Drátová pila

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Drátová pila

Příspěvek od pracintl »

Před časem jsem z důvodu otestování zkoušel nařezat dřevo na oheň drátovou pilou, která bývá součástí mnohých KPZ. Použil jsem obyčejnou noname pilku stočenou z několika (asi 3 nebo 4) drátků. Na konci byla vytvořena smyčka ohnutím drátků a spojením pomocí spony z měkkého kovu. Do smyčky byl zaháknut obrtlík a do obrtlíku kroužek na klíče. Provedení hodně podobné tomuto: http://www.armyshopmash.cz/detail-predm ... ?preID=740, ale jestli se dobře pamatuji, tak byla asi za 70 Kč a kroužky vypadali o něco krásněji :D. Cílem bylo zkusit, jak se s tím pracuje.

Po chvilce samostatného zoufání/řezání jsem zavolal kamaráda a hned to šlo lépe. Očekával jsem, že to bude po dřevě klouzat a pak drátky prasknou. Výsledek pokusu ukázal něco jiného.

Pila řezala nečekaně relativně dobře a rychle. Nepoužili jsme žádné úpravy, pouze do kroužků jsme strčili klacíky pro lepší úchop. Důležitá byla souhra obou dřevorubců - plynule tahat a hlavně se nezastavit - díky malému průměru drátků se tyto při řezání zahřívají a pokud se zastavíte třeba na 10 s, pilka zase rychle vychladne a původně natavená smůla přilepí pilku ke dřevu. Musí se pak vyrvat ven z řezu, řezacím tahem to rozhýbat nešlo.

Co se kvality/výdrže pilky týká, samotný řezací drátek i zalisovaný spoj drželi a po přeřezání 10 cm kmínku nejeví známky poškození. A to ani v ohybu smyčky. Naopak, zcela odešli kroužky na klíče. Roztáhli se a rozevřeli. Obrtlíky se trochu roztáhli, ale ještě by nějakou dobu fungovali.

Můj závěr: V jednom nic moc, možná by to šlo při montáži na ohnutý klacek. Ve dvou je to překvapivě jednorázově použitelné, musí se ale změnit uchycení. Možná by se místo obrtlíků a kroužků daly použít malé smyčky z bovdenového lanka, které by umožnily natáčení pily a nepředřeli se o zoubky.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Drátová pila

Příspěvek od kregan »

Někde sem tu popisoval použití týhle pilky v krizový situaci (šlo o kácení břízy) a už nikdy víc. To snad radši použít vlastní zuby.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Drátová pila

Příspěvek od bacil »

Ještě jsi neuvedl, jak dlouho ti těch 10 cm trvalo?
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Drátová pila

Příspěvek od the.marek »

Přesně tak... Mě se jednou dostala do pracek, tak jsem ji ze zvědavosti taky vyzkkoušel a je to neuvěřitelnej šmuk...
Typická ukázka survival marketingu... Narvou ji do každý "KPZky" apod. přitom je to krám úplně k ničemu, zlatá pilka na švýcaráku když už...
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Drátová pila

Příspěvek od paja »

brácha má něco lepšího, je to něco jako řetěz z pily s držátky, zuby jsou vyhlé víc do stran, v zelené krabičce s ruskými nápisy. Tohle fakt řeže.
Uživatelský avatar
mischanek
Příspěvky: 128
Registrován: 22.01.2013 17:08
Bydliště: Beskydy

Re: Drátová pila

Příspěvek od mischanek »

..tak nějak mám pocit, že zde již je podobné téma..: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=33&t=83
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Drátová pila

Příspěvek od K4cer »

Drátová pila (zubatý drátěný lanko s kroužky na koncích) a ruční řetězová pila (řetěz podobný motorové pile) jsou samozřejmě dvě naprosto odlišné věci.

Myslím že drátová pila není primárně myšlena na to, aby si člověk nařezal dříví na táborák nebo postavil srub. Ale na nouzový nařezání menší soušky (kterou pak zlomím a budu dál propalovat na kusy) nebo relativně tiché odřezání větve abych měl přes co přehodit celtu na přístřešek stačí, odzkoušeno.

2 the.marek: pila na švýcaráku je vynikající, s tím naprosto souhlasím. Ale švýcarák můžeš ztratit nebo zlomit, nebo ti ho třeba seberou - takže můj pohled není, zda je drátovka lepší než victorinox ale zda je drátovka lepší než nic, což výrazně mění situaci.
Drátovou pilu provlečeš lemem kapuce nebo kalhot, a pokud tě budou šacovat jen ručně, tak je šance že ji přehlédnou. Taky se prý dá použít jako škrtící struna (nevím, nezkoušel jsem), což švýcarák jen s potížema.

KPZ vám má zachránit život, ne ulehčit práci když jste líní, takže se nebavme o ideálních podmínkách, ale o situacil kdy zoufalstvím lezete po zdi. Špidlat kus roxoru v okně budu o hodně raději drátovkou než zubama.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Drátová pila

Příspěvek od pracintl »

2 bacil: těch 10 cm ve dvou trvalo zhruba 2 minuty.
Uživatelský avatar
Mr.Sock
Příspěvky: 33
Registrován: 12.02.2012 11:29

Re: Drátová pila

Příspěvek od Mr.Sock »

Tiež mám podobnú. Akorát ako pozerám na ten obrázok, tak moja má silnejšie, resp. hrubšie krúžky na uchytenie. Je pravda, že to nereže kto vie ako, ale je to použiteľné. Záleží to aj dosť na výbere dreva. Ono dávať s tým dolu napr. stojacu brezu mi nepríjde ako ideálny nápad . Skôr konáre , aby bolo možné rezať vertikálne, nie horizontálne kde sa to bude ako asi každá pílka zasekávať... Už mi raz pomohla pri príprave menšieho "nečakaného táboráku" a bol som rád, že mám pri sebe aspoň ju, keď už nie normálnu skladaciu pílku. Lepšie ako nemať pri sebe nič či si ničiť nôž batoningom. Za cenu asi 1,5 eur odkiaľsi z Číny dobrý kauf. A dokonca sa pri narezaní tých dvoch - troch konárov o priemere cca 10 cm ani neroztrhla ani nijak nepoškodila.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Drátová pila

Příspěvek od kregan »

U nás se běžně prodávají dva typy. První je z jednoho drátu, kterej je zdrsněnej, druhej je z více propletenejch tenčích drátků (ač ho mám taky, ještě sem ho nezkoušel). Oba typy sem z KPZ vyhodil a sem ochoten dát jim šanci pouze jako okům na pasti. Stejnou službu na dělení dřeva udělá větší nůž, menší sekerka-Fiskarska, nabroušená polní lopatka nebo pilka na švýcaráku.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Drátová pila

Příspěvek od prvak »

Skusal som rezat s tymto naradi a zadlo sa mi ze kanadami to ide lahsie. Vyhodil som to ako absolutne neucinne.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Drátová pila

Příspěvek od Starken »

Někdy v 90 či v 91 jsme tuhle vymoženost poprvé zaregistrovali, ty co jsem tehdá viděli (z těch rádoby rambonožů) byli k fakt k ničemu. Kamarád od svého otce veterináře dotáhl pár zbytků kousků drátové pilky na rohy ve srovnání s tím šuntem to bylo o dost kvalitnější, ale nedokážu posoudit zda stejně kvalitní jako nějaká opravdová kvalitní drátová pilka.

Jestli jsem to dohledal dobře, tak přesněji to je Drátová embryotonická pilka, jak kvalitní netuším, ale cena je docela příznivá:
12m za 167,-Kč http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/ ... m/d-81287/
3,6m za 90,-Kč http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/ ... m/d-81286/
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Drátová pila

Příspěvek od K4cer »

NSN: 5199-565-25-4910
vilik010
Příspěvky: 108
Registrován: 23.08.2014 13:03
Pohlaví: muž

Re: Drátová pila

Příspěvek od vilik010 »

dnes jsem viděl venku v akci tohle:
http://rucni-pily.heureka.cz/silky-sugo ... m/galerie/
a dost jsem zíral..
rychlost řezu super, kvalita také s fiskarskou nesrovnatelné. Jen ta cena, ale jít do lesa na dříví a muset být potichu tak tohle je báječný nástroj. Síla kolen cca 12 cm a doba řezání cca 20 sekund.
ano není to drátová pilka ....
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Drátová pila

Příspěvek od sigmark »

mám britskou armádní drátovku a řeže. není to motorovka! když s ní řežete, je potřeba tahat jen tak aby brala a ne aby se přímo zakusovala, protože pak jí neutáhne ani kůň. sice to trvá dýl, ale jde to. osvědčila se mi na řezání v těžko přístupných místech - vodovodní trubky například, když jsem se nemohl s ruční pilkou vytočit
Uživatelský avatar
snoopee
Příspěvky: 62
Registrován: 16.03.2013 18:18
Pohlaví: muž

Re: Drátová pila

Příspěvek od snoopee »

mal som, vyhodil som. Radšej zuby. Vlastné.
Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 22
Registrován: 24.09.2014 10:50
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Drátová pila

Příspěvek od ilicz »

Já používám tohle:
http://www.armed.cz/rucni-retezova-pila-mfh/d-90626/

Po asi třetím nebo čtvrtém použití se mi trhnul jeden z těch "hadrových" provázků k ručkám. Po nahrazení 3mm PES lankem slouží bez problémů dodnes.
U tohoto typu pily si člověk musí zvyknout na trošku jiný styl řezání a že to namáhá jiný svalový skupiny :)
Odpovědět