Vybavení domácnosti - ruční nářadí, kvalita, značky

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od bivoj »

Baca píše:...Znova napustis, nechas doshcnut do slabo lepivej a zasa napustis...
Takto se nedosáhne dokonalého napuštění. Vždy je potřeba nechat každou další vrstvu pořádně vstřebat a zaschnout. A opakovat klidně i dvacetkrát po sobě! Teprve až už dřevo nevsakuje žádný další olej, tak je napouštění hotové.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od K4cer »

:shock: Pravnoučata dostanou k vosumnáctce čerstvě donapouštěný krumpáč :?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Baca »

Bivoj dosiahne a za kratsi cas :-) Pri dalsom napustani nebude nova davka rozpustat tu predoslu uz zaschnutu. Ak chces napustit naozaj do hlbky, musis pouzit vakuovanie. Vysychat to bude asi dva roky :-) Normalne napustanie, pri nom sa olej dostane do max 1.5 - 2 mm hlboko aj to iba pri dost poreznom dreve :-) Navyse porisko ked je velmi hlboko napustene pri opotrebovani zasa lepi (pokial nebolo susene nejakym specialnym susiacim procesom) :-) Ale nechce sa mi hadat :-) Ide to aj tvojou metodou len to trva prilis dlho :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od bivoj »

Pokud olej polymerizuje (vysychá) za správných podmínek a správně dlouho, tak poté nikdy nelepí! Ideální je teplé a suché místo. Já k tomuto používám speciální komoru, kde je stabilních 40°C a už jsem olejem napouštěl desítky topor i pažeb. Shodnu se pouze v tom, že kvalitní napuštění je opravdu na dlouhý lokte - např. 20 vrstev po 3 dnech jsou cca 2 měsíce a i poté (po nanesení poslední vrstvy) je dobré ještě cca měsíc počkat, než dojde ke kompletní polymerizaci oleje. Pak je ale dřevo opravdu perfektně chráněné a nevadí mu ani dlouhodobější vystavení venkovním podmínkám.

Technická poznámka - nová vrstva nemůže dost dobře "rozpouštět" vytvrzené, neboť při tuhnutí oleje jde o polymerizaci a ne chybně (ale často /i mnou/) užívané slovo "vysychání". Proto nemůže správně napuštěné topůrko či pažba nikdy "lepit". To, že to někomu "lepí" je právě přesně to, co říkáš ty - zbrklé nanášení dalších vrstev dříve, než stihne vytvrdnout ta předchozí (zamezí se přístupu kyslíku ke spodní vrstvě - kyslík je právě potřeba pro tu exotermickou reakci polymerizace). Takto špatně napouštěné dřevěné věci pak "vysychají" skutečně extrémně dlouho. Takže pokud ses setkal s "lepením", tak to bylo právě proto, že jsi aplikoval ten nedočkavý a zbrklý postup.

Už jsem to psal ve fóru o sekerách, ale zopakuji to i tady. Ten tvůj přístup je produkt moderní uspěchané doby - všechno mít hned a rychle, včera bylo pozdě. Ale kvalitní a správné napuštění olejem prostě chce svůj čas, nedá se to moc ojebat a urychlit, a kdo tomu není ochoten věnovat čtvrt roku, tak ať se potom nediví...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Count »

A jak nejlépe napouštět? Nalít na houbičku a potírat, nebo na hadr, či polévat?

Chtěl jsem si dnes koupit 2Kg kladivo. Stojím, vybírám, potěžkávám a nakonec jsem odešel s 3,5Kg kalačem. O 100Kč dražší, ale mám 2v1. Kalačem kůl zatluču. Kladivem dřevo neposekám. 8-)
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od bivoj »

Houbičkou, štětcem či hadrem co nepouští chlupy. Natřít rovnoměrnou vrstvu a počkat cca 45 - 60 minut. Poté zbylý olej co se nevsákl dokonale setřít pryč. Je dobré, když je dřevo i olej při natírání mírně předehřáté (30 - 40°C). Pak nechat 3 dny vytvrzovat, opět pokud možno při teplotě 30 - 40°C (v létě je možné nechávat na slunci).

Výše uvedený odstavec periodicky opakovat až do doby, kdy dřevo úplně odmítne vsakovat olej. Dle druhu dřeva a oleje to může být mnoho vrstev (u lněného oleje 10 - 20 i více). Poté nechat alespoň ještě 4 týdny dále "vysychat". (V zimě či chladné místnosti to ovšem může trvat i déle!)

Ve finále poté řádně přeleštit flanelem a hotovo.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Baca »

Bivoj :-) Diky za navedenie na spravnu cestu :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Count »

Ještě poslední dotaz, jak napouštět násady, které májí nasazenou hlavici, např. kalač? Nerad bych měl nářadí alá Achileus, kde dřevo v hlavici bude jeho slabé místo. Ale sundávat hlavici, když je zaklínkovaná, se mi moc nechce. A teď babo raď.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od bivoj »

No, upřímě řečeno, bez sundání železa to nikdy nenapustíš tak, jak to má být. Já veškerá topůrka napouštím "holá" tedy zbavená hlav i klínů. Největší problém je vždy vyndání klínu (nejlepší je - pokud je klín ocelový - reverzní kladivo a klín k němu opatrně přibodnout COčkem), sražení samotné hlavy už je většinou brnkačka. Takže pokud už chceš opravdu poctivě napouštět a strávit tím mnoho týdnů, tak nechápu proč se "ti nechce" sundat hlavici.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od K4cer »

No, že bych tím zrovna "chtěl strávit mnoho týdnů" není úplně nejpřesnější formulace :mrgreen:

Jasně, bude to heský a trvanlivý a všechno, ale já bych ty věci potřeboval i použít ještě za mýho života

Tím Luxolem to nebude fungovat?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Count »

Kalač má kulatý klín a už od pohledu by sudávání hlavy bylo mimo mé technické možnosti. Proto ho nechám sloužit tak, jak je. Ale renovuji teď pro radost jednu starou sekeru a k té jsem si koupil bukové toporo, takže ho mohu napustit celé. A protože mám ještě další, tak mně několik týdnů nezabije a užiju si to :-)
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Baca »

K-4cer, LUXOL ??? Milujes krvave dlane ???
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od bivoj »

K4cer píše:... já bych ty věci potřeboval i použít ještě za mýho života...
Dřív (přesněji o dost dřív) lidi tak nespěchali. Nábytek si nechali dělat u truhláře a na kompletní vybavení domku čekali klidně i několik let. Stejně to bývalo s ostatními věcmi. Na druhou stranu takovéto věci většinou vydržely celý život - a leckdy ne jen jeden... Takže správná formulace je: "...a pak to budu používat celý život." ;)

(I když zrovna topůrko může dojít, při olšových rukách, k úhoně i dříve.)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od K4cer »

Bivoj: jestli myslíš to, že lidi sou 50 týdnů a 25 víkendů v roce 12 hodin v práci, aby si koupili ještě to a ono, a pak si zbylý dva týdny imitují nějakej život (rychle na letiště, hotel, tohle odfotit), místo toho aby ten život žili, tak naprosto souhlasím a nenávidím to.

Ale nepřítomnost funkčního nářadí na zahrádce auta mi přímo ovlivňuje bojovou připravenost, takže bych to rád řešil poněkud zrychleným způsobem; i třeba s tím že to bude dočasný a postupem času nahrazený.

Baca: rukavice řeší problém.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od floky »

Ja osobne nechápem podstatu 20-násobného napuštania ručky krompáču v cene 3€....
Jednoducho ak je to vystavené poveternostným vplyvom a zároven je to používane 2x do roka,tak by som tu ručku natrel farbou vrátane kovovej časti. Pri práci si dal ako vždy rukavice a hotovo...

Zmysel napuštania olejom 20x počas pol roka má zmysel pri pažbe pušky... ale preboha na ručke sekery ? krompáču? :shock: :shock: :shock:
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od K4cer »

Tak na obľúbenej Hultafords-ke ktorú nosím na čudner si to predstaviť viem, ale u bežného náradia, a onoho ženijného na streche obzvlášť, mi to tiež príde neefektívne. Ono toho času je predsa len pomenej než bývalo "před několika málo sty lety"...

Takže otázka znie, ako ošetriť drevené rúčky náradia (rýľ sekera kladivo krompáč) celoročne vozené na zahradke auta?
Farba si myslím že cez prasklinu vodu dovnútra pustí, a nepustí ju von akurát, takže to bude ešte horšie; preto ma napadol ten Luxol, ale či to bude lepšie neviem.
Niekto iný mi radil natrieť to motorovým olejom..

Potreboval by som názor niekoho kto má praktickú skúsenosť s niečím čo sa osvedčilo.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od paja »

povařit ve vyjetým motoráku? není to bio a pak to chce rukavice, ale časem to špinit přestane, náklady nulové a je to hned.
hunter
Příspěvky: 135
Registrován: 10.10.2015 19:47
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od hunter »

Ahoj Pajo
A jak to toporo napuštěné motorovým olejem vypadá? My jsme tím natíraly dřevěné kůly a byl to na pohled hnus ale účel to splnilo.
Smrt je otázkou místa a času, umírání je otázkou místa, času a způsobu.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od paja »

je to černé a masté po utření hadrem je tu furt masté, ale časem to oschne a na nějaké vození na kapotě je to podle mě lepší než barva.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Patrol »

Já napouštím násady fermeží. Už nevím, kdo mi to tenkrát poradil, ale i přes to, že je u nás obzvláště vlhko a nářadí hodně nechávám kolem domu, tak takhle ošetřené vydrží a vypadá dobře. Trochu to smrdí, když je to čerstvé, ale dobře se to vsakuje a potom se nesmeká, jako nějaké lakované.Nikdy jsem z toho nedělal moc vědu.Prostě jednou za dva roky všechno vyhážu na dvorek, a každej kus natřu, než to strčím do kůlny.Zároveň zabrušuji obroušené lopaty, zatloukám zajišťovací hřebíčky,klínky...atpd. Pak je zase na dlouho klid.
Krumpáče a rejče jsem nakoupil ve vojenském výprodeji, jsou totiž okované, bytelné a stály pár korun.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět