Lano

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Lano

Příspěvek od Karlos »

Máte ve své výbavě lano?

Pokud uvažujete o doplnění lana (a nejste přímo horolezci) tak vám dám tip, na Aukru pár uživatelů (nejspíš zaměstnanci Lanexu) permanentně nabízí zbytkovou metráž lan všeho druhu za velice příjemné ceny. Jediný nedostatek je v tom že se skutečně jedná o zbytky, čemuž odpovídá i dostupná délka (většinou od 5 do 30 metru)...

Já si tam třeba zaobstaral 29m lana průměru 8mm s kevlarovým jádrem + 15m parašňůry průměru 4mm, celé za skvělých 400kc ;)
Přílohy
lano.jpg
lano.jpg (26.69 KiB) Zobrazeno 12352 x
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Lano

Příspěvek od B89 »

mám ho taky v plánu, no vzít ho z aukra taky záleží na co se bude používat
-jestli bych to měl na lození tak bych šel do nového, kdoví jaká byla ta historie toho lana, jak se skladovalo... protože gravitace je svině :)
-pokud jen na přivazování materiálu apod. věcí tak by to bylo asi jedno.

Pěkný popis rozdílů mezi druhy lan:
http://www.horolezeckametodika.cz/horol ... zbroj/lano
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Lano

Příspěvek od Karlos »

Tak jasne na vikendove lezeni bych si lano z Aukra nelajznul... Na skladovani samozrejme zalezi ale toto jsou v podstate nove kusy takze se da predpokladat ze po ustrizeni to dotycny dal na Acko a obratem prodal, lano je jak nove...

Nicmene za tu cenu pro strycka prihodu je to myslim dobra volba.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lano

Příspěvek od Maximus »

Díky za tip :D.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Lano

Příspěvek od Josef »

No, ono ani na uvazování materiálu nejde použít jen tak něco. Zrovna před týdnem jsem tady kamarádovi ukazoval technologickou lumpárnu - odstřižek zvenčí nádherně provedeného lana, respektive šňůry o průměru 12mm. Celé desetimilimetrové jádro, div se světe ta drzost - smotaný svazek bílé netkané zahrádkářské textílie. Po rozbalení z toho vypadl formát velikosti papírového ubrousku na svačinu. Vešterý tah vlastně přenášel plášť. Hned jsem pochopil, proč takové lano prodává výrobce s již hotovými oky a smršťovací bužírkou skrývající zatavené konce :evil:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Lano

Příspěvek od Terminated Account »

Docela slušný základní přehled ohledně lan (především horolezeckých) naleznete zde:
http://www.mytendon.cz/file/7/Manual_ho ... ch_lan.pdf
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1078 ... -informace

Obecně platí, že pokud se na lano chcete věšet, je velmi žádoucí, aby jste znali jeho vlastnosti, původ, stáří, způsob používání, skladování, historii atd.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Lano

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak na nošení v baglu to asi moc nebude, ale mám 70m lana co používají elektrikáři na sloupy apod. Je těžké jak sv... oproti horolezeckým (Asi). Ale je s něho cítit ta schopnost udržet člověka i s jeho nářadím, a taky je dělané na hrubé zacházení(odírání o kov a pod. pokud tedy vyrobce nekecá. Holt dnešní doba nedává jistotu).

K tomu úvazek(či jak se to jmenuje), ocelové karabiny atd. Hlavně ty karabiny jako doplněk k lanu asi nepostradatelné(úvazek se dá udělat i s lana).
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Lano

Příspěvek od Dáda »

Moje informace o Lanexu bude asi 6 let stará:
Nakupovat zbytkovou metráž lan se dalo přímo v Lanexu Bolatice. Prodávalo se na kila za cenu tuším do 60,- Kč za kilogram. Kromě toho čas od času Lanex nabízel metráž v délce 26-29m za velice příznivé ceny, při odběru více kusů pak 1 kus zdarma. Při odběru jednoho kusu do 29 metrů jsem si telefonicky dohodnul druh lana i barvu (výběr dle tištěného katalogu Lanexu z prodejny Hudy sportu nebo na internetu). Dále jen stručně: Je možno nakupovat dynamická lana pro horolezce, která pruží při zachycení pádu (počet pádů, na který je lano konstruováno, je v katalogu). Dále statická lana, která nepruží a hodí se pro jeskyňáře nebo na stavbu lanových aktivit (nadzemních opičáren), dají se vypínat pomocí kladkostrojů, hubzugu apod. (dynamické lano by se pořád natahovalo). Podobná statickým a pro použití na lanových aktivitách jsou tlustá polyetylénová (PE) lana, ale na omak jsou nepříjemně ostrá.
Dáda
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Lano

Příspěvek od Wagoneer »

Zbytkové metráže jdou stále v podnikové prodejně koupit. Cena je cca 50,- Kč za kilogram.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Lano

Příspěvek od hrd »

Nevíte, kde koupit originální padákovou šňůru? Kdysi se mi povedlo ji sehnat, ale už mi dochází a nikde ji už nemůžu najít. Dík za tip.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lano

Příspěvek od bivoj »

Nevím, co myslíš slovem "originální", ale třeba na webu https://www.paracord.cz/ mají pochopitelně i klasickou 550...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Lano

Příspěvek od hrd »

Myslím šnůry uřezané z padáku. Ten materiál je jiný než "paracord" kupovaný jako nový na metry, třeba trvá daleko delší dobu než začne hořet.
Odpovědět