Motorová pila

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Motorová pila

Příspěvek od alive »

:-) ja se ti zejtra podivam po nejakejch obrazkach...dneska se mi uz nechce ;)
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Motorová pila

Příspěvek od Frank »

V klidu, sice sem natěšenej jak malej kluk, ale teď to stejně brousit nebudu :) . S napínáním řetězu, když ho chytnu ze spodu, jak moc má jít od lišty? Sem ho napnul že de tak 3 - 4mm, řetězem pohnu když ho chytím 2 prsty celkem vpohodě.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Motorová pila

Příspěvek od alive »

studenej tak 2mm max.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Motorová pila

Příspěvek od Frank »

Díky
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Motorová pila

Příspěvek od alive »

nový-1.jpg
Tak takhle nejak...
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Motorová pila

Příspěvek od Frank »

Díky. Proč brousit zub yna každé straně na jiný úhel?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Motorová pila

Příspěvek od alive »

No, proc...to uz si nepamatuju..:-) jen si pamatuju, jak nas to ucili:-) Ale kdyz udelas 30 - 30, tak to taky bude rezat.
Frank píše:Díky. Proč brousit zub yna každé straně na jiný úhel?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Motorová pila

Příspěvek od sigmark »

pravdepodobne kvuli zanaseni pilinami. cim tupejsi uhel na zubu, tim spis to bude trhat hrubou trisku, ktera pomuze pri vymetani pilin z rezu a tim se snizi namahani retezu, nutnost mazani, zahrivani. kdyz se kouknete na klasickou brichatku, tak ta ma zubu dokonce nekolik typu na jednom listu prave z tohohle duvodu
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Motorová pila

Příspěvek od Venet »

čo ja viem, tak oblý zub je do bordelu (režeš peň stromu blízko zeme...) a hranatý zub je na čisté drevo...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Motorová pila

Příspěvek od sigmark »

jak to myslis venete?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Motorová pila

Příspěvek od Terminated Account »

Myslí to tak, že kulatý zub je odolnější a a jednoduší na nabroušení, než hranatý, který vyžaduje šetrnější zacházení, přesnější broušení, ale zase lépe řeže. Jednoduše kulatý řetěz má delší životnost vykoupenou menší efektivitou řezu. U hranatého je to naopak.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Motorová pila

Příspěvek od sigmark »

no nevim. pokud hur trha material, tak vic zatezuje prevodove ustroji, zvysuje zahrivani, tedy snizuje ucinnost, ma vetsi naroky na mazani. my tedy resime narocnejsi pouziti vidiovym retezem ( ma navarene tvrdokovove platky prave pro pripad, kdyz clovek fikne pri prorezavce treba do zeme
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Motorová pila

Příspěvek od Terminated Account »

To je možné ale v lesáctví je to tak jak píšu a mluvím z vlastních zkušeností - otec má dřevařskou firmu, strýc tři obchody HQ. ;) Proč to není jinak nevím ;) Nehledal bych na řetězech vědu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Motorová pila

Příspěvek od sigmark »

:-) ono staci tim retezem parkrat strejchnout o sutr, a z hranatyho retezu je stejne kulatej :-)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Motorová pila

Příspěvek od alive »

Nestrejchej o sutry a mas klid:-)
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Motorová pila

Příspěvek od viktor »

cus,
pokusim se v tom udelat trosku jasno
retezy se lisi jak svou velikosti tak tvarem., starsi profi byl rozmeru 3/8 byl nahrazen mensim s rozteci 325 coz je dnes skoro univerzalni velikost
tvar zubu je ( pro pojhledu ze predu ) pod profilu hranaty ( vysoky rezny vykon ale je choulostivej na bordel ) kulaty ( hure reze ale snasi lepe bordel na drevu ) a zkosenej coz je prakticky nejpouzivanejsi profil z njvetsi pravdepodobnosti budete mit prave tento profil na pile..
uhly brouseni jsou dva jeden je z pohledu se shona na listu pily a druhy pri pohledu ze predu, podle profilu clanku byva uhel zubu od 25 do 35 °a uhel ostri do 10° v podstate si s tim zas nemusite pro hobby delat moc starosti, ale neze jednu stranu nabrosite jinak nez druhou !!! proste oba uhly stejne kdyz se budete ridit 30°nic v nezkazite...
listu ne moc dlouhou to je pro Ramba a ne na praci. V podstate porazi strom s 2,5 x vetsim prumerem nez je delka listy...
omezovaci zub, je zub tesne pred rezacim zubem, spravne receno hoblovacim zubem, protoze zuby retezu jsou vlatsne takovema malejma hoblikama a omeuzovaci zum dela tloustku odebraneho materialu, moc je nebruste jsou potom problemy, brousit omezovaky by se melo vzdy podle merky( ta se da bez problemu koupit ) a bez poradneho pilniku pokud mozno primo urceneho na pilove retezy toho moc nenabrousite.
retez by mel byt vzdy radne napnut, jinak to dela bordel a hodny rychle opotrebeni listy atd ..
napnut by mel byt tak aby s nim slo bez velkych problemu hejbat , bedrzet retez prsty koledujete si o porezani ale treba sroubovakem ...
olej do benzinu ne M2T nebo jen v nouzi, to radeji treba M6A a nejlepe olej pro pilu ci neco lepsiho u pumpy pomer tak 1/30 az 1/50 tj 1 litr na 30 az 50 litru benzinu, nezlobte se ze to pisu tak polopaticky ale mam sve kusenosti
olej na mazani retezu, cokoliv co maze, prevodak, motorak, na vareni, atd ne transformatorovy ci vyjety to fakt neni dobre.. plni se vzdy obe nadrze na plno, olej na retez tak nikdy nedojde, kdy mate podezreni ze nemaze namirte pilu na neco svetleho dejte plny plyn, musi za chvilku pila nastrikat pruh oleje...
kdybych na neco zapomel tak dejte vedet
viktor
ps : sveho casu v lesnich kalamitach a tezbe s pilou pracujici ...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorová pila

Příspěvek od Fabulous »

Dík za skvělé vysvětlení! Jen je škoda, že je bez diakritiky :(
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Motorová pila

Příspěvek od sigmark »

no me prave prislo divny ze by venet brousil levy zuby tak a pravy onak
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Motorová pila

Příspěvek od Venet »

To som ja nepísal. Ja brúsim zuby z oboch strán rovnako. Ja som len spomenul že guľatý zub je lepší keď máš zabordelované drevo...
Edit: keď si tesár a režeš krovy, tak si daj hranatý, keď ideš do lesa narezať sušky (suché stromy, ležiace na zemi) tak by som išiel radšej do guľatého. Tá husqvarna na to výkonu bude mať až až.
A ešte doplním udelátko ;)
http://kk.org/cooltools/archives/3364
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Motorová pila

Příspěvek od Patrol »

Nějak jsem se trápil s vyčištěním karburátoru mé staré pily, až jsem si řekl, že se podívám po nové a tuhle si nechám jako záložní. Protože už jsem něco nařezal s různými pilami, dospěl jsem k tomu, že nejosvědčenější klasika Stihl 361 je prostě nadčasová a asi nepřekonatelná. Jaké však bylo mé zděšení, že kvůli emisním limitům se už tahle úžasná pila nesmí v zemích EU prodávat. Chvíli jsem pátral po netu a narazil na několik starších inzerátů, že někdo prodá novou nepoužitou Stihl 361. Cena se pohybuje tak kolem 16-17tis, což je za tuhle profi pilu krása. Všechny dostupné inzeráty jsou již prodané, ale narazil jsem na zajímavou informaci.
Na Ukrajině neplatěj tyhle pojebaný emisnií limity a Stihl 361 se tam vesele dál prodávají, takže pokud máte někoho, kdo vám ji doveze z Ukrajiny, máte vyhráno. Já teď mám s tím inzerentem předběžně domluveno, že mi dá do týdne vědět, jestli je mi schopen z Ukrajiny dotáhnout další kousek. Doufám, že to klapne.
Pozor na rozdíly - Stihl 361 je stará osvědčená klasika, ale v Čechách se prodává už jen Stihl 362, jakože vylepšená náhrada, která splňuje emise. Neměl jsem to v ruce, ale co jsem četl, tak je to daleko poruchovější (má v sobě hromadu elektroniky kvůli vstřikování a tím pak lepším emisím) a je i těžší do ruky, takže já raději počkám, jestli klapne ten dovoz.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět