Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Jirka »

Dlouho jsem přemýšlel, jestli vůbec zakládat toto téma, vždyť okrajově je tato problematika nakousnuta v několika různých diskuzích, ale nakonec ... .

Mám zalíbení ve starých nástrojích a jednoduchých strojích. Nemyslím si, že bych byl jejich sběratelem a doma si je jen tak vystavoval. Právě naopak, musí sloužit svému účelu! Jelikož žiji na chalupě a máme malé hospodářství, a také zastávám určité životní postoje (úcta k práci a postupům našich předků, oportunistický postoj vůči "spotřebnímu" charakteru současných výrobků, "zdokonalování" pokažených hraček a spotřebičů...), tak rozhodně nezahálejí.

Pokud to vidíte podobně, máte s tím své zkušenosti, budu rád, když se zde vzájemně o ně podělíme.

První příklad:

Často a rád pracuji s kůží. Jasně, není nad ruční šití, na drobnosti, ale někdy je zapotřebí silný šicí stroj (naštěstí i takový doma máme, obuvnický, ale k tomu se ještě dostaneme). Nebo je zapotřebí přišít popruh na batohu či spravit celtovinovou bundu aj. a to jde na stroji opravdu lépe.

Mi se osvědčil starý stroj předělaný na kličku, ale ne každý je k tomu vhodný. Tento šicí stroj má ještě starší typ chapače, tzv. člunkový a je skvěle zpřevodovaný. To se "musí vidět". Už celá řada lidiček, kterým jsem jej ukázal (i ženy, které s šitím mají zkušenosti), byla překvapena: dvě silné kůže šije, jako by se šilo do másla.

No a proč o tom tady píšu? Jak už jsem se výše zmínil, máme doma i silný obuvnický šicí stroj, ale to pro mne není. Nebudu si na nic hrát, prostě to neumím ... je na mně moc rychlý :D Manželka se mi vždycky směje, když něco zkouším na něm šít. No ale stroj předělaný na kličku, to je jiné kafe! Steh je krásně rovný, jsem schopen jej zapošít a dokonce prošiji hrubší kusy než manželka na stroji obuvnickém.

Sice se šicí stroje na kličku (i s různými převody) přímo vyráběly a možná i vyrábějí, ale přijde mi rozumné zakoupit si (odkoupit) - třeba ve sběrně - starý šicí stroj (dnes dokonce lidé stroj vyhazují a nechávají si jen stolek jako dekoraci) a vyrobit si z něj svůj vlastní na kličku a pod něj jen zhotovit dřevěný rámek.

Takový stroj bude vhodný nejen při "rozpadu" (třeba se už konečně začne - a vyplatí se - častěji opravovat oblečení), ale i pro jiné účely (např. skautský tábor zaměřený na rukodělky) a hodí se určitě i nyní amatérům a kutilům, jako jsem já. Je skladný, přenosný (i když těžký), a hlavně poháněný lidskou silou, spolehlivý a ..., ale to už jsem psal výše. Taky pořizovací cena bude určitě nižší než 500 Kč.
Přílohy
1-IMG_9444.JPG
1-IMG_9444.JPG (142.11 KiB) Zobrazeno 28985 x
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od DanBlack »

S tou cenou tě bohužel vyvedu z omylu...šlapací singrovka se na netu pohybuje v rozmezí 1-5 tisíc(!) korun. :|
PS:
Vlastním starou Veritasku 8014 po babičce, trénuju se přišíváním záplat na montérky. :ugeek:

EDIT: Okay, moc pečlivě jsem tu cenovou rešerši nedělal. :angel
Naposledy upravil(a) DanBlack dne 24.04.2014 10:17, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Kapo »

Ále kdeže. V rozmezí od 500kč úplne v pohode. Netreba kúpiť samo hned prvý ... 8-)

/mám doma 2ks/

http://www.bazos.cz/search.php?hledat=s ... =&kitx=ano

http://ostatni.bazos.cz/inzerat/3448499 ... Singer.php
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Terminated Account »

V burze mám nezničitelnou rozpadlickou trafo svářečku RTB-3 za symbolickou cenu 1500 Kč. Ideální i pro začátečníka. http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... 937#p84937
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od dracekvo »

Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Josef »

Rád bych zde připomněl dávno zapomenutý, dnes překonaný, přitom ale jednoduchý a spolehlivý nástroj, jakým je ruční pájedlo. Nehledejte pod tím nic složitého. Je to zašpičatělý měděný hranolek nasazený na železné tyčce, která je svým druhým koncem naražená v dřevěném držadle. Možná ho máte doma z pozůstalosti nebo na chalupě, aniž přesně tušíte, k čemu se to hodí. Měděný hranolek se ohřeje letlampou, na libovolném vařiči (i turistickém), pootevřenými dvířky v kamnech, při okraji táboráku nebo v plechovce opatřené malými otvory, ve které zapálíte kousíčky dřevěného uhlí. Pak, když už měď naakumulovala dostatek tepla, nástroj vezmete a můžete s ním pájet, dokud zase nevychládne. Jak už bývá u starých ručních nástrojů zvykem, jejich rozměry vůbec nejsou náhodné, ale zahrnují v sobě letité zkušenosti svých uživatelů i výrobců. Není proto divu, že prodejci i tato ruční pájedla nabízeli v široké rozměrové škále, podle uvažovaného použití. U tohoto nástroje jsou důležité následující veličiny:
- objem měděné hlavy a její tepelná kapacita (aby nebyla těžká a přesto dokázala dlouho udržovat nástroj teplý),
- úhel hrotu (aby do pracovní části hrotu proudilo jen přiměřené množství tepla, hlava se nadměrně neochlazovala, pájka nepřehřívala a přesto se letovaný spoj dobře prohřál) ,
- průměr a délka železné tyčky (aby se z mědi nevyvádělo příliš tepla, držadlo nehřálo, nástroj byl pokud možno krátký a snadno pohyblivý, ale nikoliv měkký a pružný).
Pro toho, kdo by si chtěl své vybavení rozšířit o tento nástroj budou zajímat nejpíše tři níže uvedené typy:

Malé ruční pájedlo (v železářském katalogu první republiky označované jako typ č.2)
pajedlo-1.gif
pajedlo-1.gif (2.86 KiB) Zobrazeno 27564 x
Rozměry: A=13x13mm, B=20mm, L1=50mm, D=4mm, L2=115mm, D2=19mm, L3=97mm, tvar hrotu ostrý jehlan. Vhodné pro pájení ve slabobroudé elektrotechnice a radiotechnice. Je malé, aby se s ní dalo manipulovat ve stísněném prostoru, přesto dostatečně prohřeje a proletuje konektory, očka pájecích lišt, sokly elektronek. Lze s ním dostatečně citlivě pájet i součástky s drátovými vývody na plošných spojích (na práci s SMD součástkami je už příliš velké).
---------------------------------------------

Ruční pájedlo standardní (v železářském katalogu první republiky označované jako typ č.6)
pajedlo-1.gif
pajedlo-1.gif (2.86 KiB) Zobrazeno 27564 x
Rozměry: A=18x18mm, B=25mm, L1=70mm, D=6mm, L2=155mm, D2=24mm, L3=103mm, tvar hrotu ostrý jehlan. Vhodné pro pájení v silnoproudé elektrotechnice a jemné mechanice. Je ještě přiměřeně lehké na jemnější práce, ale s dostatečnou tepelnou kapacitou na větší spoje a dráty do průměru 2 - 3mm. Vhodné na pájení stínících krytu VF zařízení, drátových vývodů transformátorů, svorkovnic, budících vinutí a vývodů uhlíkových sběračů u elektromotorů a dynam, kontaktů relat, stykačů a jističů.
---------------------------------------------

Pájedlo klempířské
pajedlo-2.gif
pajedlo-2.gif (3.64 KiB) Zobrazeno 27564 x
Rozměry: A=30x30mm, B=38mm, L1=90mm, D=10mm (bez závitu, tyčka v mědi ztenšená na prům.8mm, obloženo podložkami a na konci roznýtováno), L2=350mm, D2=32mm, L3=120mm, tvar hrotu podélný břit. Vhodné pro pájení nádob z pozinkovaného plechu, okapních svodů, plechových střech, masivních spojů v silnoproudé elektroinstalace a spojů na venkovních sdělovacích vedeních či anténách za větru či v zimě.

--------------
Ano, máme trafopájky, mikropájky, plynové páječky i letlampy, ale tohle funguje vždy a spolehlivě. Bez elektřiny, bez plynu či tekutých paliv a provozní poruchovost je srovnatelná nanejvýš tak s kladivem nebo zednickou lžící. Pokud byste měli ten dobrý nápad, že si dnes již nesehnatelné ruční pájedlo do své rozpadlické výbavy sami vyrobíte, není to žádný problém. Měděný hranolek (v nouzi v bronz) vyřežete a opilujete na požadované rozměry (snažte se je alespoň rámcově dodržet). V mědi vyvrtejte otvor a opatrně (za dobrého mazání) vyřežte závit. Ne zbytečně dlouhý, jen asi do dvojnásobné hloubky než je jeho průměr. Stejný závit vyřežete na ocelové tyčce. Tyčku použijte nejlépe lesklou, za studena taženou (tzv. hlazenku), která je tvrdší a méně se ohýbá. Druhý konec zašpičaťte (pilníkem či na brusce) a důkladně narazte do předvrtaného otvoru v dřevěném držadle jaké se používá pro pilníky. Měď se roztahuje více než ocel, takže až měděnou hlavu pájedla poprvé nahřejete, budete ji muset v závitu ještě důkladně utáhnout. Měděnou špičku před prvním použitím bezvadně očistěte jemným smirkem a za použití kalafuny ocínujte v délce asi 5mm. Zbytek měděné plochy nečistěte a nechte samovolně zoxydovat, aby se na ni cín nechytal. Cín se vám pak bude držet pouze na čisté špičce, nebude se rozpíjet po celé hlavě a to se hodí zejména v situaci, když budete potřebovat otočit pájedlo hrotem vzhůru. Během práce můžete hrot pájedla čistit jemným ocelovým karáčem. Důležitá praktická poznámka - nesnažte se vyrábět pájedlo kulaté. Jinými slovy soustružit hrot do tvaru kužele. Takové pájedlo pájí o hůř a nekvalitně. Zaoblený bok hrotu se špatně dotýká pájeného místa a veškeré teplo pak musí předávat pájka. Jenže pájka je špatný vodič tepla a to vás při práci nutí pájedlo velmi silně nahřát, aby pájený materiál dostatečně prohřálo. Tím dochází k rychlé degradaci pájky i k "vyžírání" mědi pájedla. Vždy se snažte vyrobit hrot s rovnými bočními plochami (jehlan, ne kužel), tuto plochu při práci opírat o pájené místo a pájedlo nenahřívat víc, než je pro práci nezbytně nutné.
Uživatelský avatar
dilatator
Příspěvky: 24
Registrován: 13.08.2014 16:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Sudety

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od dilatator »

Tak tři taková pájedla již dlouhá léta opatruju, zatím vyzkoušeno jen na klempířině :-D
hawk
Příspěvky: 48
Registrován: 19.08.2013 13:05
Pohlaví: muž

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od hawk »

Ono tohle na nic moc více než klempířinu také nebude. Nicméně pokud se vám podaří si opatřit klasickou pájku se žhavícím tělískem, tak ta vám bude fungovat i po EMP a pravděpodobně i po přejetí autem. (ne tankem nebo truckem. )
Jen proní potřebujete elektřinu, ale je jí zcela jedno jestli dostane stejnosměrnou nebo střídavou...
akorát s tímhle pájet není zcela primitivní. ;)
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Strelec45 »

Strčit do ohně a ne elektřina. ;)
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

vojenské elektrocentrály

Příspěvek od PIPboy »

A co takle staré vojenské dvoutaktní elektrocentrály do 4 kW?

Jednoduché, spolehlivé. Jen možná mají vyšší spotřebu oproti čtyřtaktům. Podle vzhledu vypadají, že je v nich 2T motor z Jawy. Nevýhodou pro rozpad bude zřejmě mazání směsí paliva a oleje. A řekl bych že jsou velmi těžké (špatně přenosné).

Má s nimi někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
klapejron
Příspěvky: 19
Registrován: 13.10.2014 16:23

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od klapejron »

@PIPboy tvoje komentáře jsou fakt hodně mimo! Zkoušel jsi si přečíst něco tady na fóru? Elektrocentrály se tady řešily v několika vláknech. Kromě toho tohle téma se jmenuje Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje. Já z toho vyvozuju že by se tady mohl objevit třeba také "zapomenutý výrobní postup", ale určitě né dotaz jestli má někdo zkušenosti s něčím co žere 20 l benzínu za hodinu.

Omlouvám se za OT.

Vskutku pozoruhodný první příspěvek ;)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Josef »

Neelektrifikované šicí stroje se v tomto tématu už nakously... a byla řeč i o převodech.
Takže pouze pro úplnost dodám, že k šicím strojům vyráběným v ČR na export do arabských států, Afriky a Indie se často dodával v příslušenství i originální klikový pohon. Pohonnou jednotkou byla klika doplněná čelní ozubenou převodovka s převodem 2,5x do rychla, která se upevňuje jedním šroubem z boku na šicí stroj tak, aby výstupní osa převodovky byla přibližně ve stejné výšce jako osa setrvačníku. Z převodovky vychází sklopná páčka (na fotografii mého stroje je konec páčky obalený filcem, aby o setrvačník při záběru necinkal), která zabírá do výřezů v setrvačníku. Páčka je sklopná, takže pohon lze kdykoli zapnout či vypnout, což je výhodné, když je převodovka přišroubována na stroji vybaveným elektromotorem. Kličku lze při přepravě odjistit a sklopit směrem k setrvačníku, takže nevyčnívá. Toto provedení bývalo ve východních zemích pro svou skladnost oblíbenější, než rozměrné šlapací provedení používané u našich babiček, které neumožňovalo každodenní přepravu na trh a zpět. Výhodou převodovky je, že kličkou otáčíte přirozeně ve směru hodinových ručiček i když samotný setrvačník stroje se otáčí opačně. Také rychlost práce na takové "rozpadlické" Singrovce, Ladovce či Minervě je rychlejší, než když připevníte kličku přímo na setrvačník, ale samozřejmě jen na běžném textilu (se silnější kůží by to už bylo horší). Prohrabte půdy i bazary, třeba se dá ještě nějaká taková převodovka najít (ona když leží samostatně, nikdo dost dobře netuší, k čemu souží), výsledek stojí za to. Vaše drahá polovička to při blackoutu určitě ocení, nebo i vy sami, pokud budete chtít ušít něco přesnějšího, kde se elektrický pohon ukáže příliš rychlý a těžko regulovatelný.
Singrovka-na-rucni-pohon.jpg
Singrovka-na-rucni-pohon.jpg (38.46 KiB) Zobrazeno 26463 x
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od the.marek »

Včera, při vyklízení baráku jsem našel tohle udělátko.
Je to starší "kurvimeter", neboli mapový měřič vzdáleností, made in DDR.
Mnozí tuhle hračku jistě znají. Podle mě je to dobrá věc pro orientační měření vzdáleností na papírových mapách, někde v přířodě, nebo i doma, na chalupě, ve stanu apod.
Všude, kde není k dispozici internet a jiná elektornika a podobné moderní wifikundace, na jejichž funkci se při nějakém průseru nebudeme moci spolehnout.

Z obou stran jsou stupnice s různými měřítky mapy.

1:300 000
1:200 000
1:100 000
1:50 000
1:40 000
1:25 000

Vzdálenosti v jiných měřítkách se dají samozřejmě přepočítat z těchto.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od sigmark »

jo, pořád to vyrábí např. SILVA
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Kapo »

A ako to funguje? :wasntme
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od the.marek »

Ano, vím, že se t ostále vyrabí, i když už celkem málo.

Funguje to tak, že na spodní strane ciferníku je malé kolečko, kterým se jede po mapě a ručička ukazuje skutečnou vzdálenost v km na stupnici s příslušným měřítkem mapy.
Čudlem nahoře se to po přečtení vynuluje.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Kocour »

Kurvimert mám už delší dobu, kdysi jsem si ho přivezl ze Sovětského svazu, kde se běžně prodával. Ale po pravdě řečeno, použil jsem ho všeho všudy párkrát. Potřeba zjistit naprosto přesně vzdálenost je velmi zřídkavá. Pouhým odhadem se člověk v mapě (pokud má kilometrové čtverce) trefí s chybou do 20 %. No, a jestli někam mám přijít za hodinu a nebo se zpozdit o 12 minut, to už není takový rozdíl. Nezpůsobilost cesty dokáže v odhadech nadělat daleko větší rozdíly.

Mimochodem, kurvimetr se tu už někde řešil v navigaci.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Hohepa »

Zkoušel jsem ho a vyžaduje to mít mapu položenou na rovné ploše třeba stole.
Jinak mi to kolečko na delších vzdálenostech občas "prokluzovalo" a měřilo to chybně.
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od Hans »

Mimochodem, kdyby někdo "kurvimeter 78" moc chtěl,
dá se na aukru momentálně sehnat za 39kč.

Nechci dělat reklamu, ale prodejce nabízí spoustu věcí, které by mohly rozpadlíka zajímat.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Tipy na staré a poctivé (nejen) nástroje a stroje

Příspěvek od sigmark »

když jsme u toho, má tam chemický průkazník 54...
i s trubkami
http://aukro.cz/pchr-54-souprava-i4645789059.html
Odpovědět