Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od hanpari »

Toto je velmi zajímavý postup, který se dá s mírnými obměnami použít i pro malosériovou výrobu litých dílů. Samozřejmě by použitý materiál nemohl být písek.

https://www.youtube.com/watch?v=Dt2mqlwMyZU

Tady je jiná, upovídanější verze téhož:
http://www.makerbot.com/blog/2010/10/12 ... -qc-colab/

Tady je prakticky totéž, ale high-tech :)

https://www.youtube.com/watch?v=Z8MaVaqNr3U

pro adminy:
Tohle jednoznačně patří do vlákna Technologie. Navrhuji takové vlákno založit.
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od biskup »

Nu formu jako takovou "není problém udělat". Problém je vyrobit model a sehnat "spravný " písek. Na VŠ se tomu věnuje "celé jedno cviko". Pokud je dobrý cvičící dá to člověku minimální představu co ho při odlévání čeká (není písek jako písek, správná vlhkost písku atd.)

Ale jo, pokud se někdo specializoval na slévárenství, něbylo by špatné kdyby uvedl kde v ČR získat písek a jakou technologiii použít pro různé účely.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od hanpari »

Co se týče toho modelu, to se řešíme tady:

http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 754#p54754

Myslím, že 3d tiskem je to rozhodně snažší, než to v rukách vyškrabávat klasicky.

Pokud jsi to někde viděl na živo, můžeš mi prosím napsat, jak je to s hranami. Když jsem viděl, jak s těmi formami manipulují, tak jsem se jen divil, že se jim ta bábovička nerozpadla.

POkud jde o samotný písek, co jsem pochopil, používají nějaký Greensand. V tom druhém videu dokonce píše, kde ho nakupuje on, ale to určitě není ČR :)

Na heurece jsem našel toto:
http://www.vodohospodarskesluzby.cz/gre ... -2-litru-/

Ale jestli je to toéž, to opravdu nevím. Ale pokud je to obchodní značka, tak proč ne. Drahé je to jako čert.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od Krevel »

pro amatérské odlévání je lepší (jednodušší) vytavitelný model z vosku než klasické odlévání do pískové formy...

formovací směs se vyrobí ze sádry a antuky (50:50 - je to odzkoušeno), vosk se dá sehnat celkem běžně na internetu, pokud máte poblíž slévárnu (jako já), tak se s nimi možná bude dát domluvit, že byste si vzali vosk od nich (mají krásné velké bloky, to na netu moc neseženete), poté si vyškrábete model z vosku (samozřejmě s nálitky, vtokovou soustavou apod. dá se to řešit i jinak, ale tohle je nejjednodušší), který upěchujete formovací směsí, dáte zapéct do trouby (podle vosku 80-140°C) a pak máte formu připravenou k odlévání...¨

jinak odlévání není vůbec sranda, bude to stát spoustu času než bude výsledek uspokojivý... dělal jsem docela složité odlitky (lebky, hlavy zvířat apod.) na hlavice mečů a málokdy mi z toho vyšlo něco okamžitě použitelného, většinou to potřebuje další úpravy, nemluvě o těch úplně nepovedených

další úskalí jsou třeba v peci (není úplně sranda roztavit kov), taky jak vidíš na videu, tak při odlévání do písku potřebuješ dvoudílné formy, kde to musíš řádně pěchovat (ruční pěchování na videu není nic moc, často ti tam vzniknou dutiny a forma se při lití bortí), také formovací směs (ostřivo seženeš relativně v pohodě, ale pojivo se špatně shání a je dost náročné na skladování z hlediska vlhkosti apod.), také tvar modelu není úplně sranda, chce to dost experimentovat, abys věděl, kde udělat nálitky tak, aby ti nevznikaly dutiny, aby kov správně zatékal... prostě lití do písku jedině když potřebuješ odlitek s dutinou a to je asi nejnáročnější odlévání vůbec...

jinak jsem taky odléval model do ztracena, ale to je pro opravdu hrubé odlitky (já takhle dělal hliníkový chladič)... forma byla z polystyrénu, opět model upěchuješ do formovací směsi a při lití se ti pak model "vypaří"... to je asi nejjednodušší způsob a viděl jsem, že se dá použít i nějaký jemnozrnný písek
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od hanpari »

Díky za zkušenosti. Já ten písek sem dal jen proto, že jsem na něj narazil a přišlo mi, že to je zajímavá technologie. Jinak souhlasím s tím, že lít to do ztracena je lepší. Můžu se zeptat, proč se míchá antuka se sádrou? Sádra přece formu udělá také, v čem je přínos té přísady?
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od Krevel »

Dá se odlévat i do sádry (výsledný povrch je pěkně hladký), ale sádra nemá žádnou pórovitost takže se ti tam vysráží vlhkost a dělá to bubliny a jinou neplechu, musíš si pak hodně hrát s výfukovou soustavou, u vytavování vosku do sebe sádra ten vosk špatně "saje"... jinak chci poupravit jedno předchozí tvrzení a to o teplotě vytavování vosku, zrovna dnes sem dostal do rukou vosk, který se vytavuje při 450°C...
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od hanpari »

450°C ? Není to moc? K čemu bude tak vysoká teplota? Nemyslels 45°C?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od sigmark »

do sádry samotné se lít dá...ani se vzduchovými kanály jsem se nějak netrápil.prostě se nálitek udělá na jednom konci, a tavenina před sebou vytlačí veškerý vzduch k druhému otvoru... formu je potřeba důkladně vysušit. po vysušení jsem ji hodil do ohně, vosk vyhořek, a nalévalo se. když s horkou formou ještě zatočíš ve vzduchu, tak se ti díky přetížení tavenina zatáhne do všech detailů. ignoroval jsem veškeré poučky o sádře a ohni a ejhle, fungovalo to v pohodě, napoprvé, a předvapivě dobře. záleží samozřejmě na složitosti formy, ale odstředivé lití zatlačí taveninu opravdu všude kde není nějaká zásadní obstrukce.

forma písková:
jakýkoli ostrohranný (kopaný) písek přesátý na velmi jemno by měl službu udělat, jako pojivo bych použil vodu s vodním sklem. zajistí vyšší odolnost proti odštěpování hran. hlavní je formu důkladně vysušit, jinak při zahřátí expandující vodní páry formu roztrhají na cucky
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od malajizva »

Provedl jsem první pokus lití hliníku do sádrové formy.
Převodovka se šnekem. já vím že hliník je měký křehký a nevhodný na převody, ale je to pokus.
(Soustruh a frézku nemám, tak to zkouším takto). Čistý čas na výrobu formy, tavení hliníku cca 2 hodiny, hliník je z plechovek. Cílem bylo vyzkoušet si to a tady je výsledek, po opracování dám další fotku.
Výsledek není moc uspokojivý, příště musím upravit pár věcí na formě.
Přílohy
lití.jpg
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od Ibex »

hliník by se měl lít tlakově, ale jinak dobrý pokus, jen tak dál :yes
jinak jako dřevomodelář mohu poradit co a jak s výrobou forem, jaké je třeba brát v úvahu přídavky na obrábění, jaké přídavky úhlů pro vyndávání modelu z formy, jaké přídavky pro smrštivosti.....
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od malajizva »

jo vyrobím si odstředivku :)
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od JenDAG »

Pridej zinek, zlepsi se ti zabihavost.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od Ibex »

tak takovou primitivní rotačku na odlévání hliníku jsem viděl v jedné dílně - poháněl ji motor z pračky ;)
Ono se dá jít i cestou tlakového lití, to by se taky dalo zbastlit
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od malajizva »

přesně to jsem měl namysli - malou rotačku (až bude tekutý hliník lítat okolo) :lol:
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od jerry.mysak »

jako malej kluk jsem si dělal formy z jílu. Cínovýho vojáčka jsem podle dělicí linie zatlačil do jílu. Když to zaschlo, vyrobil jsem druhou půlku. Po zaschnutá i téhle jsem mustr vyndal a vyškrabal vtoky. Pak jsem to musil sušit u ohně a nějakou dobu i v ohni, aby tam nebyla voda. A pak jsem lil. Forma vydržela tak 3 odlití.
Měnil jsem vojáčky za angličáky a céčka.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od Rafael »

Hladký a neporovitý vnitřní povrch formy.
Předehřátá forma - zamezení rychlému tuhnutí
Nálitek - vyšší vtokový kanál - eliminace povrchové staženiny
Výtokový kanál - část kovu by měla vytéct ven z formy - spojené nádoby - vyšší tlak.
Odvětrávací otvory ve formě - vzduch a plyny musí pryč i během tuhnutí.
(Tzn. moc nešetřit taveninou ani formovaci směsi).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od Josef »

Zejména u lehkého hliníku, pokud se to nedá lít metodou tlakového (odstředivého) lití, tak je potřeba použít fakt velký nálitek, vysoko umístěný. Prostě zaformovat nad model vysoký táhlý kužel (cca 30cm vysoký). Je potřeba pracovat s nadbytkem roztaveného kovu tak, aby kov dole ve formě ztuhl dřív, než ztuhne nahoře v nálitku (ten musí být objemově větší než kov v samotném odlitku, aby měl větší tepelnou kapacitu). To způsobí, že při tuhnutí a smršťování kovu dole ve formě stále ještě může dotékat z nitra nálitku čerstvý roztavený kov. Tím se minimalizují deformace, licí vady a různé "zborceniny" nedolitých stěn. Hydrostatický tlak kovu, který vytváří ve formě vysoko umístěný nálitek, vyžaduje těsnou formu v dělící rovině, ale naoplátku kov při zatékání do formy před sebou dobře a rychle tlačí plyny a protlačí je póry ve formovacím písku snáz ven, než když se leje jen tak "naplocho". Materiál nálitku není ztracený, použije se při příští tavbě a doplní se jen to množství kovu, kolik bude tvořit objem dalšího odlitku.
Pro zvýšení póréznosti formovací směsi se dá do ní zamíchat buď jemné dřevěné piliny nebo jemně mleté dřevěné uhlí a pak formu zahřát tak, až tyto částice vyhoří. Po nich zůstanou mikrodutiny, kam můžou utíkat plyny, ale kov se do nich už nevejde. Obdobně funguje i namíchaná zvířecí srst, ta (před vypálením) ještě navíc dobře zpevňuje formu, takže se forma nerozpadá, ani když má krkolomné tvary. Doporučil bych se obrátit na někoho, kdo má zkušenosti se zaformováním a odléváním bronzových soch, protože to je asi tak Hi-End v tomto oboru kusové výroby odlitků.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od Rafael »

Většinou se to dělá tak, že forma se na několika místech "propíchne" tenkými jehlami.
*
V případě velkých odlitků, ve slévarnách v řádech desítkách až stovkách tun jsou ty "odvětrávací" otvory daleko větší, třeba drenážní hadice, a unikající plyny hoří i několik hodin ale spíš až dní..
Ty odlitky musí tuhnou velmi pomalu, ve formě musí být tlak tekutého kovu a ty plyny se musí i během toho pozvolného tuhnutí dostat ven!!!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od eotto »

Trochu to oživím.
Našel jsem na youtube chlápka co testuje formovací písek viz.
https://www.youtube.com/watch?v=mhu_19aL2_w&t=30s
A jelikož chci odlít kliky a kování z mosazi s co nejvyšší povrchovou kvalitou rozhodl jsem se písek koupit.
Prodává ho firma u Brna v 25kg pytlích za 32kč/kg. Jen je problém s dopravou.
Je tu někdo z okolí Brna kdo by mi pytel vyzvedl, rozdělil a 20kg poslal PPLkou? Zbylých 5 kg by si ponechal jako všimné. Dopravu samozřejmě zaplatím.
"Mors certa hora incerta"
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Jak si vyrobit formu pro odlévání z písku

Příspěvek od vrbodol »

Kdyby se našlo víc lidí ,tak bych taky pár kg vzal za nějaky to revanšování.
Odpovědět