšší životnost. Číňani zkrátka narušili vžité pravidlo "za málo peněz málo muziky".
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od scorpio »

Veselý je perfektní obchod, má zastoupení většiny značek profinářadí, šířka sortimentu luxusní a co nemají skladem ochotně objednají, ale jsou dost díky tomu drahý. Pokud chceš mít servis a dobrej pocit, napukuj zde, pokud ne, v e-shopech se dá ušetřit.
Z ochodů můžu doporučit železářství v Kuřimi na Tišnovské ulici. Výborný sortiment, oproti Brnu třeba u profi vrtáků do betonu ceny téměř poloviční.
Odpovědět