Mačeta

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Mačeta

Příspěvek od viktor »

Mačeta je prakticky univerzalni nastroj. Může sloužit jak k práci tak i k boji. Mačet existuje nespočet druhů a také je vyrábí řada výrobců. Liší se podle účelu použití tvarem a váhou. Samozřejmě také kvalitou. Napiště své zkušenosti s konkrétní mačetou a na co ji hlavně používáte.
Měl jsem několk mačet a mám 3 mačety, podmětem k napsání nového tématu byla zkušenost s mačetou
SOG konkrétně SOGfan 13° u které došlo k při prakticky prvním použití k vylámání ostří v délce cca 60-70mm a hloubce cca 5 -10mm při přesekání borovicové větve o průru cca 7 cm, čím se dále stala mačeta prakticky dále nepoužitelnou. S čím jsem se ještě za poslední čtvrdstoletí nesetkal....
viktor
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: mačeta

Příspěvek od mcrea »

Před 19lety jsem koupil mačetu Tramontina. Používal jsem ji na čundrech dlouhá léta bez problémů, dokonce jsem s ní skácel smrk o průměru 30cm. Teda už nikdy, byla to hrozná práce, ale blbá sázka je taky sázka. Po asi dvou letech jsem na ni dělal novou rukojeť, stará se vlhkem zkroutila a rozpadla. Mám ji dodnes a občas ji ještě tahám, ale častěji už používám bolo. Převážně se s ní sekaly větve, ale sušky kolem 10cm bez problémů přehlodala taky
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: mačeta

Příspěvek od sigmark »

mačeta je podceňovaná. na výjezdním čundru jsem s ní naporcoval celý strom (s tramontinou za 200)
Medař
Příspěvky: 71
Registrován: 02.01.2013 22:19

Re: mačeta

Příspěvek od Medař »

Používám britskou armádní mačetu a jsem s ní spokojen.Tramontinu jsem taky vozil na čundry a maximální spokojenost.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: mačeta

Příspěvek od viktor »

jj, je podcenovana, ono je to dost asi neznalosti jakou macetu na co. Velke mnozstvi macet co se tady prodava je latinskeho typu ve tvaru odpovidajicimu dlouhemu nozi z pomerne tenkeho plechu. Josu urceny na trtinu ci podobne pomerne lehky material. K nam, kdy se ceka od macety ze zvladne drevo a ne rakosi je lepsi maceta typu kurki ci parang, golok, proste neco co je stavene spise na bambus a jiny tvrdy material. Jsou kratsi, ze silnejsiho plechu a padnejsi nez latinske typy.
mam dve oblibene
parang od Gerber naprosta spokojenost
kurki od ColdSteel tady mate obe najednou http://www.youtube.com/watch?v=7LO6CZ77BJU
Gerber parang byl puzitelnej okamzite, Kurki od Cold Steelu potreboval prebrousit na jiny uhel ostri. Kvalita oceli u obou je vyborna, dobre se brousi hodne vydrzi. Nekolikadenni prace nevyzaduje prebrouseni.
Je to lehci nez sekera a vykonejsi v lehke hmote.
Proste na drivi na ohen, ci nejaky pristresek je to lepsi nez sekera. Na stipani spalku to ale rozhodne neni :D
viktor
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Mačeta

Příspěvek od Lachtan »

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda máte někdo nějakou zkušenost (poz/neg) s mačetou Gerber Gator ?

Zajímala by mě i zkušenost případně názory na možné využití té pily
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Mačeta

Příspěvek od Fabulous »

Mám verzi Junior. Dobře se drží, dobře vypadá :) , čepel připomíná vlastnostmi pilový list. Tenký, přiměřeně pružný, ale pevný, takže řezat se pilou jistě dá. Životnost neumím posoudit. Je to mačeta za pár stokorun, takže nečekej zázraky.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Mačeta

Příspěvek od sigmark »

Macetu nema tak uplne smysl resit. Kali se na min hrc, takze se snadno brousi i rychleji ztupi. Gerber gator - prilis drahy na to co umi.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Mačeta

Příspěvek od Strelec45 »

Tady jsem zkopíroval, co jsem psal v "sekera nebo mačeta", ještě je tam jeden článeček o netradičním použití téhle mačety, kyby chtěl někdo nakouknout (poslední stránka):
Mimo agresivního vzhledu, se mi ta špička zdála být jako zbraň docela dobré provedení. Odlehčení, mno ono to asi tolik na hmotnosti nebude... Většina hmotnosti je na vzdálenějším konci a tak se chová podobně jako kukri. Sekat se s tím dá velice dobře, i proto že je čepel tlustá, tak se neohýbá, nevlní. Volné pruty bez problémů ( což se sekyrou nejde ), kmen přesekne stejně rychle jako jednoruční, malá sekera v podobné váhové třídě jako mačeta. Ostré to je už od koupi solidně, teda neholil jsem se tím, ale noviny řeže pěkně. Štípal jsem s tím zkušebně i polínka kolem 10-15 cm s použítím dalšího polínka a to nejen smrk, ale i vlašák ořech, jabloň, lískáče. Po vláknech to jde snadno, příčně bych spíš použil pilu - za prvé je to fyzicky míň náročné, za druhé není to tak slyšet. Udělat třísky nebo hobliny není problém. Psovi jsem s tím sekal uzené plíce jako mňamičku, taky bez problémů ( je to houževnaté ), většinou jedním sekem. Dá se s tím pracovat i jemně, ale pokud třeba na stole, už vadí ta vystouplá přední část. Nebo řezat právě tou vystouplou částí, ale to je zas větší páka a tím je nutná větší síla na přítlak. Z ruky řezat není problém, nic nepřekáží, ostří je blízko rukojeti. Rukojeď plastová - uvítal bych větší nos vzadu, poněvač při intenzivném sekání mi vyjíždí ruka. Není ani očko pro šňůru. Rukojeď má zdsnění, které při sekání není zrovna z nejpříjemnějších - řeže do dlaně. To vyřeší rukavice. Ta rukojeď by měla být stejná jako u modelu 1. Někdo tady psal, že ji má. Chtěl bych se zeptat, zda má podobné zkušenosti. Pouzdro je nylonové, dobře šité, vcelku OK, i když já bych radši kůži. Má dva řemínky, asi by stačil jeden a lépe umístěný.
Ještě jsem si vzpomněl na jednu zkušenost... Přesekával jsem starý žebřík ještě neshnilý, naležato a stojnu jsem držel druhou rukou. Ta vzdálenější - sekací část čepele je dost daleko. Ale to je asi o proporcích každého soudruha. Seká to ale dobže i tou vybranou částí, protože setrvačnost seku zajišťuje konec čepele.

Mno, je to velmi dobrý nástroj, asi budou i lepší, ale na moje užití bohatě stačí.
Ještě odkaz, třeba tady:
http://www.armytactical.cz/noze/maceta- ... ach-tac-2
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Mačeta

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

nema nekdo tip na nejake zelezasrstvi na zlinsku, kde by tramontina prodavala? potrebuju si osahat
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Mačeta

Příspěvek od Heike »

jeden starý tramp mi před léty řekl: No jo, tenkrát jsme tahali třtinový mačety, až nám došlo že jsme je používali jenom proto že jsem je měli sebou. Osobně mi stačí pilka Fiskars a zahradnické nůžky, dřív jsem sebpou tahal taky všechno možný, ale nějak jsem zjistil že nepotřebuju dělat takové práce abych mačetu, sekeru uživil. Něco jiného je stavba zemnice, ale tam jsem si natahal klasiku nářadí, ruční.
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Mačeta

Příspěvek od nabu »

já bych se přimlouval za mačetu FISKARS. Používám ji v lese (pracově) už 5-8 let a je to pro mě úžasný nástroj.
Dutá rukojeť je vhodná k uložení KPZ maličkostí, ocel je typicky Fiskarovsky kvalitní.
Srpovitě zahnutá špice projde hladce ledasčím a při nešikovném seku naopak ochrání ostří...
Jen pouzdro je třeba nahradit domácí výrobou. Vhodné k práci i na obranu
Pokud by to někoho zaujalo, zašlu fotky k výrobě.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Mačeta

Příspěvek od achopsalista »

narazil som na machetu- parang od firmy Condor. dĺžka ostria 44cm, tak akurát...
príde mi to svojim tvarom ako velmi praktická vec.
bohužial nejak neviem vložiť z netu obrázok...
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Mačeta

Příspěvek od kusna »

Nedávno jsem testoval tuto mačetku od mistra Blacka a byl jsem vcelku překvapen jejím výkonem.Opravdu užitečný společník do lesa( a nejen na sekání)
Přílohy
5GcJu67_oWGha9veScroXBRLqPkYNH4FxLFPS87z4jiqVJsqPnjECHivQjGEO069ocdaSa8.jpg
5GcJu67_oWGha9veScroXBRLqPkYNH4FxLFPS87z4jiqVJsqPnjECHivQjGEO069ocdaSa8.jpg (136.33 KiB) Zobrazeno 15982 x
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Mačeta

Příspěvek od achopsalista »

vyzerá dobre...
a parametre? /dĺžka ostria,hrúbka, šírka, váha/
cena?
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Mačeta

Příspěvek od felix5 »

můžu potvrdit. z prdele sem porovnal s A1čkou . blackova přestála bez úhony fauknivenu vypadalo na pár místech ostří a to byla dopadová energie vzhledem k délce tak poloviční. cena kolem 1500 . stačí si zadat jméno do vyhledavače . sám bych si jednu koupil ale nejsou mi simpatický tvary co dělá.
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Mačeta

Příspěvek od Robyn »

Já mám tuhle od firmy Ontario. Stála asi 1200 a v recenzích si vede celkem obstojně. Dokonce i pila je kupodivu celkem funkční.
PICT0125.JPG
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Mačeta

Příspěvek od Venet »

Robyn, keď tak na ňu pozerám, hrot čepele a ručka sú originál? :D Tá tvoja vyzerá nejak lepšie ;)
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Mačeta

Příspěvek od Robyn »

Originální rukojeť stála za prd. Tahle je buková ze staré násady na krumpáč a špička se mi zdá jako lepší tvar v případě nějaké sebeobrany nebo tak. :)
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Mačeta

Příspěvek od kusna »

achopsalista píše:vyzerá dobre...
a parametre? /dĺžka ostria,hrúbka, šírka, váha/
cena?
cena okolo 1500 Kč bez pouzdra,parametry jsou cca jako tyto,ale já vlastním jiný model(forester) a tyto jsou z parangu:
celková délka 435 mm
délka čepele 297 mm
délka střenek 138 mm
tloušťka 3 mm
délka výbrusu 253 mm
nejširší rozměr čepele 62 mm
tloušťka střenek 21 mm
Odpovědět